מידע פנים |

"נגיע לכל מי שצריך, הלוואי שעוד אנשים יצטרפו": מה מתכנן נפתלי בנט?

עורך הדין שמייצג את ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט במסע תביעות הדיבה שלו, מסביר למה חשוב לנקות את השיח משקרים ■ וגם: איזו רפורמה חסכה כסף לעשרות אלפי ישראלים, ומדוע התפרץ הראל ויזל על מייסד גוד פארם ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נפתלי בנט. "המטרה: לנסות לעצור את 'מכונת הרעל'"
נפתלי בנט. "המטרה: לנסות לעצור את 'מכונת הרעל'"צילום: אמיל סלמן
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

כמי שנתבע בשתי תביעות דיבה (בגלל שתי טעויות שתוקנו מיידית), וכמי שבעיקרון מתנגד לתביעות שכאלה - שכן הרבה פעמים הן למעשה תביעות השתקה, בעיניי המהלך של נפתלי בנט ראוי. הכוונה היא להחלטה שלו להזהיר, לדרוש התנצלות ואז לתבוע אנשים שהיו מעורבים בהפצת שקרים ברמה תעשייתית נגדו כשכיהן כראש הממשלה.

הממשלה של בנט נפלה בין היתר בגלל מסע דה-לגיטימציה ושקרים חסר תקדים שהוביל הליכוד, שחלקם הודהדו בלי סוף ברשתות החברתיות. השקרים העיקריים היו על התקצוב של רע"מ ("נתתם 53 מיליארד שקל לאחים המוסלמים") והוצאות האבטחה של הבית של בנט ברעננה ששימש בהיעדר הבית בבלפור למעון סמי-רשמי של רה"מ ("בנט גנב מהציבור 50 מיליון שקל כדי לבנות מבצר"). עוד שקרים עולים כשמחפשים בגוגל "אמא של בנט" ומקבלים את התוצאות הבאות: נוצרייה, גויה, גיורת, התגיירה, עברה גיור רפורמי, עברה גיור.

עו"ד עודד גזית, שמייצג את בנט במהלך הזה יחד עו"ד אלירם בקל, אומר שמכרים אמרו לאמו של בנט מירנה: "לא ידענו שאת לא יהודייה". לדברי גזית, אחת התביעות יהיו על הפצת השקרים כלפיה. גזית ובקל היו שניהם עורכי דין במשרד של יעקב וינרוט המנוח, שייצג בעבר את ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו. בקל עבד בעבר במשרד של בועז בן צור, שמייצג את נתניהו כיום. יאיר נתניהו פירסם אתמול סרטון שקורא לימין לתרום לטובת "תביעות השתקה של השמאל".

"הכוונה היא לנסות לתפוס ולעצור את מה שבנט מכנה 'מכונת הרעל', ולנקות את השיח משקרים שמופצים ומהודהדים ומשנים את תודעת הציבור", אומר גזית.

גם בנט שיקר להרבה אנשים והבטיח להם הבטחות שהוא לא עמד בהן.

"זאת דוגמה איך לוקחים את השיח ומעוותים אותו. אנחנו לא מדברים על ביקורת שמישהו השמיע נגדו. אנחנו לא בבית הלורדים, לא חייבים להיות מנומסים, ביקורת זה דבר ראוי. אבל אנשים הפיצו שקרים כדי לפגוע בו. אתמול נתניהו אמר לחרדים שבנט לא באמת העביר לערבים 53 מיליארד אלא רק 2 מיליארד. זה מזקק את העניין. הציבור מגבש דעה על בסיס מידע לא נכון".

אתם לא פוגעים ככה בחופש הביטוי?

אם יש משהו שעצבן אותי בימים האחרונים זה הפייק על הפייק. אין לנו שום רצון לפגוע בחופש הביטוי, אלא לסמן קו בין הפצת שקרים לחופש ביטוי. חופש הביטוי וגם הרשתות החברתיות באים למנוע מהשלטונות לווסת את האמת ולחסום אותה, ואילו בפועל - קשה להשתלט על השקרים. יש דוגמה מפורסמת - לעמוד באולם קולנוע ולצעוק 'שריפה' זה לא חופש ביטוי - אלא חופש לזרוע כאוס. זאת לא מטרה מוגנת. להסית נגד אדם באמצעות שקרים, ולהגיד כעובדה שהוא גנב 50 מיליון שקל - כדי שהציבור יגבש את עמדתו לפי זה - זה לא חופש ביטוי. מי שקורא לזה חופש ביטוי משחק בתודעה של אנשים. זו תופעה קשה עם השלכות מסוכנות".

לכמה אנשים ולמי אתם מכוונים?

"אנחנו נגיע לכל מי שצריך, אם הוא ביצע עוולה והוא מספיק חשוב במארג הזה כדי לייצר תביעה. אף אחד לא יתבע אם מישהו צייץ משהו סמלי, אבל אנשים שלקחו שקרים והידהדו אותם בזמן שהם יודעים שהם שקרים - פה מתחילה הבעיה".

עו"ד עודד גזית. "הפיצו שאמא של בנט לא יהודייה"צילום: אייל טואג

מה עם פוליטיקאים? עיתונאים בכירים?

"גם לאדם הרגיל יש אחריות. לפוליטיקאים, אגב, יש חסינות".

יש לו טענה לאיילה חסון, שחתומה על התחקיר של הבית ברעננה?

"אני לא מתייחס לאנשים ספציפיים. התחלנו מהלך, יש עוד דרך לעבור, אנחנו מתקדמים. עקב בצד אגודל".

אבל לכמה אנשים פניתם? ראיתי שעד עכשיו פורסמו שלושה שמות: יאיר לוי, עיתונאי חרדי שהתנצל בעקבות המכתב שלכם, יגאל מלכה, שנגדו הגשתם אתמול תביעה על סך חצי מיליון שקל והרב רונן שאולוב, שנגדו הוגשה הבוקר תביעה על סך מיליון שקל.

"יש אדם רביעי שקיבל מכתבים ויש איתו הידברות, ועובדים על עוד כמה. אני לא רוצה להגיד שמות".

נראה שהפרסום על המהלך הזה יצר עוד גל של שקרים ושנאה כלפי בנט.

"זו הראיה הכי טובה שמישהו היה צריך כדי לטפל ברעה הזאת. בנט ראוי להערכה, אף אחד לא אוהב להרים את המכסה - כי יוצאים דברים החוצה".

היו גם שקרים נגד אנשים אחרים, למשל שמאלנים. למה רק כשזה על עצמו הוא פועל?

"אדם יכול לתבוע רק בשם עצמו, הוא לא יכול לפעול בשם אחרים. אבל המטרה היא לא אישית אלא לנסות לשפר את השיח. הלוואי שעוד אנשים יצטרפו".

אתם מייצגים את בנט גם בוועדת החקירה של אסון המכינה בנחל צפית.

"נכון, שם הכרנו. לא מזמן הוא בא עם הרעיון הגולמי של להילחם במכונת הרעל, והתפקיד שלנו הוא לפרוט את הרעיון שלו למעשים".

הוא בא עם הארכיון של השקרים שהופצו?

"יש אנשים שמסייעים באיתור חומר רלוונטי, תחקירנים שלו".

מה עוד קורה

1. הכירו את אנשי המחר - פרויקט 40 הצעירים המבטיחים מתחת לגיל 40 של TheMarker

2. שלוש שנים סוערות עברו על שוק ההון - אלה הן המנצחות ומהפסידות לפי האקונומיסט

3. הכנסת התחילה לדון בהלבנת ההרשעה של דרעי ובהשתלטות בן גביר על המשטרה

4. 7,000 מפוטרים בהיי־טק, 900 במפעל - וחמש נקודות שמחברות ביניהם

5. שנה לאחר הרפורמה: 67 אלף לקוחות עברו בנק ו-10,000 לקוחות שיפרו תנאים ונשארו

6. "אני לא יודע איך קוראים לך ומי אתה, אבל אני בטוח שעכשיו אחרי שאמרת משהו נגד פוקס, אנשים יכירו אותך" - הראל ויזל נכנס באדם פרידלר הצעיר, מייסד רשת גוד פארם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו