מידע פנים | הטובים לפנסיה - 14.6 מיליון שקל לטייס בן 43. ורק תבטיחו לא לבכות מריי ביטון

קצינים זוטרים בקבע מחשבים מסלול מראש, בצבא מצאו מי אחראי לביקורת הציבורית שנמתחת עליהם ובו בזמן מתנהל מאבק המתמחים על שעות העבודה המטורפות ■ כל מה שכדאי לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיום קורס קצינים בבה"ד 1, לפני שנה. להעלות את השכר לקצינים הצעירים
סיום קורס קצינים בבה"ד 1, לפני שנה. להעלות את השכר לקצינים הצעיריםצילום: חיים הורנשטיין
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

עוד לא הייתי בן 30 כשחזרתי לעשות מילואים, אחרי הטיול הגדול בדרום אמריקה והעבודה במובינג בניו יורק. אני זוכר שכשהייתי בצאלים, בשעות חוסר המעש ונגלת הקפה השביעית של אותו היום, הופתעתי כששמעתי איך קצינים זוטרים בקבע מדברים על פנסיה: האם שווה להם לחכות עד הפרישה למרות היעדר העניין שלהם במסלול החיים שאליו הם נקלעו.

אני הייתי באמצע התואר הראשון באוניברסיטה, עוד לא התחלתי את הקריירה (והאמת שעוד לא ידעתי מה זה קריירה) - והם, בקושי 10-8 שנים בצבא, עם דרגות סרן או רב-סרן על הכתף, כבר מחשבים חישובי כדאיות וכסף ופרישה לגמלאות. מי מהחברים שלי ידע אז מה זה פנסיה או חשב על הימים שאחרי העבודה? לאיש מאיתנו עוד לא היו חסכונות, וגם לא אישה או ילדים. בקושי רכב מסכן ודירה שכורה עם ספה ישנה.

אבל אותם קצינים כבר קיבלו תואר ראשון על חשבון הצבא, הזמנות מ"חבר" לקנות דירה בהנחה, והיו בשיא המחשבות על המסלול החלומי שצה"ל מספק להם. אולי בעצם אני זה שהייתי מנותק. אותם הרי אפשר להבין, ככה זה כשמישהו מאפשר לך לפרוש עם חבילה של מיליוני שקלים בגיל שרבים מהאזרחים רק מתחילים בו את החיים: אתה חושב פעמיים על הדרך הנכונה.

אחת הבעיות בדיון על הפנסיה בצה"ל היא שהציבור הישראלי לא מבין על מה המהומה, ולא יודע עד כמה המספרים מבהילים, וכמה מיליארדים הוא משלם מהכיס שלו. מדברים על זה המון, ובצבא אפילו מצאו מי אחראי לביקורת הציבורית שנמתחת עליהם לאחרונה (רמז: לא הם), אבל מעטים המקרים שמגיעים לרמת המיקרו: כלומר, כמה כסף מביא כל חודש הביתה הפורש מצה"ל. כתבתי "פורש" ולא "פנסיונר" למרות שמדובר בפנסיונרים, כי קצת מצחיק לקרוא לאדם בן 43 או בן 50 פנסיונר. אלו אנשים טובים שזכו בפיס, ועכשיו רובם עובדים בעבודה נוספת, אבל יש להם ביטחון ואופק כלכלי שאין לרוב הישראלים.

צילום: דובר צהל

במסגרת מתקפת יחסי הציבור של צה"ל בנושא, קצינים בכירים מאוד טוענים בימים האחרונים כי הסכומים נמוכים ממה שחושבים בציבור, שכל עובדי המדינה לא רק בצה"ל מקבלים פנסיה דומה ובכלל שהפנסיה בצה"ל רק ירדה בשנים האחרונות. לא זו אף זו: לטענתם, העלות הכוללת של ההחלטה החדשה שעברה בממשלה ומובאת עכשיו לכנסת היא רק 20 מיליון שקל בשנה. זהו שקר כמובן, אבל מה זה שקר קטן לעומת השקרים הגדולים של צה"ל.

ולא רק שקרים. צה"ל גם מסתיר את המספרים האמיתיים, וזה עוד דבר שמונע מאיתנו לנהל דיון אמיתי. והנה, היום יש לכם הזדמנות לקרוא כמה מקבל טייס שפורש מצה"ל בגיל 43. נכון, זה לא סכום שמייצג את כל אנשי הקבע, ובכל זאת שווה להבין את המשמעויות שלו כי הוא בטח לא היחיד. יורם שווגר, סגן אלוף במילואים וטייס לשעבר, מספר על שני חברים שלו, טייסים לשעבר בצה"ל, לשניהם פנסיה של 30 אלף שקל בחודש. "כשסיים את הלימודים וההתמחות - על חשבון הצבא - נותרו לא' חמש שנים עד גיל הפרישה לפנסיה מצה"ל בזמנו", כותב שווגר.

הוא מספר על כך שא' פרש כשהוא מצויד בשלל תארים, שכל אחד מהם מזכה אותו בתוספת לשכר ולפנסיה. הפנסיה שלו דורשת הפרשות של 14.6 מיליון שקל! זה סכום אדיר. כדי להגיע לצבירה כזו, היה על א' להרוויח ב-23 השנים שבהן שירת בקבע לא פחות מ-260 אלף שקל בחודש. תחשבו כמה זה עולה לנו. ביקשתי היום את ההתייחסות של צה"ל למספרים האלה. הם אפילו לא חזרו אלי. גם לאלעזר שטרן, אלוף במילואים, יש פנסיה צבאית גבוהה והוא יכול ללכת הביתה בכיף. רעב ללחם הוא לא יהיה.

אלעזר שטרן. גם לו יש פנסיה צבאית גבוההצילום: תומר אפלבאום

למה צה"ל השפיל את ריי ביטון

ובזמן שפורשי צה"ל, להם כוח אדיר בממשלה ובכנסת, מקבלים הכל על מגש של כסף - המתמחים ברפואה נאבקים על שקלים בודדים ושעות עבודה מטורפות. כמה אירוני. ריי ביטון, שמובילה את מאבק המתמחים, היתה חובשת בצה"ל אחרי מאבק לא פשוט. היא לא התקבלה בהתחלה. בימים האחרונים זכתה ביטון לכתבות השחרה בחלק מהמקומות. למה? כי היא מרעידה את האדמה לכמה אנשים חזקים, וכי היא אישה מזרחית מהפריפריה. אז הנה כתבה עליה מ-2017 כשסיימה את לימודי הרפואה, ועוד אחת מ-2014 כשהיתה בתחילת הלימודים.

והנה הדברים שהיא אמרה אחרי סיום הסטאז': "תודה לאולפנת עופרה שלא קיבלה אותי כי הצלחות נמדדות בסנטימטרים של אורך החצאית, תודה לראש האולפנה באלקנה שחזר ואמר לי שלא אגיע לשום מקום, תודה למורה למתמטיקה שהשפילה אותי מול הלוח בגלל תרגיל שלא הצלחתי לפתור, תודה למנהלת תיכון ג'ינוגלי שהשאירה אותי כיתה, תודה לצה"ל שאיבחן אותי עם קב"א 49 וסגר בפני כל אפשרות לשירות משמעותי" - את השאר תקראו בכתבה או שתראו את הסרטון. תבטיחו לא לבכות.

מה עוד קורה

1. החברה שפיטרה מאות עובדים בבת אחת בשיחת זום בתחילת הקורונה שווה כבר 7 מיליארד דולר

2. חוק הקנאביס עבר בקריאה טרומית בתמיכת רע"ם - חלק מחברי הליכוד נעלמו מהמליאה כדי לא להצביע נגד

3." לחברות השליחויות ממסעדות יש דם על הידיים" - טענה ששמעתי כבר יותר מפעם אחת, והכל בגלל מבנה התמריצים המעוות של השליחים

5. המשק מתאושש מהר מהצפוי והגירעון יהיה קטן ממה שחשבו

6. דליה דורנר, שופטת עליונה לשעבר, איזה בושה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש