ישראל 2021 |

"אכפת לי מערכים גם כשקונים כוס קפה - אקטיביזם ברמת האספרסו"

יעל עשור מעמותת 'במעגלי צדק', מנהלת את התו החברתי המוענק לעסקים בתחום ההסעדה ששומרים על זכויות העובדים ומאפשרים גישה לאנשים עם מוגבלות

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

יעל עשור מעמותת במעגלי צדק, מנהלת את התו החברתי המוענק לעסקים בתחום ההסעדה ששומרים על זכויות העובדים ומאפשרים גישה לאנשים עם מוגבלות - כיצד אתם בוחרים מי יקבל את התו? כל אחד הרי רוצה לשפר תדמית.

"קודם כל, זה לא כל אחד. יש הבנה שכדי לקבל איזה תו איכות כזה, לעמוד בסטנדרטים - זה דורש איזו שהיא עלות, או נכונות מצד המעסיק. מרבית האנשים שפונים ורוצים תו חברתי מבינים שהם צריכים להיות מחוברים גם לערכים חברתיים, לאמונה בהעסקה הוגנת ובנגישות , ובסך הכל מדובר במרבית העסקים. מה שקורה הוא, שהם פונים אלינו, וכיום יש לנו רשימת המתנה - מפני שכל עסק המעוניין בתו חברתי צריך לעבור תהליך שמברר אם הוא עומד בסטנדרטים, או האם יש צורך בתיקון של סוגיות מסוימות".

יעל עשורצילום: מיכל פתאל

האם אנשים פועלים באופן אקטיבי כדי להתאים את עצמם לקבלת התו?

"לחלוטין. מההתרשמות שלי מהשנים שבהם אני מנהלת את התו החברתי, האזרח הקטן, אותו אדם פרטי שיוצא וקונה משהו, לא מבין כמה כוח יש לו בידיים ואת והיכולת שלו להשתמש בכוח הזה כדי לחולל שינוי חברתי בעזרת העסקים האלה".

את מרגישה שכבר נוצר לחץ? מי שמקבל את התו, נמצא במצב טוב יותר בשוק מול מי שאין לו?

"זאת כמובן סוגיה שיש דרכים למדוד אותה. מה שאנחנו רואים, למשל, זה שבירושלים התו החברתי הוא חזק מאוד ול-40% מהעסקים הרלוונטיים יש כזה. צריך לזכור שזו עיר לא פשוטה לפעול בה. כך אנחנו רואים שיש לנו יכולת להשפיע על עסקים בצורה משמעותית. זה נובע באמת מאותם עסקים ששומעים על זה מהציבור הרחב ופונים אלינו. זה בדיוק הסימן לזה שיש ציבור מספיק רחב שאומר, 'לי אכפת מערכים חברתיים בזמן שאני קונה כוס קפה, בזמן שאני שותה כוס בירה. אני רוצה לעשות אקטיביזם בגובה האספרסו'".

יש "רשימה שחורה" של בתי עסק שלא זכאים לתו?

"טוב, זו כמובן סוגיה שתמיד עולה. יש כאן כמה דברים משמעותיים, קודם כל אם אנחנו מסתכלים על אופי של רשימות שחורות כאלו, שהן חרמות, הרבה פעמים אנחנו מדברים באמת על קמפיינים. התו החברתי הוא לא קמפיין נקודתי. . התו החברתי פועל לעידוד עסקים ולפרסום חיובי כדי להשיג תוצאות לטווח ארוך . כמובן שיש גם היבט המשפטי, אנחנו לא רוצים להיכנס כאן למצב של לשון הרע מול עסקים, היכולת שלנו באמת לאסוף הוכחות ולהביא אותן בפני בית משפט היא מוגבלת. אבל באמת, שוב, אני חוזרת לליבה - והליבה היא לנסות לעודד עסקים באופן חיובי, כי אני חושבת שבסך הכל באמת גם מרבית בעלי העסקים הם בני אדם".

המוטיבציה הבסיסית היא כמובן ראויה לשבח, השאלה היא איך באמת משכנעים את הציבור שמאחורי התו יש משהו אמיתי - ולא ארגון שמקבל כסף בתמורה לפרסום?

"העסקים לא משלמים כסף כדי לקבל את התו. אין לעסקים איזו שהיא אינטראקציה איתנו מתחת לאף של הלקוחות".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום