מידע פנים |

דרוש: מנהיג נודניק, מעצבן וחסר היגיון

עומאן עדיין לא אישרה את פתיחת נתיב הטיסה שעובר גם מעל סעודיה, גאות במכירות של שוק מכוניות היוקרה, ומה זה לעזאזל שורט סקוויז? ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של הדר מוכתר. כדי להצליח לעורר מחאה אפקטיבית ואמון בציבור, מנהיגי מחאה צריכים להיות טיפוס מעצבן
צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של הדר מוכתר. כדי להצליח לעורר מחאה אפקטיבית ואמון בציבור, מנהיגי מחאה צריכים להיות טיפוס מעצבןצילום: צילום מסך מתוך חשבון הטוויטר של הדר מוכתר
חגי עמית
חגי עמית

"פופוליסטים", "הזויים", "חבר'ה צעירים שלא יודעים מה הם רוצים". אלה היו רק חלק מהכינויים שלהם זכו בתחילת הדרך מובילי המחאה החברתית של 2011, ובראשם מי שהיתה הפנים של המחאה – דפני ליף. הנאומים של ליף בשדרות רוטשילד ובהפגנות נשמעו מבולבלים, וקשה היה לחלץ מתוכם משנה קוהרנטית. היא לא שלטה במונחים כלכליים ומומחים לכלכלה התקשו לאכול אותה.

אחרי ליף התייצבו בראש המחאה מובילים קלים יותר לעיכול, דוגמת סתיו שפיר ואיציק שמולי – שהשתלבו בהמשך בזירה הפוליטית. למרות זאת, ספק אם המחאה הגדולה הייתה יוצאת לדרך בלעדי ליף, שהתאפיינה בתכונות שחיוניות לצורך התנעת מחאה: לא היה אכפת לה מה חושבים עליה - והיא לא חששה מדבר. כפי שהגדיר זאת, מופתע, חבר מערכת Themarker שביקר בשדרות רוטשילד בימיה הראשונים של המחאה ההיא, "יש שם כמה חבר'ה שפשוט אין להם אלוהים".

הכישלון בהתנעת מחאה חברתית חדשה בחודשים האחרונים, נבע בין היתר גם מכך שהיא לא הצליחה להעמיד בראשה מנהיגים דומים. עם זאת, נזכרנו בדפני ליף בגלל צעירה אחרת שמנסה להתניע בימים אלה מחאה חברתית: הדר מוכתר. מוכתר היא כוכבת רשת שמעלה סרטונים ברשתות החברתיות במחאה על יוקר המחיה בישראל, תוך שהיא מתיימרת לרוץ לכנסת בבחירות הקרובות בראשות מפלגת צעירים.

דפני ליףצילום: תומר אפלבאום

מוכתר זוכה לקיתונות של לעג, וליחס של ילדה צעקנית ופופוליסטית. ניתן לטעון נגדה כי אין לה הבנה של תהליכים במשק, היא לא מבינה בחסמי יבוא ומסים והמסר שלה פשטני ומתמקד בהצגת צילומים של חשבוניות המכילות מחירים מופקעים. אלא שאת המאבק על יוקר המחיה אי אפשר לנהל עם היגיון. את המאבק הזה ניתן לנצח רק בעקשנות – ומי שיכול להוביל אותו הוא רק מי ש"אין לו אלוהים".

עם כל הכבוד לתוכנית הכלכלית שהציג בנימין נתניהו, או לבקשה של ראש הממשלה יאיר לפיד מהציבור להשוות מחירים, ספק אם יש בישראל אזרחים המאמינים כי השניים יורידו את המחירים. גם פרופסור ירון זליכה – לפי הסקרים - אינו מצליח לעבור את אחוז החסימה.

אין כרגע מישהו במערכת הפוליטית שמסוגל להוביל באופן אמין את מחאת יוקר המחיה. כדי להצליח לעורר מחאה אפקטיבית ואמון בציבור, מנהיגי מחאה צריכים להיות טיפוס מעצבן, מציק וקשה לעיכול. מנהיגים שקולים לא יעשו את העבודה במישור הזה. אין טעם לתקוף את מוכתר בגלל התכונות האלו.

ראש הממשלה, יאיר לפידצילום: תומר אפלבאום

מה עוד קורה?

המחשבה להסיע אדם זר נוסף איתך בבוקר ברכב למקום העבודה, מרתיעה את מרבית האנשים שרק רוצים את השקט שלהם בשעה הזאת של היום. יכול להיות שההסבר של הודיה שחר בנוגע לסיבות בגללן היא עושה זאת – יגרום להם לחשוב על כך שוב.

אחרי שהתלהבנו מפתיחת המרחב האווירי של סעודיה לחברות תעופה ישראליות – מהלך שיאפשר לנו לקצר את זמן הטיסה למזרח הרחוק באופן משמעותי - מסתבר שיש עוד מדינה אחת שאנו צריכים להפשיר את היחסים עימה, לפני שנוכל להגיע אל היעד המובטח.

תוכניות לעיר מודיעין חושפות כי היקף האוכלוסייה בה צפוי לצמוח ב-140 אלף איש בשנים הקרובות.

מטוס של אל על. נותר עוד מכשול אחד עד שהטיסה למזרח תתקצרצילום: ללא קדיט

26 מכוניות פרארי, 14 מכוניות של חברת בנטלי, עשר מכוניות של אסטון מרטין ושתי מכוניות של למבורגיני שמחירן 4.5 מיליון שקל. הגאות במכירות של שוק מכוניות היוקרה בישראל במחצית הראשונה של 2022 משקפת את הזינוק של האלפיון העליון בישראל.

מה זה לעזאזל שורט סקוויז, ואיך זה קשור לכך שחברה ישראלית אחת הנסחרת בוול סטריט הגיעה השבוע לשווי של 20 מיליארד דולר – אחרי שהכפילה את שוויה פי תשעה בעשרה ימים.

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה