שטייניץ מתקן: 50% מהרווחים מהטבות לחברות הכלואות יושקעו בארץ

לאחר שהוריד את שיעור המס שחברות הענק חויבו לשלם, שר האוצר יוזם תיקון לחוק שיחייב אותן להשקיע מחצית מהרווחים מהטבות המס בישראל בתוך חמש שנים ■ עצומה באינטרנט: "הנחה שערורייתית על חשבוננו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נראה כי שר האוצר, יובל שטייניץ, אינו אוטם את אוזניו לביקורת הציבורית בנוגע לנוסח חוק הרווחים הכלואים של חברות הענק: שטייניץ מתכוון להציע מחר (א') בוועדת הכספים של הכנסת לתקן את החוק, כך שבתמורה להטבת המס שיקבלו מהמדינה, החברות יחויבו להשקיע בישראל מחצית מהרווחים שישוחררו בזכות הקלות המס שיקבלו בתוך חמש שנים.

הסכום שישלמו החברות, לפי ההצעה של שטייניץ, משקף מס על הרווחים הכלואים של 6% עד17.5% בלבד, במקום מס של 10% עד 25% לפי חוק עידוד השקעות הון הישן (כפי שהאוצר הציע בספטמבר). בתמורה יתחייבו החברות להשקיע 50% מהרווחים שלהן ממס בישראל תוך חמש שנים.

שר האוצר יובל שטייניץצילום: אוליבייה פיטוסי

שטייניץ מעריך כי ועדת הכספים תאשר את ההצעה החדשה, ויהיה ניתן להעביר אותה למליאת הכנסת להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. באוצר מעריכים כי החוק החדש יכניס לקופת המדינה יותר מ-3 מיליארד שקל ב-2013, לעומת תחזית הכנסות של עד 3 מיליארד שקל שסיפק האוצר בעבר.

לא לפגוע בחופש הפעולה של החברות הכלואות

הרווחים הכלואים הם רווחים שצברו חברות רב-לאומיות גדולות כמו טבע, אמדוקס ומוטרולה בזכות הטבות מס מפליגות שקיבלו בשנים האחרונות. לפי התיקון לחוק לעידוד השקעות הון מ 2005, חברות אלה קיבלו הטבות מס - אם ישקיעו את הרווחים האלה בחזרה בישראל. החברות, שהעדיפו שלא להשקיע את הרווחים בישראל, צברו סכום המוערך ב-125 מיליארד שקל ברווחים, עליהם לא שילמו מס עד כה.

יובל שטייניץ, משה גפני ויצחק כהןצילום: אמיל סלמן

במטרה לגבות מס מחברות אלה - גם אם שיעור מס מופחת משמעותית - הציע שר האוצר בספטמבר בוועדת הכספים הטבת מס לחברות בהיקף של 30%-60%, בהתאם לסכומים שהחברות יחליטו לשלם עליהם מס מתוך סך הרווחים שלהן. כעת, לפי ההצעה, ככל שהסכומים שהחברות יוציאו מתוך סך הרווחים שלהן יהיו גבוהים יותר, ההטבה במס באחוזים תהיה גבוהה יותר.

בספטמבר אמר שטייניץ כי מסך כולל של 125 מיליארד שקל ברווחים, שילמו החברות עד כה מסים בסכום של 600 מיליון שקל, בשל התנגדות בעלי הרווחים למס הגבוה שהמדינה דורשת מהן. הוא ציין כי החברות אינן מושכות את הרווחים שנים רבות והמצב עלול להימשך.

במשרד האוצר התקיימו בשבוע שעבר שתי ישיבות בסוגיה בהשתתפות השר שטייניץ. הישיבה הראשונה התקיימה בתחילת השבוע. בישיבה השנייה, ביום חמישי, השתתפו נציגים של רשות המסים, הכנסות המדינה, אגף התקציבים והחשכ"ל. בישיבה זו סוכם להגדיל את ההטבה לחברות הענק בתנאי שישקיעו בישראל חלק מרווחים, ש"יופשרו" בתוך חמש שנים. המטרה היא להגדיל את ההשקעות בישראל מבלי לפגוע בחופש הפעולה של "החברות הכלואות".

שטייניץ עידכן בסוף השבוע שעבר את יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני (יהדות התורה), בהצעה החדשה של האוצר. שר האוצר מעריך כי גפני וח"כים שהתנגדו בעבר לפשרה בנושא חוק הרווחים הכלואים יתמכו הפעם בהצעת האוצר. בעבר העלו גפנים וח"כים מהאופוזיציה הצעות פשרה שונות, חלקן דומות להצעת הפשרה של האוצר.

"שוד לאור יום"

שר האוצר מעוניין מאוד שהמהלך יצליח. הוא רואה בו יוזמה בראש ובראשונה שלו, שעשויה לפתור חלק מבעיית המסים בתקציב ב-2013. בדעת השר ומשרד האוצר לנקוט מהלכי "ענישה" נגד חברות שיסרבו להצטרף למהלך החדש. באוצר סירבו לומר באיזה צעדים מדובר.

גפני וקבוצת ח"כים, ובהם יו"ר מפלגת העבודה ח"כ שלי יחימוביץ ויו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון, מתנים את תמיכתם בחוק בכך שחלק מהטבת המס שתינתן לחברות תושקע בישראל. בלשכתו של גפני אמרו אמש כי ישנה התקדמות במגעים בין הצדדים. בכנסת העריכו כי לאוצר לא תהיה ברירה אלא להגיע לפשרה עם חברי הכנסת, אחרת אלה לא יחוקקו את החוק. ההערכה היא שלאחר השגת הפשרה יתבקש גפני לזרז את הדיונים בוועדה לצורך אישורה המהיר בקריאה השנייה והשלישית עם פתיחת מושב החורף של הכנסת בעוד כשלושה שבועות.

בתוך כך, פעילי מרצ הגישו בסוף השבוע לשטייניץ את העצומה שיזמה מרצ נגד "חוק הרווחים הכלואים". 6,200 איש חתמו על העצומה הקוראת לשטייניץ לחזור בו מהחוק, שמוותר על הכנסות של עשרות מיליארדי שקלים ולדרוש מחברות הענק את הכסף שהן מחויבות לשלם על פי חוק למדינת ישראל.

"ההנחה שאתה מתכוון להעניק לבעלי ההון היא שערורייתית ונעשית על חשבוננו, בניגוד לחוק, בלי הצדקה ובלי לשאול את הציבור", נכתב בעצומה. "זהו שוד לאור היום, אך עדיין יש באפשרותך למנוע זאת".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker