קורונה - עדכונים שוטפים | מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-304 - רק 5 החלימו עד כה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדכונים

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-298

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-298 - כך מפרסם הערב משרד הבריאות. מבין החולים - 281 במצב קל, 9 במצב בינוני, 4 במצב קשה, ו-4 בלבד החלימו עד כה. 

200 חולים מאושפזים בבתי החולים השונים. שאר החולים נמצאים בביתם, או בדרך לאשפוז, או שעדיין לא הוחלט לגביהם.

ההסתדרות והמעסיקים מקימים קרן ימי חופשה

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד והממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר-נתן, יחתמו על הסכם קיבוצי שיסדיר את אופן העסקתם של עובדי המגזר הציבורי בעת תקופת החירום הלאומית - כך נמסר הערב מההסתדרת.  

ההסכם קובע כי עובד שנקבע שאינו נדרש לעבודה בתקופת המשבר, יצא לחופשה על חשבון ימי החופשה שצבר. במהלך חג הפסח יחולו תנאי החופשה המרוכזת הנהוגים. 

המעסיקים במגזר הציבורי וההסתדרות מקימים קרן ימי חופשה משותפת לעת חירום, שתפעל כדי למנוע פגיעה בשכר העובדים שאין ברשותם יתרת ימי חופשה נדרשת.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר כי "ההסכם לעת חירום הוא דוגמה לאחריות הלאומית ולסולידריות החברתית שמפגינים העובדים. עובדי המגזר הציבורי, שבימים כתיקונם מקדישים את חייהם לשירות אזרחי ישראל, נרתמים גם הפעם. הסכם זה מתחשב באילוצי השעה ומסדיר פתרון הוגן, הן כלפי העובדים והן כלפי המדינה כמעסיקה. חשוב לזכור כי הקורונה היא לא רק סוגיה של בריאות הציבור, אלא מצב חירום שמטלטל את הכלכלה העולמית. המשימה שלנו היא לדאוג שמדינת ישראל תעבור את המשבר בשלום והמשק יחזור לאיתנו. אני מודה לממונה על השכר על שיתוף הפעולה ומחזק את ידיהם של כלל העובדים והעובדות בישראל. ביחד נעבור גם את זה". 

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי בר נתן: "משבר הקורונה מציב בפני המשק אתגרים רבים, וגם עובדי המגזר הציבורי נדרשים לתרום את חלקם. לנגד עינינו עמד הצורך לשמור על הנחיות משרד הבריאות ויחד עם זאת לשמור על יציבות  לעובדים בתקופה זו. אני רוצה להודות ליו"ר ההסתדרות שגילה מנהיגות ואחריות בתקופה מאתגרת זו".

כחלון ונתניהו: שורת צעדים להקלה על המשק

במסיבת העיתונאים מסר הערב נתניהו כי המגזר הציבורי יעבוד במתכונת שעת חירום. משמעות ההצהרה היא כי יסופקו רק שירותים חיוניים. שאר העובדים במגזר ישוחררו לחופשה ללא תשלום עד פסח.

שר האוצר הרחיב ואמר כי באשר למגזר העסקי, השכירים: מי שיצא לחל"ת, יקבל דמי אבטלה בתנאים משופרים: תקופת חודשי העבודה שיש לצבור על מנת להיות זכאי לקבלת דמי אבטלה תקוצר מ-12 חודשים ל-6 חודשים.

לגבי עסקים קטנים ועצמאים – מקדימים תשלומים של המדינה לכל העסקים במיידי. יעצרו העברת מע"מ עד ל-27 לאפריל - כחודש וחצי מהמועד שבו היו אמורים העסקים להעביר. בנוסף, דיבר שר האוצר על דחיית תשלומי ארנונה עסקית, מים ותשלומי ביטוח לאומי. חברת החשמל תגלה גמישות לאנשים שלא יכולים לשלם. מעבר לכך, מסר כחלון כי יינתן מענק לעצמאים קטנים של עד 6,000 שקל.

כל הצעדים הללו נועדו לתת פתרון זמני עד לאחר חג הפסח.

בנוסף, קרן העסקים תיתן בין חצי מיליון ל-10 מיליון שקל של הלוואות בערבות מדינה. המדינה תערוב ב-80%. מעבר לכך, יוקצו עוד 5 מיליארד שקל לחבילת צעדים להצמחת המשק.

פרטי החבילה יגובשו בהמשך

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, מסר כי "ההסכם לעת חירום הוא דוגמה לאחריות הלאומית ולסולידריות החברתית שמפגינים העובדים. עובדי המגזר הציבורי, שבימים כתיקונם מקדישים את חייהם לשירות אזרחי ישראל, נרתמים גם הפעם. הסכם זה מתחשב באילוצי השעה ומסדיר פתרון הוגן, הן כלפי העובדים והן כלפי המדינה כמעסיקה. חשוב לזכור כי הקורונה היא לא רק סוגיה של בריאות הציבור, אלא מצב חירום שמטלטל את הכלכלה העולמית. המשימה שלנו היא לדאוג שמדינת ישראל תעבור את המשבר בשלום והמשק יחזור לאיתנו. אני מודה לממונה על השכר על שיתוף הפעולה ומחזק את ידיהם של כלל העובדים והעובדות בישראל. ביחד נעבור גם את זה".

(סיון קלינגבייל)

מדוע רק בתי המלון של הרשתות הגדולות יארחו חולי קורונה?

רשת דן תשכיר למשרד הביטחון שלושה בתי מלון, ביניהם מלון דן פנורמה בת"א. משרדי הביטחון והאוצר פנו בנושא גם לפתאל ולישרוטל. ברשתות הקטנות ובבתי ההארחה כועסים: "מדוע לא פורסם קול קורא? חבל שלא מסייעים לעסקים קטנים ובינוניים".

לכתבה המלאה

לפני התפרצות הקורונה ובגלל משבר האקלים: שנת שיא לתדיראן

תדיראן, שבשליטת משה ממרוד, סיימה את 2019 עם רווח שיא של כ-70 מיליון שקל. ממרוד: "רואים בעולם שינויי אקלים קיצוניים המלווים בעומסי חום כבדים במדינות שעד היום לא חוו מזג אוויר כזה". על הקורונה: "אין פגיעה מהותית. ערוכים עם מלאים מתאימים"

לכתבה המלאה:

רשות שדות התעופה מוציאה 2,000 עובדים לחל"ת - "המשבר הקשה בתולדותינו"

נמל התעופה רמון ייסגר בלילה. שכר הבכירים יקוצץ ב-10%.  שעות נוספות בוטלו לכל העובדים. המנכ"ל הורה להציג עד מחר תוכנית נוספת לקיצוץ במשאבים ובכוח אדם. "ביצענו שורת פעולות לניקוי וחיטוי המתקנים, האוטובוסים והשטחים - בהם נמצאים הנוסעים".

לכתבה המלאה

קונים ואוגרים: הציבור הוציא 1.3 מיליארד שקל בסופרמרקטים

גליל נייר טואלט ושוויו: 2 מיליון ו-600 אלף בוליבר ונצואלי (לפני הורדת שווי המטבע השבוע)צילום: CARLOS GARCIA RAWLINS/רויט

הסופרמרקטים סיכמו את השבוע עם המכירות הגבוהות ביותר בשנים האחרונות - כך עולה מנתוני TheMarker. 

לפי נתוני חברת סטורנקסט, המסתמכים על הפדיונות של רשתות השיווק וסופרמרקטים גדולים, בשבוע שעבר (שהסתיים בשבת) הוציאו הישראלים בסופרמרקטים 1.3 מיליארד שקל - כמעט 50% יותר משבוע ממוצע ב-2019 ו-160 מיליון שקל יותר משבוע חג הפסח ב-2019, שנחשב לאחד השבועות החזקים בענף הקמעונות.

לכתבה המלאה

הממשלה דנה בהעברת המגזר הציבורי למתכונת חירום

הדיונים בהתמודדות עם משבר הקורונה מתמקדים בהעברת המגזר הציבורי למתכונת חירום ובדילול הפעילות במגזר הפרטי, תוך הבטחת רשת ביטחון לשכירים ולעצמאים - כך נמסר מלשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הדיונים שמוביל נתניהו עוסקים גם בהטלת הגבלות נוספות על פעילות התחבורה הציבורית.

ספרד תסגור את גבולותיה היבשתיים החל מחצות

שר הפנים של ספרד אמר היום (שני) כי מדינתו תסגור את גבולותיה היבשתיים במטרה להאט את קצב התפשטות נגיף הקורונה לשטחה. פרננדו גרנדה-מרלסקה אמר, כי הממשלה תאפשר לספרדים בלבד, לצד תושבי קבע, עובדים מעבר לגבול, דיפלומטים ואנשים עם נסיבות מוצדקות להיכנס לשטחה.

לדברי גרנדה-מרלסקה, הפיקוח על הגבולות ייכנס לתוקף החל מחצות (זמן מקומי) והוא הוחלט בהסכמה עם שותפותיה של ספרד באיחוד האירופי. 

(רויטרס)

שלט סמוך לנקודת גבול בין מרוקו לספרד, בשבוע שעברצילום: AFP

בלב המשבר: מתקפת סייבר על משרד הבריאות האמריקאי

מערכות המחשב של משרד הבריאות האמריקאי הותקפו אמש (א') על ידי האקרים - כך לפי דיווח של בלומברג. התוקפים ניסו ככל הנראה להאט את מערכות המשרד, שעסוק כעת יחד עם שאר העולם בטיפול במשבר הקורונה, אך ללא הצלחה משמעותית.

על פי הדיווח נראה כי התוקפים לא הצליחו לשאוב מידע מהמערכות של המשרד. לפי הדיווח, המתקפה כללה מספר תקריות, וככל הנראה גם הפצה של מידע שקרי בנוגע להסגר כללי במדינה.

בחשבון הטוויטר של המועצה לביטחון לאומי נכתב כי "הודעות הטקסט שנשלחו בנוגע להסגר לאומי הן מזויפות". מזכיר המדינה, מייקל פומפאו, ובכירים נוספים בממשל טראמפ מודעים לתקריות. גורמים בממשל מעריכים כי מדובר בפורצים ממדינה זרה, אבל כרגע אין הוכחות חד משמעיות לכך.

במקרה של ביטול התחבורה הציבורית יופעל מערך הסעות בעזרת ויה

משרד התחבורה נערך לתרחיש שבו תושבת התחבורה הציבורית בשל נגיף הקורונה - ויפעיל מערך הסעות בכל ישראל. במשרד מתכוונים לרכוש מחברת ויה מערכת תפעולית לשעת חירום, שתסיע עובדים למקומות עבודה חיוניים ומהם. עלות ההתקשרות הצפויה: 4 מיליון שקל. משרד התחבורה נימק את בקשת הפטור ממכרז עם ויה בצורך ב"התקשרות דחופה למניעת נזק של ממש".

בגוש דן השירות יופעל על ידי ויה ודן, המפעילות את שירות התחבורה באבל בתל אביב. בהתאם לכך, לחברות יש את התשתית הדרושה לכך, צי של 100 רכבים וטכנולוגיה שמאפשרת שירות נסיעות גמיש. השירות יהיה בהתאם להזמנת העובד.

לכתבה המלאה

האיחוד האירופי שוקל להגביל את הכניסה לשטחו למשך 30 יום, למעט ״נסיעות חיוניות״

נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, הציגה היום (שני) תכנית לסגירה חלקית של גבולות האיחוד, במטרה למנוע את התפשטות נגיף הקורונה בשטחו. במסגרת התכנית, תישקל איסור כניסה של זרים למדינות האיחוד למשך 30 יום, למעט "נסיעות חיוניות".

פון דר ליין הודיעה על ההצעה למנהיגי פורום מדינות ה-G7 (שבע המדינות המתועשות) בשיחת וידאו שקיימה עמם היום. ההנחיות החדשות נתונות לאישור מנהיגי הממשלות במדינות החברות באיחוד האירופי. יוצאי דופן שיוכלו להיכנס לאיחוד האירופי הם בין היתר צוותים רפואיים, בני משפחה של אזרחים אירופאיים, דיפלומטים ותושבי קבע. 

(הארץ)

יו"ר רשות ניירות ערך: "במקרה קיצון - נעצור את הפדיונות בקרנות"

"הציבור זקוק לרוח מנהיגותית - וחשוב שאנחנו נהיה שם" - כך אומרת יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, בשיחה עם TheMarker. הרשות פירסמה שורת הקלות, בעקבות שיחות עומק שניהלה עם כלל הגופים המוסדיים במשק - שמנהלים את חסכונות הציבור. מטרת השיחות היתה להבין כיצד ניתן להקל על מנהלי הכספים בעת משבר הקורונה.

התלונות היו מגוונות: קושי להשיג דולרים, ציטוטים שהמוסדיים מקבלים, ומגפת הפדיונות בקרנות הנאמנות - שגוררים את השוק הישראלי למפולת. מנהלי הקרנות הסבירו לאנשי הרשות כי הלחץ המסיבי מקשה על תפקודם היומיומי והיכולת של התעשייה לשמר את עצמה, בזמן שלא ברור מתי הכספים שיוצאים ממנה יחזרו.

לכתבה המלאה

קרן המטבע תזרים הלוואות של טריליון דולר לסיוע במשבר הקורונה

קרן המטבע הבינלאומית מוכנה להזרים הלוואות בשווי טריליון דולר כדי לעזור למדינות להתמודד עם התפשטות וירוס קורונה, לפי יו"ר הקרן קריסטלינה גאורגייבה, שבין היתר קראה היום (ב') לתיאום התמיכה הבינלאומית בנושאים מוניטריים, פיסקליים ורגולטוריים.

גאורגייבה הדגישה כי לקרן יש מצבור חירום נזיל של 50 מיליארד דולר עבור מדינות מתפתחות, כש-10 מיליארד דולר מתוכו זמין בריבית של 0%.

לפי היו"ר, הקרן כבר מעורבת ב-20 הלוואות שיחד מסתכמות ל-200 מיליארד דולר שיכולים לשמש להתמודדות עם המשבר, וכעת ישנן 20 מדינות שמעוניינות בתמיכה החדשה שמציעה הקרן.

הקרן גם מחזיקה בקרן של 400 מיליון דולר שמיועדות לכיסוי חובות של מדינות עניות בזמן משבר. הקרן מקווה כעת להעלות את סכום הקרן למיליארד דולר בעזרת תרומות, כמו 195 מיליון דולר שבריטניה מסרה לקרן באחרונה. 

"עם התפשטות הווירוס, הצורך בהרחבה כמותית גלובלית מתואמת גובר בכל שעה", אמרה גאורגייבה. "במהלך המשבר הפיננסי של 2008, לדוגמא, ההרחבה הכמותית של מדינות G20 הסתכמה ל-2% מהתוצר העולמי, או יותר מ-900 מיליארד דולר במונחים של היום – ב-2009 לבדה. אם כן, יש עוד הרבה עבודה לפנינו".

ארקיע משהה את הקו לאילת

לאור הנחיות משרד הבריאות ומיעוט הנוסעים,הודיעה חברת ארקיע כי היא משהה את פעילות קו נתב"ג-אילת עד סוף חופשת הפסח והתבהרות המצב. 

בשבוע שעבר החליטה ארקיע לבטל את טיסות החוץ, ובנסיון למזער את נזקי הקורונה היא הסיטה את המטוסים לטיסות פנים לאילת. צעד זה הגיע במסגרת ניסיון שלא לאבד את הלקוחות שנאלצו לבטל את חופשתם בחו"ל.

עוז ברלוביץ, מנכ"ל ארקיע אינטרנשיונל, הסביר אז כי ארקיע מנסה לפצות על ההפסדים הגדולים הצפויים באמצעות הגברת טיסות הפנים. כעת נאלצה לבטל גם את קו זה וככל הנראה עומדת בפני סבב נוסף של צמצומים.

(הדר קנה)

אפליקציית ילדים ישראלית גילתה עשרות שעברו במסלול של חולה קורונה

אפליקציית בוסקו הישראלית מאפשרת להורים לנטר את הסמארטפון של הילדים כדי לזהות חרמות, תכנים פוגעניים, שינויים במצב הרוח וגם מיקום. היום היא הוציאה עדכון גרסה שמצליב את מסלולי הבילוי של הילדים עם חולים מאומתים

לכתבה המלאה

נתניהו מקיים דיון על משבר הקורונה; גורמים: במשרד הבריאות מבקשים להשבית את המשק

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת דיון נוסף על היערכות המשק להתפרצות הווירוס במשרד ראש הממשלה. גורמים הבקיאים בתכני הדיון אמרו ל"הארץ" כי משרד הבריאות מבקש השבתה מלאה של המשק.

בדיון משתתפים שר האוצר, שר הבריאות, שר הכלכלה, שר התחבורה ראש המל"ל, מנכ"לי משרדים וגורמים נוספים.

(נעה לנדאו)

משרד האוצר דחה את בקשת אל על להלוואה של 700 מיליון דולר

אל על עומדת בפני אתגר תזרימי משמעותי לאחר שמשרד האוצר דחה אמש (א'), בדיון שנמשך עד לשעות הקטנות של הלילה, את בקשת הסיוע שלה, בטענה שתוכנית ההתייעלות שלה אינה מספקת. אל על ביקשה ממשרד האוצר ערבות מדינה להלוואה ומענק בסך 700 מיליון דולר, בטענה שהנחיית משרד הבריאות שלא לטוס טיסות לא הכרחיות, גרמה לביטולים מסיביים של הזמנות.

החשב הכללי ואגף התקציבים באוצר דרשו מאל על תוכנית התייעלות שתאפשר לה לפרוע את ההלוואות שתקבל. התוכנית שהגישה אל על כללה הוצאות לחופשה ללא תשלום של 80% מעובדי החברה, פיטורי 1,350 עובדים (שהם 21% מעובדי החברה) כולל 600 עובדים קבועים ו-750 עובדים זמניים, וכן הפסקת השקעות למשל במפעל המזון למטוסים של החברה הבת ת.מ.מ. התוכנית שהוכנה בסיוע משרד רואי החשבון BDO, התבססה על תחזית ב-3 שלבים: שלב הדימום, שבו החברה נעדרת הכנסות בשל הדממה הכמעט מוחלטת של פעילותה. שלב ההתאוששות, עם סיום משבר הקורונה שבו תהיה חזרה הדרגתית של נוסעים. ושלב הצמיחה שבו החברה תחזור לפעילות מלאה ותרוויח.

הבעיה העיקרית של אל על היא כניסתה למשבר החמור בתולדות ענף התעופה, כשהיא ממונפת בשל תוכנית לרכישה וחכירה של 16 מטוסי דרימליינר בשלוש השנים האחרונות, שהגדילה את החוב הפיננסי נטו של החברה ל-1.8 מיליארד דולר. אל על מתמודדת גם עם הסכמי עבודה קיבוציים שמקשים עליה להוריד את בסיס ההוצאות הקבועות שלה, שהוא הכרח כדי לעמוד בתשלומי הריבית הנוספים כתוצאה מקבלת הלוואת הגישור בערבות המדינה של משרד האוצר.

חברת תעופה נוספת שהגישה בקשה לסיוע מהאוצר היא ישראייר מקבוצת איי.די.בי. החברה, שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, מבקשת ממשרד האוצר הלוואה של 15 מיליון דולר, ובמקביל מפעילה לחץ על החברה האם איי.די.בי פיתוח להשיב לה הלוואה בסכום של 5 מיליון דולר שנתנה לאיי.די.בי. ההלוואה עומדת לפירעון בסוף מארס 2020, אולם בשלב זה, נראה שסיכוייה לקבל בחזרה את הכסף מעטים, משום שאיי.די.בי פיתוח דיווחה שאין ביכולתה לשלם בסוף מארס 2020 את התשלום בסכום של 11 מיליון שקל לבעלי איגרות החוב - שהם נושים מובטחים.

למנוע את הקטסטרופה: "רוב חברות התעופה בעולם יקרסו עד מאי"

מטוס של TUI בשדה התעופה בפרנקפורטצילום: בלומברג

ענקית התיירות הבריטית-גרמנית TUI השביתה את רוב פעילותה עד להודעה חדשה, והפסיקה לשווק חבילות טיולים וקרוזים. TUI גם עצרה את פעילות בתי המלון שלה בשל החשש מנגיף קורונה. בהודעה מטעם החברה נכתב כי היא הגישה בקשה לסיוע ממשלתי.

"באווירה המשתנה במהירות, בטיחות ורווחת האורחים והעובדים שלנו בכל העולם נותרות הבסיס שלנו ולכן קבוצת TUI החליטה, בהתאם להנחיות הממשלתיות, להשהות את רוב פעילות התיירות עד להודעה חדשה", נכתב. עוד נכתב כי החברה מבטלת את התחזיות הפיננסיות ל-2020, שפורסמו ב-11 בפברואר, וכי במסגרת המצב הנוכחי החברה לא תפרסם תחזיות חדשות.

מרכז CAPA לתעופה, חברת ייעוץ בתחום, טוענת כי רוב חברות התעופה בעולם יפשטו רגל עד סוף מאי ללא סיוע ממשלתי מתואם ופעולה עולמית למניעת קטסטרופה דומה. "הביקוש נעלם באופן חסר תקדים", נכתב בדו"ח של CAPA. "חזרה לנורמליות עוד לא נראית באופק".

לכתבה המלאה

"המשק לא יעמוד בסגר של יותר מחודש וחצי"

אשה בתל אביב. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

גורמים כלכליים בכירים מזהירים מפני ההשלכות הכלכליות החמורות של הטלת סגר על המשק והכרזה על מצב חירום, כך שרק עסקים חיוניים (המהווים כ-30% מהמשק) ממשיכים לפעול. לדברי הגורמים, הטלת סגר לתקופה של חודש-חודש וחצי היא אפשרית, אבל לא מעבר לכך - וגם תקופה כזו תעלה למשק בפגיעה משמעותית בתוצר. להערכתם, החוב של ישראל צפוי לזנק במקרה כזה, ולהזניק את יחס החוב תוצר ל-70% לפחות. סגר ממושך יותר יביא כבר את החוב של ישראל לרמות גבוהות בהרבה.

להערכת הגורמים, הורדת התפוקה של המשק בשני שלישים תעלה לו באובדן תוצר של 4% לפחות, בהנחה שהסגר יימשך עד אחרי פסח. סגר שימשך חודש וחצי יגיע כבר ל-6% תוצר - 90-80 מיליארד שקל.

לכתבה המלאה

כולם רוצים להיחשב "מפעל חיוני" - מי ייכנס לרשימה?

עובדות בסניף הדואר, ירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

בימים האחרונים, עם ההבנה שייתכן כי המשק נכנס למצב חירום, משרדי הממשלה מבינים כי יש לעדכן את רשימת המפעלים והעסקים המוגדרים "חיוניים", ורשאים להיפתח בשעת חירום.

כעת, מפעלים ועסקים רבים פונים למשרד הכלכלה ולמשרדים ממשלתיים נוספים ומבקשים להיכלל ברשימות. מאחר שהרשימות לא עודכנו שנים רבות, הן אינן כוללות שירותים הכרחיים. כך למשל, בעוד מפעלי המזון נחשבים חיוניים ספקי האריזות שלהם לאו דווקא נמצאים ברשימה, וכך גם חלק מהחברות שמשלחות את המוצרים.

הדיון בשאלה אם להעביר את הכלכלה הישראלית למתכונת פעילות של "משק בשעת חירום" עומד על הפרק בישיבות החירום שמרכז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מאז סוף השבוע האחרון. בזמן שמשרד הבריאות ממשיך לדחוף לכיוון ההכרזה, במשרד האוצר מנסים לרסן זאת.

לכתבה המלאה

אסיה ננעלה בירידות; סידני איבדה 9.7%

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בירידות חדות על רקע הצעדים הדרמתיים שעליהם הכריז הבנק הפדרלי בארה"ב לתמיכה בכלכלה על רקע מגפת הקורונה. הבנק הודיע על  הורדת הריבית ל-0% והרחבה כמותית של 700 מיליארד דולר.

טוקיו ננעלה בירידות של 2.5%; הונג קונג איבדה 4%; סיאול נחלשה ב-3.2%; שנחאי ב-3.4%; סינגפור ב-3.8% ומומבאי איבדה 5.8%. בורסת סידני קורסת ב-9.7%, ומניות מגזר התיירות - בתי המלונות וחברות תעופה - מובילות את הירידות.

הין מזנק ב-1.6% ל-105.83 ין לדולר. התשואה על אג"ח של ממשלת ארה"ב לעשר שנים יורדת ל-0.7%. התשואה על אג"ח ממשלת יפן לעשר שנים עולה מרמה שלילית ל-0.01%. הדולר האוסטרלי יורד ב-0.4% ל-0.615 דולר. הזהב יורד ב-0.7% ל-1,505 דולר לאונקייה.

עוד נזילות לבנקים: בנק ישראל מזרים דולרים

דולר

בנק ישראל מזרים נזילות דולרית לבנקים: על רקע משבר הקורונה, הבנק המרכזי הכריז כי הפעיל היום (שני) כלי נוסף לשם אספקת נזילות למשק – עסקות החלף (swap) עם בנקים בישראל. בעקבות ההתערבות של בנק ישראל הדולר ירד לשער של 3.72 שקלים, אך כעבור מספר דקות החל לתקן שוב מעלה, וכעת הוא נסחר בעלייה של כ-2%, 3.73 שקל לדולר.

בעסקות כאלה, מוזרמים לבנקים דולרים מבנק ישראל, והבנק המרכזי מתחייב לרכוש אותם בחזרה בתוך שבוע, בשער מוסכם מראש. נראה כי בבנק ישראל מעריכים כי הצורך הדחוף של המגזר הפיננסי בישראל בגיוס דולרים, עומד מאחורי הזינוק החד בשער הדולר בימים האחרונים. הדולר כבר נסחר ברמה קרובה ל-3.75 שקלים – כמעט 10% מעל שערו רק לפני כמה שבועות. במגזר הפיננסי זקוקים למט"ח לשם רכישת נכסים בחו"ל על רקע בהלת המכירה של נכסים פיננסיים.

(אבי וקסמן)

קחו דברים בפרופורציות: הקורונה אינה מחלה קטלנית

אשה בתל אביב. למצולמת אין קשר לכתבהצילום: מוטי מילרוד

לפני כמה ימים פורסמה כתבה ארוכה באתר Medium שזכתה למיליוני צפיות ועשרות תרגומים (גם לעברית), ובקרוב בטח תתחיל להיות ויראלית גם בארץ. אתייחס כאן לכמה נקודות שעלו בכתבה זו, על מנת לעשות מראש סדר בדברים:

1. כותב הפוסט לא אפידימיולוג (חוקר מחלות ברמת האוכלוסייה) במקצועו. כפי שכבר נוכחנו להבין, האנשים מאחורי הקלעים של ניהול התפרצות מגיפה הם האפידימיולוגים. הם לומדים ומתכוננים שנים לקראת מצבים כאלו, לומדים מטעויות ומגיפות העבר וחוקרים כל מקרה לגופו על מנת לקבל את התמונה השלמה.

בנוסף לכך, שימו לב שהמקורות בכתבה לא תמיד ברורים, וכמו כן המודלים המוצגים שם (לא ברור כיצד נבנו והיכן האלגוריתם שעומד מאחוריהם). עד שהמידע בכתבה לא יעבור תיקוף במקומות רשמיים (אם בכלל), אי אפשר להסתמך על מה שמוצג שם באופן עיוור ויש לנתח את המוצג באופן ביקורתי כפי שנעשה כאן.

2. באופן כללי, הכותב מתחיל את הפוסט באווירת אפוקליפסה בקריאת "coronavirus is coming to you". הוא מתאר מצב שבו מערכות הבריאות קורסות, אנשי צוות רפואי מתים וכאוס בכל פינה. יותר מכך, לטענתו עוד 4-2 שבועות כל העולם יהיה תחת סגר. מפחיד, נכון? אז בואו ניקח כמה דברים בפרופורציות.

לכתבה המלאה

ביטוח לאומי: נדחה למעסיקים את התשלום - אבל רק באפריל

בניין המוסד לביטוח לאומיצילום: אליהו הרשקוביץ

ביטוח לאומי ידחה למעסיקים ולעצמאים את התשלום החודשי של דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות - אבל רק את התשלום שישולם באמצע אפריל, ולא את התשלום של מארס, שהיה אמור להיות משולם עד אתמול (א').

בביטוח לאומי מסבירים כי ההחלטה לא לדחות את התשלום של מארס התקבלה "מתוך הבנה כי דחיית תשלומים למעסיקים בשבועיים לא תועיל להם, אלא רק תדחה את התשלום מיד לאחר חג הפסח", לתקופה עמוסה בהוצאות ממילא.

על ההקלות בתשלום דמי ביטוח לאומי סיכמו מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, ושר העבודה והרווחה, אופיר אקוניס. המעסיקים יידרשו להחזיר את התשלום מאפריל, שיידחה, בתשלומים. עוד הוחלט על הקפאה של פעולות האכיפה. לא יוטלו עיקולים חדשים, ויידחה הטיפול בעיקולים קיימים.

בביטוח הלאומי אומדים את הסכום שיידחה בכ-6.5 מיליארד שקל - שמהם כ-2.2 מיליארד שקל בתשלומי דמי ביטוח בריאות, שהביטוח הלאומי גובה ומעביר לקופות החולים. תשלומי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות ינוכו כרגיל מתוך שכר העובדים. מבוטחים שאינם מועסקים, ומשלמים דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות בעצמם - כגון סטודנטים - ימשיכו לשלם אותם כרגיל. הגבייה החודשית הרגילה של דמי ביטוח לאומי בלבד מסתכמת בכ-4.4 מיליארד שקל. 

השר אקוניס אמר: "אני בקשר רציף עם כל הגורמים והארגונים המייצגים מגזרים שנפגעו ממשבר הקורונה. למשרד העבודה והרווחה יש תפקיד משמעותי בניסיון להקל ככל הניתן על השכירים והמעסיקים במשק". 

במקביל, החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, הורה כי ספקים של משרדי הממשלה ויחידותיה השונות יקבלו את התשלום על המוצרים והשירותים שסיפקו במשך מארס 2020 בתוך 30 יום, במקום 45 יום. הקדמת התשלומים נועדה להקל על עסקים המתמודדים עם ההשלכות של משבר הקורונה. על פי הודעה שפירסם משרד האוצר, חשבונות שבהם פירעון צפוי עד 31 במארס, ישולמו מיידית. ההנחיה של חזקיהו תקפה בינתיים למארס בלבד.

אבי וקסמן

התאחדות התעשיינים עתרה לבג"צ: לחייב את המדינה לשאת בעלות ימי הבידוד

מתקן בידוד במדינת וושינגטוןצילום: KAREN DUCEY/רויטרס

התאחדות התעשיינים הגישה הבוקר (ב'), יחד עם התאחדות המלאכה והתעשייה וארגון חברות הניקיון, עתירה דחופה לבג"צ בדרישה שהמדינה תממן את עלות ימי הבידוד של העובדים במשק. לטענת העותרים, עלות ימי הבידוד מתחילת משבר הקורונה מוערכת נכון להיום בכחצי מיליארד עבור בידוד של כ-70 אלף שכירים במגזר העסקי. עלות זו היא העלות הישירה של ימי הבידוד בלבד והיא מתווספת לנזק אדיר, שלפי הערכות משרד האוצר מסתכם בלא פחות מ-3.9 מיליארד בגין אובדן תוצר. העותרים מדגישים כי אלו רק העלויות עד כה.

העתירה קובעת כי ימי המחלה שהמדינה דרשה להשתמש בהם במסגרת הבידוד - אינם חוקיים. לדברי נשיא התאחדות התעשיינים ד"ר רון תומר: "המגזר העסקי נלחם על חיי המשק הישראלי. העסקים מדממים ונלחמים במלחמת הישרדות כדי לא לוותר על העובדים. כפי שאנחנו מצייתים לחוק, גם הממשלה נדרשת לקחת אחריות ללא צורך בהתערבות בית המשפט. חשוב שנבין עובדה מאוד פשוטה - רק אם נסיר את כל המשקלות מהמגזר העסקי כעת, אנחנו נדע להתאושש, לצמוח מחדש ולקלוט עובדים בחזרה לאחר האירוע".

מתחילת המשבר הנפיק משרד הבריאות "תעודת מחלה גורפת" לכל מי שנדרש להיכנס לבידוד, ולמעשה מי שנשא בעלות הם המעסיקים ששילמו לעובדים. בעתירה מוסבר, כי תעודת המחלה הגורפת פורסמה על ידי גוף שאינו מוסמך לכך, ואף סותרת באופן מובהק את הוראותיו של החוק המסמיך חוק דמי מחלה ואת מטרתו.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד איה רייך מינא, עו"ד רחל הררי ליפשיץ ועו"ד מטליה זרון ממשרד עמית פולק מטלון, נכתב עוד כי "מדובר בהתנערות מאחריות ובקלות בלתי נתפסת של השתת גזירה בלתי נסבלת ובלתי מידתית על ציבור המעסיקים - כמי שיישאו ראשונים, ובאופן מיידי ומלא בנזקי היעדרות העובדים על חשבונם".

סיון קלינגבייל

צניחה בכל המדדים; ת"א 35 נופל ב-7%

מדד ת"א 35

המסחר בבורסה מתנהל בירידות חדות על פני כל המדדים הענפיים. מדד ת"א 35 נופל ב-7.05%, מדד ת"א 125 צונח ב-7.25% ומדד ת"א 90 מאבד 7.9%. מדד הפיננסים קורס ב-7.9%, מדד הבנקים יורד ב-7.5% ומדד הנדל"ן מתמוטט ב-8.5%.

מחזור המסחר בבורסה, נכון לשעה 12:40 נמוך יחסית ומסתכם בכ-830 מיליון שקל. מדובר במחזור מסחר נמוך משמעותית לימים האחרונים, למעשה זהו מחזור מסחר של תקופת טרום המפולת.

המדדים המובילים של שוק איגרות החוב הקונצרניות תל בונד 20, 40 ו-60 יורדים ב-1.32%, 1.04% ו-1.19% בהתאמה. במסחר במטבע חוץ הדולר מתחזק ב-2.48% כלפי השקל לרמה של 3.7318 שקלים לדולר; והיורו מתחזק ב-2.48% ל-4.179 שקלים ליורו.

השפעת תוכנית ההרחבה הכמותית של בנק ישראל על המסחר באיגרות החוב הממשלתיות מתמתנת. איגרות החוב הצמודות למדד שמשך החיים שלהן הוא 23 שנה עולות ב-0.33%, והתשואה עליהן יורדת ל-0.393%; ואילו איגרות החוב הצמודות למדד שמשך החיים שלהן הוא 19 שנה עולות ב-0.06%, והתשואה עליהן יורדת ל-0.204%.

1,500 עובדי איקאה הצטרפו למעגל האבטלה

1,500 עובדים נוספים נכנסו למעגל האבטלה. איקאה ישראל סגרה את חנויותיה בישראל עד להודעה חדשה והוציאה את מרבית עובדיה בישראל לחופשה ללא תשלום. בניגוד לפרסומים קודמים, מדובר בכ-1,500 עובדים ולא במאות עובדים.

איקאה מעסיקה בישראל כ-2,000 עובדים. החנות היחידה שתמשיך לפעול היא חנות המטבחים בנמל תל אביב, וגם שם תישמר מגבלת העשרה אנשים בחנות.

מהחברה נמסר כי סגירת החנויות היא פועל יוצא של הנחיות המדינה לסגור מקומות פנאי ובילוי, שכן איקאה מוגדרת כמרכז מסחרי.

עדי דברת מזריץ'

לא ייפתחו תיקים בהוצאה לפועל

בעקבות ההנחיות החדשות של הממשלה, לא ייפתחו תיקים בהוצאה לפועל - למעט תיקי מזונות ותיקים שיש לפתוח ללא שיהוי לצורך נקיטת הליך. התיקים ייפתחו בלשכה לאחר בדיקה, ללא פתיחה מרחוק. בנוסף, לא תתאפשר הגשת בקשות זוכה לנקיטת הליכים מרחוק.

בקשות דחופות יוגשו בלשכות ההוצאה לפועל, וכן יידונו בקשות לביטול עיקול עו"ש ובקשות לביטול עיקול משכורת. בהוצאה לפועל יטופלו רק עניינים דחופים: בקשת חייב לבטל פקודת מאסר; בקשת חייב לעכב או לבטל פינוי; בקשה לביטול מימוש כספים; בקשת זוכה לנקיטת הליך דחוף לפני המצאת אזהרה; בקשת זוכה לעכב יציאה מן הארץ; בקשת חייב לבטל עיכוב או הגבלת יציאה מן הארץ; וביטול הגבלת חייב מקבלת דרכון.

לא יבוצעו הליכים מבצעיים (עיקול מיטלטלין, תפיסת רכב ופינוי) על ידי פקידי ביצוע, בעלי תפקיד או עורכי דין, לרבות בהליכי כינוס נכסים. זאת, למעט במקרים דחופים שאושרו על ידי רשם. לא יבוצעו גם צווי הבאה ומאסר, למעט צו מאסר ידני לחייב מזונות. כל אפשרויות התשלום פתוחות למעט תשלום בקופות ההוצאה לפועל.

המשבר הכלכלי בסין עמוק מהמשוער: קריסה היסטורית בפעילות הכלכלית

סין סבלה מנסיגה עמוקה יותר ממה שחזו אנליסטים בחודשיים הראשונים של השנה בעקבות סגירת מפעלים, חנויות ומסעדות ברחבי הכלכלה השנייה בגודלה בעולם. הנתונים שפירסמה הלמ"ס של סין היום (ב') ממחישים את המשבר הקשה שיצר וירוס הקורונה ועלול להעיב בצורה דומה על יתר העולם.

התפוקה התעשייתית צנחה ב-13.5% בחודשים ינואר ופברואר לעומת שנה קודם לכן. המכירות הקמעוניות נפלו ב-20.5%. השקעה בנכסים קבועים (כמו מפעלים ובתים) נפלה ב-24.5%. שיעור האבטלה זינק לשיא של 6.2% בפברואר, כשהמגיפה הגיעה לשיאה ורוב הכלכלה הושבתה. נתוני התמ"ג אינם ידועים, אולם לפי הערכות של כלכלני בלומברג, הוא נפל בינואר-פברואר ב-20%.

לכתבה המלאה

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-250, בהם 5 במצב קשה

מספר חולי הקורונה בישראל עלה ל-250 - כך עידכן משרד הבריאות.

5 חולים מאושפזים במצב קשה, 11 במצב בינוני ו-231 במצב קל. 44 חולים שוהים באשפוז בית.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

מסר של פאניקה לשווקים: ירידות חדות בחוזים העתידיים בוול סטריט

הודעת הבנק הפדרלי על הורדת הריבית ב-1% לרמה אפסית, בפעם השנייה בתוך שבועיים, משדרת מסר של פאניקה לשווקים ומורידה את החוזים העתידיים בוול סטריט בחדות עד לגבול ירידה במסחר בחוזים עתידיים של 5%. זאת, על רקע ההודעה של ניו יורק על סגירת בתי הספר במדינה ועל רקע מסיבת העיתונאים שערכו נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וסגנו, מייק פנס, שבהם אמר טראמפ כי השווקים צריכים להיות "נלהבים" מהורדת הריבית החדה.

החוזים העתידיים על דאו ג'ונס יורדים עם פתיחת המסחר בהם ב-4.6%; החוזים העתידיים על S&P 500 יורדים ב-4.8%; החוזים העתידיים על נאסד"ק יורדים ב-4.6%. חששות המשקיעים כי ההכרח של הבנק הפדרלי להודיע באופן מיידי על הורדת ריבית כמה ימים בלבד לפני הפגישה המתוכננת של הבנק מסתירה פגיעה חמורה בכלכלת ארה"ב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker