מידע פנים |

כבר שנים שזה הלהיט הגדול של עולם הנדל"ן - אבל יש לו מחיר

לרשויות נוח להקים שכונות במהירות בפאתי הערים, אבל אם נמשיך ככה אולי תהיה לנו קורת גג, אבל יהיה בלתי אפשרי לחיות פה ■ וגם: מי אומרת שמערכת החינוך והמורים עוינים את המדינה ויחד עם זאת מועמדת לשרת החינוך? ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
העיר חריש. שכונות בלון סגורות יש בניינים אחידים, אין תחבורה ציבורית ואין נגישות למוקדי תעסוקה או מסחר
העיר חריש. שכונות בלון סגורות יש בניינים אחידים, אין תחבורה ציבורית ואין נגישות למוקדי תעסוקה או מסחרצילום: תומר אפלבאום
ענת ג'ורג'י
ענת ג'ורג'י

מיכל פרנק, מנכלי"ת משרד התחבורה לא השאירה מקום לספק. בוועידת הנדל"ן של TheMarker ובנק ירושלים שהתקיימה הבוקר (ג') בתל אביב, היא סימנה בבהירות את מחיר הדהירה לעבר הקמה של עוד ועוד דירות, וכמה שיותר מהר.

"במרוץ אחר הדירה, רשות המקרקעין רוצה שנביא את המחלף והכביש המהיר ואת הרכבת לכל שכונה שהם בונים", אמרה בוועידה, "אבל כשיודעים מה המשמעות של תשתיות כאלה במיליארדי שקלים ובזמן, מבינים שזה בלתי אפשרי. מדינת ישראל צריכה לדאוג שהתשתיות יחכו לדיור ולא ההיפך, כי אחרת אנחנו רק מחריפים את הבעיה. אם לא נתכנן מראש דיור מונגש, נקים אולי דירות, אבל לא איכות חיים".

פרנק התייחסה ללהיט החזק של שוק הנדל"ן, שכונות בלון סגורות, ובהן מגדלי מגורים אחידים במראה שלהן. השכונות מנותקות מהעיר, ללא תחבורה ציבורית (ממילא אי אפשר להעביר כזאת כי הרחובות לא תוכננו בהתאמה אליה), בלי נגישות למוקדי תעסוקה או מסחר. "קחו לדוגמה את חריש", אמרה. "אי אפשר להיכנס אליה או לצאת ממנה לכביש 6. במרוץ להשתיק את הקולות לא תיכננו לה מענה תחבורתי הולם, ואנחנו בדיעבד מנסים למצוא פתרונות". עוד ציינה פרנק כי כל עוד היעד הוא רק מספר הדירות המשווקות, "אנחנו חוטאים למטרה ומחריפים את הבעיה. חייבת להיות ראייה הוליסטית שכוללת מגוון פתרונות מראש ולא בדיעבד".

מיכל פרנק, מנכלי"ת משרד התחבורה, בוועידת הנדל"ן של TheMarker היוםצילום: מוטי מילרוד

אני מתגוררת בשכונה כזאת, שעליה דיברה פרנק, ומתמודדת בדיוק עם מה שהיא מתארת - עמידה ארוכה בפקקים בבוקר ביציאה מהשכונה, חוסר נגישות לשירותים ולמוקדי תעסוקה וחובת שימוש ברכב הפרטי. ואני לא לבד: עשרות אלפי דירות הוקמו ועדיין מוקמות כשכונות סגורות למגורים בלבד. זה נוח ליזמים שבונים מגדלים דומים זה לזה, ונוח לרשויות שמאפשרות הקמת שכונה שלמה במהירות יחסית בפאתי הערים, בלי להכביד עוד יותר על התשתיות הקיימות.

אלא שכמו שאומרת פרנק, אם רשויות התכנון, המקרקעין והשיכון ימשיכו לעסוק בשיווק של עוד ועוד דירות כדי לנסות לתת מענה מהיר למחירים הנוסקים של הדירות, בלי לשלב בהן מוקדי תעסוקה, שירותים שונים ואפילו תרבות, בלי לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם כלל המשרדים ולתכנן מעברים לתחבורה ציבורית, ובלי שאפשר יהיה להיכנס ולצאת מהן בקלות - העומס בדרכים רק ילך ויחריף, ואז אולי תהיה לנו קורת גג, אבל יהיה בלתי אפשרי לחיות פה.

ממפיצת פייק שיטתית, לשרת החינוך

שר חינוך הוא תפקיד עם סמכויות אדירות ואחריות לא פחות גדולה. הוא אחראי על כל המורים, על תוכניות הלימודים ועל הפעלת בתי הספר, ואפילו יכול להתערב במינויים או בתכני לימוד ברמת המוסד עצמו. מירי רגב, מפיצת פייק שיטתי ואכזרי, שתוקפת מילולית את צוותי המורים והמנהלים בבתי ספר ברחבי הארץ, היא המועמדת המובילה לתפקיד בקואליציה המסתמנת, וכפי שכתב היום ליאור דטל, "אם נשפוט לפי הציוצים האחרונים שלה, מבחינתה מערכת החינוך והמורים עוינים את המדינה ומבצעים לתלמידים שטיפת מוח ו'חינוך מחדש', לדבריה, נגד נתניהו".

מירי רגב. המועמדת המובילה לתפקיד שר החינוך בקואליציה המסתמנתצילום: נועם מושקוביץ / דוברות הכנסת

אז איך היא תשמש בתפקיד כל כך בכיר במערכת שנגדה היא יוצאת? "מעטים השרים שיהיו מעוניינים להוציא לפועל את התוכנית ההרסנית של בנימין נתניהו והסיעות החרדיות לביטול התוכנית לעידוד לימודי ליבה, הגדלת תקציבי בתי הספר הפטורים מליבה, וכך גם להיזכר לדראון עולם כאחראיים המרכזיים להשלכות הצעדים על מערכת החינוך, ההשכלה, התעסוקה והכלכלה", כותב דטל. כנראה שלרגב זה פחות מפריע.

מה עוד קרה היום?

1. לאומי והפועלים — בעלי שווי השוק הגבוה בבורסה בת"א

2. בוטל מיזוג הענק שהיה יוצר את ההוצאה לאור הגדולה בהיסטוריה של ארה"ב

3. מאחורי סם בנקמן-פריד ו-FTX עמדה אישה צעירה, מבריקה ומעט משונה. איפה היא?

4. ארגון ה-OECD בתחזית פסימית לישראל: הצמיחה תאט ב-2023, שנה אחר כך יהיה אולי יותר טוב

5. במקום תחליף בשר איכותי, ביונד מיט משאירה טעם רע: עובש, ליסטריה, שערוריות וצרות כלכליות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית