מתווה לוקר יוצא לדרך; רפתנים שיפרשו יפוצו ב-100 מיליון שקל

ההסכם ברפורמת החלב נחתם ■ 100 מיליון שקל יועברו לסייע לרפתנים שיקלטו את המכסות שיתפנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, מזכיר התנועה הקיבוצית זאב צור, וראשי התאחדות חקלאי ישראל והתאחדות מגדלי בקר, חתמו לפני שעה קלה על הסכם פשרה שיאפשר לרפורמה במשק החלב ("מתווה לוקר") לצאת לדרך.

ההסכם נחתם לאחר דיונים מרתוניים שהתקיימו בימים האחרונים בין הצדדים. השינוי העיקרי במתווה המקורי הוא ש-200 הרפתנים שיפרשו מהיצור, יקבלו 100 מיליון שקל במקום 200 מיליון שקל, והכסף שיתפנה יועברו לרפתנים במושבים שיקלטו את המכסות שיתפנו, במטרה לסייע להם בהשקעות הכבדות הכרוכות בקליטת מכסת יצור חלב בהיקף 100 מיליון שקל בשנה.

רפתותצילום: איל טואג

מטרת השינוי הזה היתה להגביר את המוטיבציה של רפתני המושבים שיישארו בענף, לקלוט את מכסות היצור המתפנות ולמנוע בכך את העברתן לקיבוצים.

שינוי משמעותי נוסף במתווה קובע כי ב-4 השנים הראשונות ליישום ההסכם כל מכסות יצור החלב החדשות שתעמיד המדינה לענף ימסרו לרפתני המושבים. לפי ההסדר הקיים 60% ממכסות ייצור החלב החדשות שמשחרר משרד החקלאות, מועברת לידי רפתני הקיבוצים ו-40% לרפתני המושבים. השינוי בהסכם יאפשר לרפתני המשק המשפחתי במושבים להגדיל את מכסות יצור החלב שלהם ב-160 מיליון ליטר בשנים הקרובות.

עוד הוסכם, כי לוועדת המעקב שתוקם לצורך בחינת יישום ההסכם יוענקו סמכויות לפסוק בכל הנושאים שיהיו במחלוקת ופרשנותה תחייב את כל הצדדים.

נמסר כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, שגיבש את המתווה המקורי, נעתר לבקשת הצדדים והסכים, כנציג הממשלה לשינויים במתווה. תגובת משרד האוצר לא נמסרה, אף כי גורמים העריכו ששר האוצר יובל שטייניץ "לא יהיה מאושר - בלשון המעטה" מהשינויים, מפני שהם מקטינים משמעותית את המוטיבציה של יצרני חלב במשק המשפחתי לפרוש מהייצור.

זאת, כיוון שהפיצוי בגין הפרישה מהענף והוויתור על מכסת היצור קוצץ במחציתו. אם אכן יהיה כך לא תושג מטרת האוצר לייעל את משק החלב באמצעות סגירת רפתות קטנות שבאופן טבעי גם פחות יעילות מהרפתות הקיבוציות הגדולות. ברפת משפחתית בגודל ממוצע יש 50 פרות חולבות לעומת 600 ברפתות השיתופיות הקיבוציות.

ייתרת סעיפי הסכם לוקר נותרו בעינם. הסעיפים העיקריים בו, הם פתיחה חלקית במהלך 4 שנים, של חלק משוק החלב ליבוא מתחרה באמצעות הסרת מכסים, בעיקר ליבוא של גבינות קשות (צהובות ואחרות), גבינות רכות מכמה סוגים, חמאה ואבקת חלב. כבר היום מייבאת ישראל כ-16%-20% ממוצרי החלב שלה מדי שנה, בעיקר חמאה, גבינות קשות ואבקת חלב.

כמו כן, הסכימו יצרני החלב לוותר על 25 אגורות לליטר במחיר המטרה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר, כי הסכם החלב יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב ויועבר לאישור הכנסת מיד לאחר מכן. בתום 14 ימים, פרק הזמן המיועד לשימוע ציבורי, יובא ההסכם להצבעה בכנסת במושב מיוחד, למרות הפגרה.

מיד לאחר אישורה, ככל הנראה לקראת סוף חודש נובמבר, יחל תהליך הפחתת המכסים על מוצרי החלב המיובאים. בתחילת 2013 יהיה משק החלב נתון לרפורמה מקיפה של הפחתת מחיר המטרה של החלב ופתיחת השוק ליבוא תחרותי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker