גגות סולאריים, מסדרונות קווי מתח: אושרה תוכנית מתאר ארצית לתשתיות משק האנרגיה

במסגרת התוכנית חודדו ההנחיות לעידוד חשמל סולארי וסומנו אזורים לבחינת תכנון של מנהרות ארציות משותפות לתשתיות כמו גז טבעי ודלק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת כוח סולארית של א.ד.י.ג. סולאר בקיבוץ סמר
תחנת כוח סולארית בקיבוץ סמרצילום: דניאל בר און

עוד ועוד גגות שינוצלו למשטחים סולאריים, עוד שטחים שמיועדים לקווי מתח גבוה - אלו חלק מהיעדים שמקדמים כעת, וזאת באמצעות תוכנית מתאר ארצית כוללת ומקיפה של תשתיות העל בישראל, ובה שמירת רצועות שטח לתכנון עתידי של משק האנרגיה. התוכנית נותנת מענה לצורכי המשק הלאומיים לשנים 2030 ו-2050. 

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') את התוכנית (תמ"א 41), פרי יוזמה משותפת של משרד האנרגיה ומינהל התכנון. 

התוכנית מדגישה את חשיבות ייצור האנרגיה המתחדשת בדו-שימוש בקרקע ובשטחים בנויים באמצעות הנחיות ותעדוף. כמו כן, התוכנית מאגדת את תוכניות המתאר הארציות העוסקות בגז טבעי, חשמל ודלקים, וכן מייעדת שטחים עבור אתרים לייצור חשמל באנרגיה מתחדשת, מסדרונות להולכת חשמל ותשתיות אנרגיה, וכן מסמנת אזורים לבחינת תכנון של מנהרות לתשתיות ארציות. בראשות המועצה עומד מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן.

שר האנרגיה יובל שטייניץצילום: Ronen Zvulun/רויטרס

בנוגע לאנרגיה מתחדשת, והניסיון של שר האנרגיה, יובל שטייניץ, לגמול את ישראל מאנרגיה מזהמת והגדלת חלקן של האנרגיות המתחדשות בתמהיל ייצור החשמל ל-30% ב-2030, עודכנה התוכנית וחודדו ההנחיות לעידוד הקמת ייצור סולארי בשטחים בנויים ובדו-שימוש בקרקע. כמו כן, צומצמו השטחים לתכנון תחנות כוח סולאריות.

התוכנית שומרת שטחים עבור רצועות שמורות לתשתיות אנרגיה שיאפשרו תכנון עתידי של קווי תשתית ארציים בכפיפה אחת (גז טבעי, דלק וכד'), ושומרת מסדרונות לתכנון קווי חשמל. בנוסף, נקבעו הנחיות לבחינת תכנון מנהרות תשתית רב-מערכתיות למספר תשתיות, ובכך, לפי המועצה, מוטמע עיקרון של חיסכון בשטח והצמדה לתשתיות אחרות, תוך עמידה ושמירה על בטיחות וצמצום השפעות סביבתיות. 

התוכנית שומרת גם על שטחים לתכנון קווי חשמל וקובעת הוראות לתכנון, לרבות מתן הוראות לבטיחות וצמצום ההשפעה על סביבה. התוכנית קובעת הנחיות לתכנון קווי תשתית תת-קרקעיים באופן שייעל את השימוש במשאב הקרקע, תוך שילוב תשתיות שונות ברצועה אחת וצמצום סיכונים והשפעות סביבתיות. התוכנית קובעת הנחיות לבחינת תכנון מנהרות תשתית רב-מערכתיות, לצורך ייעול השימוש בקרקע, צמצום מגבלות סביבתיות ואפשרות מעבר תשתיות במקומות בהם קיים קושי בהקמתן.

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילברצילום: ניב קנטור

בנוסף, התוכנית מסמנת את התשתיות הארציות המאושרות של תחנות הכוח, רצועות הגז הטבעי, אתרי הגפ"מ (גז בישול) ומתקני הגז הטבעי ונותנת עקרונות והנחיות לתכנון תשתיות אלה.

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, אמר אחרי אישור התוכנית: "לראשונה, מאז קום המדינה, אושרה תוכנית מתאר ארצית לתשתיות האנרגיה, שתאפשר את פיתוח משק האנרגיה בישראל באופן יעיל ומקצועי, ותקדם תהליכים משמעותיים בצורה טובה ומהירה. התוכנית מציגה חזון של תמהיל ייצור חשמל נקי וירוק יותר, שמפחית את הפליטות לאוויר, וכן תמונה כוללת של כלל תשתיות האנרגיה לטווח הבינוני והארוך".

כהן אמר כי: "תמ"א 41 מציעה לראשונה ראייה כוללת של מסדרונות החשמל הארציים, שמירת שטחים עבורם וצמצום השפעות על הסביבה. בנוסף, מתוך הבנה שיש לקדם מנהרות תשתית משותפות, לטובת ייעול משאב הקרקע, מקדמת התוכנית את האפשרות לכך. צמצום ההשפעה על הסביבה, לצד עידוד אנרגיה מתחדשת מאפשרים לתוכנית המתאר הארצית להיות בשורה של ממש".

מנכ"לית מינהל התכנון, דלית זילבר, אמרה כי: "תוכנית המתאר הארצית לתשתיות האנרגיה מתווה ראייה כוללת לקידום תשתיות אנרגיה, בדגש על אנרגיה מתחדשת. התוכנית מאתרת שטחים לאנרגיה מתחדשת בדגש על אנרגיית שמש, תוך הכוונה לייעול את השימוש בקרקע והקמת המתקנים בדו-שימוש מעל גגות מבנים, מאגרי מים, שטחי חקלאות ועוד, זאת לצד איתור שטחים למתקנים קרקעיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker