כתב אישום נגד מאפיות הלחם בגין קרטל בנסיבות מחמירות

על פי כתב האישום, המאפיות הגדולות בארץ תיאמו ביניהן כי יימנעו מתחרות האחת בשניה ויפעלו להעלאת מחירי הלחם האחיד והחלות לצרכן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים הגישה היום כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד המאפיות אנג'ל, אורנים, ברמן, דוידוביץ', אחדות, אלומות, מרחבית, דגנית עין בר, מנהליהן ונושאי משרה בכירים נוספים בהן. כתב האישום הוגש לאחר שבחודש אפריל ניצלו רק חלק מהנאשמים את זכותם לשימוע.

מאפייה בירושלים. צילום: ליאור מזרחי

על פי כתב האישום, בשלהי חודש פברואר 2010 הסכימו ירון אנג'ל, מנכ"ל מאפיית אנג'ל, יהודה שניידמן, מנכ"ל מאפיית ברמן, יוחנן אהרונסון, מנכ"ל מאפיית מרחבית ויו"ר מאפיית דגנית עין בר ושייקה דוידוביץ', מנכ"ל מאפיות דוידוביץ', אחדות ואלומות, להימנע מתחרות על אספקת מוצרי המאפיות על ידי חלוקת הלקוחות בין המאפיות.

בנוסף, הוסכם ביניהם כי המאפיות יפעלו מול הקמעונאים להעלאת מחירי הלחם האחיד והחלות לצרכן. להסכמות אלו היו שותפים גם נושאי משרה בכירים אחרים במאפיות השונות. ההסכמות גובשו, בין היתר, בישיבות משותפות במקומות שונים בארץ.

חקירת רשות ההגבלים העסקיים החלה במאי 2010, בעיצומו של הקרטל, במסגרתה נערכו פשיטות על המאפיות ונעצרו חלק מהחשודים. כתב האישום הוגש על ידי עו"ד אסף מוזס, ועורכי הדין זיו גלעדי ואייל פרזון.

עוה"ד איריס ניב-סבאג, נוית נגב, ליזי שובל ואלון ביכלר, ממשרד שינמן-נגב-ניב, אשר ייצגו את יצחק ברמן בשימוע אמרו "אנחנו מברכים על קבלת טענותינו בשימוע וההחלטה שלא להגיש כתב אישום כנגד יצחק ברמן, מלכתחילה הודיעה לנו רשות ההגבלים כי היא שוקלת הגשת כתב אישום כנגדו רק בגין אחריות מנהלים ולא באחריות ישירה לעבירה. אנחנו מעריכים מאד את הפתיחות שגילתה הרשות ואת הדיון המעמיק והמפורט שקיימנו בפניה במסגרת השימוע".

הממונה על ההגבלים, דיויד גילה אמר, כי "מדובר בפרשה חמורה מאוד שנבדקה לעומק על ידי מחלקת החקירות והמחלקה המשפטית ברשות. זוהי אחת ממעבירות הליבה של קרטל וחלוקת שוק, על ידי המאפיות הגדולות, במוצר חיוני לכלל הצרכנים, עם מעורבות ישירה של המנכ"לים והדרגים הגבוהים ביותר בחברות המעורבות. אנחנו מקווים שבית המשפט ימצה עם הנאשמים את הדין באופן המשקף את חומרתם העצומה של המעשים. קרטל משול לגניבה מכיסו של הצרכן".

בכתב האישום צויין, כי מהמחצית השנייה של חודש פברואר ועד לפתיחת החקירה הגלויה בסוף מאי 2012 "היו הנאשמים צדדים להסדר, לפיו המאפיות יימנעו מתחרות על אספקת מוצריהן, או על הגדלת הכמות המסופקת על ידן ללקוחות, שבאותו מועד אחת המאפיות האחרות סיפקה להם מוצרים (לקוחות קיימים) וכן, כי המאפיות יפעלו להעלאת מחירים בהם נמכרים לצרכן לחמים מסוג לחם אחיד פרוס וחלה".

שיטת העבודה של הנאשמים בתבססה על פגישות במשרד עורכי דין מרכזי בתל אביב, תחנות דלק ובתי קפה, בהרכבים משתנים. במיפגשים הוחלט על כמה טכניקות של קרטל שכלל חלוקת שוק וקביעת כללי אי תחרות ועל פעולה משותפת שנועדה להעלות מחירים של לחם בפיקוח. יצויין, כי מחירי לחם בפיקוח משתנים על פי נוסחה קבועה (נוסחת סוארי), המבוססת על עלויות יצור משתנות ונקבעים לאחר בדיקה שעורך משרד התמ"ת. 

על פי כתב התביעה, להסדר קדמו מגעים בהרכבים שונים, נועדו לגבש הסכמות לפיהן יימנעו הצדדים מתחרות על לקוחות קיימים ויפעלו להעלאת מחירים. לצורך גיבוש ההסכם וישוב מחלוקות שהתעוררו אגב ישומו ברחבי הארץ קיימו הצדדים ונציגים נוספים של המאפיות מגעים שכללו שיחות טלפון ומפגשים שונים. בין השאר נו8עדו הנאשמים בהרכבים שונים במשרדי עורכי הדין פישרף בכר, חן וול ואוריון בתל אביב. בתחנת הדלק דור אלון בכביש 6 ובבתי קפה בירושלים.

"במעשיהם היו הנאשמים צדדים להסדר, לפיו הגבילו עצמם באופן העלול למנוע, או להפחית את התחרות בעסקים בינם לבין צדדים אחרים להסדר, או חלק מהם, או בינם לאדם שאינו צד להסדר. ההסדר כלל כבילות הנוגעות למחיר שיידרש, שיוצע או שישולם, לחלוקת השוק כולו או חלק ממנו לפי מקום העיסוק או האנשים עמם יעסקו". כל זאת, ללא היתר מצד רשות ההגבלים.

רשות ההגבלים ציינה, כי הנאשמים היו צד להסדר כובל בנסיבות מחמירות, נוכח חלקן ומעמדן של המאפיות ביצור מוצרי לחם בפיקוח, ריבוי הנפגעים מההסדר והנזק הפוטנציאלי שגרם, חיוניות הלחם בפיקוח, ריבוי הצדדים להסדר, חכומו של ההסדר שיצר קרטל בכמה טכניקות המהוות עבירה על איסורי ליבה של חוק ההגבלים.  

עורכי הדין ניב זקלר, יוסי עזגד וערן זך המייצגים את מאפיית אנג'ל אמרו בתגובה: "כבר בעת פרסום טיוטת כתב האישום שכללה ארבעה אישומים, התברר כי החשד לתיאום מכרזים הוסר. לאחר השימועים שנערכו, נותר בכתב האישום שהוגש לבית המשפט אישום בודד ומצומצם בהיקפו המתייחס לתקופה קצרה. אנו מאמינים כי בית המשפט אשר יבחן את הדברים, יגיע למסקנה כי שוק הלחם הוא אחד השווקים התחרותיים בישראל וכי לא נעברה כל עבירה".

בעקבות הגשת כתבי אישום בפרשת "קרטל הלחם", קוראת תנועת "ישראל יקרה לנו" לשר התמ"ת, שלום שמחון, לבטל לאלתר את העלאת מחיר הלחם האחיד. בתנועה ציינו, כי משרד התמ"ת מסר בעבר, כי בעת שהמאפיות מדווחות על הפסדים - הן מוכרות לרשתות שיווק, בעיקר במרכז, לחם בפיקוח בהנחות של עד20%.

התנועה דורשת כי המפקח על המחירים במשרד התמ"ת יבדוק מחדש את החישובים שאיפשרו את עליית מחירי הלחם. "בחו"ל ניתן לרכוש לחמים בריאים מחיטה מלאה במחיר שנמוך מהמחיר שבו נמכר בישראל לחם אחיד".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker