ישראל 2021 - וידיאו |

איציק שמולי: "החלטנו לקפל את האוהלים - הם סיימו את תפקידם כאמצעי"

יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: "הממשלה לא מספיק מוכוונת כלפי האזרחים"

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותם שטרקמן

"הסיבה שבגללה אנשים מתחברים אלינו זה כי אנחנו נותנים לאנשים תקווה, נותנים משהו להיאחז בו" - כך אמר היום איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית.

"כשהגעתי לתפקיד היה לי פחד במה. לקחתי קורסים, קראתי ספר. א כתבתי בעצמי - והיה לי ברור שהמסר הוא האנשים החדשים, כי זה המסר הכי גדול של המאבק. יכול להיות שוועדת טרכטנברג תביא דברים חדשים. אבל את ההישג הכי גדול, השינוי התודעתי, עשינו", אמר שמולי.

>> "אנשים מתחברים אלינו כי אנחנו נותנים תקווה, משהו להיאחז בו", אמר אתמול איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, בראיון בכנס ישראל 2021. "אנחנו חלק ממשהו היסטורי, משהו שלא היה כאן. אם אמא שלי צעדה עם בנדנה וצעקה 'העם דורש צדק חברתי', כנראה שבאמת עשינו משהו גדול. זו תחושה היסטורית".

שמולי אמר כי הסטודנטים מקפלים את האוהלים שכן הם סיימו את תפקידם. "אנחנו לא שם בגלל יריעות של אוהל, אלא בגלל מצוקות של אנשים. המאהל ברוטשילד משנה עכשיו את צורתו, מאוהלים ארעיים שיפורקו - לסוכה יותר יציבה, שם עתידים להיות מעגלי שיח".

שמולי הדגיש כי "אחת הבעיות שהממשלה, לטעמי, לא מספיק מוכוונת כלפי אזרחים. אזרחים רוצים וכמהים לדברים מסוימים, הממשלה מונעת מאינטרסים פוליטיים צרים, מצב שמייאש את הצעירים. מתעלים את המרץ לעמותות רווחה, דיונים פוליטיים בארוחות שישי - ושם זה נגמר וחבל. ככה בדיוק מפספסים את הדור הצעיר שיכול להשפיע על המערכת הפוליטית".

אתה יכול לספר קצת על מאחורי הקלעים של הארגון? אילו סוג של טלפונים אתה מקבל?

"טלפונים ברמה הפוליטית יש מכל מני כיוונים, כולל ממפלגות ותנועות חוץ פרלמנטריות. אני משתדל להדוף את הכל כי זה לא רלוונטי בשלב זה. עבורי פוליטיקה היא עוד אפשרות בחיים. יכול להיות שזה יקרה, אבל יכול להיות שלא. אני צריך להתבשל מספיק זמן עם עצמי".

אולי כדאי להכות על הברזל בעוד שהוא חם?

"יש בזה משהו, אבל אני כהרגלי מתון ושקול, אף שאני יודע שהשינוי יגיע באמצעות המערכת הפוליטית. אם העם רוצה סדר יום חברתי חדש הוא יצטרך להביע את זה בטווח הארוך בבחירות. אני לא תולה תקוות בכך שהמלצות ועדת טרכטנברג יובילו לשינוי של עיקרי השיטה הכלכלית. התפקיד שלנו הוא לוודא שהגחלת תישמר".

כיצד משתפים פעולה ברמת ההנהגה? הרי יש כמה מנהיגים למחאה וכל אחד מושך לכיוון אחר.

"כל מנהיגי המחאה נפגשים כל יום, לפעמים בשדרה, לפעמים בדירה בתל אביב. אנחנו מנסים להחליף בינינו עמדות ומידע. גם במקומות שיש חוסר הסכמה, לפחות אנחנו מסכימים לא להסכים ומשתדלים לא להפתיע אחד את השני. אם אני אקבל הזמנה מהוועדה לדבר, כולם יידעו".

מה יקרה בשבועות הבאים?

"חייבים להשאיר מתח בשטח, אי אפשר לתת לשטח להירדם. אנחנו מנסים להשפיע על ההמלצות, ומצד שני לשמור על מתח. אותי מטריד שאני לא מספיק יודע מה המנדט של הוועדה - אם הוא מנדט אמיתי להכניס שינוי מהותי במדיניות החברתית כלכלית. אני מקווה, לאחר מה שראינו אתמול, שהמהפכן יתגבר על הפרופסור. מקווה שהדבר הנכון לעם ישראל יקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker