בעקבות המחלוקת בין הקיבוצים למושבים: נדחה אישור הסכם החלב

(עדכון) לטענת מזכ"ל תנועת המושבים, הקיבוצים "יודעים, וזה גם נכון, שאת רוב מכסות ייצור החלב מהרפתות הקטנות במושבים שייסגרו הם יקבלו"; "רפתני המושבים מרגישים כמו עגל מובל לשחיטה"

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בשל המחלוקת הקשה בין הקיבוצים למושבים על הסכם החלב שאושר בממשלה, נדחתה ישיבת הנהלת התאחדות מגדלי בקר, שאמורה היתה להתכנס מחר בבוקר כדי לחתום על ההסכם. על דחיית הישיבה הוחלט בפגישה שהתקיימה אחר הצהרים בין מזכ"לי שתי התנועות מאיר צור מהמושבים וזאב צור מהקיבוצים.

גורם בקיבוצים אמר כי המחלוקת היא עמוקה מאוד ולהערכתו לא ניתן ליישבה בפגישה אחת ועל כן והמגעים בין הצדדים יימשכו במהלך השבוע עד שתתקבל הסכמה למתווה משותף. המושבים טוענים כי מתווה לוקר (המתווה שאשר בממשלה) יביא להעברת מכסות ייצור חלב בהיקף מיליוני ליטרים לשנה מהרפתות המושביות הקטנות שייסגרו, בעקבות ההסכם לרפתות הגדולות בקיבוצים.

רפת בקיבוץ אפיקיםצילום: יובל טבול

הנהגת תנועת המושבים מתנגדת באופן נחרץ להסכם החלב, שחתמו ראשי הענף עם הממשלה בסוף השבוע שעבר. ההסכם אושר בראשית השבוע על ידי הממשלה. על פי ההסכם, ייפתח שוק מוצרי החלב בהדרגה ובאופן חלקי ליבוא מתחרה ומחיר המטרה (התמורה לרפתנים ממכירת חלב למחלבות) יירד ב-4 השנים הקרובות ב-25 אגורות לליטר.

"רפתני המושבים מרגישים כמו עגל מובל לשחיטה", אמר היום (ב') מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, המוביל את התנגדות המושבים להסכם. אני חרד שהזעם, התסכול והכאב של הרפתנים שלנו, עומד לצאת מכלל שליטה".

צור הסביר כי "הזעם הוא על השותפים שלנו בקיבוצים, שהובילו את המהלך הזה. כואב לנו שהקיבוצניקים חושבים רק על מה שיקבלו בהסדר הזה, או שהם חושבים שיקבלו, ולא רואים מה הם מעוללים לשותפים שלהם במושבים. הם מוכנים למכור אותנו בגלל מה שיקבלו או מה שהם חושבים שיקבלו. הם יודעים, וזה גם נכון, שאת רוב מכסות יצור החלב מהרפתות הקטנות במושבים שייסגרו הם יקבלו. הם יקבלו את המכסות מפני שהרפתנים במושבים לא יהיו מסוגלים לקלוט בזמן הקצר שנתנו להם בהסכם לקלוט את המכסות שיגזלו מרפתנים קטנים אחרים. הרי חייבים לספק חלב לציבור, אי אפשר להגיד לציבור לחכות עד שהמושבניק יתארגן כדי להגדיל את הרפת שלו ועד אז לא יהיה מספיק חלב. זה ברור לגמרי שמכסות היצור שנגזלו מרפתני המושבים יגיעו לקיבוצניקים".

מאיר צורצילום: דודו בכר

צור, לדבריו, "מצפה מהם שבסוף הם יתעוררו ויתעשתו, יזכרו מאיפה הם באו ולשם מה הם נמצאים פה. שלא הכול זה כסף ולא ישכחו את הערכים שעליהם גדלו. אני מניח שאילו יכלו לדבר עם הוריהם, האבות המייסדים שהקימו את הקיבוצים, היו שומעים מהם שהם מתביישים בהתנהגות של בניהם. אני יודע שאם המצב היה הפוך והיו עושים מתווה שהקיבוצים היו משלמים עליו את המחיר, אנחנו היינו עומדים לצידם ולא מפקירים אותם. תזכור שאת המלחמה כנגד המלצות ועדת קדמי עשו בעיקר המושבניקים והנהגת המושבים ועכשיו הם מפקירים את מי שלחם בשבילם.

"הם יודעים שגם הם יפסידו רווחים מהורדת מחיר המטרה. אבל הם בונים על זה שגם אם ירוויחו פחות לליטר חלב, ירוויחו את ההפסד הזה וגם יותר באמצעות הגדלת המחזור. אני יודע שהתאגידים הכלכליים הגדולים שלהם מוכנים ללכת על ההסדר הזה. אבל לי חשוב שהציבור בהתיישבות ובמדינה יידע שיש פער גדול בין עמדת רפתני הקיבוצים לבין העסקנים שלהם, שהחליטו לקבל את התכתיב הממשלה. אני מבטיח לך שהרפתנים בקיבוצים מתביישים בהנהגה שלהם.

"הקיבוצים חישבו שבסוף המהלך הרווח שלהם ירד ב-20%? אז תשאל כמה תפסיד הרפת הקטנה במושב? היא תפסיד הכול, היא פשוט תיסגר. אין פה שאלה של כמה הפסד וכמה רווח - אצלנו זה יהיה 100% הפסד".

מכ-1000 רפתות במגזר המושבי והקיבוצי, כ-750 הן רפתות משפחתיות במושבים, שלרובן יש מכסת יצור קטנה ( 400 אלף ליטר לשנה). חלק מהרפתות הללו מצויות מתחת לקו האיזון והן מפסידות כסף. מאידך, מכסת היצור השנתית הממוצעת לרפת שיתופיות (רפתות קיבוציות) היא 3.2 מיליון ליטר, אבל יש בקיבוצים גם רפתות ענק המשותפות ל-2 או יותר קיבוצים המייצרות 5-6 מיליון ליטר בשנה. גם הרפתות הגדולות הללו צפויות להיפגע מהירידה במחיר המטרה והפתיחה החלקית של היבוא.

מנכ"ל התאגיד הכלכלי משקי הדרום מורדי ונטורה, מעריך שבשלב הראשון רווחיות הרפתות הקיבוציות תרד ב-10% ובסופו של התהליך (2016) תגיע הירידה ל-20%. ממיליון שקל רווח לשנה ל-800 אלף שקל בשנה.

בכנס שקיימו היום רפתני הקיבוצים בדרום התברר שיש חילוקי דעות בין הרפתנים. חלקם תמך בהסכם כרע במיעוטו וחלקם מתנגד לו, בטענה שאם מוציאים את האצבע מהסכר, כל המבנה של משק החלב בישראל יתמוטט במהירות. כנס דומה קיימו גם רפתני הקיבוצים החברים בתאגיד הכלכלי משקי עמק יזרעאל וגם שם הדעות היו חלוקות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker