מידע פנים | התושבים שיסבלו מהרעש ומהזיהום - אבל לא יהנו מהטיסות

האם גם תושבי רהט יצליחו להרחיק מעצמם את שדה התעופה הבינלאומי, למה בוסים רוצים שעובדים יילכו על גחלים לוהטות - ולשם מה טסו ארבעה בכירים בעיריית רמת גן לאיטליה ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רהט. מיקום שדה התעופה הוא מפגן של מדיניות ממשלתית המקפחת אוכלוסיות חלשות
רהט. מיקום שדה התעופה הוא מפגן של מדיניות ממשלתית המקפחת אוכלוסיות חלשותצילום: אליהו הרשקוביץ
חגי עמית
חגי עמית

משחק הכיסאות סביב השאלה היכן יוקם שדה התעופה הבא של מדינת ישראל נמשך במלוא עוזו. אחרי שתושבי עמק יזרעאל נשמו לרווחה לאחר שהוקפאה התוכנית למקם אותו ברמת דוד, ולאחר שקברניטי צה"ל הצליחו לטרפד את הרעיון להקים שדה תעופה בינלאומי בנבטים באמתלה של פגיעה בשטחי האימונים ונתיבי הטיסה בהם הם משתמשים - הגיע תורם של תושבי רהט. הרעיון של הקמת שדה תעופה סמוך לעיר הבדואית הגדולה בישראל הניב התנגדות מצד ראש העיר, ומצדו של ראש המועצה האזורית בני שמעון, הנפרשת מסביב לרהט.

הרעיון למקם אותו סמוך לרהט הוא מפגן של מדיניות ממשלתית של קיפוח אוכלוסיות חלשות. רהט היא עיר המשתייכת לאשכול הסוציו-אקונומי הנמוך ביותר האפשרי, עם דירוג של 1 מתוך 10 - מה שמעיד כי תושביו לא משתייכים לאותו חתך אוכלוסייה שיוצא לחופשות בחו"ל בתדירות גבוהה. הם יסבלו מהרעש ומזיהום האוויר אבל לא יהנו מהטיסות.

החולשה של האוכלוסייה עשויה לאפשר לממשלה להעביר את ההחלטה שלה בקלות; קשה יותר לגייס אוכלוסיות מוחלשות למאבקים ציבוריים. לתושבים האלה גם יש הרבה פחות קשרים במסדרונות הממשלה כדי לנסות לשנות את רוע הגזרה.

שיעור לחיים

"אבא, כמה כסף אתה ואמא מרוויחים?" מי שגידל ילדים יודע שבשלב מוקדם למדי בהתפתחות שלהם מגיעה השאלה המביכה הזו, המופנית להורה שאמור לספק להם את צורכיהם. רובנו מתחמקים - או משיבים תשובה כללית כלשהי. אנחנו לא רוצים שהילדים ימדדו אותנו לפי הסכום אותו אנו מרוויחים, יגלו שהשכן ממול מרוויח הרבה יותר, או להפך, ירגישו שהם יכולים לבזבז כסף כאוות רצונם משום שהם יחליטו שהשכר של הוריהם מצדיק זאת.

שר החוץ, יאיר לפיד. הצורך בהצהרות ההון לא נובע מחטטנות של הציבורצילום: אוהד צויגנברג

מסתבר כי שר החוץ, יאיר לפיד, השתמש בנימוק הזה של לשמור על תמימות ילדיו - כדי להתנגד להצעת חוק שתחייב את השרים, סגניהם, ראש הממשלה וראשי המפלגות לחשוף לציבור את הצהרת ההון שלהם.

קשה להאמין שלפיד מפחד שילדיו יתביישו מהשכנים. חשוב לומר: הצורך בהצהרות ההון לא נובע מחטטנות ילדותית של הציבור. הוא נועד כדי להבהיר לציבור באילו ניגודי עניינים עלול הפוליטיקאי הנדון להיות שרוי. האינטרס של השקיפות הציבורית מול מיליוני ישראלים קודם לרצון לשמור על תמימותם של כמה ילדי פוליטיקאים. השקיפות הזו חשובה הרבה יותר לחינוך שלהם מאשר הרצון להסתיר מהם את ההון של ההורים.

מרכז רמת גן. אפשר להסתפק בדוגמאות ריצוף שנשלחו בדוארצילום: מגד גוזני

מה עוד קורה

1. פעמים רבות, כשעובדים באים למעסיקיהם ומעמתים אותם עם מגבלות טכניות העוצרות אותם מלבצע משימה, הם נתקלים בתגובות בסגנון "הכל בראש". בחברת פרסום אחת משווייץ לקחו את הגישה הזו צעד אחד רחוק מדי. זה נגמר באשפוז של עשרות מהעובדים.

2. שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, יוזמת הקמה של צוות בין-משרדי שיעודד כניסה של חברות זרות לפעילות בישראל לצורך מלחמה ביוקר המחיה. היא שכחה שמותגים ישראליים כמו אסם ותנובה כבר נמצאים בשליטת ענקיות בינלאומיות – והצרכן הישראלי לא רואה מכך ישועה.

3. כשרובנו בוחרים ריצוף לבית או לחצר – אנו מסתכלים בקטלוג או בוחנים דוגמאות לאבנים בחנות. במקרה של רמת גן, ארבעה בכירים בעירייה יצאו בטיסה לאיטליה כדי לראות במו עיניהם את הריצוף המיועד למרכז העיר ולבחור אותו. אין שום דרך להבין מדוע הם לא היו יכולים לצפות בסרטונים, הדמיות, תמונות או אפילו דוגמאות שנשלחו בדואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט