ישראל 2021 |

"המחאה היא שינוי תודעתי - מגברית לנשית"

אחד ממוקדי הדיונים בכנס ישראל 2021 הוקדש לפינת נאומים קצרים בסגנון הייד-פארק ■ סיעאד דיאב: "יש כיום 20 אלף ערבים נכים בישראל"

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

כחלק מכנס ישראל 2021 נערכו אחר הצהריים מספר הרצאות קצרות על יזמות חברתית, בסגנון הנאומים שנערכים בהייד פארק.

דוד עתיד מקיבוץ מעגן מיכאל הפתיע את הנוכחים כשפתח את ההרצאה שלו בשורה של תרגילי צ'י קונג שתירגל יחד עם הצופים. "הנושא האהוב עליי ביותר הוא נשים", גילה מיד לאחר מכן, "תראו, אני בן 77 אז מותר לי כבר לעשות מה שאני רוצה".

עתיד טען כי אנחנו נכנסים לעידן של הובלה נשית. "אם אני מנסה למצוא מאפיינים של המחאה החברתית אני מוצא שהיא מחברת ולא מפצלת. מפלגות מטבען מפלגות, ואילו תנועות מחברות. בנוסף, המחאה לא אומרת 'או או', אלא 'גם וגם'. אנחנו עדים לשינוי תודעתי, מתודעה מפוצלת 'או אני או אותה' לתודעה מחברת וזאת מהות נשית. אישה מבינה כבר מהאמהות שהיא צריכה לחבק. קהילה היא יצירה נשית. הגברים יוצרים מדינות, מלחמות והתנחלויות. הגברים המציאו את המבנה הפירמידלי של 'למי יש יותר גדול?' ואילו הנשים מגיעות ממודל של מעגל או של רשת בו כולם שווים".

דוד עתיד, ישראל 2021צילום: עופר וקנין

עתיד אמר כי הוא מעוניין לחבר את התנועות השונות של המחאה כדי שיפעלו יחד ולא יפגעו אחת במאמציי השנייה. "למרות מה שאמרתי, דווקא גברים היו אלה שהמציאו את האינטרנט, הרשת שבה אף אחד לא כפוף לשני. בכלל אנחנו רואים שהמחאה לבשה בכל מקום בו צצה אופי של פעילות קהילתית".

עתיד סיפר על ההצלחה הכלכלית של הקיבוץ בו הוא מתגורר והצהיר: "אנחנו לא פחות טובים מהדנקנרים, המפעל שלנו נסק למיליארד שקל מחזור ורווח של 140 מיליון שקל. כלפי חוץ אנחנו קפיטליסטים אבל מבפנים אנחנו בולשוויקים בשילוב עם אינדיבידואליסטים". הרעיון שלו הוא לנסות לסייע לכפר הערבי העני ג'סר א-זרקא הצמוד לקיבוץ, על ידי יצירה של מחוז אשר דואג לכל התושבים בו. "היום כל אחד חושב על עצמו, אבל כל מה שמפריד בינינו לבינם זאת גדר, אנחנו צריכים למצוא מודל קהילתי איזורי שטוב לכולם".

הד.נ.א של ההצלחה

"אנחנו רוצים לתת דרייב לבני הנוער כדי שיוכלו להתחבר לכוחות ולמוטיווציה הפנימית שלהם", סיפרה עדי כהן-לוי, מייסדת ומנכ"לית עמותת דרייב, ארגון ללא כוונות רווח שהוקם ב-2010 במטרה לאפשר לבני נוער, הורים ואנשי חינוך כלים ומתודולוגיות שהוכחו כמחוללי הצלחה בעולם העסקי. "אני מגיעה מתחום התקשורת וההיי-טק ומלווה בכירים וספורטאי. תמיד ריתק אותי הד.נ.א של המצליחנים, מה מאפשר להם להצליח כל כך".

כהן-לוי סיפרה כי חברי העמותה שילבו ידע מארבעה תחומים, פסיכולוגיה, מנהל עסקים, אימון וחינוך, וניסו לזקק את הד.נ.א של ההצלחה. "אחד הדברים המשמעותיים ביותר שמצאנו זה המוטיווציה הפנימית שהיתה חזקה מאוד. בכולנו יש מוטיווציה, אבל רבים מאיתנו פשוט מתעייפים בדרך. עניין אותנו לבדוק מה אנחנו יכולים לעשות כשאנחנו מתעייפים. איך אנחנו יכולים לעורר כיתה רדומה או לסייע למי שסובל מחוסר שקט".

לכהן-לוי שני חלומות גדולים משלה: "אני רוצה שאנחנו נדליק משואה ב-2015 ואני רוצה שלצד שיעורי מתמטיקה, אנגלית וספורט יהיה בבית הספר גם שיעור דרייב, שילמד את הילדים למצוא את החלום שלהם. זה לא חייב להיות מיידי, לפעמים אנשים מיישמים את הכלים שאנחנו נותנים להם גם בשלבים מאוחרים יותר בחיים". היא ביקשה מהצופים להרים את ידם כמה שיותר גבוה, והחמיאה למי שהחליט לקום מכסאו לשם כך. "יש אנשים שיעמדו על כסא, ויש אנשים שגם יקפצו. אם יש לנו מוטיווציה השמיים הם הגבול".

עדי כהן-לוי, 2021צילום: עופר וקנין

עזרה לנכים במקום מסגדים

סיעאד דיאב, הגיעה כדי לדבר על קרן מסירה (מסע בעברית) שייסדה במטרה לסייע לאנשים עם מוגבלויות בחברה הערבית בישראל. "יש כיום 20 אלף ערבים נכים בישראל, לשליש מהאוכלוסיה הערבית יש קשר לנכה", אמרה דיאב, "במשך הרבה זמן נעזרנו בתרומות מיהודים ומדינות באירופה, אבל הבנו שצריך לעשות תהליך של סוציאליזציה בחברה, ולא רק לקטר שהמדינה לא נותנת מספיק".

הקרן שהקימה נועדה לשנות את העמשות של הציבור כלפי מי שהיא מכנה "הקבוצה שנמצאת בתחתית החברה". "גייסנו פילנתרופים ערבים, וחברות ואנשי עסקים ערבים שיתרמו לנכים. יש נתינה במגזר הערבי אבל הוא הולך בעיקר לדת ולבניית מסגדים ואנחנו מנסים לשנות את התפיסה הזאת. אנחנו עוד בתחילת הדרך, אבל חשוב לנו לרתום את המנהלים של חברות וגם את העובדים כדי לשנות תפיסות ולשפר את המציאות של בעלי המוגבלויות ולהעניק להם הזדמנויות הוגנות ושוות".

מי בחר בח"כ פיניאן?

לאחר מכן עלה לבמה אופיר יחזקאלי מתנועת מתפקדים, ודיבר על הצורך שהציבור יתפקד למפלגות כדי להשפיע באמת על 120 נבחריו בכנסת.

"מי מחליט כיום מי יהיו חברי הכנסת של ש"ס? הרב עובדיה יוסף. ומי מחליט מי יהיו הח"כים של ישראל ביתנו? הרב ליברמן", אמר יחזקאלי, "קחו נתון מדהים: אתם יודעים כמה אנשים הצביעו בפריימריז של מפלגות העבודה, הליכוד וקדימה ביחד? רק 115 אלף איש, פחות מ-2% מבעלי זכות הבחירה". לאחר מכן הוא סיפר שמספר האנשים שבחרו בח"כ ציון פיניאן בפריימריז בליכוד עומד על 1,018 איש בלבד.

אופיר יחזקאלי, 2021צילום: עופר וקנין

"הייתם אומרים שח"כ כרמל שאמה הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, הוא חבר כנסת בעל השפעה רבה? כמה אנשים הצביעו לו בפריימריז? רק 1,720 איש. אנחנו לא בפוליטיקה כי זה מגעיל אותנו אבל אנחנו חייבים להצטרף למפלגות ולהשפיע באמת".

כבר לא זורקים זבל מהחלון

יעל בן נון מג'וינט ישראל עלתה לבמה יחד עם ז'קלין איבגי, תושבת שכונת הנצחון בדימונה, כדי לדבר על השינוי שנעשה בשכונות רבות בישראל באמצעות אשלים, העמותה לתכנון ולפיתוח שירותים למען ילדים ובני נוער בסיכון. איבגי משמשת יושבת ראש המנהלת בשכונה, שחבריה עורכים פגישות קבועות ונפגשים עם ראש העיר במטרה לגרום לשינוי חיובי בשכונה.

"פעם אנשים היו זורקים זבל מהחלון והיה המון רעש ולא נעים, ובזכות השינויים שעשינו השכונה נקייה ובטוחה. הצלחנו להקים משחקייה לתושבים, מועדון נוער וסטודנטים בו הם יכולים לעשות שיעורי בית ויש לנו אפילו סיירת הורים שמסתובבים בשכונה בערבים ומוצאים נערים שזקוקים לעזרה ותמיכה".

בן נון הסבירה שהמטרה היא למצוא את מקורות הכוח בתוך השכונות ולא מחוצה להן. "ז'קלין היא כוח שתמיד היה בשכונה ופשוט צריך היה לגרום לו לצאת החוצה. אנחנו באים ממקום שאנחנו כאן בשביל לעשות בעצמנו". היא מספרת שהמנוף הקהילתי רק הולך וגדל. "השכונות הולכות ומשתפרות ואחרי שאנחנו נמצאים בשכונה שלוש או ארבע שנים את כבר רואה שאי אפשר למצוא שם דירות. זוגות צעירים מחפשים מקומות נעימים כאלה לגור בהם. פשוט כיף לגור שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"