משרד התמ"ת: "תוכנית החומש לתעשייה ירוקה תעלה 850 מיליון שקל"

התוכנית נועדה לקדם התייעלות סביבתית בתעשייה, אכיפה נגד חברות המשווקות מוצרים המתחזים לירוקים, מיסוד הליך רישוי ירוק לעסקים וקידום אזורי תעשייה ירוקים ■ על פי הערכות כלכליות, התוכנית תגדיל את התוצר בכ-76 מיליארד שקל עד שנת 2017

אורה קורן

משרדי הגנת הסביבה והתמ"ת הציגו הבוקר לממשלה את התוכנית הלאומית לצמיחה ירוקה. מטרת התוכנית היא לקדם צמיחה כלכלית שאינה פוגעת בסביבה, ולסגור פערים של עשרות שנים מול התעשייה במדינות המתקדמות כדי לבסס בישראל תעשייה ירוקה ותחרותית.

התוכנית נועדה לקדם התייעלות סביבתית בתעשייה, אכיפה נגד חברות המשווקות מוצרים המתחזים לירוקים, מיסוד הליך רישוי ירוק לעסקים וקידום אזורי תעשייה ירוקים. עלותה 850 מיליון שקל על פני חמש שנים, ובמשרד התמ"ת מעריכים כי היא תייצר עשרות אלפי מקומות עבודה חדשים במשק.

שרון קדמי, מנכ"ל משרד התמ"תצילום: תומר אפלבאום

עוד כוללת התכנית, שגובשה בתיאום עם התעשיינים, צמצום הביורוקרטיה הסביבתית אשר יחסוך למשק 375 מיליון שקל ומעבר לצרכנות ירוקה במגזר הביתי והציבורי. בין היתר, יורחב הדירוג אנרגטי למוצרי חשמל. הכשרות מקצועיות לתעסוקה ירוקה, בנייה ירוקה, ייצור נקי, התייעלות אנרגטית וסיוע ממשלתי להשקעות סביבתיות. על פי הערכות כלכליות, שלא פורטו בהודעת משרדי התמ"ת והגנת הסביבה, התוכנית תגדיל את התוצר בכ-76 מיליארד שקל עד שנת 2017

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, אמר כי "מנועי צמיחה ירוקה הם הבסיס לקפיצת המדרגה הכלכלית הבאה. המשבר הכלכלי ומשבר האקלים מהווים הזדמנות למעבר ליצור מודלים עסקיים חדשים וחובתנו להכין את המשק לניצול הזדמנויות זה. היום ברור שההכרח הכלכלי והסביבתי הוא לנתק את הקשר בין שגשוג כלכלי לפגיעה בסביבה ולקדם אסטרטגיה של צמיחה ירוקה כי זהו פני העתיד של ישראל והעולם כולו. אם נשקיל לנצל הזדמנות זו, ניתן לפתח פה 'עמק סיליקון" ישראלי בתחום הטכנולוגיות הסביבתיות שימתג את ישראל כמובילה בינלאומית בתחום זה ובנוסף ייצור עשרות אלפי מקומות עבודה"

שר התמ"ת, שלום שמחון אמר, כי "התעשייה הישראלית והסקטור העסקי יעמדו בשנים הבאות בפני האתגר הסביבתי וידרשו לעמוד בסטנדרטים חדשים להפחתת זיהומים. הליך זה נובע ממגמות צרכניות בעולם ומיישור קו של הרגולציה בישראל מול שאר העולם. משרד התמת יעבוד יחד עם התעשייה בכדי לסייע לה לעשות את המעבר מעבר לעידן נקי, תחרותי וסביבתי יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker