הירידה בתוצר ברבעון השני – חדה אף יותר משחשבנו: צלל בקצב של 29%

נתוני התוצר עודכנו מעט, לאחר שלפני חודש דווח על ירידה בקצב שנתי של 28.7%

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רחוב יפו בירושלים, השבוע. מקדם ההדבקה בנגיף עומד ביעד שהגדיר גמזו עם כניסתו לתפקיד, והוא כעת 0.9
רחוב יפו בירושלים, החודשצילום: אמיל סלמן

ערב כניסת ישראל לסגר נוסף, מתברר כי הנפילה בתוצר הכלכלי בעת הסגר הראשון היתה חדה מעט אף משהיה ידוע עד כה. התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל התרסק בקצב שנתי של 29.0% ברבעון השני של 2020 (אפריל עד יוני) לעומת הרבעון הקודם, לפי נתונים מעודכנים שפירסמה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

העדכון בנתונים הוא שגרתי, והם ימשיכו להתעדכן גם בחודשים הקרובים. לפי האומדן הראשון, שפורסם לפני כחודש, קצב הירידה בתמ"ג היה 28.7%. בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, הירידה בתמ"ג הסתכמה ב-7.9%, לעומת 7.8% באומדן הקודם. הירידה בתמ"ג ב-2020 כולה עלולה להיות חדה אף יותר, בייחוד בעקבות הסגר הנוסף.

נפילה כואבת

הירידה בתמ"ג, שנגרמה עקב משבר הקורונה, היא החדה ביותר בהיסטוריה של ישראל – או לכל הפחות ב-40 השנים האחרונות, שהנתונים על כל רבעון בהן מתועדים בלמ"ס. עם זאת, בלמ"ס מציינים כי הנתונים "הם בעלי מהימנות מוגבלת", מפני שניכוי העונתיות שנעשה בהם עדיין אינו מביא בחשבון באופן מדויק את ההשפעות העונתיות בתקופת משבר הקורונה, עקב היעדר נתונים מספיקים. העדכון בנתוני התמ"ג לעומת האומדן הראשון, מאוגוסט, נגרם בין השאר עקב תיקון של הנתון על הקצב השנתי של הירידה בצריכה הפרטית - מ-43.4% ל-44.3%.

בהשוואה לרבעון השני אשתקד, הנפילה בתוצר בישראל (7.9%) דומה בשיעורה לנפילה בפולין (7.9%, לפי נתוני Eurostat מ-8 בספטמבר) ובשוודיה (7.7%). היא חדה פחות מהממוצע בגוש היורו (14.7%) ובכמה מהמדינות שנפגעו קשה במיוחד מנגיף הקורונה (22.1% בספרד, 21.7% בבריטניה, 18.9% בצרפת ו-17.7% באיטליה). עם זאת, היא חדה יותר מבכמה מדינות, ובהן אירלנד (ירידה בתמ"ג של 3.7% לעומת הרבעון השני אשתקד) ופינלנד (6.3%).

בארה"ב, האומדן השני של נתוני החשבונאות הלאומית, שפורסם ב-27 באוגוסט, מלמד כי התמ"ג שם ירד ברבעון השני בקצב שנתי של 31.7% לעומת הרבעון הראשון. נתון זה אופטימי מעט לעומת האומדן הראשון שפורסם בארה"ב ב-30 ביולי – שהעיד על ירידה של 32.9%. בהשוואה לרבעון השני של 2019, ירד התוצר האמריקאי ב-9.1%, לפי הנתונים המעודכנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker