מידע פנים |

נתניהו מבטיח לקדם כוחות חדשים. אפילו הכבשים בכפר מנדא יודעות שהוא לא רציני

המכה השלישית שחטפו השכבות החלשות מהקורונה, התוכניות החדשות של קשת, והצמיד שפייסבוק רוצה שנענוד ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
התושבים מכינים את המנגל לכבש שעתיד לבוא
התושבים מכינים את המנגל לכבש שעתיד לבואצילום: רמי שלוש
אבי וקסמן
אבי וקסמן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשאל הבוקר על האפשרות ששלטונו יגיע לקצו בקרוב. אמנם הוא דיבר בראיון רדיו, אבל אפשר לנחש שנתניהו לא מיצמץ כשהבטיח לקדם "כוחות חדשים וצעירים" לקראת אותו יום תיאורטי שבו יפנה את מעון ראש הממשלה.

האפשרות שהוא ייפרד מתפקידו, ושיגיע "קץ שלטון הימין", היא משהו שנתניהו נזכר בו בעיקר כמה ימים לפני כל בחירות, במאמץ להכניס עוד קצת עזוז בתומכיו. בשאר הזמן, זאת לא אפשרות ריאלית מבחינתו. את ההצהרה שבכוונתו לקדם כוחות חדשים כדאי לבחון לאור ההיסטוריה הפוליטית של נתניהו, המלאה בראשיהם הערופים של כל מי שגילו שמץ עניין או פוטנציאל להפוך לכוחות כאלה – בלשכת ראש הממשלה, בליכוד וגם במפלגות אחרות.

חגי עמית בילה אתמול עם הכוחות החדשים ביותר במחנה התומכים של נתניהו – בכפר מנדא שבגליל, בביתו של תושב המקום מוחמד זידאן, שנעטף בדגלי הליכוד. יותר מכבש אחד קיפח את חייו כדי להאכיל את תושבי היישוב שציפו לבואו של נתניהו, אבל הם (הפעילים, והכבשים שבבטניהם) נאלצו בסופו של דבר להסתפק בנאום של השר אלי כהן.

עם כל הכבוד לכהן, הכישורים הרטוריים שלו לא מתחרים באלה של ראש הממשלה. ובכל זאת, מספיק שמעטים ישתכנעו מדבריו, כדי שהאסטרטגיה האלקטורלית של נתניהו תוכיח את עצמה (ויש לזה גם תימוכין בגרפים). במקום שבו התושבים ביישובים הערביים רואים כבישים משובשים ותשתיות מוזנחות – נתניהו רואה מנדטים.

לתומכים החדשים של נתניהו, הסבורים שיש להם מה להרוויח מהשותפות החדשה, כדאי לשים לב לעיוות נוסף שנולד ממשבר הקורונה: השכבות החלשות בחברה הישראלית לא רק שנפגעו במשבר הקורונה יותר מאחרות בהיבט הכלכלי (איבדו מקומות עבודה) והבריאותי (היו חשופות במיוחד לתחלואה); גם שיעור המסים הכולל שהן משלמות זינק.

מה יכולה המדינה לעשות כדי לחלק את הכנאפה בצורה צודקת יותר? שני פתרונות אפשריים הם הכשרה מקצועית ומס עושר – אבל אפשר לנחש שלא זו ולא זה נדונים בישיבות הקמפיין של הליכוד.

הפגנת מובטלים בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

קשת בצבע אחד

אחד הגורמים היחידים שיכולים להתחרות בנתניהו בכל הנוגע לעיצוב התודעה הישראלית ב-15 השנים האחרונות הוא חברת השידורים קשת 12. עתה, קשת קרובה לרכישה של 49% ממניות קבוצת RGE. העסקה המתגבשת אמורה לסלול את הדרך להקמה של גוף שידורים חדש.

בטווח הקצר, צרכני הטלוויזיה עשויים להרוויח מחבילת הערוצים הרחבה שיציע הגוף החדש, במחיר תחרותי. בטווח הקצר מעט פחות, צריך לתהות (וכך יצטרכו לעשות עכשיו הרגולטורים בענף התקשורת והממונה על התחרות, מיכל הלפרין) אם יש מקום להעצים עוד יותר את כוחה של קשת.

מחוקקי חוק הריכוזיות מ-2013 הבינו שגם כלי תקשורת קטן יכול להיות בעל כוח השפעה ששקול לזה של קונגלומרט עצום – וקל וחומר גוף תקשורת כמו קשת. עכשיו יש מי שקוראים לקחת את חוק הריכוזיות כמה צעדים קדימה, ולדאוג, בין השאר, למנוע מגופים ריכוזיים אחזקות חדשות בענף התקשורת.

בית עסק סגור בתקופת הקורונה. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

פייסבוק של ראש ופייסבוק של יד

פייסבוק כבר מכירה כל פיפס שעובר במחשבותינו, ואפילו שולטת בהן כשהיא רוצה בכך. לכן קצת מוזר שנדרש זמן כה רב עד שהיא שמה לב למה שמתרחש בקבוצות הסגורות ברשת החברתית שלה, שחלקן רוויות בשנאה והסתה. עכשיו היא מנסה לעשות שם ניקיון פסח.

אבל לחברה יש גם תוכניות מלהיבות יותר – בין השאר בתחום הטכנולוגיה הצרכנית. אם הן ייצאו לפועל, היא תוכל להשתמש ביכולות שלה לדעת מה עובר לנו בתוך הראש גם כדי לאפשר לנו לשלוט במכשירים סביבנו בכוח המחשבה, באמצעות צמיד שנענוד. אפשר להתלהב מהפיתוח העתידני – ואפשר גם לקרוא לזה אזיקי צוקרברג.

ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד צילום: Mark Coote - Bloomberg

עוד כותרות

1. הייתכן שבשיגעון הספאק, שסוחף את שוק ההון ואת חברות ההיי-טק, יש רק מרוויחים? מוטב לא להתעלם מסימני השאלה, גם אם לא מזכירים אף מילה שמתחרזת עם אבעבועה.

2. האזרחית ס' רק רצתה לקבל קצת שירות מהממשלה באינטרנט. אחרי שהקלידה סיסמה 12 פעם וקיבלה שמונה הודעות SMS, גם היא הצטרפה למיואשי התקשוב הממשלתי.

3. מרוב טרלול סביב דמותו של אילון מאסק (שהכתיר את עצמו השבוע למלך), אפשר לשכוח בקלות שהאיש מתעסק (גם) במכירת מכוניות. אז מהם בעצם ההבדלים בין הדגמים השונים של טסלה?

4. עו"ד אלדן דנינו מלווה קבלנים שעובדיהם נפגעו בתאונות עבודה (באותם מקרים שגם מגיעים לידיעת הרשויות). כשהוא פוגש אותם בבית המעצר באבו כביר, הם מתחננים, "קח מיליונים, אבל אני לא עושה פה את הלילה". מה, לדעתו, יכול לפתור את המצב המזופת של בטיחות הבנייה בישראל?

5. מה זה קר כקרח, צורך חשמל כמו עיר קטנה, ומשמיע אוושה מונוטונית? לא רק מקרר גלידות, אלא גם חוות שרתים. החוות האלה, שמנסות לענות על הדרישה הגוברת למחשוב ענן, עשויות להיות הלהיט הבא של חברות הנדל"ן המניב.

6. ניו זילנד ניצחה (כמעט) את הקורונה, אבל עכשיו היא מתחילה לשלם. החשבון, בינתיים: צמיחה שלילית שעלולה להפוך למיתון, וזינוק במחירי הנדל"ן. לנופים הפסטורליים שלום, לעת עתה.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים