הקיבוצים יקבלו 100 מ' ש' נוספים ממכירת תנובה - המושבים 70 מ' ש'

הכספים יחולקו במסגרת הסדר פשרה עם 18 טוענים לחברות או לזכויות בתנובה ■ הכספים שישוחררו הופקדו בסוף 2007 בקופת הנאמן למכירה תנובה עד הסדרת מלוא תביעות הטוענים

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירם כהן

250 מיליון שקל מהתמורה ממכירת השליטה בתנובה, יחולקו בימים הקרובים ל-620 קיבוצים ומושבים בעלי תנובה לשעבר. הכספים יחולקו במסגרת הסדר פשרה עם 18 טוענים לחברות או לזכויות בתנובה. הכספים שישוחררו הופקדו בסוף 2007 בקופת הנאמן למכירה תנובה, חברת רוה"ח ברית פיקוח, עד הסדרת מלוא תביעות הטוענים. לאחר ניכוי מס ועד השגת הסדר סופי עם כל הטוענים, יקבלו הקיבוצים 100 מיליון שקל והמושבים 70 מיליון שקל נוספים.

בפברואר 2008 נמכרה תנובה על ידי בעליה, 620 קיבוצים ומושבים במכרז בינלאומי, לקרן ההשקעות הבריטית אייפקס ולחברה הציבורית מבטח שמיר. מכירת תנובה לוותה במאבקים פנימיים בין בעלי החברה, בעיקר בין יצרני החלב במושבים ובקיבוצים, שהתנגדו למכירה, לשאר השותפים בתנובה שנתמכו בהנהגות ארגוני ההתיישבות הקיבוצים והמושבים, רשם האגודות השיתופיות והנהלת תנובה בראשות המנכ"ל אריק רייכמן.

צילום: ניר קידר

הליך הכנת תנובה למכירה החל ב-1999 והסתיים בראשית 2008. השליטה בתנובה עברה לידי קרן ההשקעות הפרטית אייפקס (56.1%) לפי שווי חברה של 1.025 מיליארד דולר. לקבוצת השליטה הצטרפה החברה הציבורית מבטח שמיר בראשות איש העסקים מאיר שמיר (20.7%). יתרת המניות נמכרו על ידי בעליהן לתאגידים הכלכליים של הקיבוצים (23.2%), כך שכמעט רבע מהשליטה בתנובה נותר בעקיפין בידי הקיבוצים.

כאמור, לא כל התמורה מהמכירה שולמה לקיבוצים ולמושבים שהוכרו כבעלי זכויות. 250 מיליון שקל הופקדו בהוראת בית המשפט בידי הנאמן למכירה, להבטחת זכויותיהם של כ-50 מושבים, קיבוצים וגופים פרטיים, שלטענתם, נשללו מהם על ידי החברה.

רובן של התביעות הללו היו בקשות לכלול ב"פנקס החברים" של תנובה גם את הטוענים. כ- 18 תביעות הוסדרו בהסדר פשרה ולתובעים שהוכרו כזכאים הועבר הסכום שנפסק להם, או יחידות ההשתתפות שהיו זכאים להן. מדובר בהחלטות חלוטות שלא ניתן לערער עליהן. עניינן של 20 תביעות נותר במחלוקת שתוכרע בבתי המשפט.

הסדר הפשרה אושר פה אחד באסיפה הכללית של השותפים לשעבר בתנובה, 620 מושבים וקיבוצים. על החלטת הפשרה ואישורה דיווח יו"ר ברית פיקוח ניר מאיר. אסיפת בעלי הזכויות התקיימה ביום ה' שעבר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker