מחשש לתעמולת בחירות: נפסלו מפגשים יזומים בין ראש העיר ראשל"צ לתושבים

יו"ר ועדת הבחירות גם אסר על העירייה לקדם את דב צור ברשתות החברתיות. ההחלטה תשפיע על ראשי רשויות שעושים שימוש במנגנון העירוני לצורכי בחירות

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן, אסר על ראש העיר ראשון לציון, דב צור, להשתתף ב-28 מפגשי "שאלות ותשובות" עם תושבים בחודשים הקרובים, מחשש לתעמולת בחירות אסורה. את המפגשים יזמה וארגנה העירייה בכל שכונות העיר, חרף הסמיכות למועד הבחירות לרשויות המקומיות, שיתקיימו ב-22 באוקטובר. המפגשים החלו ב-30 במאי וצפויים להסתיים ב-9 באוקטובר, פחות משבועיים לפני הבחירות.

החלטת השופט תשפיע גם על ראשי רשויות אחרים, ועל השימוש שהם עושים במנגנון העירוני לצורכי בחירות.

"נראה, כי עריכת כנס לתושבים במסגרת 'שאלות ותשובות', באופן קבוע במסגרת של פעם בשבוע, בתקופה סמוכה לבחירות, כאשר ראש העיר מופיע בכנסים אלה ומשיב לשאלות התושבים, מהווה בנסיבות המקרה תעמולת בחירות אסורה", קבע ג'ובראן. "אין לדעת אילו שאלות ישאלו התושבים את ראש העיר בכנסים אלה. כך, למשל, יכולים התושבים להעלות שאלות הקשורות למתמודדים האחרים, להישגי העירייה כפי שנעשו עד כה, לרעיונותיו של ראש העיר בנוגע לקידום פני העיר וכיוצא בזה, ושאלות אלה באות בגדר תעמולה אסורה", הסביר.

ג'ובראן קיבל את ההחלטה בתגובה לעתירה שהגישה תנועת אומ"ץ יחד עם עו"ד ליאל אבן-זוהר, הד"ר אפי משה ואסף דבעול – שלושתם מתמודדים לראשות העיר. הם טענו שצור עושה שימוש פסול במשאבי העירייה לקידום מועמדותו לקדנציה נוספת. לדבריהם, דרך פרסומם ומטרתם של מפגשי התושבים מעידה שהם מתוכננים לשמש במה לתעמולת בחירות.

ראש העיר ראשל"צ דב צור. מה הקשר שלו לכדורסל? אה, נכון, יש בחירות בעוד שלושה שבועותצילום: ניר קידר

לאחר הגשת העתירה, ב-30 במאי, ביקש ג'ובראן תגובה מהירה של העירייה, עוד באותו יום. העירייה השיבה שהמפגשים אינם לצורכי תעמולה, אלא כנסי תושבים שגרתיים. היא הוסיפה כי בכנסים נמסרת אינפורמציה על פעילות העירייה ומתקיים דיאלוג בין העירייה לתושבים. העירייה אף ציינה שהיועץ המשפטי שלה אישר את השתתפות ראש העיר בכנסים.

לאחר קבלת התשובה אסר ג'ובראן על צור להשתתף במפגש עם תושבים באותו ערב בשכונת נווה ים. העותרים עדכנו את יו"ר ועדת הבחירות כי למרות החלטתו, צור פגש את תושבי השכונה ב"חוג בית מורחב" במקום אחר.

העותרים מחו לא רק על קיום כנסים בהשתתפות ראש העיר על חשבון קופת העירייה, אלא גם על קידום צור בדף הפייסבוק הרשמי של עיריית ראשון לציון ובו 23 אלף חברים. בין השאר, ציינו כי תמונתו מתנוססת בראש הדף, מפורסמות בו כתבות וסקרים מטעם ראש העיר ויש הפניה בולטת לדף האישי שלו. העירייה השיבה שהפרסומים אליהם התייחסה העתירה הוסרו מדף הפייסבוק העירוני. היא ציינה שבאפריל, חצי שנה לפני הבחירות, ניתנה לחברה שמנהלת את דף הפייסבוק העירוני הנחיה להפסיק לפרסם בו את תמונות ראש העיר.

חוק הבחירות (דרכי תעמולה) קובע כי שר, סגן שר, חבר כנסת או ראש רשות מקומית לא ישתמש בכספים או בנכסים העומדים לרשותו לצורך תעמולת בחירות. בניגוד להוראות אחרות בחוק, איסור זה תקף בכל עת ולא רק ב-90 הימים שלפני יום הבחירות. הפרתו היא עבירה פלילית. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה קובעת שהאיסור כולל פרסומים מכל סוג, לרבות דברי דפוס, מודעות בעיתונים, חוזרים לתושבים, סרטונים ופרסום באינטרנט. ההנחיה מבהירה שהאיסור כולל תיאור הישגים אישיים ופרסום דיוקן אישי.

ג'ובראן קיבל את טענת העותרים והורה לעירייה להימנע מפרסומים ובהם תמונת ראש העיר או דבריו, לרבות בדף הפייסבוק שלה.

עו"ד אבינועם מגן, מתנועת אומ"ץ, בירך על החלטת יו"ר ועדת הבחירות. "מדובר בהחלטה חשובה, המסירה את העמימות סביב הרשתות החברתיות. נדמה כי ראשי רשויות מצאו את הרשתות החברתיות ככלי יעיל לקיום תעמולת בחירות על חשבון הציבור. הרשתות החברתיות לא נפסלו, אולם השימוש בהן על חשבון הקופה הציבורית נאסר לחלוטין".

עיריית ראשל"צ

בעקבות עתירה קודמת של תנועת אומ"ץ ועו"ד אבן-זוהר נאלצה עיריית ראשון לציון למחוק לפני כשלושה חודשים את שם ראש העיר מכל שלטי החוצות בתחומה.

עיריית ראשל"צ מסרה בתגובה: "העירייה סברה, ועודנה סבורה, כי חלק מתפקידיו של ראש העירייה הוא לקיים קשר שוטף עם תושבי העיר, ולהשיב לשאלותיהם בענייני העיר. ההגבלות החדשות הן תקדימיות ומחמירות מתמיד, ועלולות לפגוע ביכולת ראשי הרשויות לנהל כיאות את הקשר עם התושבים. עם זאת, ההחלטה תכובד עד תום".

יו"ר האופוזיציה, אבן-זהר, אמרה בתוגבה להחלטת ג'ובראן כי "בזבוז כספי ציבור על תעמולה ופרסום אישי הוא פגום, ובפרט בהיקפים בהם היה מדובר בראשון לציון. אחרי שכל פניותי ופניות חברי מועצה נוספים לראש העירייה עלו בתוהו, נאלצתי לפנות לערכאות, מספר פעמים, יחד עם עמותת אומ"ץ כדי לעצור זאת. לשמחתנו, השופט העליון רובינשטיין, ולאחר מכן השופט העליון ג'ובראן, יו"ר ועדת הבחירות, העבירו מסר ברור ותקיף לפיו משאבי הציבור אינם הפקר ואינם 'קופת הקמפיין' של ראש העירייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים