"מפעלים בפריפריה ייסגרו אם האוצר ישלול הטבות מס מיצרנים מקומיים"

הטבת המס שאושרה ב-2005 ניתנה לכל יצרן ששיווק תוצרת לשוק של 12 מיליון איש ומעלה ■ ההטבה נועדה ליצואנים, אך בשל הגידול באוכולוסייה החלו בשנה שעברה גם יצרנים לשוק המקומי ולשוק הפלסטיני ליהנות ממנה

הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה רז

>> בימים אלה מנסה רשות המסים להעביר תיקון חוק ובמסגרתו לעדכן את רף הזכאות להטבת מס, שיועדה במקור לעידוד יצוא. מ-2011, עקב הגידול באוכלוסייה, גם יצרנים לשוק המקומי והפלסטיני נהנים ממנה, והעלאת הרף - משוק בגודל 12 מיליון איש ל-14 מיליון איש - ימנע זאת מהם.

בשבוע שעבר הפיץ בשנית משרד האוצר תזכיר חוק שהופץ על ידו לפני כחודש וחצי ונדחה על ידי יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). תזכיר החוק ישלול הטבת מס שממנה נהנים כיום מפעלים מקומיים. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון הוא צפוי לעלות היום לאישור הממשלה ובהמשך לעבור בכנסת בהליך חקיקה מזורז, עוד לפני שהכנסת תצא לפגרה לפני הבחירות. באופן חריג, ניתן יהיה להגיב לתזכיר החוק במשך שישה ימים בלבד.

התיקון לחוק העידוד, שלפיו מקבלים המפעלים הישראליים את הטבת המס, אושר ב-2005. התיקון קבע תנאים שמבדילים בין מפעלים שעיקר תוצרתם מיוצאת לחו"ל לבין מפעלים שתוצרתם נמכרת בשוק המקומי - על ידי קביעה כי מפעל זכאי להטבת מס אם לפחות 25% מהכנסותיו ממכירות המפעל בשנת מס צמחו ממכירות בשוק ספציפי שמונה לפחות 12 מיליון תושבים.

מאז 2011 האוכלוסייה בישראל וברשות הפלסטינית עברה את רף 12 המיליון תושבים, כך שתעשיין ישראלי שמשווק לאוכלוסיות אלה זכאי ליהנות מהטבת המס. ברשות המסים זיהו את הבעיה, ובתזכיר החוק הציעו להעלות את הרף ל-14 מיליון תושבים. בנוסף, רשות המסים מציעה מנגנון עדכון אוטומטי למספר התושבים, של 2% בשנה, בהתאמה לקצב גידול האוכלוסייה בעולם. אף שהדבר אינו כתוב בתזכיר, מטרתו היא להוציא מתחולת החוק כיום את התעשיינים הישראלים שמשווקים לשוק המקומי.

פרי גלילצילום: דרור ארצי

קריטריון עוקף הסכמים

בינואר 2011 אושר תיקון בחוק עידוד השקעות הון, אך התיקון לא התייחס לקריטריון היצוא לשוק שבו לפחות 12 מיליון תושבים. כפי הנראה, משרד האוצר העדיף לא להתייחס לכך מאחר שהסעיף, עוד עם חקיקתו, נחשב בעייתי מבחינה משפטית בשל אמנות סחר בינלאומיות שעליהן ישראל חתומה ושאוסרות סובסידיות ייעודיות ליצוא - כדי לא לפגוע בתחרות הבינלאומית.

כבר עם חקיקת החוק ב-2005 התריעה עו"ד דידי לחמן-מסר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (כלכלי-פיסקלי) דאז, על בעייתיות זו, ולכן גובש קריטריון מספרי שנוגע לגודל השוק שאליו משווקת התוצרת. כעת בהליך מזורז מבקש משרד האוצר לאשר את התיקון, שיעדכן את הקריטריון המספרי.

בתזכיר החוק שהפיץ האוצר בשבוע שעבר מוסבר כי "מאז נכנס תיקון מס' 60 לתוקף, לפני למעלה משבע שנים, לא תוקן החוק לעניין זה, למרות הגידול באוכלוסיית העולם ובשווקיה". תיקון הסעיף, כפי שמציעה רשות המסים, נעשה באופן רטרואקטיבי והוא מונע ממפעלי תעשייה מקומיים הטבות שהם זכאים להם בגין שנת המס 2012.

מומחים למיסוי טוענים כי התיקון של רשות המסים הוא למעשה רפורמה מהותית שמשפיעה על חלוקת התמריצים לתעשייה המקומית. לדברי מומחי מס, "בדרך זו העניקו המחוקקים תמריצי מס מופלגים ליצואנים גדולים כמו יזמי היי-טק שפועלים מהרצליה פיתוח, אף שהם אינם רושמים את הקניין הרוחני שלהם בישראל. במקביל, נמנע מתן הטבות למפעל דוגמת ויטה פרי גליל".

פורום המסים של לשכת עורכי הדין, בראשות עו"ד זיו שרון ומאיר לינזן, אומר כי "ההצעה מנוגדת לשמו של החוק ובמקום לעודד היא תגרום לסגירת מפעלים בפריפריה, שכל פשעם הוא שהם מייצרים מוצרים המתאימים ונמכרים רק או בעיקר לשוק המקומי. הדבר מצער במיוחד לעת הזו שבה מתקדר האופק הכלכלי ואלפי עובדים עשויים להיזרק לרחוב ממפעלים יצרניים".

בנוסף מבקש הפורום מהכנסת להוריד את הצעת החוק מסדר היום, ומבהיר כי אם יאושר, יש להחילו מ-2013 ואילך מאחר שהזכאות להטבות מס לשנת המס 2012 התגבשה והושלמה.

מרשות המסים ומשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר ורשות המסים פועלים לתיקון החוק, כך שייתן מענה לשינויים שחלו בקצב גידול האוכלוסייה. בשל לוח הזמנים שהוכתב בעקבות הבחירות הקרבות הופץ התזכיר להערות עד יום ראשון הקרוב. הצעת החוק אינה מורכבת וכוללת תיקון סעיף אחד, ובשל כך לא נדרש זמן נוסף להערות. בנוסף, הואיל ומדובר בחקיקה ראשית יהיו הזדמנויות נוספות להערות במהלך הדיונים בכנסת.

"הצעת החוק לא תפגע בחברות המקומיות שנהנו עד כה מהטבות החוק לעידוד השקעות הון, וזו אינה כוונתה. הסעיף שמוצע לתקן דן במכירות במקרים שבהם אין פיזור שווקים אלא מכירות לשוק אחד, מהותי. מאז נחקק הסעיף ב-2005, מספר התושבים בשוק מהותי כאמור לא עודכן.

"הצעת החוק נועדה להתמודד עם הגידול באוכלוסיית העולם, ונועדה לוודא כי רק מי שזכאי להטבות על פי חוק עידוד השקעות הון ובהתאם לתכלית החוק, אכן יזכה להן. החלת ההטבות על חברות שהחוק לא התכוון להחיל אותו עליהן תגרום לתוספת תקציבית משמעותית ולנטל על כלל הציבור. רשות המסים תוציא שומות לחברות שיפרשו בדו"חות הכספיים שלהן את החוק הקיים אחרת תוך הסתמכות על חוות דעת מוטעות, לעמדתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker