קורונה - עדכונים שוטפים | מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-10, שיעור האבטלה טיפס ל-21.4%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

שיעור האבטלה: 21.4%, בשירות התעסוקה נמנו 732,525 נרשמים חדשים

שירות התעסוקה דיווח הבוקר (ו') כי מתחילת חודש מארס נמנו 732,525 נרשמים חדשים - 90% מהם בחל"ת. שיעור האבטלה עומד על 21.4%.

מאז 17:00 אתמול ועד 05:00 הבוקר, נרשמו 9,497 דורשי עבודה, ובסך הכל אתמול נרשמו 42,860. שלשום נרשמו 39,009 איש.

קצב הרישום התייצב השבוע על כ-40,000 אלף איש ביום, נמוך יותר מהשבוע שעבר שבו גם נרשם יום השיא  ביום חמישי, 127,464 נרשמים.

(סיון קלינגבייל)

ממשלת הודו הכריזה על חבילת תמריצים של 22.5 מיליארד דולר, הריבית ירדה ל-4.4%

ממשלת הודו הכריזה אתמול (חמישי) על חבילת תמריצים של 22.5 מיליארד דולר (1.7 טריליון רופי) לסיוע למיליוני משקי הבית העניים שנתונים בסגר בגלל נגיף הקורונה.

הממשלה תשתמש בכסף כדי לוודא שלאזרחים יש מספיק מזון, ואף תחלק סכומי כסף במזומן, לפי שר האוצר, נירמלה סיטראמה.

בנוסף, כדי להזרים נזילות לשוק, הבנק המרכזי במדינה הוריד את הריבית, שעמדה כה על 5.15%, לרמה של 4.4%. הבנק המרכזי גם הוריד את יחס הרזרבה ב-3%. הבנק גם הכריז על נקיטת אמצעים להזרמת נזילות לשוק האשראי קצר-הטווח (ריפו).

מספר חולי הקורונה המאומתים בהודו עומד על 733. מספר האבדות בנפש עומד על 20.

מספר הנדבקים מקורונה בישראל עלה ל-3,035, מספר המתים - 10

מספר הנדבקים מקורונה בישראל עלה ל-3,035 מספר המתים טיפס ל-10 - כך עידכו משרד הבריאות.

בבית החולים סורוקה מת הלילה גבר בן 93, ובבית החולים השרון מתה איש בת 76.

49 חולים מאושפזים במצב קשה, 60 במצב בינוני ו-2,838 במצב קל.

1,509 חולים שוהים באשפוז בית, 410 בבתי מלון ו-565 ממתינים בביתם לשיבוץ.

70 חולים החלימו ושוחררו עד כה.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-9 - בן 93 מת בבית החלים סורוקה

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-9 לאחר שגבר בן 93 מת הלילה בבית החלים סורוקה שבבאר שבע.

מבית החולים נמסר כי האיש הועבר לבית החולים מבית אבות כשהוא סובל מחום וקוצר נשימה עם מחלות רקע מורכבות וקשות. בבדיקה שנלקחה לו, הוא נמצא נושא את נגיף הקורונה. מספר שעות לאחר קבלת התשובה, הידרדר מצבו  והרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

700 אלף דורשי עבודה חדשים מתחילת משבר הקורונה, שיעור האבטלה - 21.2%

שירות התעסוקה מדווח כי מספר הנרשמים החדשים בעקבות משבר הקורונה עבר את ה-700 אלף. יחד עם חלק מהמתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל על 880,879 בני אדם. שיעור האבטלה מטפס ל-21.2%.

מתחילת מרס: 723,028 דורשי עבודה חדשים - 90% מהם בחל"ת. נכון לשעה 17:00, כבר עומד מספר הנרשמים היום (על 38,112, נתון דומה למספר הנרשמים החדשים אתמול (39,006).

לדברי רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "אנו מעדכנים כי החלטנו להאריך את שמירת זכויות הנרשמים אצלנו עד לסוף החודש, כך שנכיר בזכאות של כל מי שיגיש בקשה עד 31.3.2020 כאילו נרשם ב-15.3 (או בהתאם למועד שבו פוטר או הוצא לחל"ת מאז תאריך זה).

"בתוך כך, היום סיימנו להעביר את פרטיהם של יותר מחצי מיליון נרשמים ראשונים אצלנו מהחודש לידי ביטוח לאומי, כדי שאזרחי ישראל יקבלו את דמי האבטלה שלהם הם זכאים בהקדם האפשרי. גם בשבוע הבא נמשיך בהעברה של מנות אלה, וכך, נוכל להשלים עד סוף החודש את העברת נתוני כל הנרשמים".

(סיון קלינגבייל)

3,571 מעובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד

3,571 מעובדי מערכת הבריאות נמצאים בבידוד. מהם, 2,130 צוותים רפואיים בבתי חולים, 845 עובדי קופות חולים ו- 178 עובדי מד"א. מבין בתי החולים, המספר הגדול ביותר של מבודדים בהדסה, איכילוב, וולפסון, קפלן ושיבא. 

בתחילת השבוע עברו בתי החולים למתכונת עבודה של צוותים נפרדים ומשמרות על מנת שבמקרה של הדבקה של עובדים בצוות אחד, יישארו צוותים נוספים שלא נדבקו ויכולים להמשיך לעבוד.

לצורך כך, נחתמו שני הסכמים קיבוציים עם הרופאים והרופאות ועם האחים והאחיות, שיבטיחו כי שכרם לא ייפגע בשל השינוי בצורת העבודה.

סוגייה שטרם נפתרה היא עניין התשלום לצוותים הרפואיים בזמן הבידוד. במשרד האוצר מצפים כי ימי הבידוד ינוכו מימי המחלה של הצוותים. ואולם, במקרה של רופאים - ערך ימי המחלה נמוך בעשרות אחוזים מערך ימי עבודה רגילים, ומדובר בפגיעה בשכרם.

(רוני לינדר)

אל על מפסיקה את הטיסות הסדירות - ותוציא עובדים נוספים לחל"ת

מטוסי אל על בנתב"גצילום: AFP

חברת אל על שמנוהלת על ידי גונן אוסישקין, החלטה להפסיק החל מהלילה ועד ל-4 באפריל 2020 את טיסות הנוסעים הסדירות הנותרות של החברה נוכח הירידה המשמעותית בביקוש לטיסות.

החברה תוסיף להפעיל טיסות חילוץ ליעדים שונים מסביב לעולם על פי דרישות משרד החוץ ומשרד הבטחון ותפעל להמשיך לקיים טיסות מטען אל ומישראל, כולל באמצעות שימוש במטוסי נוסעים למטרה זו.

בעקבות הודעה זו, תמשיך אל על להוציא עובדים לחופשות ללא תשלום, בנוסף ל-5,500 מעובדי החברה שכבר הוצאו לחל"ת. אל על גם תצמצם את היקפי משרה של מנהלים בחברה לתקופה הקרובה.

אל על מעדכנת שהגישה למדינה תוכנית התייעלות, כפי שנתבקשה והיא ממתינה לתשובת משרד האוצר. החברה מציינת שתמיכת המדינה חיונית בטווח הקרוב על מנת לאפשר ולסייע לחברה להתמודד עם ההשלכות המהותיות של משבר ה"קורונה" על החברה.

על פי הערכות, אל על התבקשה להציג תוכנית התייעלות שתביא לחיסכון שנתי של 200 מיליון דולר בהוצאותיה. זאת כתנאי לדיון באישור בקשתה לקבלת הלוואה וערבות מדינה בסכום של 700-600 מיליון דולר וכדי להבטיח את יכולת החזר ההלוואות שתקבל, ישירות מהמדינה ובערבותה.

רוצים להחזיר את השימורים שקניתם? בקרוב לא תוכלו

סניף של יינות ביתן ברחובותצילום: נימרוד סונדרס

ניצול המשבר לפגיעה בצרכנים או דאגה לשלום הציבור? קבוצת יינות ביתן, הכוללת גם את מגה בעיר, אינה מאפשרת החזרה של מוצרים שנקנו ברשת. בשלטים שנתלו היום (חמישי) על הסניפים של יינות ביתן ומגה בעיר נכתב: "בשל המצב, ומתוך הדאגה לבריאותכם, אי-אפשר לבצע החזרה של מוצרים מכל סוג".

גם לקוחות שיציגו קבלה לא יוכלו להחזיר מוצרים ולקבל את כספם בחזרה. ביינות ביתן תולים את ההחלטה בסיבות בריאותיות, אבל לא מן הנמנע כי העומס הגדול על הסניפים הוא זה שגרם לשינוי המדיניות של החברה.

מבדיקת TheMarker עולה כי ברשתות השיווק האחרות עדיין מאפשרים החזרת מוצרים – אך בחלקן שוקלים לאסור החזרת מוצרים החל מהימים הקרובים.

לכתבה המלאה

סינגפור מרחיבה את חבילת התמריצים לכלכלה

סינגפור הודיעה כי תעביר 33.2 מיליארד דולר לתמיכה בעסקים ובמשקי בית במהלך משבר הקורונה, בעקבות הערכות של הממשלה לפיהן הכלכלה התכווצה ברבעון הראשון של השנה מעבר לתחזיות.

המהלך מגיע חודש לאחר שהמדינה הכריזה על חבילת סיוע של 4.4 מיליארד דולר לכלכלה ולמערכת הבריאות. שתי החבילות יחד מהוות 11% מהתמ"ג של סינגפור.

לצורך מימון הסיוע, הממשלה תמשוך 11.78 מיליארד דולר מהעודף התקציבי שלה. הסכום המדויק של הרזרבות של סינגפור הוא סוד מדינה, אבל ההערכות מדברות על מאות מיליארדי דולרים.

הצעדים החדשים כוללים סבסוד שכר עובדים, דחייה של תשלומי מס הכנסה עבור חברות ועצמאים, ומענקי מזומן לאזרחים. המדינה גם תסייע באופן ממוקד לסקטורים שנפגעו בצורה משמעותית מהמשבר, כמו התעופה, התיירות והתחבורה. 

כלכלת סינגפור התכווצה ב-10.6% ברבעון הראשון של השנה לעומת הרבעון הקודם, וב-2.2% בהשוואה לאותו הרבעון ב-2019, לפי הערכות של הממשלה.

בת 91 שנדבקה בקורונה מתה מהמחלה

אשה בת 91 שנדבקה בקורונה והיתה מאושפזת בבית החולים וולפסון מתה. מבית החולים נמסר כי היא היתה מונשמת ומורדמת ובמצב אנוש במשך ימים ארוכים, לאחר שנדבקה מבתה הנמצאת כעת בבידוד בית וסבלה ממחלות רקע. היא האדם השישי שמת בישראל מסיבוכי המחלה.

(בר פלג)

לא רק איפה הייתם: השב"כ מקבל את פירוט השיחות של חולי הקורונה

ראש השב"כ נדב ארגמןצילום: גלעד קוולרצ'יק

השב"כ מקבל את פירוט השיחות של חולי הקורונה - כך נחשף היום בדיון בוועדת המשנה למודיעין ושירותים חשאיים של ועדת חוץ וביטחון בראשת ח"כ גבי אשכנזי. הוועדה דנה בצו שמסמיך את השב"כ לעקוב אחרי חולי הקורונה.

לדברי רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, חלק מהמעקב כולל פירוט שיחות, אך לא את התוכן שלהן. עד היום לא ניתן לדעת מהם האמצעים הטכנולוגיים שבהם משתמש השב"כ כדי לסייע למערך הבריאות לעקוב אחרי המסלול שעשו חולי קורונה, במטרה לאתר אנשים שבאו איתם במגע. המטרה היא לבודד כמה שיותר אנשים שאולי נדבקו ולצמצם את היקף ההתפשטות.

הדיון שמנהל אשכנזי מחולק לכמה חלקים: בחלק הראשון פירטו בשיחת וידיאו בזום מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב וראש שירותי בריאות הציבור במשרד פרופ' סיגל סדצקי את הצורך בשב"כ לאיתור חולים וכאלו ששהו לידם כדי לצמצם את ההדבקה. "בעולם של חולים בודדים או עשרות נוספים ביום יכולנו להשתמש בכלי המסורתי של חקירה אפידמיולוגית ולפרסם לציבור מסלול. במספרים כעת המשימה בלתי אפשרית - הזיכרון של האנשים מוגבל והיכולת ליידע מאסות של אנשים ששהו ליד חולה מאומת היא בלתי אפשרית כדי לשלוח אנשים שצריך לבידוד. פה הטכנולוגיה יכולה להקל עלינו ולהגיע לכמה שיותר אנשים למנוע הדבקה", אמר בר סימן טוב.

בחלק השני של הדיון עלו לשיחת זום נזרי ודינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. לשאלה מדוע יש צורך בפירוט שיחות של אנשים ענתה זילבר כי התשובה היא בידי השב"כ. השירות יענה על שאלות אלו בדיון שלא יהיה פתוח לציבור. "יש הגבלות לשימוש במידע כמו פירוט שיחות – זה נאסף רק לתכלית. בעלי תפקידים שהוסמכו יגשו אליו והכלי מופעל רק לתכלית. אנחנו נותנים מענה למציאות חריגה ולא שגרתית ומחייבת ויסות של כלל הגורמים. בנוסף, משלבים את כל הריסונים והבקרות במגבלת הזמנים. הכל ביחד מייצר נוסחה שהיא מאוזנת", אמרה זילבר.  

לכתבה המלאה

חשש: רבים לא יוכלו למשוך את גמלאות הביטוח הלאומי ביום ראשון

משרדי המוסד לביטוח הלאומי צילום: ניר כפרי

בשגרה, רבים מהזכאים לגמלאות הביטוח הלאומי מגיעים לקבלן מסניף הבנק. על רקע משבר קורונה, הפיקוח על הבנקים הנחה את איגוד הבנקים למצוא פתרון: זכאים מעל גיל 62, שאינם מחזיקים בכרטיס אשראי, יקבלו לביתם כרטיס דביט שבאמצעותו יוכלו למשוך את הכספים בכספומט.

עם זאת, הפתרון שגובש אינו מספיק עבור מי שצפוי לקבל את הגמלה ביום ראשון הקרוב - כך עולה מפנייה ששלח אתמול (ד') ח"כ איציק שמולי (העבודה-מרצ) לבנק ישראל. לדברי שמולי, כרטיס הדביט לא יגיע לבתים עד יום ראשון ויציב רבים ממקבלי הגמלאות, התלויים בהן למחייתן - במצב בלתי אפשרי.

לדברי שמולי, "מדובר בקצבאות אזרח ותיק, שארים, נכות, ילד נכה, שירותים מיוחדים לנכים קשים, ניידות, נפגעי עבודה, מזונות, שיקום, סיעוד ואסירי ציון. יש חשש ממשי שאנשים התלויים בגמלאות אלה, לשם הישרדות ממש, לא יוכלו לקבלה. בשל סגירת מרבית סניפי הבנקים, חלק ניכר ממקבלי גמלאות הביטוח הלאומי, לא יוכלו למשוך את גמלתם ביום ראשון.

לכתבה המלאה

צמצום נוסף בתחבורה הציבורית

נהג אוטובוס עם מסכת התגוננות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

פעילות התחבורה הציבורית בישראל ממשיכה להצטמצם: פעילות הרכבת מושבתת מהיום (ה') ותנועת האוטובוסים מצומצמת לכדי רבע מהפעילות הרגילה טרם משבר הקורונה, כפי שפורסם אתמול ב-TheMarker. 

מרבית הקווים הבין-עירוניים הישירים, שיש להם מקבילה של קווים מאספים - יבוטלו. פעילות הקווים המאספים תימשך בתדירות מוגבלת. שירות האוטובוסים העירוניים ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד.  

לפי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, קווים שיש בהם עומסים ייבחנו לעומק - וחלקם יבוטלו במקומות שיתברר שהציבור לא נשמע להנחיות. לחילופין, במידת הצורך תוגבר תדירות הפעילות על מנת לימנע מצפיפות. 

שירותי התחבורה במסלול גמיש לפי הזמנה באפליקציה - באבל בגוש דן ותיק-תק בחיפה, ימשיכו לפעול בינתיים. אבל אם התחבורה הציבורית תתבוטל במלואה, גם הם יבוטלו. מוניות ימשיכו לפעול, בהתאם להנחייה הקובעת כי מותר להסיע נוסע אחד בללבד בזמן נתון. מוניות השירות ימשיכו לפעול גם כן בהתאם להנחיות.  פעילות הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול, עד 20:00, ובימי חול בלבד.

לכתבה המלאה

רוכשי הדירות, הקבלנים והמתכננים: סל ההקלות לענף הבנייה

בניין מגורים בבנייהצילום: אליהו הרשקוביץ

לנוכח משבר הקורונה המתמשך והשלכותיו על ענף הבנייה ושוק הדיור, פירסם הבוקר (ה׳) משרד הבינוי והשיכון סל הקלות מקיף - שנועד לסייע לקבלני פיתוח, מתכננים ורוכשי דירות לצלוח את ימי המשבר.

במסגרת סל זה, נקבע בין השאר כי קבלנים לא יצטרכו לשלם ערבות בנקאית בהצעות התקשרות עם משרד השיכון המתבצעות לרוב במסגרת מכרזים לבניית שכונות חדשות, מבני ציבור, כבישים וכדומה. כמו כן, תינתן לקבלנים גם ארכה עבור החזר מקדמות שניתנו להם מהמשרד. עוד נמסר ממשרד השיכון כי רשם הקבלנים ימשיך לפעול במתכונת שגרה ככל הניתן - ויפעל באופן מקוון למתן רישום, סיווג וכדומה. כל זאת, במטרה לשחרר חמצן תזרימי לקבלנים הפועלים בענף וכן לשם קיצור הליכים משמעותי שיתיר המשך פעילות סדירה של ענף הבנייה.

עבור המתכננים, סל ההקלות כולל שחרור ערבויות על ידי המשרד עבור פרויקטים הנתונים לשלבי עבודה מתקדמים, וכן הפחתת הערבויות הנדרשות ממתכננים ושאר נותני שירותים למשרד. כמו כן, יוקדמו מועדי התשלום למתכננים ביחס למועד שנקבע בחוזה המקורי.

סל ההקלות מתייחס גם לרוכשי הדירות. מטרתו היא לאפשר את המשך הפעילות העסקית בשוק. בתוך כך, יותאמו למשך תקופת המשבר מנגנוני תשלום ושחרור ערבויות מקוונים שימנעו את הצורך בהגעה לבנקים - הן בעבור ספקים והן בעבור רוכשי דירות. אופן תשלום זה אוגד לכדי נייר עמדה שפירסם הממונה על חוק המכר במשרד, המפרט את התנאים הטכנולוגיים לביצוע הרכישה ללא נוכחות פיזית, המחויבת מכוח חוק המכר.

(עדי כהן)

מערך הכשרות של צהר הקפיא גבייה מכל העסקים שתחת פיקוחו

מערך הכשרות של ארגון צהר הודיעו היום כי הוא מקפיא את הגבייה מכל בעלי העסקים שתחת פיקוחו. 

מדובר בכ-200 בתי עסק, שחלקם נסגרו, אך לטענת צהר כמחציתם עדיין פועלים במתכונות טייק אווי. הקפאת הגבייה תהיה תקפה גם רטרואקטיבית, לגבי חובות שהצטברו לפני מארס.

טווח התשלום לצוהר בדרך כלל נע בין 400 שקל לקפיטריה או מסעדה קטנה, ועד 7,000 שקל לבתי מלון.

יהודה זיידרמן, מנכ"ל החברה, מסר: "למרות הפער התקציבי שהמהלך יגרום לנו, חשוב לנו להראות לבעלי עסקים שאנחנו יחד איתם. נהיה יחד איתם גם כשנרים את הראש ונצמח חזרה מהמשבר".

(הדר קנה)

על חיות מחמד וקורונה: האם הם יכולים להידבק ולהדביק?

תקציר: על פי הידוע היום, חיות מחמד אינן מעבירות את הנגיף אל בני האדם. האם ישנן עדויות להימצאות הנגיף בחיות מחמד?

החשד שווירוס קורונה מתפשט באמצעות חיות מחמד החל בעקבות ידיעה מהונג קונג, שלפיה כלב מסוג פומרניאן נבדק להימצאות הנגיף, לאחר שבעליו חלה בקורונה. הכלב נמצא "חיובי חלש" להימצאות הנגיף (כלומר - העומס הוויראלי שזוהה היה נמוך, אך מעל לסף הגילוי) ונשלח להסגר.

לכתבה המלאה

כלב במסיכה בשנחאיצילום: ALY SONG/רויטרס

אחד מכל חמישה ישראלים רשום בשירות התעסוקה לקבלת דמי אבטלה

שירות התעסוקה מדווח כי שיעור האבטלה הבוקר הוא כ-20.4%. אתמול (יום רביעי) נרשמו 39,009 דורשי עבודה חדשים בשירות התעסוקה – לעומת 45,647 ביום שלישי, 38,016 ביום שני, ו-54,305  ביום ראשון השבוע.

מתחילת מארס 690,055 נרשמים חדשים - 90% מהם בחל"ת. יחד עם חלק מהמתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל על 847,906 בני אדם.
הנתונים עוד צפויים לעלות עם האישור הצפוי של דמי אבטלה גם לעובדים שעברו את גיל הפרישה (גברים 67, נשים 62). על פי הערכות האוצר יש כ-140 אלף עובדים אחרי גיל פרישה. עד כה, על פי הערכה, נרשמו בשירות התעסוקה רק כ-10,000 מהם.

לפי נתוני שירות התעסוקה מבין המתייצבים החדשים בחודש מארס, 59% הן נשים ו-41% גברים (בעוד בחודשיים שלפני כן, נשים היוו כ-51%). 46.2% הם בני ובנות 34-20, 37.5% מקבוצת גילאי 54-35, 14% מקבוצת גילאי 55+, ו-2.2% הם עד גיל 20. בפילוח לפי לאזורים, שיעור דורשי העבודה הגדול ביותר מתוך המתייצבים החדשים הוא במרכז הארץ – 25.3%, תל אביב – 18.6%, ירושלים (עם יהודה ושומרון) 15.5%, צפון 15.4%, דרום 14%, חיפה 11.2%.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: " אנו עוקבים בדריכות לראות כיצד ישפיעו על שוק העבודה ההגבלות וההחמרות הנוספות במסגרת המאבק בקורונה, ומכינים את עצמנו כבר לשלב הבא – תקופת החזרה ההדרגתית של המשק לפעילות. הערכתנו היא כי 20% מכלל העובדים שנפלטו משוק העבודה במשבר, לא יחזרו למקום עבודתם".

(סיון קלינגבייל)

מנכ"ל משרד הבריאות: בזמן הקרוב יעמדו לרשותנו 2,864 מכונות הנשמה

"בזמן הקרוב יעמדו לרשותנו 2,864 מכונות הנשמה" - כך אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת.

לדברי בר סימן טוב, "יש לנו במלאי מעל כ-1,500 מכונות הנשמה ששמישות וזמינות עכשיו. יש עוד מכונות הנשמה שאנחנו לוקחים מהצבא, יש עוד 70 במגזר הפרטי שנשתמש גם בהם. יהיו 900-800 מכונות מהצבא שאני מקווה שיהיו זמינות. לצד זאת, אנחנו עובדים על אלפי הזמנות. אנחנו לא יודעים להגיע כמה תוך זה יגיע.
הדבר השני זה לייצר ייצור מקומי בארץ. מקווה שזה ייתן לנו עוד כמה מאות".

עוד אמר מנכ"ל משרד הבריאות:  "אנחנו רוצים להגיע לחג הפסח עם יכולת קצת לקחת סיכונים. אנחנו מאוד פוחדים מפסח והרמדאן שאנשים יוצאים ומתקהלים. זה הכי מסוכן. אנחנו עכשיו רואים את ההשלכות של פורים. השבועיים הקרובים קריטיים מאוד להצלחה שלנו להתמודדות עם התחלואה".

"בישראל יש רק 1,437 מכונות הנשמה פנויות"

משה בר סימן טוב ועפר שלח, בדיון בכנסת הבוקרצילום: דוברות הכנסת ועדינה ולמן

בישראל יש רק 1,437 מכונות הנשמה פנויות - כך מגלה דו"ח חדש של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוכן לבקשת יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ עפר שלח. הוועדה התכנסה הבוקר לדיון ראשון. הדו"ח מצביע על תמונה מדאיגה ביותר בכל הקשור למספר מכונות ההנשמה ומיטות האשפוז הפנויות בבתי החולים בישראל.

לפי הנתונים המעודכנים ביותר שמפרסם משרד הבריאות, נכון לינואר 2019 היו בישראל 758 מיטות טיפול נמרץ מסוגים שונים, מתוכם: 394 מיטות טיפול נמרץ כללי,  64 מיטות טיפול נמרץ ביניים, 215 טיפול נמרץ לב, 53 מיטות טיפול נמרץ לב ביניים ו-32 מיטות טיפול נמרץ נשימתי

במענה לשאלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת מהו מספר מכשירי ההנשמה בישראל מסר המשרד כי נכון להיום יש בישראל 2,173 מכשירי הנשמה, מתוכם כשליש (708) בשימוש, עוד 28 לא תקינים ו-1,437 פנויים.

עד 18% מהתשואה הלכו לפח? מה תעשה הקורונה לפנסיה שלנו

מסחר בבורסת ניו יורק. התקופה הקרובה תהיה תנודתית מאודצילום: בלומברג

משבר הקורונה צימצם ברבע את תעשיית קרנות הנאמנות, אבל בהלת הפדיונות לא חילחלה לקרנות הפנסיה, ביטוחי המנהלים וקופות הגמל - כך אומרים מקורות בכירים בענף. "הציבור התבגר לעומת 2008, אז היו המון פדיונות בחיסכון לטווח ארוך", הוסיף אחד המקורות.

לדברי המקור, בחודש האחרון לא היה שינוי נרחב בפדיונות של המוצרים האלה: "מה שכן ראינו זה הרבה לקוחות שעשו שינוי מסלול, וביקשו להעביר את הכספים למסלולים מופחתי סיכון, כמו מסלול מוטה אג"ח או שקלי. ככל שהשווקים יורדים, יש גם תופעה הפוכה, של אלה שחוזרים למסלולים המנייתיים.

קרנות ההשתלמות היו יותר משיכות, אבל השינוי לא היה דרמטי. בפוליסות החיסכון היה גם גידול בפדיונות, והיו בעיקר שינויי מסלול". מקור נוסף ציין כי הם מזהים עלייה תלולה במשיכות ומעבר למסלולים סולידיים בפוליסות החיסכון, כשבמוצרים הפנסיוניים השינוי הוא מינורי.

לכתבה המלאה

מאות מתמחים בראיית חשבון הוצאו לחל"ת — וחוששים מפגיעה כפולה

כנס הסמכת רואי חשבון (למצולמים אין קשר לנאמר) צילום: קובי קנטור

יובל (שם בדוי) הוא מתמחה בראיית חשבון באחד המשרדים הגדולים בישראל. משבר הקורונה הביא לכך שהוא (ומאות מחבריו להתמחות בפירמות הגדולות) קיבל לאחרונה הודעה על יציאה לחופשה ללא תשלום, ונפגע כפול: הוא גם יקבל עכשיו דמי אבטלה שנמוכים משמעותית משכרו במשרד (כ–6,500 שקל בחודש) וגם תקופת ההתמחות שלו תוארך לפי מספר הימים שבהם הוא יהיה בחופשה — מכיוון שהוא כבר ניצל לצורך לימודים לבחינות את 60 ימי ההיעדרות שמתמחים יכולים לנצל במשך שנתיים, מבלי לפגוע בתקופת ההתמחות.

"המתמחים הם כוח העבודה הכי זול במשרד וגם זה שהכי נוח להיפטר ממנו, בדיוק כשמסתיימת עבודת הביקורת של הדו"חות השנתיים שרוב המתמחים עוסקים בה. השותפים מנצלים את העובדה שהמדינה מאפשרת לקבל דמי אבטלה על יציאה לחל"ת, למרות שאנחנו יכולים בקלות די רבה לעשות עבודה מהבית. ועדיין יש עבודה", אומר יובל.

ב–Deloitte נזהרים בשלב זה ממהלך נרחב של הוצאת עובדים לחל"ת — כולל מתמחים — אך ככל שיימשך המשבר, תגדל האפשרות שגם הם ייאלצו לבצע התאמות. בפירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג (EY) הודיעו אתמול על הוצאה של חלק מעובדי הפירמה, בכל הדרגים, לחל"ת עד סוף אפריל — והוצאה של שאר העובדים כבר עתה לחופשת פסח עד ל-19 באפריל וייתכן אף מעבר לכך, אם יידרש. החופשה תהיה על חשבון ימי החופש של העובדים, אך אם הם יידרשו לעבוד מהבית ולתת שירות ללקוחות, לא יורידו להם על זה ימי חופש. בפירמת PwC ישראל מוציאים השבוע ובתחילת אפריל לחל"ת עובדים שכרגע אין להם עבודה. מדובר במתמחים וגם בעובדים אחרים. גם בסומך חייקין KPMG יצאו מתמחים ממחלקות הביקורת ומחלקות נוספות לחל"ת.

לכתבה המלאה

חבילת החילוץ של האוצר: כן לעסקים קטנים - לא לעסקים גדולים

שוק מחנה יהודה בירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אוהד צויגנברג

אחד מאנשי העסקים המפורסמים בישראל, בעלים של רשת קמעונאות מפורסמת, נכנס השבוע למשרד האוצר והתחיל לצעוק. הוא נזף בפקידים על כך שהמדינה אינה מסייעת לעסקים, ואמר להם "הזמנתי מלאים אדירים מסין, עכשיו אין לי למי למכור. אני תכף קורס, ואתם לא עושים דבר".

במשרד האוצר לא אהבו, בלשון המעטה, את התנהלות של אותו איש עסקים. אם הוא התכוון לגרום לפקידים להרתם לעזרתו, הוא כנראה השיג את ההפך המוחלט מכך. "למה צריך לעזור לו?" שאלו פקידי האוצר אתמול.

"העסק הזה כבר הוציא 99% מהעובדים שלו לחל"ת, על חשבון סיוע מהמדינה. הוא הודיע לכל הקניונים, חד־צדדית, שהוא מפסיק לשלם להם שכר דירה — בכל מקרה אין שוכרים אחרים עכשיו, אז ברור שהקניונים יאלצו לספוג זאת. אם ניתן לו תמיכה ונזרים כספי ציבור אליו לעסק, מה יקרה עם הכסף הזה? סביר להניח שהוא ישתמש בו כדי לשלם לספק הסיני, כי הוא לא יכול לקחת את הסיכון שהסיני יפסיק לעבוד איתו, והוא כנראה גם יפרע אשראי לבנק, שגם הבנקים הישראליים מספיק איתנים ולא צריכים כסף עכשיו. אז בשביל מה לעזור? שיטרח ויפנה לשוק ההון, ויגייס שם הלוואה. ההתערבות של בנק ישראל בשווקים, וגם קרנות אשראי שאנחנו נפתח כדי להחזיר את הביטחון לשווקים, הם העזרה היחידה שאפשר וצריך לתת לו".

לכתבה המלאה

יגיע לפני פסח? העצמאים צפויים לקבל מענק של 4,300 שקל בממוצע

מסעדה ריקה בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

כמעט שבועיים אחרי הצהרת ראש הממשלה כי עצמאים יקבלו מענק של עד 6,000 שקל, מתגבש במשרד האוצר המתווה מתוך מטרה להעביר כסף לזכאים לפני חג הפסח. לפי המתווה, עצמאים עם מחזור של עד כמיליון שקל בשנה יוכלו לקבל מרשות המיסים מענק על סמך דו"ח המס המאושר של 2018.

שירות התעסוקה דיווח כי אתמול (ד') נרשמו 21,902 דורשי עבודה חדשים, ובכך הגיע מספר הנרשמים מאז תחילת חודש מארס ל-679,778, 90.4% מהם בחופשה ללא תשלום (חל"ת). יחד עם המתייצבים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה (כ-160 אלף), עומד המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בשירות התעסוקה על 837,629 בני אדם.

מספרים אלו לא כוללים את העצמאים, מאחר והם אינם זכאים לדרוש דמי אבטלה בגין חל"ת או פיטורים. עם זאת, לפי המתווה המתגבש באוצר, עצמאים יזכו למענק שיעמוד על 4,300 שקל בממוצע, בדומה לתשלום האבטלה הממוצע. באוצר כבר מבינים שהמענק כנראה לא יהיה חד פעמי ויצטרכו לתת אותו פעמים נוספות במידה והמשבר ימשיך, או אפילו יעמיק. נכון לעכשיו, העלות למשק היא של כ-765 מיליון שקל לתשלום. אם יהיה תשלום נוסף, תקפוץ העלות ל-1.5 מיליארד שקל.

לכתבה המלאה

מגפת הקורונה מכה ב-2 מיליון שוכרי דירות בישראל

כיכר מגן דוד בתל אביב במהלך התפרצות הקורונהצילום: מוטי מילרוד

הלחץ על שוק השכירות ועל כ-2 מיליון שוכרי הדירות הישראלים גובר באופן משמעותי בשל משבר הקורונה. כעת נחשפים נתונים ראשונים על שוק המגורים התל־אביבי, שנתח השכירות בו מגיע ל-47%. בסקר שערכה בימים האחרונים חברת דורון, המפתחת ומפעילה בוט פופולרי לחיפוש דירות בתל אביב, נמצא כי מבין 6,500 שוכרי דירות שנדגמו - 38% מהשוכרים בתל אביב דיווחו כי יתקשו לשלם את מלוא שכר הדירה הקרוב בשל המשבר. קבוצת הנשאלים מורכבת בעיקר מבני 24–37, שרבים מהם יצאו לחל"ת ורק עתה פונים לבקש דמי אבטלה, או עצמאים.

לפני הסקר של דורון, 29% נוספים הגדירו את מצבם "הישרדותי" - כלומר, כמי שיוכלו לעמוד בתשלום הקרוב של שכר הדירה, אבל קרוב לוודאי שלא בתשלומים של החודשים הבאים. עוד עולה מהסקר כי בשלב זה רק 33% דיווחו שמגפת הקורונה לא משפיעה על יכולתם לעמוד בתשלומי שכר הדירה, ושהם ימשיכו לשלם כרגיל.

מהסקר עולה כי גם בעלי דירות רבים מוגבלים ביכולתם לסייע לשוכרים. לפי התשובות שהתקבלו בסקר, 41% משוכרי הדירות שדיווחו על קושי לשלם פנו כבר לבעלי הבית, או שבכוונתם לפנות, כדי לדחות את התשלום. מבין הפונים, 52% השיבו לשוכרים בשלילה; 25% מהפונים נענו על ידי בעלי הדירות כי "ידברו בהמשך", וחלק מהבעלים הסבירו כי הם עצמם ממתינים לתשובות מהבנקים או מגופים מלווים אחרים לגבי התחייבויות כלכליות משלהם.

לכתבה המלאה

נתניהו: אם לא יהיה שיפור מיידי - לא יהיה מנוס מלהטיל הסגר מלא

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי אם לא יהיה שיפור מיידי, לממשלה לא יהיה מנוס מלהטיל סגר מלא על האוכלוסייה. לדבריו, "זה עניין של יממות ספורות". נתניהו ציין כי במצב שכזה, לא תהיה אפשרות לצאת מהבית לחלוטין מלבד לרכוש מזון ותרופות. "אנחנו עושים את כל ההכנות לכך, לוגיסטיות ומשפטיות", ציין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker