מידע פנים | "חרדה, כעס, עלבון, דיכאון ואימה" - הטייפון שמסעיר משפחות ומקומות עבודה

איך הקורונה משפיעה על המשפחה, למה שר השיכון ממליץ לא לקנות דירה - ומה קורה עם אוורגרנד הסינית? ■ כל מה שכדאי לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יש שחוזים גל גירושים אחרי המגפה; אחרים מדברים על עלייה בשיעור החתונות. לא בטוח שזה סותר
יש שחוזים גל גירושים אחרי המגפה; אחרים מדברים על עלייה בשיעור החתונות. לא בטוח שזה סותרצילום: Syda Productions / shutterstock
רותם שטרקמן

נגיד בנק ישראל לשעבר, סטנלי פישר, סיפר פעם על מה בין היתר הוא מתבסס כשהוא מקבל החלטות: מכיוון שרמת הדאטה בישראל נמוכה ולא מעודכנת, הוא אמר, יש קושי בהסתמכות על הנתונים שמתפרסמים על ידי הממשלה ובכלל זה על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

"אני לא יכול לחכות לשנתון הסטטיסטי", הוא אמר. "אם אני רוצה לדעת מה קורה בענף התיירות, למשל, אני פשוט מרים טלפון למנהל מוזיאון ישראל, שעוקב כל דקה אחרי מה שקורה בקופות". לא שהלמ"ס או גופים אחרים של הממשלה יכולים להיות אונליין כל רגע בכל ענף, אבל ברור שישראל חייבת להיות מעודכנת יותר וזריזה יותר באיסוף נתונים.

מנהלי חברות ועסקים שאין להם מספרים מעודכנים יתקשו לנהל ולקבל החלטות מושכלות, בוודאי בעידן שבו הכל משנתה במהירות. על אחת כמה וכמה מנהלי המדינה. הבעיה שהם בעצמם אחראים להזנחת הלמ"ס במשך שנים ואף לעיוות החלטותיה. די אם נזכיר שהסטטיסטיקאי הראשי הקודם הודח באי־מייל על ידי ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו, ושהסטטיסטיקאי הלאומי הנוכחי הוא כבר בן 77.

בקורונה נשברו מוסכמות שסיבכו את הסטטיסטיקה, אבל גם כאן היה בולט שיש לנו בעיה. וכך, בהיעדר מערך איסוף אפקטיבי של משרד הבריאות, נאלצו מקבלי ההחלטות להסתמך על גופים חיצוניים כמו אמ"ן או מכון ויצמן – מה שלא היטיב עם ניהול המשבר. האיטיות הזאת היא אחת הסיבות לכך שייקח זמן רב עד שיהיו לנו מסקנות של ממש בנוגע לשינויים החברתיים והעסקיים של השנתיים האחרונות, שבואו נודה, היו די מטורפות. למשל בכל מה שקשור לשינויים שחלו סביב המשפחה.

ד"ר מור שחורי־סטאלצילום: שי בן אפריים

השהות הארוכה יחד במשפחה הגרעינית והעבודה מהבית, ומצד שני דלילות המפגשים עם המשפחה המורחבת – כל זה יחד עם המשבר הכלכלי שפקד רבים, גרמו ודאי לשינויים דרמטיים בזוגיות ובכלל במשפחה. יש שאומרים שמשפחות (ומקומות עבודה) סוערות כיום על רקע ויכוחי חיסונים כן או לא. האם שיעור הגירושים יגדל או יקטן? אנשים מהתחום חלוקים.

יש שאומרים שהיה גל גירושים אחרי המגפה, ומנגד אחרים מדברים דווקא על גידול בשיעור החתונות. ולא בטוח שזה סותר. "במקביל לזוגות שהחליטו להיפרד, יש גם מקרים של זוגות שגילו את עצמם מחדש", אמרה לנו בעבר עו"ד ענבל לאור צדיק. "אנשים מקבלים פרופורציות, מבינים מה חשוב באמת. אבל חוויתי בתקופת המגפה מקרי גירושים רבים, וכנראה שזאת רק ההתחלה".

ולכן מעניין להפנים את המחקר של ד"ר מור שחורי־סטאל מאוניברסיטת חיפה, שמתארחת היום במדור "מעבדה לניהול". המחקר שלה עוסק בהשפעת גירושים על עובדים ומעסיקים. "זה טלטלה עצומה שמשפיעה על כל תחומי החיים", אומרת שחורי־סטאל.

שר השיכון, זאב אלקין. מחירי הדירות יעלו השנהצילום: אוהד צויגנברג

"מבחינה רגשית־תפקודית, אנשים בתהליך הזה נמצאים בסערה שמלווה בחרדה, כעס, עלבון, פגיעה, דיכאון ואימה. ולכן מה שהוא לכאורה בעיה של העובד והעובדת, הופך מהר לבעיה של המעסיק. כל המחקרים מוכיחים ירידה פוטנציאלית בתפקוד הכללי של העובד המתגרש, עד כדי עזיבה של מקום העבודה". המסקנה שלה היא שהנהלה שרוצה לשמור על עובדיה מתפקדים ונוכחים גם בתוך הטייפון, חייבת להיות ערה לנושא הזה, ולסייע.

על מה עוד משפיע הגידול בגירושים? על מחירי הדירות כמובן. כשיש יותר אנשים שגרים לבד, דרושות יותר דירות. האם מישהו ממקבלי ההחלטות קרא את השנתון הסטטיסטי והביא את זה בחשבון? כנראה שלא.

שר השיכון זאב אלקין אומר בראיון ל-MarkerWeek שמחירי הדירות יעלו השנה, אבל הוא לא ממליץ לאף משקיע לקנות דירה. גם באינטרסנטים צופים התמתנות במחירי הדירות.

מה עוד קורה

1. התפתחויות במשבר אוורגרנד בסין: הממשל מכין את הרשויות לטלטלת קריסת החברה

2. דניאל שמיל אומר: אל תקנו מכוניות, המחירים הולכים לרדת 

3. אחרי שערוריית ההתחמקות ממס, בנק לאומי מוכר את הבנק האמריקאי שלו

4. עניניי אנרגיה: משבר האנרגיה באירופה מחמיר, אבל בישראל לא חושבים נכון ולא עובדים מספיק על אנרגיה ירוקה. דווקא חברת אוגווינד הבורסאית הירוקה מדווחת על השלמת פרוייקט אגירה בערבה. המניה טסה

5. זוכרים את הרופאים שדואגים לניצולי השואה? הם בדרך להשלמת גיוס המונים להקמת מרפאות ניידות

6. ומסר אופטימי לסופ"ש: מנכ"ל מודרנה אומר שבעוד שנה הקורונה תהיה מאחורינו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker