מקורב לפיס: "לחצים פוליטים למינוי אלי דדון למנכ"ל"

זאת על אף שדדון, חבר מפלגת הליכוד, מדורג רק במקום השישי ברשימת המועמדים ■ "התהליך למינוי מנכ"ל למפעל הפיס משותק ולא נראה שיקרה משהו בטווח הנראה לעין", אמר המקורב ■ דורון קופמן: מבקר הפנים צריך להיות חיצוני

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

"בשבועות האחרונים מופעל לחץ על דירקטורים במפעל הפיס למנות את חבר מפלגת הליכוד אלי דדון למנכ"ל מפעל הפיס" - כך אמר היום (ד') מקור מקורב למפעל הפיס. "ככל הידוע לי, על הדירקטורים מופעל לחץ פוליטי כבד למינויו, אף שהוא מדורג מקום שישי ברשימת המועמדים לתפקיד", הוסיף. בדירקטוריון הפיס מזכירים כי יו"ר הדירקטוריון, עוזי דיין, הוא מינוי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

תהליך בחירת מנכ"ל מפעל הפיס עלה על שרטון, לאחר שהדירקטורים בחרו לקדם את מועמדם, ג'קי ואכים, ואילו דיין מתנגד לכך.

"התהליך למינוי מנכ"ל למפעל הפיס משותק ולא נראה שיקרה משהו בטווח הנראה לעין", אמר המקור. לדבריו, "הדירקטוריון שיגר מכתב לדיין וביקש כינוס ישיבה מיוחדת, אולם כיוון שאין הכרח משפטי לכינוסה, כנראה שדיין חושב שהיא תשמש להפעלת לחצים עליו, ולכן לא נקבעה".

המקורות הוסיפו, כי באחרונה התעוררה מחלוקת על בחירת מבקר הפנים, אולם מקורבי דיין הכחישו כי היה מעורב בהחלטה. על פי המקורות, המחלוקת היתה אם המבקר יהיה גורם חיתצוני, כפי שנראה היה שדיין רוצה, או מבקר פנים. מבקר חיצוני עוסק בביקורת כחלק מכלל פעולותיו, ואילו מבקר פנימי נבחר במיכרז חיצוני, אולם עוסק בכך כל זמנו.

נשיא לשכת רואי החשבון, דורון קופמן, שיגר באחרונה מכתב לדיין ובו כתב כי "המחוקק הישראלי קבע מפורשות בחוק החברות כי לא יכהן כמבקר פנימי מי שנושא משרה בחברה. יש בכך העדפה ברורה לשמירת עצמאותו של המבקר הפנימי, במנותק מהארגון בו הוא ממלא את התפקיד".

קופמן הוסיף כי "מינויו של מבקר חיצוני הוא המתאים ביותר בהתייחס למפעל הפיס, דווקא בשל היותו גוף ציבורי או מעורב במהותו, בשל מבנהו ופעולותיו, בניהול הגרלות. יתרונותיו של גורם חיצוני, אובייקטיבי ובלתי תלוי, שנתמך מקצועית על ידי משרד חיצוני וצוות ביקורת מקצועיים, בולטים במיוחד בהתייחס למפעל הפיס".

המכתב הגיע לאחר שבמפעל הפיס הופץ מייל, לפיו המבקר צריך להיות עובד הפיס. מייל זה התבסס על חוות דעת שהגיעה מלשכת המבקרים הפנימיים, לפיה, על פי החוק או הנהלים, יש לבחור מבקר פנימי ראשי שיהיה עובד (שכיר) של החברה בה הוא מכהן, ולא ניתן לבחור במבקר פנימי שמועסק במשרד נותני שירותי ביקורת פנימית.

ממפעל הפיס נמסר בתגובה כי "אין מחלוקת על מינוי מבקר הפנים. האסיפה הכללית מינתה על פי המלצת יו"ר הדירקטוריון, ועדת ביקורת חיצונית למפעל הפיס, בת 5 חברים. ועדת הביקורת, האחראית למכרז מבקר הפנים התכנסה והמליצה כי מבקר הפנים יהיה עובד מפעל הפיס. כיוון שהדבר כרוך בתקן חדש יובא הנושא לדיון והחלטה בדירקטוריון. לעניין מינוי מנכ"ל נמסר, כי אלי דדון נכלל בין המועמדים המומלצים למנכ"ל מפעל הפיס על ידי וועדת האיתור של הדירקטוריון . כל המועמדים יוצגו בפני מליאת הדירקטוריון. לאחר מכן יודיע דיין, מי המועמד המומלץ על ידו לתפקיד המנכ"ל וזה יובא לאישור הדירקטוריון. לא הופעלו לחצים פוליטיים כלשהם על יו"ר מפעל הפיס בעניין זה או בעניין אחר בו עוסק מפעל הפיס".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker