אנחנו ה-99%, ואנו לא יודעים מה לעשות

תנועת אוקיופי וול-סטריט, מתברר כעת, לא מצליחה להתגבש לכדי כוח פוליטי

מוטי שפירא
מוטי שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי שפירא
מוטי שפירא

מרכז אדוה פירסם בתחילת מאי דו"ח מקיף תחת הכותרת "עובדים, מעסיקים ועוגת ההכנסה הלאומית: דו"ח לשנת 2011". בין השאר נכתב בו: "התמונה שעולה מהנתונים מעידה על ריכוז הון והכנסות בידי מיעוט, ובראשו בעלי התאגידים הגדולים ומנהליהם ושכבה של עובדים מתוגמלים היטב בשניים-שלושה ענפים במשק". כתוצאה מכך, "שוק העבודה בישראל לא מצליח לפרנס בכבוד חלק גדול מהמועסקים בו".

הדו"ח מצטט את נתוני מינהל הכנסות המדינה ל-2010, שמהם עולה כי "המאיון העליון מרכז בידיו 14.1% מכלל ההכנסה ברוטו בישראל - גידול של 57% מאז 1990 ושל 34% בשנים 2005-2010". הדו"ח אינו מציג פתרונות, אך ברור לאילו פתרונות הוא חותר: הגדלת שיעור התעסוקה במגזר הציבורי, העלאת המס לעשירים, הפחתת שכר הבכירים וניתוב המקורות שיתפנו לשכבות הנמוכות ולעובדים מן השורה.

כיכר המדינה, הפגנת ה-400 אלף

מאמר שהתפרסם באחרונה ב"ניו-יורקר" מביא ניתוח של תופעת ה-1/99 בעקבות כמה ספרים בנושא שראו אור. על פי המאמר, ב-1979, האחוזון העליון "קיבל" 9% מכלל ההכנסות האישיות, ואילו כיום הוא "לוקח" 25%. ב-2010, 93% מהרווחים השנתיים זרמו לכיסו של האחוזון העליון.

האבסורד הוא, קובע כותב המאמר, שבניגוד לציפיות, ה-99% אינם משפיעים על הבחירות בארה"ב. תנועת אוקיופי וול-סטריט, מתברר כעת, לא מצליחה להתגבש לכדי כוח פוליטי - לעומת מסיבת התה, למשל, שדוגלת בממשלה קטנה ובהפחתת מסים. בארה"ב, נכתב עוד, קבוצות בעלות אינטרסים שולטות בפוליטיקה, ועל כן ה-99% נותרו מאחור - הם "קטגוריה גדולה מכדי להיות כוח פוליטי", ועל כן עליהם להתפצל לקבוצות קטנות ואפקטיביות יותר כדי להשפיע על הפוליטיקה.

נחזור לישראל. נראה כי הפתרונות השגרתיים כבר מוצו. לא ניתן עוד להרחיב את המגזר הציבורי אם ברצוננו להיות תחרותיים בעולם; האיגודים המקצועיים חזקים דיים (ויש הטוענים - חזקים מדי); הרגולציה על המוסדות הפיננסיים אפקטיבית למדי; הפחתת שכר הבכירים, חשובה ככל שתהיה, לא תשפר את מצבם של ה-99%; ומרבית המפלגות הפוליטיות עוסקות יותר בתחום המדיני-ביטחוני ובענייני דת ומדינה, כך שגם מכאן לא תבוא הישועה.

נראה אפוא שלמלכודת האי-שוויון אין פתרון פשוט, וגם באמתחתם של ההמונים שנלחמים להיחלץ ממנה בישראל אין פתרון אפקטיבי. גם לכותב מאמר זה אין פתרון בשרוול.

הכותב הוא מנכ"ל להב - לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"