ישראל 2021 |

רעיה שטראוס: הפילנתרופיה יכולה לעזור אך הממשלה היא זו שצריכה לעשות

"אני יכולה להגיד לך שיש לנו רמת התנדבות יותר גבוהה מאשר שבכל מדינה אחרת, נכון שלא נותנים כסף כי זה עושר חדש"

איתן אבריאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן אבריאל

"ראש העיר ירושלים והוא פתח את נאומו שהוא אמר שהוא היה חלק מהפילנתרופיה והם טעות ביחס לשלטון והגוף המרכזי, אני לא חושבת שהוא הקטין את הפילנתרופיה באיזה שהוא מובן אך הוא התכוון לומר שזו טיפה בים", כך אמרה היום רעיה שטראוס, אחת הפילנתרויות הגדולות בישראל, בכנס ישראל 2021 של TheMarker.

"בסיכומו של דבר הממשלה צריכה היא זו שצריכה עשות זאת. אני עשיתי משהו נכון, הראיתי לממשלה שכדאי לה להשקיע, אם זה החינוך, או משרד הרווחה והם הלכו איתי כי הכסף הגדול נמצא בממשלות לא אצל אנשים פרטיים, אך אתה מתחיל יש לך את הכוח לייצור משהו, ואם אתה עושה את זה מהתחלה שאתה הולך לפקידי הממשלה יש להם את היכולת.

מה הדבר שהכי קרוב לליבך?

רעיה שטראוסצילום: עופר וקנין

"אני משקיעה הרבה שנים בארבעה תחומים, היום אני מתמקדת רק בגליל. התחום הראשון הוא לאומי, אחד הפרויקטים בו אני עוסקת הוא ישראל 15 של מכון ראות - שמטרתו להפוך את ישראל לאחת מ-15 המדינות המובילות באיכות חיים. הדבר בוער בי לכן אני מובילה תהליך עם מכון ראות.

"אני פועלת גם בתחום החינוך שזה משהו ענק, זה לשנות חוקים וללכת לכנסת, גם במל"ל שינינו את היקף התרומות.

"עד לאחרונה הייתי מובילה בסוכנות היהודית והייתי גם בחבר הנאמנים, וממש נדבקתי בחיידק של החשיבות של האחדות הלאומית. לכל מדינה שעושה קפיצת מדרגה יש יתרון יחסי, היתרון שלנו זה המשאב הכלכלי של יהדות העולם".

איך את מסבירה את זה שישראלים לא תורמים יחסית למה שקורה בקהילה היהודית ובעולם?

"אנו מדינה צעירה וזה לא נכון שישראלים לא תורמים - אנשים מתנדבים בארץ לצבא שיש בעיות, וישנם גם מתנדבים בבתי חולים - זו לא הצורה אמריקאית. אל תשכח שבאמריקה הם תורמים כסף שנשאר במשפחה ואם הם מתרימים קרן משפחתית היא פטורה ממס".

האם תפעלי לשינוי חוקי המס בישראל?

"לזה אני לא פעילה, אנחנו כן פעילים בדרך אחרת, אפילו השקנו תכנית שיווקית איך לגייס תרומות, צריכים לזכור שאנו מדינה צעירה, אני נולדתי בבית של הורים שנותנים, אני יכולה להגיד לך שיש לנו התנדבות יותר גבוהה מאשר שבכל מדינה אחרת, נכון שלא נותנים כסף כי זה עושר חדש, אנשים עוד באים מהשואה רק אתמול לא היה להם כסף, אני היה לי זכות לגדול בבית הזה, לא המצאתי שאני טובה, זו היתה דרך החיים".

"גם יש עליהום נוראי פה בארץ. גם שלי יחימוביץ שאמרה שעשירים פוחדים לתת, אנו לא יכולים להשוות את עצמנו לארה"ב. אני יכולה להעיד שאני הכי מאושרת בחיי מעבודה זו והיא צריכה להיעשות, לפי דעתי, אני בטוחה בזה בצורה מאוד עסקית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker