מידע פנים | הרגע שבו יצחק תשובה השתולל - ולמה הצוות הכלכלי של נתניהו מתעקש להביך את עצמו?

אפל בדרך לשיא נוסף, הישראלים שעומדים מאחורי הרפורמות של ממשל ביידן ושר האוצר לשעבר ישראל כ"ץ מולכד על ידי דברי שמחון על התקציב, והשיב בשקרים משלו ■ כל מה שצריך לדעת על היום שהיה בכלכלה

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פגישה בין תשובה לנתניהו ב-2014. כמעט פשט רגל, עד הזינוק במחירי הנפט
פגישה בין תשובה לנתניהו ב-2014. כמעט פשט רגל, עד הזינוק במחירי הנפטצילום: עמוס בן גרשום / לע
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

יצחק תשובה השתולל. "אל תחסוך לי כסף, אתה שומע? אתה לא מבין כלום", הוא נבח על איליק רוז'נסקי בצעקות שנשמעו לאורך כל מסדרון בניין המשרדים, ופניו האדימו. היה זה דקות אחרי שהתברר שרוז'נסקי, מנכ"ל דלק נדל"ן דאז, הפסיד בהתמחרות על חברת הנדל"ן אמות שנמכרה על ידי קרנות הפנסיה ההסתדרותיות.

יומיים חלפו ותשובה עדיין לא נרגע מההפסד לאיש הנדל"ן נתן חץ. כשהשניים נפגשו באירוע חברתי תשובה ניסה לזכות בחברה מחדש בדרך עקומה. וזה מה שסיפר לפני שנתיים חץ ליורם גביזון על המפגש ההוא: "מעולם לא חשבתי שאוכל להרוויח 150 מיליון שקל ביומיים בלי לעשות דבר. תשובה בירך אותי על הזכייה והציע לי 150 מיליון שקל כדי להעביר לו את הזכייה במכרז. אמרתי לו, בלי להתייעץ קודם עם הדירקטוריון, שרק פעם ב-50 שנה יש הזדמנות לרכוש 83 בנייני משרדים בישראל, ואין לי עוד 50 שנה לחכות. אז אנחנו נישאר עם העסקה".

כל זה היה לפני קצת פחות מ-50 שנה, ב-2005, ומה קרה מאז? דלק נדל"ן קרסה אחרי שלא פרעה את חובותיה לציבור ורוז'נסקי התפטר (ונשאר יועץ של החברה). לפני שנה גם תשובה עצמו כמעט פשט רגל אבל הזינוק במחירי הנפט ושוקי ההון הנוחים בעולם החזירו לו את הצבע ללחיים. בהמשך במסגרת מכירת החיסול שלו הוא נפגש שוב עם רוז'נסקי שיצא לעצמאות עסקית ורכש מתשובה  יחד עם שותפים את השליטה בחברת דלק ישראל

ועכשיו שימו לב למספרים של חץ: אמות שנרכשה אז בכמיליארד שקל (דלק הציעה כ-700 מיליון) חצתה היום (א') בבורסה את רף ה-10 מיליארד שקל אחרי שזינקה 4.5% בעקבות זכייתה במכרז לרכישת מרכז לוגיסטי שמכרה קרן הפנסיה של הסוכנות היהודית בצריפין. ובאיזה מחיר? 1.6 מיליארד שקל, ב-60% יותר ממה שהיא עצמה נמכרה לפני 16 שנה, וב-50% יותר מההצעה המתחרה. וקבוצת דלק של תשובה? היא שווה היום בקושי שליש מהשווי של אמות.

תשובה באירוע קבוצת דלק. שווה היום בקושי שליש מהשווי של אמותצילום: עופר וקנין

איליק רוז'נסקי מסר בתגובה: "אני מאחל מכל הלב הצלחה לחברי נתן ושמעון ברכישת המתחם בצריפין. בנוגע לאמות, אכן אלוני חץ זכתה בה במכרז מסודר שכלל התמחרות תוך נתינת זמן ראוי. קבוצת דלק יחד עם השותפים יגאל אהובי ויצחק סוארי הגיעה למקום השני בהצעה שהיתה נמוכה מהצעת אלוני חץ. 

"יצחק תשובה כבעל השליטה בדלק היה מעורב בכל. מעולם לא היו צעקות במסדרונות ולא איימו לפטר אותי כתוצאה מתוצאות המכרז, ומעולם לא הוצע לנתן חץ או למישהו אחר באמות לקבל סכום כסף נוסף ולמכור את אמות לדלק. כל שנאמר אם נאמר היה בהומור. גם תשובה וגם אני איחלנו לו הצלחה ברכישת אמות בדיוק כמו שאנחנו מאחלים לו הצלחה ברכישת הקרקע בצריפין. 

"זו היתה תקופה בה רבים ככלל ואני בפרט למדנו מטעויות והטמענו במהלכים העסקיים שאותם אנו מבצעים כיום דברים רבים בכיוון חיובי של יזמות זהירות צמיחה חשיבה ואסטרטגיה".

שר האוצר הגרוע אי פעם

עוד אחד שעתידו כבר מאחוריו הוא אדם שהיה נפגש עם תשובה במעונו לא מעט (אולי חבל שלא עם חץ) - ראש האופזיציה בנימין נתניהו. בעוד הגל הרביעי בדעיכה (אטית מדי, אבל בכל זאת דעיכה) מתעקש הצוות הכלכלי הבכיר שיחד עם נתניהו אחראי לחוסר התפקוד של הגל השלישי להביך את עצמו. מדובר באבי שמחון שהיה יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וישראל כ"ץ, לשעבר שר האוצר. בראיון מדהים אמר שמחון לגדעון אוקו בערוץ 12 בערב שבת את הדברים הבאים: "התקציב הוא הפטיש החדש - למה אנחנו צריכים את זה"; "הממשלה ניהלה את הכל נהדר"; ו"הכל עבד כל כך טוב, הכלכלה תפקדה מצוין לפי כל המדדים".

אין סיכוי ששמחון יכול למצוא כלכלן רציני אחד שמאמין לשקרים שלו ושחושב שתקציב הוא פטיש. שמחון היה זה שהגן על כל גחמה של נתניהו כולל פיזור כספים לכל עבר, החלטות פוליטיות בשיא המשבר, העדר מינויים חשובים ושיתוק משרדי ממשלה, כמו גם ביטול העברת התקציב. אבל שמחון, ככל שהיה גרוע, הוא לא יותר רע מכ"ץ, שר האוצר הגרוע ביותר בכל הזמנים.

נתניהו, שמחון וכ"ץ. כ"ץ מולכד על ידי דברי שמחוןצילום: עמית שאבי

אבל כ"ץ מולכד באותו ראיון בדברי שמחון, שכן בתקופת כהונתו הוא חזר כל פעם על הטענה שהוא עובד על תקציב ושתקציב הוא עניין מרכזי במדיניות שלו. לכן, הוא נאלץ היום לסתור את דברי שמחון בסדרת שקרים משלו: "דבריו של פרופ' שמחון ביחס לתקציב המדינה לא משקפים את מדיניותי כשר האוצר. גיבשנו תקציבים ופעלנו להעבירם, דבר שנמנע בגלל התיקו הפאריטטי. בפועל העברנו תקציבים המשכיים בשנים 2020 ו-2021".

אז למה גם כ"ץ משקר? כי למדינה לא היה תקציב למרות ההתחייבות של הליכוד ושל נתניהו בהסכמים הקואליציונים, רק בגלל דבר אחד: כי נתניהו לא היה מוכן שיהיה סיכוי אפילו קלוש שבני גנץ יחליף אותו בתפקיד. ולא בגלל המבנה הפאריטטי, שאגב הוא היה ידוע לכ"ץ כבר עם כניסתו לתפקיד. שקרים נוספים: תקציב המשכי לא מעבירים, הוא קורה אוטומטית, לאוצר לא היתה שום מדיניות והוא נוהל בהפקרות בקורונה. כמו שמחון, גם כ"ץ היה סמרטוט של בלפור, ויש לשמוח ששניהם לא מעורבים כיום בניהול המדינה. 

מה עוד קורה

1. אפל בדרך לשיא נוסף: תמכור עד סוף השנה 250 מיליון אייפונים. השבוע יושק אייפון 13, אבל הדבר הגדול הבא יחכה ל-2022

2. שוק האתרוגים רותח - ענת ג'ורג'י נסעה לבית האריזה של מגדל האתרוגים חגי קירשנבאום במושב ישרש הסמוך לרמלה והוויז השתגע

3. במערכת היה די קשה בסוף אוגוסט אבל מסתבר שהיה שווה: תקראו איך עברה החופשה בישראל על כתבי TheMarker

4. חשיפה: שלושת הישראלים שעומדים מאחורי הרפורמות של ממשל ביידן 

5. מה הם ראשי תיבות של בולשיט של מנהלים שנועד להסטת תשומת הלב

6. חברות ההיי-טק חוגגות עם שוויים מטורפים ורק צ'ק פוינט נשארת מאחור

7. גשם של תלונות על רשת עשה זאת בעצמך אייס ב"המסדרת". וכאן כל טורי המסדרת בעמוד אחד

8. אם לא התעצבנתם מספיק על בריחת המחבלים מהכלא - אבי בר-אלי מזכיר את הקשרים הפוליטיים סביב קטי פרי נציבת שב"ס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker