שופכים מיליארדים: האם זו באמת הבשורה שחצי מיליון ישראלים מחכים לה?

כדי לצמצם את מספר המובטלים מוצע בפורומים כלכליים לבטל את תשלומי המעסיקים לביטוח הלאומי, וכך להקטין את עלויותיהם ■ מהביטוח הלאומי תיגרע הכנסה של 9 מיליארד שקל בשנה בלי שייפגעו זכויות המבוטחים ■ הבעיה: ההטבה לא תגרום למעסיקים לקלוט עובדים

סמי פרץ
סמי פרץ

המשימה הכי מאתגרת בימים אלה לכלכלנים במשרדי הממשלה ומחוצה להם היא איך מחזירים מאות אלפי מקומות עבודה שהלכו לאיבוד. הממשלה אמנם הפעילה כמה תוכניות ובהן אשראי בערבות מדינה, מענקים למעסיקים כנגד החזרת עובדים לעבודה, מענקי פיצוי והפחתת עלויות קבועות, כמו ארנונה — אך המספרים עדיין מטרידים מאוד.

יש כיום לפחות חצי מיליון מובטלים לעומת 150 אלף ערב משבר הקורונה. ואם המספר חצי מיליון מובטלים נראה פחות מבהיל מהמספר לפני חודשיים — יותר ממיליון — זוהי טעות. ראשית, משום שיש חשש שייקח זמן רב עד שהם ישובו לעבוד. שנית, המספר הזה יכול לעלות אם הצעדים שהמדינה נוקטת לא יסייעו למשק להתאושש בקרוב. חוסר היציבות הפוליטי מייצר פוטנציאל סיכון עצום ליכולת ההתאוששות של המשק. הן משום שהמשבר מנוהל בצורה גרועה, לא יעילה ופופוליסטית, והן משום שממשלת האחדות לכאורה אינה מייצרת אופק למשק, ומעכבת את ההחלטה על תקציב המדינה וחוק ההסדרים ל–2021. כשלממשלה אין אופק ואין יציבות, שוק העבודה נמצא במשבר חמור וללא אופק התאוששות ברור.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker