מידע פנים | מי סימנה לחוקרים את שופרסל ושטראוס - ומי עלתה על חיים כץ

גיסתו של יאיר לפיד מתפטרת מקק"ל, בזק תפסיק להציב טלפונים ציבוריים, ואחת הבעיות שהכי מטרידות את הישראלים ■ כל מה שכדאי לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופרה שטראוס
"כשעופרה שטראוס אומרת שהיא בוחנת העלאת מחירים – השאר מבצעים"צילום: מוטי מילרוד
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

לפני חצי שנה, בסדרת כתבות שהראשונה בהן תחת הכותרת "כשעופרה שטראוס אומרת שהיא בוחנת העלאת מחירים – השאר מבצעים", הפנתה עדי דברת-מזריץ זרקור על איתותים אסורים של תיאום מחירים בקרב בכירים בכמה חברות ציבוריות. דברת-מזריץ התייחסה בשלב ראשון למשפט שפורסם בדו"חות שטראוס: "עקב העליות במחירי חלק מחומרי הגלם ובמחירי התובלה הימית, החברה נערכת לאפשרויות שונות, שאין ודאות ביכולת להוציאן לפועל, ובהן תוכנית התייעלות ובמקרים מסוימים, ובהתאם למדיניות, תבחן עדכון מחירי מכירה".

בהמשך היא כתבה על הודעה דומה של חברת דיפלומט והראתה שמומחי הגבלים עסקיים טוענים שעל רשות התחרות לחשוד שיש פה תיאום מחירים. שלושה חודשים לאחר מכן שמה לב דברת-מזריץ למשפט אחד בקצה ראיון של מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן ל"כלכליסט": "לא ראיתי שמבקרים את החברות שנכנסות למרכזי הערים על הרווחיות הגולמית הגבוהה, ולכן כולם רצים לשם. הנחת העבודה שלנו היא שהרעיון המרכזי של שחקנים, כמו פז, אלקטרה צריכה ואחרים שנכנסים למרכזי ערים, הוא לא ליצור דיסקאונט בעיר, אלא להרוויח טוב. כולם ינסו לשמור על הגולמי, כי אם יורידו אותו, תוספת המחזור שיקבלו לא תכסה את הרווח שיאבדו”.

דברת-מזריץ פירסמה טור שבו כתבה: "אלו שני המסרים שמנהלי פז, שרכשה את פרשמרקט, ואלקטרה צריכה, שרכשה את השליטה ביינות ביתן-מגה, שבוודאי קראו את דברי אברכהן בשקיקה, יכולים לקחת איתם: הראשון, שופרסל אינה מתכוונת לפתוח במלחמת מחירים. היא לא רוצה תחרות בזירת המחיר, ולא תירה את הירייה הראשונה. 

"הדבר השני הוא שלא כדאי להם להוריד מחירים. אברכהן, השחקן הגדול והמצליח ביותר בשוק קמעונות המזון בכלל ובערים בפרט, מסביר כי אין להם סיבה: אפשר 'לעשוק' את הציבור עם מחירים גבוהים ולהציג רווחיות גבוהה בלי לחטוף ביקורת. גם כלכלית אין לכך הצדקה, מכיוון שתוספת המחזור שיקבלו לא תכסה את הרווח שיאבדו – כך מסביר היועץ הכלכלי אברכהן מניסיונו האישי".

רשות התחרות לא הגיבה על אותם אייטמים, אבל הבוקר פשטו חוקריה על משרדי שופרסל ושטראוס בחשד לתיאום מחירים. "יש לי פטיש לתיאום מחירים, אני מריחה אותו מרחוק", אומרת דברת-מזריץ. ייתכן שהחקירה הזאת תבלום את גל העלאת המחירים הקרוב שעליו מדברים בימים האחרונים. 

יצחק אברכהן, מנכ"ל שופרסלצילום: אייל טואג

עשור חלף מאז התחקיר על חיים כץ

לפני יותר מעשר שנים, בתחקיר של שרון שפורר ב"הארץ" תחת הכותרת: "הון- שלטון, הגרסה החברתית", התברר שחיים כץ עוזר לחברים שלו בכסות של חקיקה למען הציבור. שפורר חשפה כי בעוד כץ מודיע לוועדת האתיקה של הכנסת, בצעד שנראה אז הגון, שאינו מתכוון להשתתף בדיונים על מתווה הגז בשל חברות עם טייקון הגז קובי מימון, הוא העביר חוק שקשור למימון ולחברו של כץ מוטי בן ארי, שהיה בכיר בישראמקו.

בן ארי הגה את החוק שהעביר כץ, דחף וקידם אותו, והוא גם נכח בדיון הראשוני בו בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות שהיתה בראשות כץ. כץ לא סיפר אז למשתתפי הדיון מיהו המשתתף הנוסף הזה וכיצד הוא קשור אליו, כפי שלא ציין כי לחוק יש השפעה גדולה על ישראמקו - חברה שהוא עצמו מחזיק בה מניות.

הבוקר, בתום משא ומתן של שנה, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד כץ כחלק מהסדר טיעון, שלפיו ייגזרו עליו קנס כספי ומאסר על תנאי. במסגרת ההסדר, הופחתה עבירת המרמה והפרת האמונים שיוחסה לכץ לעבירה של קשירת קשר להשגת מטרה כשרה באמצעים פסולים. בכתב האישום כתוב בדיוק מה שכתבה שפורר בעיתון אז: "ב-2010 כשכץ עמד בראש ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. הוא זימן אליה את סוחר שוק ההון מוטי בן ארי כמומחה לשם קידום הצעת חוק בתחום פירעון אג"ח בחברות בקשיים, אך לא גילה לחברי הוועדה מידע אודות קשריו האישיים והכלכליים עם בן ארי ואודות האינטרס הכלכלי של בן ארי בקידום החוק".

חבל עם זאת שכל זה נמשך כל כך הרבה זמן ושמאז כץ המשיך להשפיע על הזירה הציבורית בהיותו שר וחבר כנסת. עוד חבל שההסדר כה מקל עם כץ, בתיק שהחל בחשד לשוחד. לדברי הפרשן המשפטי שלנו עידו באום, ההסדר פוגע בכנסת. אין ספק שכץ הסתיר את האינטרסים מאחורי החקיקה. זה משהו שאנשים היו חייבים לדעת. שפורר כותבת היום במקום הכי חם בגיהנום בין היתר על קובי מימון.

ח"כ חיים כץצילום: אוהד צויגנברג

עוד שבע כותרות

1. אחרי הביקורת שנכתבה גם פה, הודיע יאיר לפיד שגיסתו מתפטרת מקק"ל. 

2. בהתייחסותו הראשונה לתקציב הביטחון המוגדל, הרמטכ"ל לא אמר כלום על הפנסיה, ותנאי השכר של אנשי הקבע וחיילי החובה.

4. נפל להם האסימון: בזק תפסיק להציב טלפונים ציבוריים בישראל.

טלפון ציבוריצילום: גיל כהן מגן

5. הצרות בהיי-טק: עוד לא עשו כלום וכבר עושים אקזיט. דיברו על זה באינטרסנטים.

6. נושא נפיץ: זוכרים את הדיירת שהתעקשה לעשן במרפסת - והשכן שהחליט ללמד אותה לקח? מסתבר שאחת הבעיות שהכי מטרידות את הישראלים זה השכנים שלהם שמעשנים

7. עוד מבט על הצעירים המבטיחים של 2021.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker