מידע פנים | 100 אלף שקל למפקד, אלף לחפ"ש: מה מרגיש רמטכ"ל שמרוויח פי 100 מהחיילים שלו

מי העלה את שכר החיילים, האם הדולר מתחיל לשנות מגמה ומה גורם לעזיבות בטוקספייס? ■ כל מה שכדאי לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרמטכ"ל אביב כוכבי
הרמטכ"ל אביב כוכבי. הקואליציה מעבירה את התיקון רק כדי להצליח להעביר את תוספות הפנסיה של אנשי הקבעצילום: דובר צהל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

ההודעה של שר האוצר ושר הביטחון מאתמול (שלישי) על העלאת שכר חיילי החובה ב-50% עשתה לא מעט רעש, ובצדק, אבל היו גם כאלו שממש נפגעו ממנה. בעיקר ח"כים מהליכוד שזו היתה המחאה הכי קלה שלהם בחודשים האחרונים, והנה - הממשלה חירבה להם אותה. הרי מה נוח ונעים יותר מאשר להילחם למען שכר חיילינו? חבל שהם לא עשו את זה כשהיו בקואליציה ואפילו תקציב לא העבירו.

"כסף לחתולים ולא לחיילים", הם זעקו בימי העברת התקציב, אף על פי שמי שמשווה בין תקציב לחתולים לשכר החיילים - או שהוא לא מבין, או שהוא מטעה בכוונה. שכן במקום אחד מדובר בכמה מיליונים ובמקום השני במיליארדים. מה עוד שלעתים גם תקציב לחתולי רחוב הוא מטרה ראויה.

הגדיל לעשות ח"כ אלי כהן, אחד הפופוליסטים בכנסת, שכתב: "ניצחנו! מזל שהממשלה הרדומה התעוררה בעקבות הקמפיין החריף שניהלתי. הוכחתי שהאופוזיציה יכולה לכופף את הממשלה הזו במיוחד כשעם ישראל נותן לנו רוח גבית חסרת תקדים!" בקיצור - הכל זה הוא. מעניין שהצוות שלו נאלץ לעמול קשות אתמול בלילה כדי להסתיר את התגובות המגחיכות לציוץ.

בטוויטר התנהל ויכוח - מי העלה יותר את שכר החיילים - ואנשי נתניהו אמרו שהוא עשה זאת כראש ממשלה ב-2017. רק נזכיר שמי שלחץ בזמנו על נתניהו לעשות זאת היה שר האוצר משה כחלון, שהכניס את הסעיף להסכם הקואליציוני אחרי בחירות 2015. מי שדחף את כחלון לדרוש זאת מנתניהו היה עו"ד אמנון לורך, שנלחם כבר שנים להעלאת שכר החיילים, בין היתר באמצעים משפטיים, והוא אחד המומחים לתחום. הנה חלק מהשיחה עם לורך ב-2016 כששאלתי אותו למי מגיע הקרדיט: 

שאלה: ומה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו? בכל נאום שלו הוא מספר איך העלה את שכר החיילים.

תשובת לורך: "היום הוא מתגאה. הוא לא רצה לגעת בזה. שלחתי אליו שליחים, כתבתי מכתבים, ניסיתי להגיע גם דרך קשרים אישיים, כלום לא הצליח".

נזכיר עוד כי באותם ימים העלתה יש עתיד, שהיתה באופזיציה, הצעה להגדלת שכר החיילים אך הקואליציה הפילה אותה. ובכל זאת, זה הזמן לבקר קשות את הקואליציה שמעבירה את התיקון הזה רק כדי להצליח להעביר את התוספות השערורייתיות לפנסיה של אנשי הקבע. מעניין איך מרגיש הרמטכ"ל - שעושה בעצמו יותר מ-100 אלף שקל בחודש, ועוד עם כל תנאי הפנסיה בשווי מיליונים - כשהוא בא לדבר עם חיילים שההורים מממנים להם את החיים.

עו"ד אמנון לורך. "שלחתי שליחים, כתבתי מכתבים. כלום לא הצליח"צילום: אמיל סלמן

מה עוד קורה

1. הדולר מתחזק בימים האחרונים. היום הוא מזנק ביותר מ-1% לרמה של 3.14 שקלים. שינוי מגמה?

2. דורון שבתאי, עובד סוציאלי משדרות, חשף השבוע בטוויטר את תלוש השכר המלא שלו ועורר סערה: "הטאבו הזה דופק אותנו, ואני רוצה לפרק אותו"

3. אורן ורוני פרנק עוזבים את טוקספייס והמניה צונחת. מה קרה שם אחרי ההנפקה

4. מטה הליכוד קבע למעשה מה יהיו האייטמים בוואלה - העדות של ניר חפץ שנמשכה היום מגלה שוב שההשתלטות של נתניהו על וואלה היתה מבהילה

5. כמה מרוויחה המדינה מעליית מחירי הדירות? ים

6. במשרד האוצר חושדים שמאגרי תמר ולווייתן ניפחו את ההוצאות כדי להקטין את תשלומי המס. לדברי רשות המסים, החברות חמקו בשנים האחרונות מתשלומים בסכומי עתק

7. מהירות של דור 5: עסקת פרטנר בדרך לחתימה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker