"רוצים שגם הילדים שלנו יישארו בת"א - אז מחפשים אלטרנטיבות ליוקר המחייה"

מקום שמרכז קניות להורים ואפליקציה המקשרת בין עמותות לבעלי עסקים היו בין היוזמות שעלו במסגרת המעבדה החברתית של עיריית תל אביב לקידום חיי הצעירים בעיר

אורן מג'ר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אם אתם נמנים על 75 אלף הצעירים שמתגוררים בלבה הפועם של תל אביב ויש לכם ילדים קטנים אולי נרשמתם לקבוצת הפייסבוק "הורים קונים ביחד" של היזמת נירית תייס-זמיר. היוזמה הנמצאת בתפר שבין יוזמה חברתית לעסקית היא מעין קואפרטיב המרכז רכישת מוצרים לתינוקות בקרב 2,800 הורים: "הרעיון הוא לפתח נישה זולה. זה התחיל מזה שיש לי שני ילדים ואני מתכננת עוד כמה. גדלתי בתל אביב ואני רוצה שגם הילדים שלי יגדלו בעיר, ולצורך כך הייתי חייבת למצוא אלטרנטיבה זולה שתוזיל את יוקר המחיה".

מתוך חברי הקבוצה כמה מאות משתמשים בשירות מדי חודש: זמיר אוספת את הבקשות של ההורים, בדרך כלל המוצרים הנפוצים יותר, באמצעות טופס שנשלח במייל, ורוכשת אותם במרוכז מהיבואן או המפיץ תמורת הנחה משמעותית אותה היא חולקת עם ההורים. לאחר מכן שליח מחלק את המוצרים להורים.

נירית תייס-זמירצילום: מוטי מילרוד

חלק מההורים משלמים דמי מנוי של שקל ביום, ונהנים מכל גובה ההנחה שמשיגה זמיר. לדבריה, מחיר המוצרים מוזל ב-20%-70%  ו-"אין קופונים ואין מבצעים. המטרה היא לייצר אי של שפיות צרכנית. בלי ליצור מאגרים מיותרים במזווה".

בינתיים, זמיר היא העובדת היחידה ביוזמה: "כשהשליח נתקע אני גם עושה שליחוית בעצמי. בשבוע שעבר הגעתי לפתח תקווה. אני תל אביבית, ובשבילי זה מחייב להשתמש בדרכון", היא צוחקת.

התל אביביות היתה הגורם המאחד בין היוזמה של זמיר לכ-20 מיזמים חברתיים צעירים שהוצגו השבוע באירוע מיוחד שנערך במעבדה החברתית של בית הצעירים של עיריית תל אביב יפו ברחוב מזא"ה 9 בתל אביב, מקום המוגדר כבית הצעירים. לערב אחד הצליחו הצעירים התל אביבים להתנתק מהמחאה החברתית ומהקשיים הכלכליים שבעטיה פרצה, ולהתמקד במסגרת ערב יזמות בפתרונות שיכולים לשפר את איכות חייהם.

הערב התקיים במסגרת יישום התכנית האסטרטגית של העירייה לאוכלוסיית הצעירים, ששמה דגש על פיתוח פלטפורמות להשפעה ומעורבות אזרחית של צעירים בעיר והשקיעה במקום 1.25 מיליון שקל.

לדברי מיכאל וולה, מנהל יחידת הצעירים בעיריית תל אביב, המיזם עונה על צורך קיים. בעוד שיזמי טכנולוגיה נהנים מסיוע רב, יזמים חברתיים הם נטולי מסגרת תומכת: "רצינו לתת להם מסגרת ומקום לפעול. הם מקבלים מקום חינמי לשבת, אינטרנט, מחברים אותם למנטורינג ויועצים מקצועיים".

המעבדה החברתית היא חלק מהיוזמה, ופועלת בשיתוף אשוקה ישראל, ארגון בינלאומי המעודד יזמות וחדשנות, ובסיוע ארגון פרזנטנס, ארגון גלובלי לקידום יזמות חברתית שאף מציעה ליזמים תוכנית הכשרה בת חצי שנה במהלכה למדו כיצד מגדירים חזון ומבצעים סקר שוק, בונים מודל עסקי חברתי, אב טיפוס ועוד.

כנס יזמות בת"אצילום: מוטי מילרוד

לא רחוק מזמיר מציגים לירון מילשטיין, מיטל שרון ואסף דבורי את היוזמה החברתית שלהם: "12 דקות" סדרת ערבים של הרצאות קצרות בנות 12 דקות, שמטרתן לדבריהן ליצור "ארוחת טעימות של ידע" בקרב הציבור הרחב. עד כה גייסו כמרצים שמות מרשימים וביניהם פרופ' דן אריאלי, השחקנית חלי גולדברג ואחרים. הן המרצים והן המארגנים לא מקבלים תשלום, אך המשתתפים מתבקשים לתת 30 שקלים לכסוי האולם וצלם הווידאו. בעתיד, ישתדלו לקיים גם אירועים ללא תשלום כחלק מתפיסה חברתית להנגיש ידע.

יוזמה אחרת היא אפליקציה המקשרת בין ארגונים חברתיים, בעלי עסקים ולקוחות. אורי מילא, שפיתח את הצד הטכנולוגי של המיזם מסביר על פעילותו: ארגון חברתי יוזם תחרות צילום בנושא אותו הוא מבקש לקדם, וחובר לבעל עסק שמעוניין לקבל חשיפה תמורת הענקת מתנה לזוכים. המשתמשים מצלמים תמונה בנושא התחרות, מעלים אותה לאתר ומתחרים על איסוף קולות באמצעות 'לייקים' הצבעות ועוד. בצורה זו המטרה החברתית מקודמת וגם העסק זוכה בחשיפה.

מרכז העיר בעדיפות

חלק מהיוזמות עוסקות באוכלוסיות מוזנחות או מיוחדות . עיתון "הזמן המיוחד" למשל מיועד לסייע לשקם נפגעי נפש, ופרויקט "רחובות מדברים" הוא פרויקט של עבודה משותפת בין תושבי שכונת שפירא שבדרום תל אביב לאמני רחוב. פרויקטים אחרים עוסקים בסיוע לפליטים, כמו ספריית לווינסקי המשרתת את ילדי הפליטים או פרויקט the refugee voice - הוא עיתון המופק על ידי פליטים.

יחד עם זאת, נראה כי רוב היוזמות פונות לעשרות אלפי הצעירים המתגוררים במרכז תל אביב בסמוך למרכז הצעירים וממוקדות בביקוש לסגנון חיים מעודכן, תרבות וצרכנות ולא בתיקון עוולות חברתיות זועקות ולא מגוונות מבחינת תושבי העיר השונים. אסף זמיר, סגן ראש העיר שבעצמו נבחר בראש מפלגה המזוהה עם צעירים מסכים. ראשית הוא מזכיר כי עצם העיסוק בתחום הצעירים בעירייה הוא דבר חדש: "תחום הצעירים סבל ממחסור בפעילות וזו רק ההתחלה" . שנית, הוא מעדכן, כי בית הצעירים הבא ייפתח ביפו ויאפשר קידום יוזמות הפונות לתושביה.

אחת היוזמות שדווקא כן פועלת ביפו כבר כיום מקשרת בין סטודנטים לעיר. מורן מיימון, נעה גולני, ומעיין שרגני לומדות במכללה האקדמית תל אביב יפו ונמנות על הצוות שהקים את המיזם "קהילת הסטודנטים ביפו". בקהילה חברים 12-15 סטודנטים חלקם ערבים תושבי יפו וחלקם סטודנטים יהודים השוכרים דירות בשכונת לב יפו הסמוכה למכללה. הם משלמים שכר דירה מלא, ומהות הקהילה היא מפגשי למידה ואירועים חברתיים משותפים המעמיקים את היכרותם עם העיר ותושביה. "באנו ללמוד ביפו כי רצינו לצאת מתל אביב המנוכרת וכי חסרה לנו תחושת קהילה. אבל אז הבנו שבעצם בזה שאנחנו לומדים בעיר אבל לא מתגוררים שם אנחנו מפספסים", הן מסבירות. הן מקוות כי בשנה הקרובה בסיוע המכללה ועיריית תל אביב יוכלו להגדיל את הקבוצה משמעותית.

סקירת היוזמות מעלה את השאלה האם מדובר ביוזמות שבאמת ישפיעו על חיי תושבי העיר, לפחות הצעירים שבהם, או שיישארו בחזקת אטרקציות חביבות. רון חולדאי שביקר בין היוזמות לא מוכן להמר איזו יוזמה תהפוך לדבר הגדול הבא, אבל מאמין שמחשבה יצירתית ורצון טוב יוצרות מקור טוב לחדשנות: "אי אפשר לדעת מראש מה יצליח ויהפוך לחלק משגרת חיינו. גם על גוגל ופייסבוק לא ידענו שיצליחו", הוא נתלה באילנות גבוהים. לאחר מכן עלה חולדאי לבמה והכריז בהיתול מה על יוזמה משלו: שירות השכרת מכוניות חשמליות בעיר, ה"תל אוטו" שיהווה המשך ל"תל אופן". מסתבר שיזמות היא עניין מדבק בלי קשר לגיל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker