מידע פנים | כוכבי, "הטובים לסייבר" נמצא על כל מקרר בהיי־טק. גולני ודירה לא מסתדר

למה אף אחד לא עושה עניין מכלכלה שחורה, איך מי שמשלם על טלפון נייח יהיה פחות פראייר בקרוב והאם עדי קייזמן ישלם את החוב? ■ כל מה שכדאי לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הטובים לסייבר
הטובים לסייבר צילום: ניר קידר
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

ראיתם את התחקיר של דרוקר? מי לא דיבר עליו הבוקר (ד') בפינת הקפה (בתנאי שאתם עדיין לא עובדים מהבית). ואתמול - כמה וואטסאפים קיבלתם לאורך הערב על הסיפור שמסעיר פה חצי מדינה? כמה ויכוחים שמעתם על האם השידור ראוי או צהוב? מה שבטוח זה שלערוץ 13 זה היה שווה. יום אחרי הכותרות על תמר איש שלום שעוזבת, זכה "המקור" בנתון שיא של 15% רייטינג.

לא נפתח את כל הוויכוח פה (אולי בהמשך), רק נשאל את השאלה הבאה: נניח שהרמטכ"ל היה יוצא לבירה מיוזמתו עם דיילות אל על אחרי טיסה מבצעית לתאילנד, וכטוב ליבו בהייניקן היה מבקש את הטלפון של אחת מהן "בשביל חבר" - וזה היה מפורסם בתקשורת. נניח. מישהו היה טוען שזה צהוב? כמובן אין סיכוי שכוכבי היה מגיע לשם (לא לבנגקוק, לאירוע כזה), אבל מה ההבדל בין הרמטכ"ל לבין ראש המוסד? שניהם הרי מופקדים על ביטחון המדינה 24 שעות ביממה.

היום נאם כוכבי בטקס מסדר כנפיים של חיל האוויר והביע זעם על שלט (של חברה פרטית, אגב) שעליו נכתב "הטובים לסייבר". זו כמובן סיסמה על המשקל של הביטוי ההיסטורי משנות ה-60, "הטובים לטייס", שעזר ויצמן היה אוהב לפמפם בכל מקום. "בהרצליה מוצב בימים אלו שלט ענק שכתוב עליו: 'הטובים לסייבר'", אמר כוכבי. "לא, לא. זאת טעות. המסר המגולם בשלט עמוק יותר מכפי שהוא עשוי להיראות, והוא משקף אובדן ערך ופגיעה בערכים אצל חלק מהאוכלוסייה. המסר נאמר לפעמים בהומור, לפעמים בציניות ולפעמים במעשים - והוא מחלחל ומחליש את יסודות החברה ואת סדר העדיפויות הדרוש לה. הטובים הם קודם כל הלוחמים".

ראש המוסד לשעבר, יוסי כהן. כמו הרמטכ"ל, גם ראש המוסד מופקד על ביטחון המדינה 24 שעות ביממהצילום: אוהד צויגנברג

ייתכן שכוכבי חייב להגיד את המילים האלו כדי שיישמעו באוזני החיילים בגולני וגבעתי ובשאר היחידות הלוחמות, סך הכל הוא כמנהיג שולח אותם לקרב והוא חייב לתת להם גיבוי. אבל גם הוא יודע שזה לא יעזור. מלחמה אבודה של דון קישוט. בכל מקום בישראל מבינים כיום שהצלחה כלכלית היא מפתח לחיים נורמליים - לטיפול רפואי נאות בהורים ולשיעורים פרטיים לילדים, שלא לדבר על דירה. ואת זה קשה יותר להשיג ממקפצת הצנחנים או השריון. כשמשאבים רבים של הממשלה מופנים להיי־טקיסטים, כששוק העבודה לא מחכה ללוחמים האלה שמאבדים שלוש שנים יקרות בקרב מול הסייבריסטים, כשהחברות במשק כולן רודפות אחרי יוצאי 8200 - איך אפשר להגיד לאנשים לא לחפש להתקדם?

בסביבה שבה אני חי, רבים מהבנים והבנות עושים שירות משמעותי ביחידות לוחמות ומתנדבים לסיירות (ולא בלי קשיים, גם של הוריהם), ועדיין הסייבר הוא משאת נפש של הנערים בישראל כבר בתיכון. את זה כוכבי לא ישנה בחיים. בטח לא כשהוא לוחם בכל הכוח על הטבות לא חוקיות לאנשי הקבע ולא דואג מספיק לחיילים. וחוץ מזה, לידיעת כוכבי, טובים (וטובות!) יש גם בחיל החימוש והאפסנאות ויש טובים שהם נהגים או טבחים או חובשות ומפעילות אביר. זה לא זמן כל כך טוב להגדיר מי טוב ומי רע. 

נמתין לתגובה של נדיר האקרמן מההיי־טקס הערב בארץ נהדרת.

הרמטכ"ל אביב כוכבי. הסייבר הוא משאת נפש של רבים מהנערים בתיכוןצילום: אליהו הרשקוביץ

דרעי הולך הביתה, המציאות החמורה לא תשתנה

הושג הסדר טיעון עם אריה דרעי שבמסגרתו הוא יודה בעבירות מס ויתפטר מהכנסת, ולכן לא ייקבע לו קלון. זה יאפשר לו לרוץ כבר בבחירות לכנסת הבאה. סמי פרץ כותב: הכלכלה השחורה בישראל גוזלת מקופת המדינה הכנסות של כ–50–70 מיליארד שקל בשנה - סכום קרוב לתקציב הביטחון או לתקציב החינוך. למה? כי אנחנו לא עושים מזה עניין גדול.

הוא ממשיך: "אם מישהו ממכרינו יספר לנו שעשה קצת כסף בשחור, זה לא יגרום לנו לנתק את הקשר איתו או לנזוף בו. ודאי שלא להלשין עליו לרשויות המס. התרבות הישראלית מעודדת העלמות מס, אינה רואה במעלימי מס עבריינים ומתעלמת מהנזקים הכבדים שהיא גורמת לציבור - הן בפגיעה בשירותים שהמדינה מציעה הן ביצירת מערכת לא־שוויונית ולא־הוגנת בין משלמי מס למעלימים".

מה עוד קורה

1. האם עדי קייזמן ישלם למולי ליטבק 6 מיליון שקל כמו שפסק בית המשפט? תשאלו את רני רהב, שצייץ לא מזמן לאשתו של קייזמן, אסתי גינזבורג, אחרי שדיווחה על הרחבת המשפחה: "מחזירים חובות, ואז יש זמן להרחיב את המשפחה"

2. אפשר להניח שרוב מי שמשלמים כיום על טלפון נייח הם פראיירים. שר התקשורת יועז הנדל מנסה להפחית את המכה

3. המסלול שלי - היום עם ליאור שהם, שחזר לישראל מארה"ב: "חייתי ברמה טובה עם מכונית ספורט ודירה - אבל הרגשתי ריקנות"

4. הישראלים קונים יותר מכוניות חשמליות ובעלי תחנות הדלק צריכים לקחת את זה בחשבון. מי יעצור לקנות קפה ב-yellow אם הוא לא צריך למלא דלק?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker