מכין את הקרקע לתקציב 2013? |

נתניהו יוזם חקיקה שתאפשר פיטורים במגזר הציבורי

ראש הממשלה: יכולת המשילות של השרים חשובה ■ נתניהו ביקש ממנכ"ל משרדו, הראל לוקר, לגבש את הצעת החוק ולהביאה לאישור הממשלה ■ גורמים בירושלים: זה צעד נוסף לקראת ההתנגשות הצפויה עם ההסתדרות על הגזירות העתידיות

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה אתמול למנכ"ל משרדו, הראל לוקר, לגבש הצעת חוק חדשה להגדלת חופש המשילות והגמישות הניהולית במשרדי הממשלה, תוך שימת דגש על הדרג הניהולי ובראש ובראשונה השרים. משמעות ההצעה, שתובא בהקדם לאישור הממשלה: בראשונה יוכלו השרים ומנכ"לי המשרדים לפטר עובדים או לניידם בין המשרדים והאגפים.

כיום מועסקים במגזר הציבורי כ-676 אלף עובדים, וההערכות הן שבסופו של תהליך, החוק החדש יחול על רובם - לאחר שיוצאו לו צווי הרחבה. בין היתר, מעסיקה המדינה כ-256 אלף "עובדי מדינה", מהם מועסקים במשרדי הממשלה וביחידות הסמך כ-64 אלף עובדים.

צילום: אמיל סלמן

עד כה היה מוסכם על המדינה וההסתדרות לצמצם את מצבת העובדים בשירות הציבורי בשנים של מצוקה תקציבית, על ידי הקפאת קבלת עובדים חדשים במקום עובדים שיצאו לפנסיה, נפטרו או פרשו מהשירות מיוזמתם. מתן אפשרות לשרים ולמנכ"לי המשרדים לפטר עובדים נועדה בין השאר, לבד מנושא הגמישות הניהולית, גם להקטין את סך מספר העובדים בשירות הציבורי מטעמי יעילות, ולהקטין את סך הוצאות הממשלה על שכר.

נתניהו אמר אתמול כי בממשלה, כמו בכל המשק, חייבת להיות בידי המנהל האפשרות והיכולת להחליף עובדים. כיום, לדבריו, אין במשרדי הממשלה יכולת לבצע שינויים בכוח האדם המועסק, פרט לנושאי משרת אמון - מינויים ספורים של השרים במשרדיהם ובלשכותיהם, הפורשים עמם מהמשרד עם סיום כהונתם.

לדברי נתניהו, חוסר היכולת הזו, שקיימת גם במדינות רבות באירופה, גרמה בכמה מהן לנזקים כלכליים גדולים. בישיבת הממשלה אתמול אמר ראש הממשלה כי יכולת המשילות של השרים היא חשובה, ולפיכך התבקש לוקר לגבש הצעת חוק שתביא להגדלת יכולת זו. לדברי ראש הממשלה, הדבר חייב להיעשות גם אם הוא יביא לעימות עם גורמים אינטרסנטיים.

ראש הממשלה לא פירט מי הם אותם גורמים, אולם ברור כי הכוונה היא לגופים כמו ההסתדרות או ועדי העובדים במשרדי הממשלה. במהלך הישיבה אתמול אמר נתניהו כי המשק הישראלי הצליח בשנים האחרונות, למרות המכשלות הניהוליות הקיימות במשרדי הממשלה, אך לא יעלה על הדעת לא לטפל בנושא.

בכתב המינוי של לוקר לא מדובר בטיפול בנושא אחר, שגם הוא מעיב על יכולת המשילות של שרי הממשלה במשרדיהם, ועלה לא פעם לכותרות - מעורבות היתר של אגף התקציבים ושל החשב הכללי באוצר בניהול משרדי הממשלה השונים, עד כדי פגיעה ביכולת השרים והמנכ"לים בממשלה לנהל את משרדיהם.

טאבו בכל הממשלות

בראשונה בקריירה הפוליטית שלו - כולל כהונתו הראשונה כראש ממשלה וכהונתו כשר אוצר - נדרש נתניהו לנושא שהיה עד כה טאבו בכל ממשלות ישראל: יכולת השרים והמנכ"לים במשרדי הממשלה לפטר עובדים, להזיז עובדים מאגף לאגף או לנייד עובדים בין משרדים. נושא זה הוגדר עד כה כתפוח אדמה לוהט. ברור כי כל מהלך בנושא, אם ייעשה על ידי הממשלה, יביא לעימות חזיתי בין נתניהו להסתדרות והעומד בראשה, עופר עיני, יחד עם הסתדרות עובדי המדינה.

לא ברור מדוע נתניהו נדרש למהלך זה דווקא עתה. בכירים בירושלים אמרו אתמול כי לא מן הנמנע שהמהלך של ראש הממשלה הוא בבחינת צעד נוסף לקראת העימות הצפוי עם ההסתדרות, אם וכאשר נתניהו ינסה להעביר את הגזירות בתקציב המדינה ל-2013 בכנסת.

בתגובה אמרה יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ כי "לא נתניהו יפטר את עובדי הציבור אלא הציבור הוא שיפטר אותו. בעיצומו של גל פיטורים שנתניהו לא עושה דבר למנוע אותו, הוא מחליט כי הבעיה הדחופה ביותר היא לפטר במהירות אנשים עובדים ומסורים המשתכרים שכר דל, ובהם מורים, רופאים, אחיות, עובדים סוציאליים, שוטרים, גננות, פרקליטים וסוהרים.

"תחת ניצוחו של נתניהו התכווץ המגזר הציבורי אחרי שהופרט, יובש וקוצץ. כתוצאה מכך עומדת ישראל באחד המקומות הנמוכים במערב בהוצאה האזרחית לנפש, ומעמד הביניים נאלץ לשלם מכיסו את מה שמגיע לו בדין. נתניהו יודע היטב כי רבים מעובדי המגזר הציבורי הפכו מזמן לעובדי קבלן מנוצלים, והודעתו היא צינית ואכזרית, ונועדה להפוך מאות אלפי עובדים מסורים ליעד לשנאה ועוינות. היא צורמת במיוחד נוכח העובדה שסיכל בכוח כל ניסיון להגביל ולו במעט את השכר המושחת והמנופח של מנהלים בחברות הציבוריות שנסחרות בבורסה".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה בתגובה כי "נתניהו משתמש בעריצות הרוב כדי לאפשר פיטורים במגזר הציבורי. רה"מ אינו בוחל בשום אמצעים כדי לנסות ולהעביר את התקציב האכזרי שהוא מתכנן. לא יתכן שישראל תהפוך לרפובליקת בננות שבה הממשלה, במקום להתמודד עם הטענות נגד המדיניות שהיא מבקשת לקדם, תשתמש בכוחה הקואליציוני כדי להעביר חקיקה שכול מטרתה השתקת ההתנגדויות. נתניהו לא רואה ממטר. הוא מוכן לחסל את המגזר הציבורי, לפגוע קשות בזכויות העובדים ולהקטין את ההוצאה הציבורית".

בארגוני הנשים הגיבו בזעם על יוזמת נתניהו. לדעתן, "ידוע כי רוב אלו המועסקים במגזר הציבורי אלו נשים, כ-56%. לא יעלה על הדעת כי נתניהו מנסה לחסוך דווקא מתוך יצירת פיטורין של נשים. ישנה סכנה ממשית כי אלו שיפוטרו ראשונות יהיו בעיקר נשים. אנו מציעות לנתניהו לבקר אצלנו ולראות מקרוב את מצוקתן הגוברת של נשים רבות, שמתמודדות עם עוני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker