האוצר: הטבות יינתנו ליצואנים למדינות עם יותר מ-14 מליון תושבים

משרד האוצר מבקש לשנות את חוק עידוד השקעות הון - כיום המיגבלה היא למדינות עם מעל 12 מיליון תושבים

אורה קורן

משרד האוצר מתכנן לשנות את חוק עידוד השקעות הון, כך שהטבות מס יינתנו ליצואנים המייצאים למדינות עם מעל 14 מיליון תושבים. כיום המיגבלה היא למדינות עם מעל 12 מיליון תושבים. בקשה לאישור החוק צפויה לעבור בימים הקרובים לאישור ועדת הכספים.

החוק החדש מעניק הטבות מס מפליגות לחברות מייצאות, שמס החברות שלהן יירד בהדרגה ל-7% בפריפריה ו-13.5% במרכז הארץ בשנת 2013 ול-6% בפריפריה ו-12% במרכז הארץ בשנת 2015.

משיקולים משפטיים לא ניתן לקבוע בחוק שההטבה תינתן לחברה מייצאת, לכן הנוסח היה שהיא תינתן לחברות המוכרות למדינות שמספר תושביהן עולה על 12 מיליון. אלא, שבינתיים הגיע המספר המצרפי של תושבי ישראל והרשות הפלשתינית ל-12 מיליון איש. החיבור נוסע מכך, שמבחינה משפטית שתי הישויות נחשבות ישות כלכלית אחת מתוקף הסכם פריז שנחתם באמצע שנות התשעים, וקושר אותן במעטפת מכס אחת.

מקורבים לתעשיה ציינו, כי כמה חברות הגישו בקשה למשרד האוצר לקבל את הטבות המס על בסיס טענה זו. על רקע זה החליט משרד האוצר להעלות את רף האוכלוסיה בסעיף המכירה, כדי שההטבה אכן תינתן למפעל מייצא.

מפעל מייצא נחשב תחרותי ויעיל יותר ולכן גם בעל סיכויי הישרדות גבוהים יותר, כיוון שהוא מתמודד בתחרות עם חברות אחרות המשווקות באותה מדינה.

מכולות על ספינה בנמל חיפה
נמל חיפהצילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker