גלאון לשר האוצר: על חוק התספורות החדש להיות רטרואקטיבי

יו"ר מרצ מבקשת להחיל את חוק התספורות על כל הסדר שנחתם מרגע שהתקבל בקריאה שלישית בכנסת, לרבות מקרים בהם דיונים על הסדר החלו טרם קבלת החוק; "מיליארדי שקלים מכספי הציבור נמצאים בסכנת תספורת"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"בעקבות הסדר החוב השערורייתי שאושר בשבוע שעבר לדלק נדל"ן וקריסתן בשוק ההון של חברות גדולות נוספות, אני פונה אליך בבקשה שתגיש בדחיפות הוראת שעה הקובעת שחוק התספורות שחוקקתי יחד עם הממשלה יחול על כל הסדר חוב שנחתם מרגע שהחוק התקבל בקריאה שלישית בכנסת, לרבות מקרים בהם הדיונים על ההסדר החלו קודם למועד קבלת החוק, דוגמת הסדר החוב עם בעלי דלק נדל"ן, יצחק תשובה" - כך נכתב היום (ד') בפנייה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ) לשר האוצר, יובל שטייניץ.

במכתב מציינת גלאון כי, "מיליארדי שקלים מכספי הציבור נמצאים בימים אלה בסכנת תספורת. חוק התספורות (תיקון מס' 18 לחוק החברות), שנחקק במטרה להגן על אותם כספים, לא צפוי לחול עליהם משום שהדיונים בהם החלו לפני שהחוק עבר. המחיר אותו שילם הציבור על זרם התספורות של שלוש השנים האחרונות מוערך במעל ל-17 מיליארד שקל. החוק נחקק במטרה להגביל את היקף התופעה. בשל דחיפות הנושא, ולאור הסבירות הגבוהה שהכנסת תתפזר לבחירות זמן קצר לאחר התכנסותה, אבקשך להגיש את הוראת השעה מיד עם תחילתו של מושב החורף".

זהבה גלאון בכנסתצילום: מיכל פתאל

לדברי גלאון, "הסדר החוב של דלק נדל"ן מצטרף לגל הסדרי חוב ששוטפים את המשק בשנים האחרונות ושהפכו לדרך מקובלת באמצעותה מממנים בעלי קבוצות השליטה הגדולות את ההתנהלות הכלכלית ההרפתקנית והמסוכנת שבה הם פועלים. רק השבוע, לאחר קריסת קבוצת אי.די.בי בבעלות נוחי דנקנר, התפרסם שגם יכולתה של חברת סקיילקס, שבבעלות אילן בן דב, לפרוע את חובותיה לציבור, מוטלת בספק. התרסקות קבוצות השליטה מסכנת את כספי הציבור שמושקע בהן באמצעות הגופים הפנסיונים המוסדיים.

"גופים אלה הם האחראים להגן על האינטרס הציבורי במסגרת הדיונים על הסדרי חוב, אך לצערי ניסיון העבר מלמד כי לא תמיד טובת הציבור היא שעומדת לנגד עיניהם. פעמים רבות נדמה כי אינטרסים אחרים, ולא האינטרס הציבורי הרחב, הם שמובילים את הגופים המוסדיים בקבלת ההחלטה על ההסדר. כמו כן, נראה שבמרבית המקרים הגופים המוסדיים מביעים אדישות אל מול הסיכון שחברות לא יוכלו לפרוע את האג"ח שבבעלותם ואינם נוקטים צעדים משמעותיים במטרה להגן על חסכונות הציבור".

גלאון מזכירה לשר האוצר כי "ב-9 ביולי 2012, הכנסת קיבלה בקריאה שלישית את תיקון מספר 18 לחוק החברות ("חוק התספורות"), אותו יזמתי יחד עם ח"כ יצחק וקנין, שמחייב מינוי מפקח שתפקידו לוודא שהגופים המוסדיים פועלים בהתאם לאינטרס הציבורי. מטרת החוק היא לאלץ את הגופים המוסדיים להפעיל את סמכויותיהם ולהעניש את אותם בעלי הון שכושלים שוב ושוב בהחזר חובותיהם. בסמכותו של המפקח לקבוע שהסדר החוב אינו משרת את הציבור, להורות על ביטולו, ובכך לאלץ את המוסדיים לפעול לפירוק החברה שלא החזירה את חובותיה.

התיקון לחוק נועד לעצור את זרם התספורות, אך משום שהחוק הנוכחי חל רק על הסדרי חוב שהדיונים בהם החלו לאחר מועד תחילת החוק, הוא לא יחול על מרבית ההסדרים הנידונים היום ואשר צפוי כי ייחתמו בעתיד הקרוב. כאמור, התקופה הנוכחית מאופיינת בחששות כבדים שרבות מהחברות הציבוריות בהן מושקעים הגופים המוסדיים לא יוכלו לעמוד בפירעון חובותיהן ויפנו לבקש הסדר חוב. לכן קיימת חשיבות גדולה בהחלת החוק על הסדרי חוב הנמצאים כבר תחת משא ומתן.

לפיכך, אבקשך להגיש בדחיפות הוראת שעה שתקבע את החלתו של החוק על כל הסדרי החוב הנמצאים היום בהליכי משא ומתן, לרבות הסדר החוב עם דלק נדל"ן שכבר אושר, אך טרם הוצא אל הפועל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker