מידע פנים |

אוטוסטרדה לקטסטרופה - תחשבו שבכל מקום שבו נעמוד בתור יחכו פי 2 אנשים

כמה אנשים יחיו פה ב-2048 ואיך ילדים דומים לכלים חד-פעמיים? ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור למשרד הפנים
תור למשרד הפנים. תוך שלוש שנים ייוולדו עוד 600 אלף ילדים - היכן נשים אותם?צילום: דודו בכר
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

בתור מי שיש לו שלושה ילדים בעצמו, יכול להיות שאין לי זכות דיבור בנושא, אבל להגנתי אני אומר שלושה דברים: א'- התחלתי בגיל מאוחר יחסית, ב'- אחרי הראשונה אמרתי שמספיק לי (וגם אחרי השנייה), וג'- זה היה לפני שהיתה מודעות כזאת גדולה לצפיפות. כן, אפילו לפני עשור העולם היה מקום תמים יותר. כיום כבר אי אפשר להגיד שאין מודעות להשפעות של הצפיפות על האקלים, המחסור העתידי במזון, המשאבים והקרקע בישראל ובעולם. 

ומי שצפיפות היא לא בעיה שנראית לו דחופה יכול לנסות לענות לעצמו על השאלה (המכשילה) שהעלתה סיון קלינגבייל בפרויקט הצפיפות של TheMarker: לפי המשל, בכל יום מספר צמחי הלוטוס בבריכה מכפיל את עצמו עד היום ה-30, שבו הבריכה מלאה לגמרי. והשאלה: באיזה יום תהיה הבריכה עדיין חצי ריקה? התשובה הנכונה: יום אחד קודם, כלומר ביום ה–29. ביום ה-28, דרך אגב, אנחנו בבריכה שרק רבע משטחה מלאה בצמחים.

הבעיה שלנו היא שכבר הגענו ליום ה-29 או לפחות ליום ה-28. תוך שלוש שנים יוולדו בישראל עוד 600 אלף ילדים, תוספת אוכלוסייה ברמה של שתי ערים בגודל חיפה. היכן נשים אותם? ואנחנו עוד רוצים להתקדם ולהדביק את הפערים מהעולם המערבי וגם לשמור את השטחים הפתוחים. כשנתנו פה את "פרס בן גוריון" על לידת עשרה ילדים היינו מיליון איש, ומאז האוכלוסייה צמחה פי כמה, אך לא שינינו כלום בהתנהגות או במדיניות. אנחנו עדיין תקועים בפקקים, מחכים שעות במיון ומצטופפים בכל תור. גידול טבעי של עולם שלישי ורמת חיים של עולם ראשון.

רבים כעסו אחרי שבראיון שערכנו בעבר עם דפנה בירנבוים כרמלי היא אמרה שצריך להיגמל מריבוי ילדים כמו כמו שנגמלים מכלים חד־פעמיים. זה אולי מכעיס (מה גם שמכלים חד פעמיים ישראל כבר התחילה להיגמל), אבל זה מתבקש. "כמה האדמה הזאת מסוגלת לשאת? ההיבריס הזה שאנחנו נוכל לטבע - יש לו גבול. השאלה הדמוגרפית היא בתשתית של כל הבעיות שלנו - בריאות, חינוך, תחבורה, דיור, רווחה, אקולוגיה, פנאי". לו לפחות היינו דואגים לילדים שכן נולדו והם כבר פה איתנו.

פרופ' דפנה בירנבוים-כרמלי. "ההיבריס הזה שאנחנו נוכל לטבע - יש לו גבול"צילום: אייל טואג

בישראל יש פטיש לילודה שנדחף על ידי הממסד הפוליטי, והפוליטקלי קורקט לא מאפשר לדבר נגדו. רק השבוע הרחיב שר הבריאות ניצן הורביץ את אפשרויות  הפונדקאות. גם ללהט"בים יש זכות שווה להיות הורים, הוא אמר וצדק. ועדיין בישראל יש טרפת סביב כל הנושא הזה. למה לא לאמץ? טיפולי הפוריות בישראל הם בלי הגבלה ובפער עצום לעומת כל מדינה אחרת. "אנחנו על אוטוסטרדה לקטסטרופה", אמרה כרמלי. אם אותן המגמות יימשכו ב-2048, במלאת 100 שנה למדינה, בעוד פחות משלושה עשורים, יחיו פה כמעט 17 מיליון איש. עכשיו רק תחשבו שבכל מקום שבו נעמוד בתור - יעמדו פי שניים אנשים.

מה עוד קורה

1. מדיניות הבדיקות השתנתה - איפה תקנו בדיקות ביתיות ומתי ייגמר המלאי - TheMarker מסביר

2. יוצאי חיל מודיעין הקימו סטארט-אפ לפיתוח תרופות – וגייסו 8 מיליון דולר

3. חשבתי שעמיר פרץ חברתי עד שגיליתי את חבילת הפינוקים שהוא סידר לעצמו בתמיכת בני גנץ

4. הטריקים של רשתות הסופר מרקט להעלות מחירים תוך שהן מספרות לנו שמדובר במבצע. עדי דברת בדקה סל של עשרות מוצרי מזון פופולריים - של אסם־נסטלה, תנובה, סוגת ואחרות והתברר שהוא התייקר בעד 8% בתוך שבועיים. (מקווה לפחות שאתם לא קונים ויטמינצ'יק)

5. איך זה ששריפה במפעל גרמני של חברת הולנדית הפיל אתמול את מניות השבבים בוול סטריט

6. הנדל"ניסט שנעצר הוא בועז יונה, האיש שהפיל את חפציבה והשאיר אלפי רוכשי דירות באי ודאות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker