רוצים רפורמה? בונוס למורים לא יספיק

זו ההזדמנות להפוך את המורים ממגזר פסיבי ומתבכיין לאקטיבי ואטרקטיבי

אריה קיזל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריה קיזל

רפורמות "אופק חדש" ו"עוז לתמורה" מכילות בתוכן מרכיבים חשובים ומשמעותיים לקידום מעמד המורה והתמקצעות ההוראה. עיקרן של הרפורמות הוא הרחבת שעות העבודה של המורים בתמורה לתוספת משמעותית בשכר.

הרפורמות מאפשרות למורים להיות מוצגים בציבור כ"עובדים קשה ומתוגמלים יפה ובצדק", ולהסיר מהם את כתם חובבי החופשות וימי העבודה הקצרים. זוהי ההזדמנות של ארגוני המורים וראשי משרד החינוך לשים קץ לשיח הקורבנות המגזרי שאיפיין את המורים בעשורים האחרונים כשהפכו את עצמם לצלובי החברה הישראלית וקורבנותיה.

זוהי ההזדמנות ליצור נרטיב חדש שבמרכזו הפיכת המורים ממגזר פסיבי ומתבכיין שטוען כי הוא גם לא מתוגמל וגם עובד קשה, למגזר אקטיבי ואטרקטיבי כאחד. על משרד החינוך וארגוני המורים לשנות את שיח "קורבנותם - אמנותם" לשיח של תיקון ושל בנייה, וליצור מנהיגות פדגוגית שתוביל את החינוך.

לצד השקעות הענק הצפויות והברוכות במערכת החינוך בשנים הקרובות, יש לאמץ את ההמלצות הבאות החסרות ברפורמות: העצמת מנהלי בתי הספר היסודיים והורדת דרגי הפיקוח הכפולים (משרד החינוך והרשויות המקומיות), תוך יצירת אפשרות לפלורליזם ניהולי על בסיס קהילתי, מקומי ומגזרי. מנהלי בתי הספר הם המנהיגים החינוכיים המשמעותיים ביותר במערכת ויש להעמידם במרכז ההובלה של הארגונים החינוכיים שלהם.

בנוסף, יש לקבוע מסלול מיון מיוחד למעוניינים להצטרף למקצוע ההוראה, שבמרכזו בדיקת הכשירות הערכית והמגויסות הציבורית, לצד תגמול למצטרפים בדמות מלגות מלאות לכל שנות הלימודים במסלולי החינוך באוניברסיטאות ובמכללות לחינוך, תוך התחייבות שלהם להיות מועסקים חמש שנים כמורים פעילים.

יש להניע מהלך לאומי בן חמש שנים, שבמסגרתו כל מורה חדש יזכה לעידוד כספי בדמות תוספת משמעותית במשכורת והפחתה של 20% בשעות ההוראה לצורכי המשך ההתמחות בבית הספר. במהלך אותן שנים יוגדרו המורים החדשים כמתמחים, ורק לאחר השלמת מהלך ההתמחות בתשלום מלא ייהפכו להיות "מורים מומחים". למשלימי המהלך יש להעניק תואר שני בחינוך במימון מלא דרך מלגה מטעם המדינה, תוך התחייבות מצדם לכמה שנות הוראה בבתי ספר באוכולוסיות סוציו-אקונומיות בינוניות עד נמוכות.

בנוסף, בכל בית ספר יש למנות רכז מורים חדשים ושיפור ההוראה במשרה מלאה שמטרתו להעניק תמיכה במהלך שנות ההתמחות למורים חדשים. במקביל, יש להקים מכון לאומי למורים החדשים בישראל שירכז את הידע הנצבר בתחום זה בישראל ובעולם, ויעניק תמיכה משמעותית למורים החדשים שרבים מהם נשחקים ונפלטים בתחילת דרכם.

על מערכת החינוך להקטין באופן משמעותי את מערכת המבחנים הפנימית והחיצונית, הישראלית והבינלאומית, החונקת את המערכת ולאפשר את קיום הרוח החינוכית המאפשרת את צמיחתם של מחנכים - ולא רק מורים המכשירים להצלחה בבחינות.

מהלך לאומי שיביא למסלול חדש לקליטת מורים חדשים - שיהיה ממיין וסלקטיבי - לצד טיפוחן של קהילות מורים חדשים שיהיו מתמחות (בדרך למומחיות) יעניק תנופה חדשה למקצוע ההוראה. צעדים אלה חשובים יותר מבונוסים למורים המביאים את תלמידיהם להצלחה בבחינות הבגרות המפוקפקות.

הכותב הוא ד"ר וחבר סגל הפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker