מבקר המדינה: אפעל נגד השחיתות גם בשלטון המקומי

"נושא אקטואלי עכשיו זה חוק מימון מפלגות והמימון לפריימריז ולבחירות עצמן"

מוטי בסוק

"אני מתכוון לפעול בנושא השחיתות הציבורית לא רק במישור הממשלה וחברי כנסת אלא גם במישור השלטון המקומי, שם קיימות אפשרויות לחוסר הקפדה על כללים ודברים אלמנטאריים בעיקר בתחום טוהר המידות". כך אמר היום מבקר המדינה, יוסף שפירא, בכנס השנתי של לשכת יועצי המס, הנערך באילת.

בראשית דבריו, אמר כי פניו לציבור. "כפי שהצהרתי בהשבעה בכנסת, אני מגיע לתפקיד עם הפנים לציבור, לשכונות מצוקה ובעיקר לשכבות החלשות". לדבריו, בחודש הבא תפתח לשכה של נציבות תלונות הציבור של מבקר המדינה בקריית שמונה.

השופט יוסף שפיראצילום: תומר אפלבאום

המבקר ציין כי, "נושא אקטואלי עכשיו זה חוק מימון מפלגות והמימון לפריימריז ולבחירות עצמן. קשה לכסות את כל הסוגיות, שאני חושב שצריך לעסוק בהן ביתר שאת וביתר מרץ. הביקורת צריכה להיות הוגנת. תנאי לכך שהמבוקרים ישתפו פעולה. אם מבוקר יבצע תיקונים תוך כדי הביקורת, יקבל קרדיט, יוזכר לטובה, וישמש מודל לחיקוי למבוקרים אחרים".

המבקר ציין כי, "לו אני המחוקק הייתי משלב את יועצי המס עם רואי החשבון ויוצר קטגוריה אחת שעוסקת בייעוץ מס, בביקורת חשבונאית ובייצוג. הייתי יוצר הדרגתיות לקבלת התואר ייעוץ מס. צריך להקים ועדה שתעשה בעניין זה עבודה".

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ אמרה בכנס כי, "לבושתנו, העשור האחרון מסמל שינוי מאוד רדיקלי במדיניות המיסים. אנו עדים למערכת גבייה אינטנסיבית של מס לא צודק. מס צודק לוקח הרבה מהעשיר ומשאיר אותו עשיר. מע"מ הוא מס טיפש ולא צודק, כי על אותו קרטון חלב משלם מאבטח או פקיד בנק או שרי אריסון שווה. זה אחד המיסים הכול כך לא צודקים. במדינה מודרנית יש איזון בין מס טיפש לחכם".

יחימוביץ' ציינה כי, "נגיד בנק ישראל וה-OECD באים ואומרים אתם מרוקנים את כיסי המדינה, ומיטיבים רק עם מי שיש לו. רה"מ מיטיב אך ורק עם קבוצה מאוד קטנה של חברות ופרטים עשירים במיוחד. יש מדינות שבהן השוויון יותר גדול, שם 70% מהמיסים פרוגרסיביים והשאר מיסים רגרסיביים. רק עסקים קטנים ובינוניים בישראל משלמים מס. אלה שלא ישנים בלילה ומהווים את חוט השדרה של המשק, העסקים והחברות הקטנים והבינוניים משלמים בפועל מס בשיעור 25%, ואילו החברות החזקות משלמות על פי חוק עידוד השקעות הון וחוק הרווחים הכלואים מס נמוך הרבה יותר, בין 7% ל-12% בשנה".

מנהל רשות המיסים, מר דורון ארבלי, אמר בנושא גביית מס אמת כי, "נושא העלמות המס והמלחמה בהון השחור הוא מכת מדינה. כולנו צריכים לשלב ידיים נגד תופעה זו. כל האזרחים צריכים להירתם למלחמה זאת. הועדה שעמדתי בראשה במלחמה בהון השחור העבירה תיקוני חקיקה בכנסת לטפל בהון השחור ובמעלימי מס, אני שמח שהממשלה אימצה את הכלים האלו".

בנושא חובת הדיווח הכללי אמר ארבלי כי הנושא עלה לדיון בוועדה שהוא עמד בראשה. לדבריו, "אני לא בטוח שלרשות המסים יש היום את הכלים להתמודד עם הדיווח הכלי היום. אני סמוך שבתוכניות העבודה של הרשות לעתיד, חובת הדיווח הכללי תהיה חלק". בנושא הרווחים הכלואים, הסביר ארבלי כי, "מי שייצר את הבעיה הוא המחוקק שנתן אפשרות לחברות שלא לוקחות דיבידנד לא לשלם מס. עם ישראל לא ראה שקל מהרווחים האלו והגיע הזמן לגרום לחברות לחלק דיבידנד ולשלם מס חברות. לכן אני חושב שהוראת השעה במקומה".

נשיא להב, רו"ח אהוד רצאבי, הדגיש "יש לנו בלהב משימה שמקבלי ההחלטות ייקחו בחשבון את מצבם של העצמאים והעסקים הקטנים ביתר תשומת לב, וגם אתה דורון ארבלי כמי שמייצג את הממשלה, צריך בכל פעם לחשוב בדברי החקיקה על העצמאים ומגזר העסקים הקטנים. הקשיים הבירוקרטים לעצמאי גדולים. המדינה חייבת למצוא דרכים לעודד יזמים ולא להכשיל אותם, ביולי 2011 הממשלה החליטה על צעדים לטובת מגזר העסקים הקטנים, חוץ ממע"מ על בסיס מזומן לא התקדם דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker