מידע פנים | השמאל התאהב באיש הזה - אבל זה עומד להשתנות

מי אחראי לכך שיציאתו של נתניהו מהבית בבלפור קרובה מתמיד, איך יאיר לפיד שבה את לבו של גוש השמאל, ואיזו שנה היתה למיליארדרים הישראלים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלט בחירות בירושלים, 2021.

לא מעט פוליטיקאים חתומים על ההצלחה של גוש השינוי להגיע לרגע פקיעת המנדט אתמול (רביעי) בחצות הלילה עם ההודעה שכבר הפכה לקלישאה: "עלה בידי". גם אם עדיין קיים מרחק עד הקמת ממשלה ללא חרדים והוצאתו של נתניהו, האיש והמשפחה, מהבית בבלפור, זה נראה קרוב מתמיד.

אז מי אחראי לכל זה? אפשר להזכיר כמובן את בני גנץ, שלפני שנה החליט שנתניהו צריך לרדת מהבמה, ונכשל, אך הצליח להסב את תשומת הלב של הציבור לכך שנתניהו לא ישחרר לעולם. האחראי השני הוא גדעון סער, שפרש מהליכוד רק לפני בחירות מספר 4, אבל הצליח לקחת לנתניהו שני מנדטים שייתכן שהיו מביאים אותו לרוב של 61. השלישי הוא אביגדור ליברמן, שכבר מסבב א' התייצב בגוש המתנגד לנתניהו וכפה עליו לפזר את הכנסת.

אולי האיש שעשה את השינוי הכי בולט ואמיץ, ועדיין נאבק באנשים הקרובים לו, הוא נפתלי בנט. בנט החליט שהגיע הזמן להזיז את נתניהו מכיסאו אחרי יותר מ-12 שנה של כוח מופרז ורמת שחיתות שאסור לקבל. אבל תואר האדריכל הגדול של הרכבת הקואליציה החדשה מוענק לאיש שראש הממשלה המיועד אמר עליו "ידידי": יאיר לפיד

נפתלי בנט ו"ידידו" יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

במשך העשור שבו לפיד נמצא בפוליטיקה הוא אף פעם לא היה חביב השמאל. מיד לאחר הבחירות הראשונות שבהן השתתף הוא חבר עם 19 מנדטים לנתניהו (ולבנט) ואמר שהוא עם "הזועביז" לא מקים גוש חוסם. גם בתור שר אוצר הוא הצליח להרגיז לא פעם את השמאל, וגם אחרי שהוא פוטר על ידי נתניהו והלך לאופוזיציה לא השתנו היחסים. לפיד אפילו הוביל קו אישי חדש של התקרבות לימין ולדת מתוך מחשבה אסטרטגית פוליטית.

כל זה השתנה בשנתיים האחרונות, מאז שלפיד הסכים להיות מספר 2 של גנץ בכחול לבן, וביתר שאת בשנה האחרונה, ובעיקר בעיקר בחודשיים האחרונים. לפני שנה, כשלפיד נשאר מחוץ לממשלה כי ידע שנתניהו ירמה את גנץ, וכי לא רצה להפר את הבטחת הבחירות – רבים בשמאל הכתירו אותו כמנהיג החדש שלהם.

אף שגוש השמאל היה מפורק לרסיסים, לפיד הצליח בבחירות האחרונות (סבב ד') להציב חלופה לנתניהו, תוך כדי הפגנת אחריות כלפי שאר המפלגות לגוש, ובאותן בחירות כולן עברו את אחוז החסימה. השלב השלישי והאחרון של התאהבות השמאל בלפיד קרה בגלל אופן ההתנהלות שלו מאז הבחירות ועד לרגע השיא אתמול. לפיד התנהל בשקט, בחכמה ובבגרות, וכיום הוא קוטף אינסוף הצהרות אהבה והערכה משמאלנים שרואים בו את מי שהכניס אותם לארץ המובטחת.

אבל זה לא יימשך לנצח. הממשלה שלפיד מרכיב היא כל כך מסובכת, והוא יידרש לכל כך הרבה ויתורים למפלגות הימין, וללחץ עליהן שבא מהשטח ומהליכוד, שיש להניח שמתישהו גם בשמאל יתחילו להיכנס בו. בינתיים זה ירח דבש מאוחר ומעניין ושני הצדדים נהנים.

איזה שנה קשה ואיזה נעליים

מה אפשר ללמוד מהשנה המצוינת של המיליארדרים הישראלים? למשל, שמרים אדלסון, אלמנתו של שלדון אדלסון שמת השנה, שולטת על הון של 38.2 מיליארד דולר; שלעידן עופר היתה שנה מדהימה, ולא רק בגלל הזכייה באליפות ספרד של קבוצתו אטלטיקו מדריד, שדרכה נוספו למאזנו האישי 2 מיליארד דולר; שישראל היא המדינה השנייה בדירוג מיליארדרים לנפש, ובסך הכל ההון של 170 המיליארדרים הישראלים הוא 250 מיליארד שקל. רוצים עוד? שמעתם למשל על אדם בשם שלום מקנזי? הבחור מחזיק במניות ונכסים בשווי 1.4 מיליארד דולר. או על אורן זאב, שהמשרד שלו הוא בית קפה בעמק הסיליקון, והשווי שלו מגיע ל-1.5 מיליארד דולר? ואת כל השאר אפשר לקרוא בפרויקט העושר השנתי של TheMarker.

אורן זאב, שהמשרד שלו הוא בית קפה בעמק הסיליקון, והשווי שלו מגיע ל-1.5צילום: Ofer Vaknin

עוד כותרות

1. הדלי ששווה 100 מיליון דולר בבורסה, וגונג הישראלית ששווה 7 מיליארד דולר

2. כל החידושים והשיפורים בווצאפ - למשל שאפשר יהיה להשתמש באפליקציה בכמה מכשירים במקביל

3. בירה חינם למחוסנים אם ביידן יעמוד ביעד החיסונים שלו

4. המכרז התפור שמגלה איך מנהיגים חרדים משתלטים על כספי ציבור שלא מיועדים לישיבות 

5. הכור הגרעיני של ביל גייטס ווורן באפט

6. ב"המסדרת": החברה שפיטרה עובד שנה לפני הפנסיה – ושלחה אותו לרדוף אחרי הפיצויים

7. הקנאביס והממשלה החדשה - לאן הולכים היחסים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker