ממחר תושבת אספקת הביצים לשווקים ולרשתות השיווק

על פי מזכיר מגדלי העופות, ההשבתה תימשך יותר משבוע אם שר האוצר יתמיד בעמדתו שלא לאשר ליצרנים תוספת של 4 אגורות לביצה, כמתחייב מהתייקרות תשומות היצור - ובעיקר המזון לעופות ■ מחסור מוחלט צפוי עוד השבוע

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן

החל ממחר צפויה השבתה כללית של אספקת ביצים לשווקים ולרשתות. מזכיר ארגון מגדלי העופות מוטי אלקבץ, מסר הערב כי ההשבתה מתוכננת בשלב הנוכחי לשבוע, אך היא עשויה להמשך אם שר האוצר יובל שטייניץ יתמיד בעמדתו, שלא לאשר ליצרנים תוספת של 4 אגורות לביצה, כמתחייב מהתייקרות תשומות היצור - ובעיקר המזון לעופות.

להערכת גורמים בענף, בשל המלאי המצומצם המצוי בידי המשווקים ורשתות השיווק, החל מיום ב' יורגש מחסור בביצים, שיחריף במהלך השבוע עד כדי מחסור מוחלט.

צילום: ניר כפרי

הלולנים דורשים לעדכן את התמורה שהם מקבלים ממכירת ביצים ב-4 אגורות לביצה, עדכון התחייב לטענתם מהתייקרות מחירי התערובות להזנת עופות, שהתייקרו בחודשיים האחרונים ב-30%.

לדברי אלקבץ, התמורה ליצרנים לא עודכנה כמתחייב מנוסחת העדכון ("הטייס האוטומטי") שאושרה בידי ידי כלכלני משרדי האוצר והחקלאות. המשווקים תובעים לייקר את הביצים לצרכן ב-5% (5.5 אגורות לביצה), בין היתר על בסיס הפיצוי ליצרנים על התייקרות התשומות שעדיין לא שולמה ליצרנים.

אלקבץ אמר כי הפיצוי ליצרנים צריך היה להיות משולם לפני החגים, אך היצרנים, מתוך התחשבות בציבור הצרכנים, הסכימו לעכב הביצוע: "לצערנו, למרות אורך הרוח שגילינו, נתקלנו בסחבת ובסרבנות של משרד האוצר והעומד בראשו לעמוד בהסכם עדכון התמורה שנחתם איתנו ולא נותרה לנו ברירה אלא לנקוט בצעד הקיצוני. העדכון שאנו מבקשים מינימלי בתנאים הקיימים. כדאי גם לזכור, כי התמורה ליצרנים פחתה בשנים האחרונות כמה וכמה פעמים בשל ירידה בעלויות היצור.

לדבריו, תביעת היצרנים נתמכת על ידי כלכלני משרד החקלאות והיועצים המשפטיים של משרדי החקלאות והאוצר, ותואמת את מנגנון והסכם העדכון הפועל מזה שנים רבות. המגדלים ציינו כי בארה"ב התייקרו הביצים לצרכן ב-22% בשל עליית תשומות היצור ובמיוחד התייקרות המזון.

אלקבץ הוסיף, כי ארגון מגדלי עופות יהיה הראשון שישמח להוזלת התמורה ליצרנים אם תשומות היצור יוזלו: "אנחנו פונים לשר האוצר, בל יעשה שימוש פוליטי ביצרני הביצים באמצעות עצירה מלאכותית של התייקרות הביצים לצרכנים, יאמץ מיידית את עמדת היועצים המשפטיים של משרדי הממשלה, וכך יחסוך מכולנו את ההשבתה המיותרת והסבל שיגרם לצרכנים מהשבתה זו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker