מי פטור מהשינוי בשיח הכלכלי-חברתי

כנס ישראל 2021 מיועד לכל מי שעתידה של ישראל חשוב לו

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

בינואר 2011 קיימנו את כנס ההשקה של יוזמת ישראל 2021. לנו, מטרת היוזמה - לשנות את השיח הציבורי הכלכלי-חברתי ולעודד כמה שיותר ישראלים לקחת בעלות על עתידם - נראו ברורות מאליהן. אבל ידענו שייתכן שעבור כמה, ואולי לא כל כך מעטים, הן ייראו אולי קצת מעורפלות וכלליות.

יום רביעי, 23 במאי, בנייני האומה – הכנס השנתי של יוזמת ישראל 2021. לרישום, לחצו כאן.

היה גם דבר אחד שלא ידענו ואפילו לא יכולנו לדעת אז: שישראל נמצאת על ספו של אחד השינויים המרתקים והעמוקים שעברו עליה מעולם. אף שלפחות בהתחלה עיקרו של שינוי כזה חייב להיות תודעתי, יש לו כבר לא מעט הישגים ממשיים, שבראשם הקמת ועדת טרכטנברג והיישום ההדרגתי של מסקנותיה. ביום רביעי נקיים את הכנס השנתי שלנו בבנייני האומה. השנה, הכנס יהיה מאוד תכליתי. שמרנו על הפורמט של שולחנות עגולים מתוך הכרה שזו דרך מצוינת לקיים שיח שבו לכולם יש הזדמנות להשתתף בצורה פעילה. אבל הפעם מה שיידון בכל אחד מהם הוא case study ספציפי של אדם או ארגון שבהיאו לשינויים כלכליים וחברתיים. כך, בדרך של שיח ציבורי פתוח, יוכלו משתתפי הכנס לקבל השראה וללמוד כיצד לקחת בעלות על עתידם הכלכלי והחברתי.

הכנס לא פונה לקבוצה מסוימת. לא מדובר בכנס ממוקד בסקטור או בענף פעילות מסוים. הוא מיועד לכל מי שעתידה הכלכלי והחברתי של ישראל חשוב לו. גם אם לא תגיעו אליו, תצטרכו לחשוב על מטרותיו. כדי לדעת אם גם בזה אין צורך, אולי כדאי שתבחנו את הרשימה הבאה - מי שפטור מלעסוק בצורה פעילה בעתידה הכלכלי והחברתי של ישראל:

■ אם אתם חושבים שחברי הכנסת והשרים כבר רואים לנגד עיניהם את כל אזרחי המדינה ולא רק קבוצה קטנה של אנשים וגופים עמוסי אינטרסים שיש להם נגישות אליהם.

■ אם אתם חושבים שהגענו למצב שבו לכל אדם, אם הוא מוכשר, לומד ועובד קשה יש לפחות את אותה הזדמנות להצליח כמו מי שנולד לסביבה הנכונה או שיצר אותה על ידי קשירת קשרים וטיפוח יחסים של קח ותן.

■ אם אתם משוכנעים שהמערכת הפוליטית, החוקים והתקנות כבר מקדמים עבודה ועצמאות כלכלית ולא מתמקדים בהעברת מקורות ממי שלוקחים בעלות על עתידם הכלכלי והחברתי למי שלא מוכנים לשאת במשקלם.

■ אם אתם חושבים שהסביבה הכלכלית הפסיקה להתייחס בסלחנות להחנקה של תחרות ורמיסה של חדשנות ועברה לעודד אותם מתוך הכרה שהם מקדמים את רווחת כולם ותוך כדי כך מאפשרים לכל אחד להביא לידי ביטוי את הכישורים המיוחדים שלו.

■ אם אתם מרגישים שכל הסוגיות הכלכליות והחברתיות כבר נמצאות על השולחן וזוכות לליבון רציני ומעמיק בדרך לקבל החלטות שישרתו את כל האזרחים לאורך שנים.

■ אם אתם חושבים שנוצרה, הופנמה, נפרשה ונצרבה כבר תרבות חדשה של אחריות ציבורית שמקודמת בקביעות על ידי מאות אלפי פעילים שמשתפים אחרים בהשפעתם, ולא שאנחנו עדיין נתונים להשפעתה של השיטה הישנה, המפלה, הכוחנית והמדירה.

■ אם אתם חושבים שזה בסדר להעביר לדור הבא את האחריות ליצירת מערכת כלכלית-חברתית בת קיימא וכזו המשקפת את ערכי חבריה, ולא מאמינים שזו המשימה שלכם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker