קורונה - עדכונים שוטפים | 50 אלף ישראלים ייכנסו לבידוד; איטליה במצור

החלטה דרמטית: כל מי שיגיע מחו"ל לישראל - ייכנס לבידוד של 14 יום ■ הערכת האוצר: סגירת שמי ישראל תעלה 4.9 מיליארד שקל בחודש ■ מספר החולים בישראל עלה ל-50

TheMarker
נתב"ג, השבוע
נתב"ג, השבועצילום: עופר וקנין
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אירופה ננעלה בירידות

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות. לונדון ירדה ב-0.1%; פרנקפורט איבדה 1.4%; פריז ירדה ב-1.5%. מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-1.2% לאחר שהציפיות לנאום של הנשיא דונלד טראמפ לגבי תוכנית תמריצים כלכלית לא התממשו.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תב"ג עובר למתכונת יום כיפור, רמון ייסגר בלילה

עמדות צ'ק אין בנתב"ג
עמדות צ'ק אין בנתב"גצילום: Ariel Schalit/אי־פי

בעקבות ההחלטה של משרד הבריאות אתמול (ב') - בידוד של שבועיים לכל מי שמגיע לישראל מחו"ל - רשות שדות התעופה (רש"ת) מודיעה: שדה התעופה רמון יעבוד בשעות היום בלבד וייסגר לפעילות בלילה. כמו כן, נתב"ג יעבור למתכונת יום כיפור - כלומר, רק 30% מכלל הפעילות תתקיים כמתוכנן. כל העובדים הארעיים יצאו לחופשות ללא תשלום וספק אם יחזרו, לאור העובדה שבשלב זה לא ברור מתי יסתיים המשבר. 

לפני יומיים, לאחר עדכון של רש"ת על ירידה צפויה בהיקף הטיסות, הודיעה הרשות על מהלך ראשון לקיצוצי כוח אדם. 70% מהעובדים הזמניים יוצאו מיידית לחופשה ללא תשלום, ובנוסף יצומצמו משרות בקרב 150 עובדי הביטחון של רשות שדות התעופה. כמו כן, בוטלו הכשרות ובוטלו גיוסי עובדים ארעיים – שהיו אמורים לשוב לעבודה לקראת הקיץ – עונת התיירות המסורתית. מעבר לכך, בוטלו נסיעות לחו"ל לעובדים בתפקיד, שעות נוספות לכלל הבכירים והוחלט על קיצוץ בשכרם. (הדר קנה)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

גרמניה הכריזה על חבילת תמריצים לבלימת המשבר

פוליטיקאים מהקואליציה בגרמניה ערכו ביום ראשון מיני-מרתון בן שבע שעות של שיחות חירום, שבסופו החליטו רק על מספר צעדים קטנים לכיוון הרחבה תקציבית שתעזור לבלום את המשבר הכלכלי הנוכחי. הממשלה החליטה על ריכוך החוקים הקשורים לסיוע לחברות במימון משכורות לטווח-קצר, מה שיקל עליהן בזמן שהן נאלצות לשלם לעובדים גם כשהעבודה משותקת באופן זמני.

בנוסף, נקבע כי בין השנים 2021-2024 המדינה תשקיע 14.1 מיליארד דולר בעסקים. הפוקוס הוא על ריכוך המכה שהחברות צפויות לחטוף יותר מאשר עזרה לצרכנים.

נראה לחץ עולמי גובר ו-1,000 נדבקים בווירוס קורונה נכון לסוף השבוע עדיין לא הספיקו כדי לשכנע את הפוליטיקאים בגרמניה לשחרר חבילת תמריצים בהיקף גדול מספיק. האיפוק הזה צפוי להישאר כל זמן שהמדינה תמשיך להתייחס להשפעה של הווירוס על הצריכה הפרטית כזמנית וניתנת לריסון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגר מלא בכל איטליה

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטי, הכריז אמש (שני) על שורה של הגבלות נוספות במסגרת המאבק בהתפשטות וירוס קורונה במדינה. ההגבלות החדשות חלות על כל 60 מיליון תושבי המדינה. החל מהיום, תושבים שמעוניינים לנוע ברחבי המדינה יזדקקו לאישור מיוחד מהרשויות, ותנועה תתאפשר רק במקרי חירום.

בתי הספר והאוניברסיטאות בכל המדינה יישארו סגורים עד 4 באפריל. חל איסור על אירועי הספורט ואירועים אחרים שבהם מתכנסים אנשים. העוצר שחל על אזור צפון איטליה, האוסר על בארים ופאבים לפעול אחרי 18:00, יורחב לכלל המדינה.

הצעדים החדשים מגיעים לאחר שאיטליה הודיעה אתמול כי מספר הנדבקים בנגיף עלה ליותר מ-9,000 ומספר המתים מהמחלה עלה ל-463.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טראמפ: צעדים להקלה על עסקים

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר הלילה כי ייתכנו צעדים כלכליים שיקלו על עסקים גדולים וקטנים שנפגעו בגלל התפשטות הקורונה, לדבריו, "הם לא צריכים לשלם עבור משהו שהם לא אחראיים לו". בין היתר נשקלת האפשרות של הקלה במס עקב הנזקים שנגרמו לכלכלה. טראמפ אמר כי "הבית הלבן משוחח עם אנשי ענף המלונאות בנושא".

סגן הנשיא מייק פנס הודיע על כי בקרוב יתבצע בידוק שיתבצע בקרוב לכל הנכנסים לארה"ב מאיטליה ומדרום קוריאה. לדבריו, "חברות הפארם האמריקניות עובדות מסביב לשעון כדי למצוא חיסון לנגיף".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עוד 50 אלף ישראלים בבידוד

משרד האוצר היה שותף להחלטה על סגירה דה פקטו של כל הטיסות לישראל. חובת הבידוד היתה הדרישה של משרד הבריאות, ומשרד האוצר לא התנגד לה, זאת תוך הסתכלות על תרחיש הייחוס של איטליה, שבכל מקרה נכנסה להסגר, והיא סובלת מנזק כבד לכלכלה שלה בעקבות התפרצות המגיפה - כך שסגר מרצון שישראל מטילה על עצמה במטרה למנוע התפרצות המגיפה כאן לא נראה בלתי סביר.

עם זאת, בהחלטה הוכנס שינוי מהותי אחד: הוחלט שחובת הבידוד על השבים מחו"ל לא תהיה רטרואקטיבית, כלומר היא לא תחול על מי ששבו מחו"ל במהלך השבועיים האחרונים ולא נכנסו לבידוד. השינוי בהחלטה נבע מהעלות העצומה של הטלת בידוד על כל מי ששב מחו"ל בשבועיים האחרונים, וצפוי לשוב עוד בשבועיים הקרובים – מדובר על 200 אלף איש, והכלכלנית הראשית באוצר, שירה גרינברג, העריכה כי הכנסתם לבידוד תעלה למשק 1.1 מיליארד שקל.

בשל העלות הכבדה הוחלט להכניס לבידוד רק את מי שצפויים לשוב מחו"ל מעתה והלאה, כלומר 50 אלף איש במקום 200 אלף איש. ההחלטה הזו כנראה חסכה כחצי מיליארד עד 700 מיליון שקל, ולכן העלות המוערכת של סגירה בפועל של המרחב האווירי של ישראל הצטמצמה מכ-4.9 מיליארד שקל בחודש, לכ-4.3-4 מיליארד שקל.

>> לידיעה המלאה

(מירב ארלוזורוב)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החולה ה-50: תושבת מחוז חיפה שחזרה מטנריף, מצבה טוב

משרד הבריאות הודיע על החולה המאובחנת ה-50 בישראל, תושבת מחוז חיפה, שחזרה מטנריף דרך מדריד ב-3.3. עוד מסרו במשרד כי נכנסה לבידוד החל מה-4.3 ומאז לא היו לה מגעים נוספים, וכי מצב בריאותה טוב. המשרד פרסם את פרטי הטיסות שלה ואת מועד ביקורה בתיאטרון הצפון, ודרש מכל מי שנכח בתיאטרון ובטיסות לדווח על כך ולהיכנס לבידוד ביתי.

 • 25.2, יום שלישי ב-06:00: טסה מתל אביב למדריד בטיסת איבריה ib3317 שנחתה ב-10:30. בשעה 13:45 טסה ממדריד לטנריף בטיסת איבריה ib3940 שנחתה ב-15:35.
 • 3.3, יום שלישי ב-11:05: טסה מטנריף למדריד בטיסת איבריה ib3943 שנחתה ב-14:55. לאחר מכן טסה ב-17:00 ממדריד לתל אביב בטיסת איבריה ib3316 שנחתה בנתב"ג ב-22:45.
 • 4.3, יום רביעי בין 18:00-17:30: ביקרה בתיאטרון הצפון בקרית חיים.
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החולה המאובחן ה-49: תושב מחוז חיפה שחזר מטנריף, מצבו בינוני

מניין חולי הקורונה המאובחנים בישראל עלה ל-49: החולה האחרון הוא תושב מחוז חיפה שחזר מטנריף ב-4.3 ונכנס לבידוד ביתי. ממשרד הבריאות נמסר כי מצבו מוגדר בינוני. במשרד פרסמו את פרטי הטיסות ומסלול הנסיעה לביתו לאחר נחיתתו, ודרשו מכל מי שנכח במחיצתו לדווח על כך ולהכנס לבידוד.

 • 23.2, יום ראשון ב-05:00: טס מתל אביב לליסבון בטיסת אייר פורטוגל מספר 1604, שנחתה ב-09:25. 
 • 24.2, יום ראשון ב-09:25: טס מליסבון לטנריף בטיסת אייר פורטוגל מספר 1128, שנחתה ב-11:55.
 • 3.3, יום שלישי ב-12:40: טס מטנריף לליסבון בטיסת אייר פורטוגל מספר 1127, שנחתה ב-14:55. 
 • 4.3, יום רביעי ב-14:20: טס מליסבון לתל אביב בטיסת אייר פורטוגל מספר 1603, שנחתה בנתב"ג ב-21:30.
 • 4.3, יום רביעי ב-22:30: נסע בשירותי ההסעה של נתב"ג אל תחנת הרכבת בהרצליה. מהרצליה נסע ברכבת אל תחנת חוף הכרמל בחיפה. 
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ארבעה ישראלים נדבקו מחולה מאומת; מניין החולים המאובחנים בישראל עלה ל-48

ארבעה ישראלים אובחנו כחולי קורונה לאחר שנדבקו כתוצאה ממגע הדוק עם חולה מאומת. בכך עולה מניין החולים המאובחנים בישראל ל-48. משרד הבריאות פרסם כי חולה מספר 45 היא תושבת ירושלים בת 60, וכי חולים 46-48 הם תושבי המרכז. המשרד הודיע כי יפרסם בהקדם את ממצאי החקירה האפידמיולוגית של החולים החדשים. 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

וול סטריט צללה ביותר מ-7%; המסחר הופסק בראשונה מאז 2008

בורסות וול סטריט רשמו הנפילה היומית החדה ביותר מאז המשבר הפיננסי העולמי ונסגרו על סף כניסה לשוק דובי, לאחר שבתחילת היום הופסק המסחר למשך 15 דקות עקב הפעלת מנתק זרם - הפסקת המסחר הראשונה בוול סטריט מאז שנת 2008.

הנפילות נרשמו על רקע התגברות החששות מפני התפשטות נגיף הקורונה בעולם, ולאחר שמחירי הנפט קרסו ב-25% - היום הגרוע ביותר מאז מלחמת המפרץ בשנת 1991 - אחרי שסעודיה פתחה במלחמת מחירים נגד רוסיה.

מדד דאו ג'ונס צנח ב-7.8% בדרכו ליום הגרוע ביותר מאז דצמבר 2008. מדד S&P 500 צלל ב-7.6% - הנפילה היומית החדה ביותר מאז דצמבר 2008 - והשלים צניחה של 19% מהשיא שבו נסגר ב-19 בפברואר - ונמצא על סף כניסה לשוק דובי, שהגדרתו המקובלת היא נפילה של 20% מהשיא. מדד נאסד"ק צנח ב-7.3%.

בתחילת יום המסחר, נפילה של 7% במדד S&P 500 גררה הפעלת מנתק זרם והפסקה של המסחר למשך 15 דקות. הפעם האחרונה שבה הופעל מנתק זרם - מנגנון שנקבע בעקבות המפולת של יום שני השחור ב-1987 - היתה בדצמבר 2008 בשיאו של המשבר הפיננסי העולמי.

הפסקת מסחר נוספת בת 15 דקות היתה מופעלת במקרה של נפילה של 13% במדד S&P 500. במקרה שהנפילות היו מגיעות ל-20% היה מופסק המסחר לשארית היום, אולם רק אם הדבר היה מתרחש ב-35 הדקות האחרונות של יום המסחר. עד היום, מעולם לא הופעל מנתק זרם לנפילות של 13% האו 20%.

מגזרי האנרגיה, הבנקאות ותיירות הובילו את הנפילות היום בוול סטריט. מניות ענקיות האנרגיה אקסון מוביל ושברון צללו ב-12% וב-15% בהתאמה בוול סטריט, בעקבות צניחת מחירי הנפט.

מניות הבנקים ג'י.פי מורגן צ'ייס, גולדמן סאקס, סיטי, מורגן סטנלי ובנק אוף אמריקה צנחו ב-10%-16% בצל חששות כי נפילת התשואות תפגע ברווחים.

מניית קרניבל, חברת שיט התענוגות הגדולה בעולם שבראשה עומד מיקי אריסון - אחיה של שרי אריסון - נפלה בכ-20% ואיבדה יותר ממחצית משווייה מתחילת השנה. מניית רויאל קריביאן, חברת שיט התענוגות השנייה בגודלה בעולם, צללה ביותר מ-25%.

מניות נוספות שבלטו לרעה היום: ענקית המיכון הכבד קטרפילר צללה ב-14%; יצרנית המטוסים בואינג התרסקה ביותר מ-13%; חברת השבבים אינטל צנחה בקרוב ל-9%; יצרנית אייפון אפל נפלה בכמעט 8%; יצרנית המכוניות החשמליות טסלה צללה ביותר מ-13%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תושבת המרכז שחזרה מטנריף אובחנה כחולת קורונה; מניין המאובחנים בישראל עלה ל-44

משרד הבריאות אבחן כחולת קורונה ישראלית נוספת, תושבת המרכז שחזרה מטיול מאורגן בטנריף. בכך עולה מניין המאובחנים בישראל ל-44. המשרד פרסם את הטיסות ובית המלון בטנריף בו לנה, ודרש מכל מי ששהה במקומות ובזמנים אלה לדווח על כך ולהכנס לבידוד ביתי.

 • 25.2, יום שלישי ב-05:20: טסה מתל אביב לציריך בטיסת סוויסאייר 257LX, ולאחר מכן טסה מציריך לטנריף ב-09:35 בטיסת סוויסאייר 8214LX.
 • 3.3-25.2, שהתה במלון לאס וגאס בטנריף, בו שהו באותה עת עוד תשע קבוצות של ישראלים.
 • 3.3, יום שלישי ב-14:00: טסה מטנריף לציריך בטיסת סוויסאייר 8215LX, ולאחר מכן טסה ב-22:40 מציריך לתל אביב בטיסת סוויסאייר 256LX.
 • 4.3, יום רביעי בשעות הבוקר: נכנסה לבידוד ביתי. 
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בורסות העולם ביום הגרוע מ-2008: 12 טריליון ד' נמחקו תוך 10 ימים

כ-12 טריליון דולר נמחקו משווי השוקי המניות הגלובליים בתוך 10 ימים בלבד, בצל החששות מהתפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם.

מדד המניות הכלל עולמי של MSCI צונח כעת ב-6.3%, הנפילה היומית החדה ביותר מאז דצמבר 2008, תוך מחיקת כשלושה טריליון דולר משווי שוקי המניות העולמיים, לפי רויטרס.

לפני הנפילות החדות של היום (ב'), העריכו אנליסטים של בנק אוף אמריקה כי בתשעה ימי המסחר האחרונים נמחקו תשעה טריליון דולר משווי השווקים הגלובליים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ספרד: כל מוסדות החינוך במחוז מדריד יסגרו עד להודעה חדשה

הממשלה המחוזית במדריד הודיעה על סגירתם של כל מוסדות החינוך - אוניברסיטאות ובתי ספר - במחוז, בניסיון למנוע את התפשטות הקורונה. מספר מקרי הקורונה בבירה הספרדית ובסביבתה קפץ ב-24 השעות האחרונות מ-202 ל-469, בעוד מספר המקרים המאומתים בספרד כולה עומד על 577 ומספר מקרי המוות מגיע ל-13 בני אדם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו: "כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד של 14 יום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אחרי יממה של דיונים מורכבים קיבלנו החלטה: כל מי שיגיע לישראל מחו"ל ייכנס לבידוד של 14 יום. זו החלטה קשה, אבל היא חיונית כדי לשמור על בריאות הציבור - ובריאות הציבור קודמת לפני הכל. ההחלטה הזאת תהיה בתוקף לשבועיים, ובמקביל אנחנו מקבלים החלטות כדי לשמור על כלכלת ישראל". ההנחיה חלה באופן מיידי על ישראלים, אולם תחול על זרים בתוך 72 שעות מהיום.

לפי משרד האוצר, עלות המהלך למשק נאמדת ב-4.9 מיליארד שקל בחודש - כשרוב הסכום נובע מעלויות עקיפות. הסיבה לעיכוב בהחלטה היא הקושי לכלול את ארה"ב ברשימת המדינות שהחזרה מהן מחייבת כניסה לבידוד.

נתניהו קיים היום סדרת דיונים בנושא נגיף הקורונה, בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בדיונים נדונה מדיניות הנכנסים לישראל מחו"ל, היערכות כלכלית, וכן דיון מדעי-טכנולוגי על נגיף הקורונה בהשתתפות מומחים.

בדיונים השתתפו שר הבריאות, שר האוצר, שר הפנים, שר הכלכלה, שר התיירות, שר התחבורה, שר החקלאות, שר העבודה והרווחה, מנכ"לי משרדי הממשלה הרלוונטיים, גורמים ממשרד הביטחון, מנהל המכון הביולוגי, המדען הראשי במשרד המדע והטכנולוגיה, יו"ר רשות החדשנות וגורמים נוספים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שופרסל מבקשת לקלוט 400 עובדים מיידית לתגבור מערך משלוחי האונליין

חברת שופרסל מודיעה כי לאור הביקוש הרב לשירותי משלוחים של שופרסל אונליין, החברה נערכת להרחבה משמעותית של משמרות העבודה, לרבות עבודת לילה. זאת כדי לתת מענה לביקוש הגובר של לקוחותינו למוצרי מזון ומוצרי צריכה שונים. 

"אנו מבקשים לגייס 400 עובדים בימים אלו לתפקידי ליקוט (הכנת משלוחים להפצה) ומזמינים את המעוניינים לפנות אלינו לצורך בחינת אפשרות קליטה בחברה", נמסר.

(עדי דברת)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בן זוגה של רופאה בשיבא חלה בקורונה

מהמרכז הרפואי שיבא נמסר: בעקבות אבחנה חיובית של בן זוג של רופאה במלר"ד שיבא לקורונה הוחלט במרכז הרפואי, לנקוט במשנה זהירות וטרם קבלת תשובת הבדיקה של הרופאה להנחות את כל מי שהיה בסביבתה הקרובה להכנס לבידוד בית מניעתי.

במקביל, אנו פועלים לאתר את המטופלים שבאו במגע עם הרופאה, על מנת להתכונן לאפשרות שבדיקותיה יחזרו חיוביות.
שיבא נערך להמשיך את רציפות הטיפול במלר"ד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה קורונה מספר 42 בישראל

הודעה לציבור- חולה קורונה- חולה מספר 42 >>>>>>>>
יום שני, 9.3, 19:00

חולה מספר 42 הינו גבר בן 41 מאזור השרון שחזר מספרד ונמצא בבידוד.

להלן סיכום החקירה האפידמיולוגית:

טיסה הלוך:
25.02 בטיסת פגסוס PC786 מתל אביב לאיסטנבול בשעה 17:30
26.02 בטיסת פגסוס PC1099 מאיסטנבול למדריד בשעה 08:45

טיסה חזור:
2.3 בטיסת אל על LY398 ממדריד שהמריאה בשעה 23:15, ונחתה בנתב"ג ב-2.3 בשעה 04:50

בנוסף החולה היה במקומות הבאים:

תאריך 3.3 
אולמי "מפלים" בראשון לציון
שעות: 21:00-23:00

תאריך 4.3
מלון דיויד אינטרקונטיננטל
שעות: 06:00-16:00
סופרמרקט "שימורי איכות" המכתש 6 חולון
שעות: 16:30-17:30

כל מי שהיה בטיסות או במקומות הנ"ל מתבקש להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פורסם המסלול של החולה ה-30

עדכון להודעת דובר- חולה מספר 30>>>>>
יום שני 09.03, 18:40

1. בתאריך 1.3 בשעות 20:00-21:45
החולה הייתה במכון MRI באסף הרופא.

2. בתאריך 3.3 בשעות 09:30-13:00
החולה הייתה במספרה יורם בן עמי שער ראשל"צ.

כל מי שהיה במקומות ובשעות שצוינו לעיל מתבקש להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות: 
http://bit.ly/MOH-Corona 
או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400
במוקדי קופות החולים. 

אם במהלך הבידוד מופיעים תסמינים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד״א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עוד שני חולים בקורונה: 40 ו-41

הודעה לציבור חולה קורונה - חולים 40-41>>>>
יום שני , 9.3.20 , 18:50 

*חולה מספר 40 הינו גבר בן 38 מתל אביב שחזר מאוסטריה.

טיסה הלוך:
23.2 בטיסת אל על 347LY מתל אביב לציריך בשעה 11:00
טיסה חזור:
1.3 בטיסת אל על LY344 מציריך ב- 21:15, שנחתה בתל אביב ב-2.3 בשעה 02:10

*חולה מספר 41 הינו גבר בן 52 מתל אביב שחזר מאוסטריה

טיסה הלוך:
29.2 בטיסת SWISSAIR LX257 מתל אביב לציריך בשעה 05:20
טיסה חזור:
5.3 בטיסת SWISSAIR LX256 מציריך ב-22:00, שנחתה בתל אביב ב-2.3 בשעה 02:30

פרטים מלאים על החקירה האפידמיולוגית ומיקומים מדויקים יפורסמו בהקדם.

כל מי שהיה בטיסות הנ״ל מתבקש להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות: 
http://bit.ly/MOH-Corona 
או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400
במוקדי קופות החולים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הנגיד: "אירוע הקורונה פוגש את המשק במקום טוב מאוד"

"אירוע הקורונה פוגש את המשק במקום טוב מאוד" - כך אמר נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון בהודעה מיוחדת שפירסם הערב. "הנתונים הכלכליים החזקים – ביניהם יחס חוב לתוצר ושיעור אבטלה נמוכים, עודף בחשבון השוטף, רמה גבוהה של יתרות מט"ח, ומערכת פיננסית חסונה - מגדילים את העמידות של המשק למול ההתפתחויות". 

לדברי הנגיד, בנק ישראל תומך מצדו בפעילות העסקית במשק: "המדיניות המוניטרית ממשיכה ותמשיך להיות מאוד מרחיבה; הריבית הנמוכה תומכת בפעילות הכלכלית. בנק ישראל בראשותי ימשיך ללוות את ההתפתחויות הכלכליות ולא נהסס לפעול במסגרת סמכותנו כדי להוסיף ולתמוך בפעילות הכלכלית והפיננסית במשק.

אני גם בטוח שהממשלה תמשיך לעשות את חלקה כדי לסייע למשק ככל שיידרש. חשוב שגלגלי הכלכלה הישראלית ימשיכו להסתובב במלוא המרץ ככל שניתן. אני סמוך ובטוח שהמשק הישראלי, שמורגל אולי יותר מכל משק אחר בעולם לקיים פעילות כלכלית איתנה תחת אי-ודאות ותנאים שמשתנים במהרה, יצלח את התקופה הקרובה תוך פגיעה מינימלית".

(אבי וקסמן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בשל הקורונה: ועד עובדי הרכבת דורש לסגור מיידית את תחנת נתב"ג

משרד התחבורה פירסם הבוקר (שני) הנחיות בטיחות למפעילות האוטובוסים לצמצום הסכנה להידבקות הנוסעים והנהגים בווירוס קורונה, אולם הנחיות דומות לא ניתנו לרכבת.

"ועד העובדים מתריע כבר שבועיים כי עובדי הרכבת חשופים, וכי המגע היומיומי של העובדים עם נוסעים, בעיקר בתחנת נתב"ג, מסכן עשרות עובדים ואלפי נוסעים מדי יום", כתבה יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי, למנכ"ל הרכבת, מיכה מייקסנר. "איני מכירה את השיקולים שהובילו את משרד התחבורה לפרסם הנחיות רק לגבי אוטובוסים, ואולם אנו דורשים כי יפורסמו באופן מיידי הנחיות לעובדי הרכבת ולציבור הנוסעים ברכבת במטרה לשמור על בריאותם של העובדים והנוסעים". 

לידיעה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ה-OECD ביטל פרסום חודשי של אומדני הצמיחה: "כבר אינם מעודכנים"

קביעת המדיניות המוניטרית בבנקים מרכזיים בעולם נתקלת בימים אלה בקושי עקב היעדר נתונים זמינים על ההשפעות בפועל של משבר הקורונה.

הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD) החליט השבוע לבטל את הפרסום החודשי של האינדיקטורים המובילים (המקדימים) לצמיחה במדינות הארגון (Composite Leading Indicators), והודיע כי הפרסום הבא צפוי רק ב-8 באפריל. לפי הודעת הארגון, הנתונים שבידיו כעת אינם משקפים כיאות את המצב בשטח, בין השאר בגלל השינויים שחלו בשבועות ואף בימים שחלפו מאז שחלקם נאספו.

(אבי וקסמן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקניון, הקלפי ובית הכנסת: המסלול של החולה שמקור הידבקותו עדיין לא ידוע

משרד הבריאות פירסם אחר הצהריים את המקומות והתאריכים של חולה מספר 29, שמקור הידבקותו בקורונה עדיין לא ידוע.

1. בתאריך 28.2 בין השעות 
17:00-18:30 בית כנסת חב"ד בישוב ענב.

2. בתאריך 29.2 בין השעות 
10:30-12:30 בית כנסת חב"ד בישוב ענב.

3. בתאריך 1.3 בין השעות
17:00-18:30 סופר אושר עד בפתח תקווה.
19:30-21:00 הקניון הגדול בפתח תקווה. חנויות גלי, זארה, אלדו, ספרינג, סושייה אושי אושי ובית קפה ניו דאלי.

4. בתאריך 2.3 בין השעות
17:00-17:30 קלפי במועדון בישוב ענב.

5. בתאריך 3.3 בין השעות
11:00-12:30 בית אבות נווה אורה, רחוב ארגמן ירושלים מחלקת תשושי נפש.

6. בתאריך 3.3 בין השעות 
12:30 עד 13:30 קניון רב שפע ברחוב שמגר בירושלים, בקומה האחרונה, בשתי חנויות: אביזרים לפורים וחנות לבייגלה

7. בתאריך 7.3
שבת זכור תפילת שחרית בין השעות 09:30 ל 10:00 עזרת גברים בית הכנסת חסידים בטלז סטון.

8. בתאריך 7.3 בין השעות 
19:30-20:00 נבדק במוקד רפואי באלעד ברחוב רבי עקיבא.

כל מי ששהה במקומות שצוינו בימים ובשעות המפורטים מתבקש להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות: http://bit.ly/MOH-Corona או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400

אם במהלך הבידוד מופיעים תסמינים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד״א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף. 

להנחיות בדבר אופן בידוד ביתי יש להיכנס לאתר משרד הבריאות: 
http://bit.ly/MOH-Corona

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חיילים ואנשי קבע שחוזרים מחו"ל - לא ייכנסו שבועיים לצבא

צה"ל לא מחכה להנחיות משרד הבריאות וראש הממשלה. בדיון שהתקיים היום (ב') במטכ"ל הוחלט על בידוד דה פקטו לחוזרים מכל המדינות בחו"ל - הם לא יחויבו בבידוד ביתי, אך לא יורשו להיכנס ליחידות השונות של צה"ל. ההוראה תקפה במשך שבועיים ממועד החזרה. ביום חמישי האחרון הוחלט בצה"ל לאסור לחלוטין על יציאת אנשי קבע וסדיר לחו"ל, לכל המדינות, והוראה זו משלימה אותה. בצבא חוששים מהדבקה בבסיסים ומוכנים לנקוט בפעולות רדיקליות כדי למנוע זאת.

אתמול התקיימה מסיבת עיתונאים שבה היו צפויים ראשי משרד הבריאות וראש הממשלה להודיע על צעדים נוספים במאבק בקורונה, אך בסופו של דבר לא הוחלט עד כה על צעדים כאלה, למעט הצהרה כי נשקלת אפשרות לחייב את החוזרים מכל מדינה בחו"ל בבידוד ביתי. עד כה לא נמסרה החלטה.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בנק ישראל: משבר הקורונה צפוי לפגוע ב-0.7% מהצמיחה

פגישת הנגיד עם בנקאים בכירים, היום
פגישת הנגיד עם בנקאים בכירים, היוםצילום: בנק ישראל

אם משבר הקורונה יסתיים בתוך ארבעה חודשים, עד סוף הרבעון השני, פגיעתו בתוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל צפויה להסתכם בכ-0.7% מהתמ"ג השנתי – כך קובעות הערכות מעודכנות של בנק ישראל. עם זאת, האי-ודאות באשר להיקף המשבר ופגיעתו עדיין רבה מאוד. בתחזית המלאה האחרונה שפירסמה חטיבת המחקר בבנק ישראל – תחזית מינואר, שלא הביאה בחשבון את משבר הקורונה - היא צפתה צמיחה של 2.9% ב-2020.

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, הציג את ההערכה המעודכנת בפגישה שערך היום (שני) בלשכתו עם מנכ"לי שבעת הבנקים בישראל, בהשתתפות המפקחת על הבנקים היוצאת, ד"ר חדוה בר, והמשנה לנגיד, אנדרו אביר. הנגיד קרא לבנקים להקל את מדיניות האשראי שלהם, כדי לסייע למשק לצלוח ביתר קלות את המשבר. לדבריו, "מערכת הבנקאות חסונה, וחיוני שהבנקים יידעו למצוא את האיזון בין מדיניות אשראי אחראית לבין צורכי המימון של המשק - ובמיוחד ביחס למגזר העסקי, ובדגש על העסקים הקטנים והבינוניים".

הנגיד אמר למנכ"לי הבנקים כי אם כל בנק יקשיח את מדיניות האשראי שלו במידה משמעותית, המשק יצמח לאט יותר – "דבר שיצדיק בדיעבד מדיניות אשראי מחמירה שהבנקים נקטו, ויהפוך לנבואה שמגשימה את עצמה. לעומת זאת, אם כל בנק והבנקים האחרים במערכת, יקלו אפילו במעט במדיניות האשראי שלהם, יסייע הדבר לצלוח את הקשיים התזרימיים שעלולים להעיב על עסקים עם פעילות כלכלית בריאה, והמשק יצלח את תקופת הביניים ויצמח מהר יותר". על פי בנק ישראל,  "המנכ"לים נענו לקריאה של הנגיד והמפקחת ואמרו שיירתמו לסייע לחברות וללקוחות של מערכת הבנקאות". בדיון הוחלט להקים צוות בהשתתפות כל הבנקים, בהובלת הפיקוח על הבנקים, "לבחינת צעדים נוספים שניתן יהיה לבצע כדי להקל על לקוחות הבנקים אם הדברים יוחמרו".

לדברי המפקחת בר, "מערכת הבנקאות בישראל ערוכה בהיבטי הון ונזילות לתרחישים שייתכנו בדרגות חומרה שונות, ויכולה לתמוך בהמשך הפעילות העסקית במשק. לבנקים יש עודפי הון של כ-14 מיליארדי שקל מעל ליחסי ההון הרגולטוריים, ולכן הם יכולים להמשיך לתת אשראי לחברות טובות שנקלעו לקשיים תזרימיים עקב המצב".

הנגיד ציין בפגישה כי מינה צוות בראשות המשנה לנגיד, שירכז את הקשר של הבנק עם רשויות אחרות בנושא משבר הקורונה, ויוביל את פעולות הבנק. לדבריו, חרף הפגיעה הצפויה של המשבר בצמיחת המשק, לאחר שהתפשטות הנגיף תיבלם צפויה הצמיחה לחזור לתוואי ששרר לפני המשבר – כך שקצב הצמיחה יואץ זמנית. "קצב ההתאוששות יושפע מצעדי המדיניות שיינקטו במהלך המשבר כדי למתן את נזקיו", נכתב בהודעה שפירסם בנק ישראל על פגישת הנגיד עם ראשי הבנקים.

"עם זאת", הודגש, "מדובר באירוע מתגלגל, וקיימת אי-ודאות גדולה באשר להמשך התפשטות הנגיף והמשמעויות הנובעות מכך מבחינת הפעילות הכלכלית בעולם ובישראל, אשר עלולה להשפיע גם על עוצמת הפגיעה בצמיחת המשק.  האי-ודאות נובעת משלושה גורמים: משך האירוע; עוצמת התפשטות הנגיף במדינות אחרות כמו גם מידת ההתפשטות של הנגיף בישראל; והעוצמה של צעדי המניעה להתפשטות הנגיף שיינקטו במדינות השונות ובישראל, וההשפעה הכלכלית של צעדים אלה".

בנק ישראל הדגיש כי "מהצגת הדברים היום, ומהשיח השוטף שמקיים בנק ישראל עם הבנקים, וכן מניתוח נתונים שהועברו מהבנקים לפיקוח על הבנקים, עולה תמונה שלפיה החשיפה כיום של המערכת הבנקאית למשבר היא בהיקף מצומצם, ושהבנקים גם ערוכים להחמרה במצב, ככל שהאירוע יתמשך ויורחב ברמה עולמית ומקומית. כמו כן, נראה כי המערכת הבנקאית נוקטת בצעדים המתאימים והאחראיים לניהול השוטף של שרותי הבנקאות השונים. הנגיד והמפקחת על הבנקים ציינו לחיוב את הפעולות שנקטה והביעו אמון במערכת הבנקאית בישראל ובפרט לניהול הסיכונים שלה".

(אבי וקסמן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צה"ל מקדים את המדינה: כל מי ששב מחו"ל צריך להיכנס לבידוד

בזמן שהמדינה מתמהמהת בהחלטה האם להכריז כי כל מי ששב מחו"ל צריך להיכנס לבידוד, בצה"ל כבר קיבלו את ההחלטה.

לפי החלטת הרמטכ"ל, משרתים ששבו לישראל מכל מדינות העולם אינם רשאים להיכנס לבסיסי צה״ל במשך שבועיים מיום הגעתם ארצה - גם אם אינם מחויבים בבידוד. 

כ-2,100 חיילים נמצאים בבידוד, מרביתם חזרו מחופשה פרטית בחו"ל וחלקם פגשו בחולים שאובחנו כנושאי הנגיף. כ-300 חיילים כבר סיימו את הבידוד ושבו ליחידותיהם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבוצות ליגת העל בכדורסל צפויות להפסיד 10 מיליון שקל אם העונה תבוטל

8,235 צופים הגיעו אתמול להתמודדות בין הפועל ירושלים למכבי תל אביב, בהתאם להגבלות שניתנו על ידי משרד הבריאות. על פי הערכות, במקרה שבו הנחיות משרד הבריאות ישתנו, ויוחלט כי אין לאפשר כניסת קהל למשחקי הליגה בכדורסל, כל קבוצה בליגת העל עלולה להפסיד עשרות אלפי שקלים.

בתרחיש קיצוני שבו יופסקו המשחקים, הקבוצות צפויות להפסיד סך של כעשרה מיליון שקל, בהתאם לחישוב התשלומים שאמורים להתקבל מזכויות שידור והסכמי שיווק וחסויות. לסכום זה יתווספו כ-1.5 מיליון שקל במקרה שבו יבטלו את הפיינל-פור. 

(יואב כהן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נפילות של 7.3% בבורסה, חברות הביטוח חוטפות

מחריפות ירידות השערים בבורסה. מדד תא 35 יורד ב-7.35%, מדד תא 125 יורד ב 7.25% ומדד הבנקים קורס ב-6.8%. מחזור המסחר עומד על 2.3 מיליארד שקל. מניית דלק יורדת ב-32%. מניות הביטוח מתקשות להתאושש והירידות מחריפות בהובלת מניות מגדל וכלל ביטוח שיורדות 16% כל אחת. מניות הבנקים יורדות ב-7%.

הירידות בעקבות הפידיונות הכבדים בקרנות הנאמנות מחלחלות גם לשוק האג"ח. כל האג"ח הממשלתי הצמוד למדד יורדות עד 1.6%. האג"ח הממשלתי הלא צמוד למדד יורדות עד 0.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יו"ר רשות ני"ע: "על ציבור המשקיעים לכלכל את צעדיהם בקור רוח"

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

לאחר יום שני רצוף של ירידות חדות בבורסה, על רקע נגיף הקורונה, שצפויים גם לגרום לפדיונות של 5 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות - מתייחסת לכך יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "כאמירה למשקיע וככלל - קבלת החלטה בחופזה אינה משרתת אינטרס של אדם זה או אחר, ועיקרון זה רלוונטי כמובן לכל תחומי החיים, ובתוכם גם להשקעה בשוק ההון. אנו ממליצים לציבור המשקיעים, גם בעת מאתגרת הזו, לכלכל את צעדיהם בקור רוח, תוך הענקת המשקל המתאים לצרכיהם האישיים ולאופק ההשקעה הרלוונטי.

"הרשות פועלת מול הגופים המפוקחים על מנת לספק מענה וקשב לצרכים שלהם וכדי לוודא שתפקודם לא ייפגע לצורך מתן מידע מלא, רלוונטי ועדכני למשקיעים".

עוד הוסיפה גואטה כי "רשות ני"ע היא שותפה מלאה לצוות הרגולטורים הפיננסיים, ועומדת לרשות כל גורמי המקצוע בממשלה ובשוק ההון, לסיוע ככל שניתן, על מנת לצמצם את השלכות נזקי משבר וירוס הקורונה על המשק כולו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"60% מהמטען המיובא בטיסות מגיע במטוסי נוסעים"

הממשלה צריכה לתת מענה ליבוא סחורה לישראל במקרה שתחליט על סגירת ישראל לכניסת תיירים מכל מדינות העולם, ועל בידוד של ישראלים השבים מכל המדינות – כך אמר הבוקר (ב') אמיר שני, סגן נשיא לשכת המסחר תל אביב והמרכז, ובעלי קבוצת עמית עמילות מכס ותחבורה. שני דיבר בתל אביב, בדיון שעורך איגוד לשכות המסחר בהשפעות הקורונה על המגזר הקמעוני.

לדברי שני, "60% מהמטען המיבוא בטיסות מגיע לישראל במטוסי נוסעים, ולא במטוסי מטען", ולכן עצירה של טיסות נוסעים תפגע ביבוא הסחורות. הוא אמר כי הוא מצפה מהמדינה להתייחס לכך אם תקבל החלטות שישפיעו על התעבורה האווירית מכל מדינות העולם, ובמידת הצורך לסייע בארגון של טיסות מטען.

(אבי וקסמן)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה ישראלי באתונה נמצא חיובי לקורונה

משרד הבריאות מודיע על חולה ישראלי השוהה באתונה שנמצא חיובי לנגיף קורונה החדש. החולה טס בטיסות הבאות: 

1. תאריך 1.3
טיסת אל על 542  מאתונה לתל אביב בשעה 10:40

2. תאריך 1.3
טיסת אל על 71 מתל אביב למומביי  בשעה 20:15

3. תאריך 5.3
טיסת אל על 72 ממומביי לתל אביב 22:50

4. תאריך 6.3 
טיסת AEGEAN 922 תל אביב אתונה 05:40

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרסום ממצאי חקירה לחולים 36, 37, 38 ו-39

משרד הבריאות פירסם את ממצאי החקירה האפידמיולוגית לחולים 36, 37, 38 ו-39.

חולה מספר 36 טס לבריסל בין 3 במארס ועד 5 במארס. להלן פרטי הטיסות:

יציאה מתל אביב לבריסל, בתאריך 3.3 שעת המראה 16:05 ושעת נחיתה 20:05. מספר הטיסה SN3290.

יציאה מבריסל לתל אביב ב-5.3 שעת המראה 18:25 ושעת נחיתה 23:50, מספר הטיסה SN3291.

נכח במסעדת ג'פניקה ברחוב צבי תדמור 12 בחולון בתאריך 7.3 בשעות 13:00-14:00. אנשים ששהו בקרבתו מחויבים בבידוד.

חולה מספר 37 חזרה מטיול מאורגן בטנריף ב-4.3.

טיסת הלוך מתל אביב לציריך ב-25.2 בטיסת סוויסאייר מספר 257LX שהמריאה בשעה 05:20.

טיסת המשך מציריך לטנריף ב-25.2 בטיסת סוויסאייר מספר 8214LX שהמריאה בשעה 09:35.

היתה בטיול מאורגן בטנריף בתאריכים 25.2-3.3. שהתה במלון לאס וגאס בו שהו באותה עת עוד תשע קבוצות של ישראלים.

טיסת חזור מטנריף לציריך ב-3.3 בטיסת סוויסאייר מספר 8215LX שהמריאה בשעה 14:00.

טיסת המשך מציריך לתל אביב ב-3.3 בטיסת סוויסאייר מספר 256LX שהמריאה בשעה 22:40.

החולה נמצאת בבידוד ביתי החל מיום רביעי ה-4.3 בשעות הבוקר.

חולה מספר 38 נכח בטיסות הבאות:

טיסה מת"א לברצלונה ספרד ב-25.2 מספר טיסה LY393 שהמריאה בשעה 06:00.

ב27.2 טס מברצלונה לציריך, שוויץ, בטיסה LX1951 שהמריאה ב6:30.

ב-3.3 טס מציריך למוסקווה בטיסה SU2393 שהמריאה ב22:30.

חזר ממוסקווה לתל אביב ב-5.3 בטיסה SU0508 שהמריאה ב-14:15.

משדה תעופה חזר לביתו במונית לבידוד מוחלט, שם נשאר עד קבלת תוצאת הבדיקה.

חולה מספר 39 נסעה לחופשת סקי מאורגנת באוסטריה בחברת סקי דיל בין 27 בפברואר עד 5 במארס. נכנסה לבידוד מתאריך חזרתה ארצה ומאז לא היו לה מגעים נוספים.

להלן פרטי הטיסות:

טיסה הלוך: יציאה מתל אביב לציריך בתאריך 27.2 שעת המראה 07:30 ושעת נחיתה 11:00. מספר טיסה LY347.

טיסה חזור: יציאה מציריך לתל אביב בתאריך 5.3 שעת המראה12:40 ושעת נחיתה 17:35. מספר טיסה LY348.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרסום ממצאי החקירה לחולה קורונה 35

חולה מספר 35, נסע לטנריף בטיול מאורגן של חברת פגסוס בין ה-24 בפברואר ועד 4 במארס.

להלן פרטי הטיסות:

טיסות הלוך:

1. יציאה מתל אביב למדריד בתאריך 24.2 שעת המראה 08:00 ושעת נחיתה 12:30. מספר טיסה UX1304.

2. יציאה ממדריד לטנריף ב 24.2 שעת המראה 15:04 ושעת נחיתה 16:55. מספר טיסה UX9048.

טיסות חזור:

1. יציאה מטנריף למדריד ב 3.3 המראה ב 17:55 ושעת נחיתה ב 21:45. מספר טיסה UX9117.

2. יציאה ממדריד ב 3.3 בשעה 23:45 ונחיתה בתל אביב ב 4.3 בשעה 05:35. מספר טיסה UX1303.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרסום ממצאי החקירה לחולי קורונה 33 ו-34

חולים מספר 33 ו-34 נכחו במקומות הבאים:

בתאריך 2.3 בין השעות 10:30-11:00 סופר אלונית תחנת דלק דור אלון בכביש שש לכיוון צפון ליד מחלף בקה; 11:30-12:30 כרמיאל – ניחום אבלים רחוב אנקור 82; בשעות 12:30-13:30 כפר ירכא סופרמרקט מרקזה; 13:30-14:30 כפר ירכא מסעדת בורגר אנד סטייקס במרכז BIG.

בתאריך 3.3 בין השעות 14:50-15:30 מוסך מורשה של אופל, רחוב שפע טל 9 תל אביב.

בתאריך 4.3 בין השעות 14:00-14:30 חברת "בקהוף ישראל" רחוב הנגב 1, בית גולן, קריית שדה התעופה.

בתאריך 5.3 בין השעות 10:50-11:00 מרפאה כירורגית חזה לב במרפאות חוץ של בית חולים בילינסון.

החולים נמצאים בבידוד ביתי החל מיום שבת ה-7.3 בשעות הערב.

על פי הנחיות משרד הבריאות, אנשים שהיו בקרבתה מחויבים להיכנס לבידוד.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פרסום ממצאי החקירה לחולי קורונה 30, 31 ו-32

משרד הבריאות פירסם את ממצאי החקירה האפידמיולוגית לחולי קורונה מספר 30, 31 ו-32.

חולה מספר 30 נחשפה לחולה מאומת במסעדת פיש ברחוב פרופ' בני חבוט 7 ראשל"צ, ב-29.2 בשעות 13:00-15:00. בתאריך 2.3 בשעה 14:00 יצאה לבחור בקלפי 193 בבית ספר רננים בקריית ראשון. החולה נמצאת בבידוד ביתי החל מיום שני ה-2.3 בשעות הצהריים.

חולה 31 היתה בטיול קרנבלים באיטליה עם חולה מס׳ 11 ומס׳ 12. היתה בטיסה לאיטליה בקו תא ורונה בטיסת ישראאייר מספר 6H355 ביום רביעי ה-19/2 בשעה 1605. חזרה לישראל בקו ורונה-תל אביב בטיסת ישראאייר מספר 6H356 ביום שלישי 25/2 (נחתה בחצות הלילה ב26/2).

נוסעי הטיסה מוורונה לתל אביב והמשתתפים בטיול המאורגן מתבקשים להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות: http://bit.ly/MOH-Corona או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400.

להלן מקומות שהות של חולה מס׳ 31 לאחר החזרה ארצה: בתאריך 27/2 בין השעות 9:00 עד 12:00 ומ-15:20 עד 20:00 - חנות "פורטונה" במרכז גילת, שכונה ד׳, באר שבע. לאחר מכן נכנסה לבידוד ביתי.

חולה מספר 32 יצאה לברצלונה ב-27.2 בטיסת אל על LY393 וחזרה מברצלונה ב-1.3 בטיסת אל על LY394. להלן המקומות והתאריכים בהן נכחה, המחייבים את האנשים שהיו בקרבתה להיכנס לבידוד:

בתאריך 2.3 בין השעות 10:30-11:00 סופר אלונית תחנת דלק דור אלון בכביש שש לכיוון צפון ליד מחלף בקה; 11:30-12:30 כרמיאל – ניחום אבלים רחוב אנקור 82; 12:30-13:30 כפר ירכא סופרמרקט מרקזה; 13:30-14:30 כפר ירכא מסעדת בורגר אנד סטייקס במרכז BIG; בשעות 19:30-19:35 קלפי מספר 97 ברחוב קפלן 42 פתח תקווה. בימים 3.3-5.3 היתה במקום עבודתה ובביתה. החולה נמצאת בבידוד ביתי החל מיום חמישי ה-5.3 בשעות הבוקר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משחק רבע הגמר בין מכבי חיפה להפועל ב"ש ייערך ללא קהל

בהמשך להחמרה בהתפשטות מחלת הקורונה הנחה הבוקר (ב'), המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי משחק רבע גמר גביע המדינה בין קבוצות מכבי חיפה להפועל ב"ש ייערך ללא קהל.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עובד בשגרירות ישראל באתונה ושני בני משפחתו אובחנו כנשאי הנגיף

חיטוי מבנה בסלוניקי, בחודש שעבר
חיטוי מבנה בסלוניקי, בחודש שעברצילום: AFP

עובד בשגרירות באתונה ושניים מבני משפחתו אובחנו כנשאי נגיף הקורונה – כך נמסר ממשרד החוץ. זאת, לאחר שהעובד שהה ב-27 בפברואר על טיסה שבה נכחו קבוצת צליינים יוונים שביקרו בישראל וחלקם אובחנו כחולים לאחר שובם ליוון.

המשרד הודיע כי שגרירות ישראל באתונה תהיה סגורה היום ותעבור חיטוי על פי הנחיות משרד הבריאות הישראלי. עוד נמסר כי משרדי הבריאות של ישראל ויוון עומדים בקשר על מנת לטפל במקרה באופן המיטבי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות: בידוד גם לשבים ממצרים

מתגוננים מפני קורונה במצרים
מתגוננים מפני קורונה במצריםצילום: MOHAMED ABD EL GHANY/רויט

משרד הבריאות מעדכן הבוקר כי חלה חובת בידוד גם לאלו השבים ממצרים. הבידוד יחול רטרואקטיבית, כך שגם מי ששב בשבועיים האחרונים מהמדינה ייאלץ להיכנס לבידוד - ולהשלים שבועיים סה"כ ממועד כניסתו לישראל.

(רוני לינדר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד התחבורה: לא לעמוד באוטובוסים בינעירוניים; לפתוח את החלונות

מתגונן מפני קורונה על אוטובוס בסיאטל
מתגונן מפני קורונה על אוטובוס בסיאטלצילום: Grant Hindsley/The New York Times

במכתב שהעביר אתמול (א) מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, אמיר אסרף, למפעילות האוטובוסים נכללו הנחיות חדשות לצמצום הנזק לנוסעים והנהגים בתקופת התפשטות הקורונה. בין ההנחיות, נכתב: "יש למנוע ישיבה בשורת המושבים הקדמיים באוטובוסים העירוניים והבינעירוניים, באמצעות קשירת פס סימון ומודעות מתאימות.

בנוסף, התייחסו לנסיעה בעמידה: "ע"מ לצמצם צפיפות באוטובוסים, לא תתאפשר הסעת נוסעים בעמידה בקווים בינעירוניים עד להודעה חדשה. כמו כן, בקווים העירוניים על הנהג לבקש בצורה אדיבה מהנוסעים לעמוד מהשורה השנייה ואילך. זאת על מנת לצמצם שהות ממושכת בקרבת הנהג".

מעבר לכך, מנחים במשרד לאורר את האוטובוסים כמה שיותר: "יש לפתוח את החלונות באוטובוסים וברכבות ככל הניתן ובכלל הנסיעות, על מנת להבטיח אוורור מתמיד של חלל האוטובוס או הרכבת".

התחבורה הציבורית תמשיך בימים אלו לפעול כסדרה, אולם במשרד התחבורה נערכים לאפשרות של מחסור חמור בכח אדם. מפעילי התחבורה הציבורית התבקשו להעביר שתי תוכניות תפעוליות לחירום - האחת מתבססת על צימצום של 10% במצבת הנהגים, והשנייה במקרה של צמצום ב-25% במצבת הנהגים. 

"מאז החל משבר הקורונה אנחנו בוחנים כל העת מול המל"ל ומשרד הבריאות את השלכותיו על תחום התחבורה" אמר שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' והוסיף, "נעשה הכל כדי למזער את קצב ההדבקה של הנגיף. יש לנו אחריות כבדה על הכתפיים ואנחנו מתייחסים לצעדי המניעה והמזעור במלוא הרצינות מראשית ההתפרצות. ייתכן ותהיה חוסר נעימות זמנית אך אל מול הצעדים שמטרתם הצלת חיי אדם אין לנו ספק שנכון להתנהל בניהול סיכונים מחמיר".

מספר הנסיעות באוטובוסים אינו נמדד בכל יום, אך בתשובה ל-TheMarker, אמרו במשרד כי ככל הנראה חלה ירידה מינורית בלבד בהיקף הנסיעות.

(אסנת ניר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החולה שמקור ההדבקה שלו אינו ידוע: גבר בן 45, מאושפז בבילינסון

משרד הבריאות פירסם עוד פרטים על חולה מספר 29, שמקור ההדבקה שלו אינו ידוע. האיש, בן 45, הגיע עצמאית לבית חולים בילינסון עם מחלת חום. לאחר בירור נמצא שהוא חולה עם וירוס קורונה וסובל מדלקת ריאות. מצבו יציב.

מכיון שהוא אינו עונה לקריטריונים כפי שהוגדרו של חולה קורונה, הוא טופל בשלב הראשוני ככל חולה רגיל המגיע למיון. אנשי צוות שהיו עמו במגע לפני האבחנה, נשלחו לבידוד. במיון בבילינסון כל חולה זוכה לחדר אשפוז בודד. 

החולה מאושפז במתחם מבודד בחדר בידוד תקני עם לחץ שלילי, המונע יציאת אוויר מהחדר למחלקה ומטופל על ידי צוות מיומן וממוגן באופן מלא.

כל הצוותים המטפלים בחולה עברו הדרכה קפדנית באשר להתמגנותם ומלווים ע"י יחידת למניעת זיהומים וצוות משרד הבריאות.

בהתייחס לחולה מספר 29 אמר דובר מד"א, זכי הלר: אחד מהישראלים שאובחן כחולה בנגיף הקורונה הוא עובד מד"א. הוא אושפז להמשך טיפול ומצבו טוב.

עם קבלת הידיעה ממשרד הבריאות, פעלו במד"א לאיתור מהיר של כל מי שהיה במגע עם העובד במהלך השבועיים האחרונים, כדי שידווחו למשרד הבריאות ויכנסו לבידוד. במד"א מדגישים, כי העובד לא היה חלק מצוות הקורונה והוא לא בא במגע עם מטופלים שנחשדו כמי שנדבקו בנגיף. 

מנכ"ל מד"א אלי בין מסר: "מד"א נמצא בחזית המאבק במגפת הקורונה ובהגשת רפואת חירום לכלל תושבי המדינה. הצוותים שלנו פועלים מתוך תחושת שליחות אמיתית וכך ימשיכו חרף כל הסכנות והאיומים".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבריאות: עוד 10 חולים, מספר הנדבקים עלה ל-39

משרד הבריאות מעדכן כי  אובחנו עוד 10 חולי קורונה ומספר הנדבקים הגיע ל-39.

5 מהחולים הגיעו מאיטליה, ספרד, בלגיה ואוסטריה. ועוד 5 מגעים של חולים מאומתים ידועים.

פרטים מלאים על החקירות האפידמילוגיות ומיקומים מדויקים יפורסמו בהקדם.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איגוד רופאי בריאות הציבור: אסור לבודד את ישראל

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית: "קבלת ההחלטות במענה למצב החירום בבריאות הציבור חייבת להתבסס על אנשי המקצוע בבריאות הציבור והצוות לטיפול במגיפות, על עובדות ולא על פחדים. ארגון הבריאות העולמי מתנגד לסגירת גבולות. לקראת הדיונים על סגירת הגבולות אנו מבהירים כי המלצתנו המקצועית היא שלא לסגור את הגבולות.

"זהו מהלך שאינו בר קיימא, שיגרום לפגיעה קשה בהיערכות לקורונה ובחברה הישראלית. אסור להתחיל מהלך בלי לדעת איך נצא ממנו. במקום להסתגר יש להגביר את המאמצים לזהות העברה מקומית בישראל ולחזק את מוכנות מערכת הבריאות והחברה הישראלית. 'עם לבדד ישכון' איננה מדיניות נכונה.

"לכל הפחות, בממשלת מעבר, ראוי שההחלטה תתקבל תחת פיקוח פרלמנטרי ולאחר דיון ציבורי, על מנת להזים את החששות שמדובר בשיקול פוליטי".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה מספר 27 חזר מווינה לעכו

חולה מספר 27 מאזור הצפון:

יצא מת"א לוינה ב29.2 בטיסה os860 שהמריאה בשעה 06:15 מישראל

חזר מוינה ב5.3 בטיסה OS861 שהמריאה ב-13:30, ונחתה בישראל ב-17:15.

מנתב"ג לקח רכבת בשעה 18:05 ישירות לעכו.

בעכו נכנס למכוניתו ונכנס לבידוד מוחלט בביתו, שם הוא נמצא בבידוד ביתי.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה מספר 26 חזרה מספרד לחיפה

חולה מספר 26 ממחוז חיפה, חזרה מספרד (טנריף) ב-3.3. נכנסה לבידוד מתאריך 3.3 ומאז לא היו לה מגעים נוספים. מצב בריאותה טוב.

יצאה מהארץ לטנריף דרך מדריד ב- 25.2 בטיסת איבריה.

להלן פרטי הטיסות:
טיסות הלוך:
1. טיסת איבריה מתל אביב למדריד בתאריך 25.2.20 שעת המראה 06:00 ושעת נחיתה 10:30. מספר טיסה ib3317
2. טיסת המשך איבריה ממדריד לטנריף בתאריך 25.2.20 שעת המראה 13:45 שעת נחיתה 15:35. מספר טיסה ib3940.

טיסות חזור:
1. טיסת איבריה מטנריף למדריד בתאריך 3.3.20 שעת המראה 11:05 שעת נחיתה 14:55. מספר טיסה ib3943.
2. טיסת המשך איבריה ממדריד לתל אביב בתאריך 3.3.20 שעת המראה 17:00 שעת נחיתה 22:45. מספר טיסה ib3316.

כל מי שהיה בטיסות הנ״ל מתבקש להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות:
http://bit.ly/MOH-Corona

או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400
במוקדי קופות החולים.

אם במהלך הבידוד מופיעים תסמינים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד״א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

להנחיות בדבר אופן בידוד ביתי יש להכנס לאתר משרד הבריאות:
http://bit.ly/MOH-Corona
**
החקירה האפידימיולוגית ממשיכה, ובאם יתגלו פרטים נוספים, הם יפורסמו לציבור.

המידע יהיה זמין לציבור רק באתר משרד הבריאות בכתובת:
http://bit.ly/MOH-Corona

או בהודעות דובר רשמיות של משרד הבריאות:
https://t.me/MOHreport
• בישומון (אפליקציה) CoronApp

(דובר משרד הבריאות)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חולה מספר 28 - גבר בן 60 מירושלים

חולה מס 28 הינו גבר בן 60 מירושלים, מגע של חולה מאומת, התייר מצרפת.

להלן המקומות והתאריכים בהם נכח המחייבים את האנשים שהיו בקרבתו להיכנס לבידוד:

1. בתאריכים 3.3.20 עד ה- 4.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים בין השעות: 9:30-14:00 ובין השעות 17:00 -19:30.
2. בתאריך 5.3.20 בחנות אופטיקה יונה קורן בע"מ רחוב מלכי ישראל 16 ירושלים בין השעות 9:30 -14:00.
3. בתאריך 5.3.20 במסעדת BIGA במרכז המסחרי באריאל בין השעות 20:00-21:30

החולה נמצא בבידוד ביתי מתאריך 6.3.20

כל מי ששהה במקומות שצוינו לעיל בימים ובשעות המפורטים מתבקש להכנס לבידוד ביתי לפי הוראת משרד הבריאות ולדווח על כך באתר משרד הבריאות: http://bit.ly/MOH-Corona
או במוקד משרד הבריאות בטלפון *5400

אם במהלך הבידוד מופיעים תסמינים של חום או שיעול או קושי בנשימה יש להתקשר באופן מיידי למוקד 101 של מד״א על מנת לברר צורך בבדיקת הנגיף.

להנחיות בדבר אופן בידוד ביתי יש להכנס לאתר משרד הבריאות:
 http://bit.ly/MOH-Corona

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"האירוע הולך וסוגר עלינו"

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר במסיבת העיתונאים: "זו התקופה הכי מאתגרת מזה עשורים. עד עכשיו נקטנו בשורה ארוכה של צעדים לא פשוטים כדי לאפשר למערכת הישראלית להתמודד טוב יותר עם האתגר הגלובלי - אבל האירוע הולך וסוגר עלינו. רואים עוד ועוד מדינות שהמספר בהן עולה ויש בהן התחלה או המשך של אובדן שליטה על קצב ההדבקה. זה יחייב אותנו בעוד הרבה צעדים כדי לשמור את השליטה ככל הניתן על ההדבקה בישראל אנחנו רוצים גם להקטין מאוד את מספר חולים וגם לשטח את העקומה, לפזר את מספר החולים על פני זמן כדי שמערכת הבריאות תדע להגיע לכל אחד ואחד מהם.

"שואלים אותנו אם אנחנו לוקחים בחשבון גם שיקולים כלכליים והתשובה היא כן, אבל אנחנו מבינים שהחוסן הכלכלי תלוי בחוסן הבריאותי. אם המערכת תיכשל בלתת שירות בריאות חיוני - זה יפגע אנושות גם בכלכלה. קשה עכשיו, והולך להיות יותר קשה, אבל אנחנו בשליטה על האירוע. משרד האוצר מבין היטב את הצורך לייצר את ההחלטות הנכונות כדי לשמור על שתי המערכות - הבריאות והכלכלה. אני מאמין שבסוף האנושות ושיתוף הפעולה הגלובלי ינצח את הווירוס, החדשנות תנצח את הוירוס. אבל כדי להגיע לשם - הכי חשוב זה המשך היענות של הציבור להוראות שלנו. גילינו שלהבדיל מהמיתוסים על הציבור הישראלי - הציבור מקשיב להוראות שלנו, לא כי אנחנו שולחים פקחים אלא מבינים שככה שומרים על הבריאות שלנו ושל קרובינו".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"שואפים להגיע לבדיקה ביתית"

במסיבת עיתונאים שנערכה הערב (א') אמר נתניהו: "דיברתי עם סגן הנשיא פנס וסיכמנו על שיתוף פעולה טכנולוגי על מנת לפתח שיטות בדיקה נרחבות ומהירות מאוד ומנגד גם את החיסונים. השאיפה היא לנסות להגיע לבדיקה ביתית, בדומה לבדיקות הריון ומשטחי גרון שאנשים יודעים לעשות בעצמם. וזה גם טוב למנוע הדבקות, וגם לכלכלה - מי שלא צריך בידוד יכול לצאת החוצה.

"הבריאות קודמת לכל, ומבטיחה את הכלכלה, כי אם יש התפרצות גדולה של המחלה קשה לקיים כלכלה. אנחנו גם יודעים שאנחנו שוברים את מטה לחמם של לא מעט אנשים ושזה קשה להיות שבועיים בבית".

שר הבריאות ליצמן אמר: "בשווייץ, מדינה עם גודל דומה לשלנו, יש פי 10 מקרים. זאת אומרת שהמדיניות המחמירה שלנו, למרות שעשתה הרבה בעיות, הוכיחה את עצמה. אנחנו צפויים לקבל החלטות לא קלות, אבל אצלי משחק רק נושא הבריאות של הציבור. נפרסם מחר ואני בטוח שאנשים יקבלו את זה בהבנה. היסוד של כל הדברים זה דבר אחד: להישמע להוראות משרד הבריאות ולהקפיד על הבידוד. כרגע יש 20 אלף אנשים בבידוד, ואנחנו קוראים לכולם לא לזוז משם, גם אם זה קשה".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חובת בידוד על החוזרים מכל המדינות?

האם צפויה חובת בידוד על החוזרים מחו"ל מכלל המדינות? מדברים שנשא הערב (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים, זו עשויה להיות ההחלטה שתתקבל. "אנחנו נוקטים במדיניות לפי הצרכים שלנו. הצעדים שנקטנו עד היום הוכיחו את עצמם ואנחנו במצב של שליטה על התפשטות המחלה בהיקפים נמוכים, יותר לעומת עלייה תלולה במדינות אחרות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יעקב ליצמן, הערבצילום: אמיל סלמן

"הגענו למסקנה שצעדים נוספים יוחלו על כלל המדינות. עם זאת, זו החלטה מאוד קשה. דנו בנושא באריכות היום ונדון הלילה. ראש המל"ל מקיים את המשך ההתייעצויות גם מחר בבוקר, ונקבל את ההחלטה במהלך היום - אם עושים את זה, אם יש החרגות, אם משאירים נתיבים חיוניים. אנחנו לא מדברים על סגירת שערים אלא על חובת בידוד למי שחוזר לארץ".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תוכנית סיוע לעסקים קטנים: הלוואות ב-2 מיליארד שקל

משרד האוצר פירסם את פרטי תוכנית הסיוע לעסקים קטנים המתמודדים עם קשיים בגלל משבר הקורונה. האוצר הודיע כי הוא פותח מסלול מיוחד בקרן להעמדת הלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים שנקלעו לקשיים תזרימיים כתוצאה מהשפעות התפרצות נגיף הקורונה במסגרתו יעמידו הבנקים הלוואות בהיקף מצטבר של עד 4 מיליארד שקל בפעימות, בשיעור מוגדל של ערבות מדינה – בגובה 85% מכל הלוואה, ותוך 9 ימי עבודה.

העמדת הלוואות בהיקף של עד שני מיליארד שקל תתאפשר באופן מיידי. סיוע נוסף יינתן בכפוף לאישור ועדת הכספים. ההלוואות יינתנו בפריסה של עד 5 שנים ואפשרות לתחילת החזרי הקרן לאחר חצי שנה ממועד העמדת ההלוואה. הדרישה לבטחונות תהיה בגובה של עד 10% מההלוואה ומשך בדיקת ההלוואה על ידי הבנקים יקוצר לעד 9 ימי עבודה. בנוסף, הכריז האוצר על ביטול תשלומי עלות הבדיקה הכלכלית שמשולמים למדינה במסגרת הלוואות אחרות.

בהערכת המצב בנוגע לקורונה לקחו חלק סגן שר האוצר יצחק כהן, נגיד בנק ישראל הפרופ' אמיר ירון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, מנהל רשות המסים ערן יעקב, הממונה על התקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו, הממונה על השכר קובי בר נתן, הכלכלנית הראשית שירה גרינברג והיועץ המשפטי של משרד האוצר אסי מסינג. 

שר האוצר, משה כחלון: "אנו פועלים במגוון כלים על מנת לוודא שכלכלת ישראל תישאר איתנה אל מול האירועים. אין ספק כי העובדה שמשבר הקורונה העולמי פוגש את ישראל עם כלכלה חזקה, שיעור אבטלה נמוך, דירוג אשראי גבוה ויחס חוב תוצר הממשיך לרדת, יסייע בידינו לצלוח אותו תוך פגיעה מינימלית בכלכלה הישראלית"

החשב הכללי, רוני חזקיהו, ציין כי "אגף החשב הכללי יסייע ככל שניתן על מנת לספק מענה לצרכי האשראי העולים בשל הפגיעה התזרימית הנובעת מההשפעות הגלובליות של התפרצות הנגיף, וזאת באמצעות קרן ההלוואות בערבות המדינה, המספקת מענה לעסקים במשק בשגרה ובחירום". (חגי עמית)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נתניהו שוחח בטלפון עם סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס

ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגן הנשיא סיכמו שבשעות הקרובות יתקיימו שיחות המשך בין הצוות הישראלי להתמודדות עם נגיף הקורונה לצוות האמריקני, בהשתתפות מתאמת הטיפול בנגיף הקורונה בבית הלבן ד"ר דברה בירקס.

השיחות יתקיימו במטרה לקדם שיתוף פעולה טכנולוגי ומדעי בנושא נגיף הקורונה, וכן ידונו בהתמודדות המשותפת עם אתגרי הנגיף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום המסחר בבורסה נסגר בירידות חדות

הבורסה בתל אביב סגרה את יום המסחר בירידות חדות. ת"א 35 ירד ב-4.8%; ת"א 125 השיל מערכו 4.6%; פדיונות ענק של כ-2-1.5 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות הובילו למכירת חיסול ולמחזור עצום של 3.4 מיליארד שקל – שלא נצפה בתל אביב מאז 2008.

מדד הבנקים השיל מערכו 5%; מדד הפיננסים הציג ירידה של 5.9%; מדד הביטוח פלוס נפל ב-7.2%; מדד הנדל"ן ירד ב-5.6%; מדד הגז והנפט קרס ב-14.3%; ובמדדי התל בונד נרשמו מימושים עזים.

תל בונד 20 קרס ב-2.12%; תל בונד 40 השיל מערכו 1.98%; תל בונד 60 ירד ב-2.06%; תל בונד שקלי הציג ירידה של 3.3%; תל בונד תשואות נפל ב-5.2%; ותל בונד תשואות שקלי הציג קריסה של 5.3%.

זריקת הסחורה של המשקיעים התחוללה בכלל הענפים. את הירידות בבורסה הובילה מניית קבוצת דלק, שנפלה היום ב-30%. החשש שהחברה בדרך להסדר חובות הוביל את איגרות החוב של הקבוצה לירידות חדות של 10.4%-5.2%. מניית שפע ימים נפלה ב-26%, תמר פטרוליום השילה מערכה 24%, פטרוכימיים נפלה ב-21%, נאוויטס השילה מערכה 21%, והחברה לישראל נפלה ב-16.8%.

מניות חברות הביטוח ספגו היום מימושים עזים. מניית הפניקס קרסה ב-11%, כלל עסקי ביטוח השילה מערכה 10.1%, מגדל נפלה ב-7.6%, מנורה ירדה ב-6.3%.

החששות ממיתון בכלכלת העולם הובילה את אגוד לנפילה יומית של 5.5%. הבינלאומי ירד ב-5.1%, דיסקונט השיל מערכו 5%. מניית הפועלים הובילה את קריסת מניות הבנקים עם ירידה חדה של 6.4%, לאומי ירד ב-3.7%, ובנק ירושלים הציג ירידה של 4.6%.

החשש מפגיעה בפדיונות הקניונים עקב מגפת הקורונה הוביל את קבוצת עזריאלי לירידה של 2.7%. מליסרון ירדה ב-6.6%, וביג ירדה ב-4.3%.

הירידות לא פסחו כמעט על אף אחת מחברות הנדל"ן המניב או הנדל"ן לבנייה בישראל. אלוני חץ סגרה את היום בירידה של 2.3%; אמות ירדה ב-5.4%; איירפורט סיטי ירדה ב-5%; גזית גלוב השילה מערכה 7%; ישרס הציגה ירידה של 7.5%; אלרוב נדל"ן השילה מערכה 8.75%; רבוע נדל"ן נפלה ב-7.8%; אשטרום נכסים השילה מערכה 6%; נכסים ובנין נפלה ב-6.1%; וישראל קנדה ירדה ב-4.3%.

אג"ח של שיכון ובינוי ירדה ב-4% והובילה את הירידות בתל בונד 20; סדרה 6 של החברה השילה מערכה 3.85%. סדרה ד' של נכסים ובנין נפלה ב-3.45%; סדרה י"ב של גזית גלוב השילה מערכה 3%; בסדרה א' של חברת נמלי ישראל נרשמה ירידה יומית של 2.7%.

את הירידות בתל בונד 60 הובילה סדרה ח' של אפי נכסים, שקרסה היום ב-5.8%, והתשואה בה עלתה ל-4.81%; האג"ח של חברת אדגר סדרה ט' ירדה בחדות ב-4.2%, והתשואה בה עלתה ל-3.08%; סדרה ח' של חברת סלקום נפלה ב-4.07%, והתשואה עליה עלתה ל-2.3%.

באפיק הממשלתי נרשמו ירידות שערים חדות בכלל איגרות החוב. הגלילים ירדו בעד 0.92%, והתשואה בהם עלתה לתשואה שלילית של 0.597% בגליל 5904.

האג"ח הממשלתית צמודה שמועד פדיונה הוא מאי 2029, נפלה ב-0.6%, והתשואה בה עלתה לתשואה שלילית של 0.787%.

אג"ח שקלית שמועד פדיונה מרץ 2030 ירד בחדות ב-0.19%, והתשואה עליה עלתה ל0.549%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טרמינל 1 ייסגר לטיסות בינלאומיות

טרמינל 1 ייסגר לטיסות בינלאומיות החל ממוצ"ש 14 במארס 2020 ועד סוף חודש אפריל 2020.

הפעילות של טיסות המשך תועבר לטרמינל 3, כשהרישום לטיסה יתבצע במגזרים השונים - מה שיאפשר יעילות תפעולית, מבצעית וחיסכון במשאבים.

הפעילות הפנים ארצית תמשך כסדרה מטרמינל 1 בשלב זה.

מרשות שדות התעופה נמסר: "בהמשך להודעתנו על צמצום בכוח אדם וצמצום בהוצאות להפעלת המשאבים, ולאחר ניתוח הפעילות המבצעית הצפויה בנמל תעופה בן גוריון אנו מתאימים גם את התשתיות הקרקעיות ללוח הטיסות המצטמצם. בימים אלה סיימנו את ההתאמה של טרמינל 1 לפעילות של טיסות החסך והכנתו לקליטת שלושה מיליון נוסעים (בהשקעה של כחצי מיליארד שקל)".

(הדר קנה) 

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אנשי נתניהו לוחצים לסכל הנחיות בידוד לשבים מארה"ב מחשש לפגיעה ביחסים

דונלד טראמפ ובנימין נתניהו
דונלד טראמפ ובנימין נתניהוצילום: Susan Walsh / AP

אנשי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לוחצים על משרד הבריאות כדי שלא יורה על בידוד ביתי מחשש לקורונה לשבים מיעדים בארצות הברית. במשרד הבריאות רצו לפרסם את ההנחיה הערב (ראשון), אך בסביבת ראש הממשלה חוששים שהצעד יפגע ביחסים עם ארה"ב ונשיאה דונלד טראמפ. הערב ב-18:00 צפוי להיערך תדרוך לעיתונאים בנושא.

בארה"ב התגלו 447 נשאי קורונה עד כה, 12 מהם ביממה האחרונה. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הצהיר אתמול בחדשות 12 כי בכוונת המשרד להכריז על חובת בידוד ביתי לשבים מניו יורק, מקליפורניה וממדינת וושינגטון, שבהן לדבריו "יש תחלואה בשיעורים היותר גבוהים". אולם מאז הבוקר אנשי ראש הממשלה לוחצים על המשרד לסגת מההנחיה.

בר סימן טוב טען כי שיקולים פוליטיים אינם משפיעים על ההחלטות המקצועיות לגבי מניעת התפשטות הקורונה. עם זאת, בימים האחרונים נשמעות טענות מגורמי רפואה שמקורבים למוקדי קבלת ההחלטות על מעורבות יתר של הדרג הפוליטי, בעיקר של ראש הממשלה. לדבריהם, ההתערבות נוגעת לתוכן ההנחיות של משרד הבריאות וגם לעיתוי פרסומן.

אנשי המקצוע במשרד הבריאות רצו להורות גם על בידוד ביתי למשתתפי כינוס איפא"ק בוושינגטון שחזרו לישראל, לאחר שהתברר כי שלושה מבאי הכינוס נדבקו בנגיף. אולם בעקבות לחץ של אנשי נתניהו לא פורסמה ההנחיה. בעקבות זאת מאות ישראלים שנכחו בכינוס אינם בבידוד. ההנחיה, שתורה לכל כל מי שהיה באירוע להיכנס לבידוד, נמצאת במשא ומתן מול אנשי ראש הממשלה. משתתף שנכח בוועידה אמר: "מה שעוד יותר הזוי זה שהם לא מפרסמים שום דבר על המשתתפים שאובחנו עם קורונה - באילו פאנלים הם היו וכיוצא בזאת. ‏אנחנו מקבלים הודעות עדכון, שבגדול לא אומרות דבר".

במקביל, גורמים במערכת הרפואית מבקרים את נאומו של נתניהו אתמול, שהיה רצוף טעויות עובדתיות בכל הקשור לקורונה ולהתמודדות עימה. רה"מ אמר בין השאר כי הנגיף לא פוגע בילדים ובני נוער, ולכן ייעזר בהם כדי לחטא את מתקני התחבורה הציבורית. לעומת זאת, גורם רפואי אמר ל"הארץ" כי "ילדים ונוער כן יכולים להידבק, גם אם שיעור הקטלניות אצלם מאוד נמוך". מומחים לזיהומים מישראל הסבירו בשבועות האחרונים כי העובדה שתסמיני הנגיף כמעט אינם מופיעים בקרב ילדים לא בהכרח אומרת שהם אינם נדבקים בו ומפיצים אותו. על הרעיון של נתניהו לחטא את המרחב הציבורי אמרו אנשי מקצוע כי מדובר בצעד משני, שכן יכולת העמידות של הנגיף על חפצים ומשטחים היא ככל הנראה לפרקי זמן קצרים של דקות. לדבריהם, הדגש צריך להיות בהימנעות ממגע בין אדם לאדם.

(עידו אפרתי ונעה לנדאו)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אם כל אחד יעשה כל מה שבראש שלו - תהיה פה אנרכיה וניראה כמו איטליה"

פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית
פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כלליתצילום: אייל טואג

"כולנו חוששים מפריצה של מגיפה ברמה של איטליה שיש בה 1,000 חולים חדשים ביום. אנחנו כרגע כמעט המדינה היחידה שמצליחה לעצור את ההתפשטות. כרגע אנחנו יודעים לזהות את מקור ההדבקה של כל חולה, ומרגע שלא נדע, זה יהיה הסימן שהכל נפרץ" - כך אומר מנכ"ל שירותי בריאות כללית, פרופ' אהוד דודסון, בראיון ל-TheMarker. (רוני לינדר)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"וירוס הקורונה מחשיך את כלכלת העולם, הצמיחה העולמית תיחתך"

חברת דירוג האשראי העולמית S&P פירסמה תחזית עגומה לכלכלה העולמית בעקבות התפשטות וירוס הקורונה (COVID19) ברחבי העולם ל-70 מדינות. "צילו הגובר של הווירוס מחשיך את הכלכלה העולמית", כתבו ב-S&P. בחברה צופים כי משבר הקורונה יגרע 0.5% משיעור הצמיחה העולמי, שיירד ל-3.3%. זאת, תחת ההנחה כי המשבר יפוג ברבעון השני של 2020.

"התרחיש השלילי שלנו ממשיך להתקיים, בהינתן האי-ודאות לגבי שיא המשבר", הדגישו ב-S&P. "הסיכונים הגלומים בתרחיש הבסיס שלנו תלויים בשאלה אם המשבר יימשך מעבר לרבעון השני של השנה, או שתחול הסלמה והמחלה תיהפך למגפה עולמית. בכל מקרה קיימת אי-ודאות לגבי מתי נראה התייצבות במצב הבריאותי העולמי, הפעילות המקרו-כלכלית והשווקים הפיננסיים". (ערן אזרן)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אל על מעדכנת בקטסטרופה

צילום: מגד גוזני

ההשלכות של משבר הקורונה על תוצאותיה הכספיות של חברת אל מחמירות והולכות. אל על צופה שנוכח המלצת משרד הבריאות להימנע מטיסות לא הכרחיות, הירידה החדה בפעילות באיטליה והשעיית הטיסות לסין, הונג קונג ותאילנד תגרום לירידה של 160-140 מיליון דולר בהכנסותיה בינואר-אפריל 2020.

הירידה בהכנסות של אל על ברבעון הראשון של 2020 צפויה להגיע ל-90-80 מיליון דולר. אל על מדגישה שהערכה זו אינה כוללת את ההשלכות של הנחיות משרד הבריאות שפורסמו ביום רביעי שעבר, ולפיהן נאסרה כניסתם לישראל של אזרחים זרים מצרפת, גרמניה שוויץ, ספרד ואוסטריה - ונקבעה חובת כניסה לבידוד של 14 ימים לאזרחים ישראלים שחזרו ממדינות אלה. (יורם גביזון)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

רש"ת מצמצמת: תוציא את רוב העובדים הזמניים לחל"ת - ותבטל הכשרות

נתב"ג כמעט ריק מנוסעים, השבוע
נתב"ג כמעט ריק מנוסעים, השבועצילום: RAMI AMICHAY/רויטרס

לאור הירידה הדרסטית בתנועת הנוסעים לחו"ל, הודיעה היום (א') רשות שדות התעופה על הוצאה לחופשה ללא תשלום של 70% מהעובדים הזמניים. כמו כן, היקף המשרות בקרב עובדי הביטחון יצומצם לחלקי, היקף שעות השווה ל-150 משרות.

בתוך כך, בוטלו ההכשרות והגיוסים של עובדים ועובדים זמניים. בנוסף, הוחלט על ביטול של קורסים ונסיעות לחו"ל. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים בין ההנהלה לוועדי העובדים וניתוח הפעילות בנמל התעופה בן גוריון ונמל התעופה רמון. 

מהודעת רשות שדות עולה כי מי שייפגעו כתוצאה מהמהלך הם בעיקר העובדים שאין להם משפחות. "כדי לצמצם את הפגיעה בעובדים בעלי משפחות הוחלט כי העובדים הרווקים ייצאו קודם לחופשה ללא תשלום".  

על פי נתוני רשות שדות התעופה, בינואר ובפברואר בוטלו 530 טיסות. במארס כמות הביטולים עלתה ל-1,662 טיסות וניתן להניח כי מספר הביטולים יעלה עד סוף החודש.

(הדר קנה)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

25 נדבקים; 9 בתי חולים: תמונת המצב בישראל

בישראל יש כרגע 25 חולים מאומתים. שלושה מהם הבריאו ושוחררו לביתם, אחד, נהג האוטובוס של התיירים מיוון, במצב קשה מורדם ומונשם, אחד במצב בינוני והשאר במצב קל.

נכון לעכשיו, תשעה בתי חולים כבר שותפים לטיפול בחולים: המרכז הגדול ביותר הוא שיבא בו טופלו 16 חולים, ומלבדו מאושפזים חולים בפוריה, מאיר, אסותא אשדוד, ברזילי, וולפסון, בילינסון, איכילוב ורמב"ם.

איפה נדבקו החולים?

מדובר בחולים שחזרו מאיטליה, אוסטריה, ספרד, שוויץ, והשאר נדבקו בישראל. מבין החולים שנדבקו בישראל - 4 מהחולים נדבקו בישראל מחולה שנדבק באיטליה (אשתו, שני עובדים ולקוחה בחנות בניהולו), ושני חולים, גבר ואישה, נדבקו מקבוצת תיירים מיוון.

(רוני לינדר)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר למעסיקים: לאפשר עבודה מהבית

שר האוצר משה כחלון קרא היום למעסיקים לאפשר עבודה מהבית. 

"אני מבקש ממעסיקים שיכולים לאפשר עבודה מהבית שיעשו זאת כדי שהפגיעה במשק תהיה מינימלית", אמר כחלון. "אנחנו במשרד האוצר מקיימים הערכות מצב שוטפות יחד עם ראש הממשלה, המל"ל ומשרד הבריאות ונגיב באופן נקודתי ככל שיידרש. כלכלת ישראל חזקה ואיתנה".

החיסון שישראל מכינה לקורונה: עבודה מהבית - לקריאת הכתבה המלאה של סיון קלינגבייל

שר האוצר הוסיף כי יציג היום לראש הממשלה תוכנית למתן קו אשראי לעסקים שנקלעו למצוקה בעקבות משבר הקורונה. "הנחיתי את רשות המסים ואת ראשי האגפים באוצר לנהוג ברגישות מול העסקים ולתת מענה נקודתי כשהדבר יידרש. לעניין העובדים השכירים. כרגע ימי המחלה מאפשרים המשכיות למי שנמצא בבידוד".

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פאניקה בבורסה בתל אביב

מדד ת"א 35

הפאניקה בתל אביב ממשיכה. לאחר הירידות החדות בוול סטריט, בורסת תל אביב פותחת את יום המסחר בעיכוב של שש דקות - "פתיחה אנגלית". זאת, בשל תנודה חדה הן בכמה מניות השייכות למדדים המובילים, והן במדדים עצמם.

ת"א 35 נופל ב-4.4%, ת"א 125 צונח ב-4.2% ומדד הבנקים מאבד 5.8% - בהובלת מניית הפועלים שיורדת ב 6.4%. לאומי משילה מערכה 5.7%, דיסקונט מתרסקת ב-7% ומניית הבנק הבינלאומי נופלת ב-6.3%. מדד הנדל"ן יורד ב-3.7%, מדד הפיננסים קורס ב-5% מדד הנפט והגז משיל נופל ב-5.2%.

איגרות החוב של דלק נופלות ב-18% על רקע צניחת מחירי הנפט ב-10%, ומגיעות לתשואות של כ-44%.

המניות הדואליות חזרו לישראל עם ארביטראז' שלילי עמוק של 1.46%, לאחר שמדד נאסד"ק סגר את יום שישי עם ירידה של 1.86%; מדד דאו ג'ונס נפל ב-1% ומדד S&P 500 השיל מערכו  1.7%.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

צעד דרמטי באיטליה: עוצר על רבע מתושבי המדינה, כולל במילאנו ובוונציה

ראש ממשלת איטליה, ג'וזפה קונטה, חתם על הצו שמטיל עוצר על רבע מאוכלוסיית המדינה - לרבות תושבי מילאנו ומקומות רבים בצפון איטליה. אתמול דווח כי במסגרת העוצר, אסור יהיה להיכנס או לצאת מהאזור המבודד, והעונש על כך יהיה קנס.

פרשנות | רוני לינדר

למשרד הבריאות בישראל יש "מזל" שאפשר לתמצת למילה אחת: איטליה. אנשי המקצוע במשרד הבריאות לא צריכים לצייר תסריטים אפוקליפטיים עתידיים על התפשטות מהירה של המגפה ועומס נוראי על מערכת הבריאות, מספר גבוה של חולים קשים ומתים וכאוס כללי - הם יכולים פשוט לתת לציבור לראות מה קורה במדינה האירופאית החביבה עליהם, שלא נערכה לבלימה בזמן: אובדן שליטה מוחלט על שרשראות ההדבקה, התפשטות מהירה של המגפה, הדבקה מהירה של המדינות השכנות (וגם של כמה וכמה ישראלים), סגירת בתי ספר ומוסדות חינוך, ביטול כמעט מוחלט של אירועים, והגרוע מכל - מה שנראה כמו התחלה של קריסת מערכת הבריאות באזורים הנגועים.  

לישראל, כידוע, אין רזרבות. בכלל. גם בעת שיגרה התפוסה במחלקות בבתי החולים עולה פעמים רבות על 100%. יש מחסור חריף במיטות טיפול נמרץ, חולים מונשמים בתוך המחלקות הפנימיות ומחסור במיטות ובכוח אדם רפואי. כן, ישראל נוקטת בצעדי מנע רדיקליים יותר מאשר שאר מדינות העולם כבר מתחילת התפרצות המגפה, אבל עד עכשיו זה מוכיח את עצמו עם מספר מוגבל ונשלט של חולים, שמקורות ההדבקה שלהם ידועים. אי אפשר להקל ראש בהכנסת עשרות אלפים לבידוד ובסגירת השמיים דה פקטו, אבל האלטרנטיבה גרועה הרבה יותר.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בודקים את הרב־קו ואפילו מצלמות אבטחה: כך מגלים את מסלול נדבקי הקורונה

חנות "הפיראט האדום" באור יהודה בה ביקר חולה קורונה, בשבוע שעבר
חנות "הפיראט האדום" באור יהודה בה ביקר חולה קורונה, בשבוע שעברצילום: דודו בכר

המונח "חקירה אפידמיולוגית" נכנס לחיינו בסערה בשבועות האחרונים. כבר כמעט התמכרנו לדרמה היומית הזאת: משרד הבריאות מודיע על חולה קורונה מאומת חדש, וזמן לא רב מאוחר יותר מתפרסמת רשימת המקומות שבהם שהה לפני שאובחן. וברגע אחד — כל מי ששהה באותם מקומות נשלח לבידוד ביתי של 14 יום.

רשימת המקומות האלה, מסניף בית קפה שכונתי, דרך משחק העונה ועד אתרים דתיים והיסטוריים, היא נושא לבדיחות רשת רבות והצצה למסלול חייהם של אנשים אנונימיים לחלוטין שמצאו את עצמם בלב המגפה. אבל מעל הכל, הרשימה היא הדרך המרכזית של משרד הבריאות לאתר את אלה שהיו במגע עם החולים, לפנות אליהם, לבודד אותם, ובכך לנסות למנוע את התפשטות הקורונה. משרד הבריאות מבצע את החקירות, ולאחר מכן אחראי על מסירת ההודעה לציבור וכן הודעות אישיות לאנשים שהיו במגע קרוב עם החולים.

ד"ר עפרה חבקין, הרופאה המחוזית בלשכת בריאות מרכז, היא אחת החוקרות האלה. באירוע הקורונה הנוכחי היא היתה אחראית על חלק גדול מהחקירות, בתפקיד שהוא שילוב בין עבודת בילוש לבריאות הציבור. אבל עוד לפני החקירה עצמה, יש לה עוד תפקיד: "אני זאת שצריכה להודיע לחולה שהוא נמצא חיובי", היא אומרת בראיון ל–TheMarker. "זה הקטע הקשה. להרגיע, לשאול לשלומו, לתת לו לעכל". (רוני לינדר)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הקורונה מכרסמת באימפריית הקולנוע

יס פלאנט ראשון לציון
יס פלאנט ראשון לציוןצילום: אייל תגר

רכישות ממונפות מבוססות לעתים קרובות על הנחות עבודה אופטימיות, ומותירות מעט מדי מקום להתפתחות משברית ובלתי צפויה. כך מגלה בימים אלה משפחת גרדינגר, בעלת השליטה (28%) בחברת סינוורדלד (Cineworld), חברת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעולם. מניית סינוורלד נחבטה ב-41% בשבועיים האחרונים, בעקבות החששות מהשפעת התפרצות נגיף הקורונה על הרגלי הצפייה בקולנוע של הציבור האמריקאי.

אחת ההתפתחויות שהאיצו את קריסת המניה היתה ההחלטה לדחות את הקרנת הבכורה של סרט ג'יימס בונד החדש, No Time to Die, מאפריל לנובמבר 2020 . כנראה שזו לא תהיה הדחייה האחרונה של שובר קופות פוטנציאלי מסוג זה. נטשה ביריליאנט, אנליסטית בסיטי, חתכה את המלצתה למניה מ"קנייה" ל"ניטרלי" והסירה את מחיר היעד של 3.3 ליש"ט למניה - 197% יותר ממחירה הנוכחי. ביריליאנט העריכה שמספר המבקרים בבתי קולנוע בארה"ב עלול להידרדר במהירות.

בתי הקולנוע בארה"ב מתמודדים עם ירידה איטית במספר המבקרים (4.6% ב-2019 ל-1.2 מיליארד ו-7% מ-2010) כתוצאה מתחרות קשה בשירותי סטרימינג, כמו נטפליקס והולו, ומחיר לא אטרקטיבי ביחס לסטרימינג - שעלה ב-16% מ-2010 ל-2019 ל-9.16 דולרים בממוצע לכרטיס. (יורם גביזון)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

טיסות ב-13 דולר ומלון בחצי מחיר

תיירת מבקרת בקתדרלת דואומו במילאנו
תיירת מבקרת בקתדרלת דואומו במילאנוצילום: YARA NARDI/רויטרס

התפשטות וירוס קורונה בעולם ממשיכה להכות בענף התיירות: מספר התיירים במדינות רבות נמצא בצניחה, אתרי תיירות מפורסמים עומדים שוממים, פארקים מרכזיים בעולם נסגרו, הופעות בוטלו ומוזיאונים ננעלו. מניות של חברות תעופה, בתי מלון, קזינו ופארקי שעשועים ירדו בחדות בשבועות האחרונים ובענף חרדים מההשלכות.

"נגיף קורונה עשוי לסכן את תעשיית נסיעות העסקים בכללותה", נכתב בשבוע שעבר בדו"ח של ארגון נסיעות העסקים הבינלאומי (GBTA). לפי סקר שערכו בארגון, 65% מהחברות בענף כבר ביטלו אירועים או כנסים, וב–GBTA מעריכים שעלות הפגיעה הכלכלית מהנגיף מגיעה ל–46.6 מיליארד דולר בחודש, כלומר יותר מחצי טריליון דולר בחישוב שנתי — 37% מהכלל ההכנסות החזויות של הענף ב–2020. מועצת הטיולים והתיירות העולמית (WTTC) הביעה חשש שהפגיעה בענף תימשך גם לתוך 2021.

לפי WTTC, ענף התיירות העולמי מכניס בשנה 8.8 טריליון דולר — כ–10.4% מהתמ"ג העולמי — ומעסיק באופן ישיר או עקיף אחד מכל עשרה אנשים בעולם. חברות התעופה בעולם עלולות לאבד השנה יחד יותר מ–113 מיליארד דולר כתוצאה מהמחלה.

"המשבר משפיע על האופן שבו חברות רבות עושות עסקים", אמר ל–CNN סקוט סולומברינו, מנכ"ל GBTA. "התעשייה עלולה לאבד מיליארדי דולרים — ותהיה לכך השפעה על הכלכלה העולמית". (ישראל פישר)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

החיסון שישראל מכינה לקורונה: עבודה מהבית

אוהל בידוד במרכז רפואי שיבא
אוהל בידוד במרכז רפואי שיבאצילום: תומר אפלבאום

לאור העלייה במספר הישראלים הנמצאים בבידוד, בממשלה מתחילים להיערך לתרחיש של בידוד המוני, ולחובה להעביר כמה שיותר מעובדי הממשלה והחברות הממשלתיות לעבודה מהבית. בשבוע שעבר התחיל צוות של הממונה על השכר באוצר ונציבות שירות המדינה להיערך לקראת תרחיש בו יתרחב הבידוד.

המטרה הראשונית היא להבין מי חייב לעבוד מרחוק, וכן מי יכול לעבוד מרחוק ומי לא. במכתב בנושא היערכות להתמודדות עם נגיף הקורונה ששלח אבי חליבה, הממונה על משרדי הממשלה ויחידות הסמך בנציבות שירות המדינה לסמנכ"לים בכירים להון אנושי ומינהל במשרדי הממשלה, התבקשו המשרדים למפות את העובדים. המשרדים התבקשו לציין מיהם העובדים שנדרשים לשמירה על רצף תפקודי, ולציין אילו עובדים חיוניים לטובת הסיוע הישיר של המשרד להתמודדות עם התפשטות הנגיף בעת הקרובה ובטווח הזמן המיידי, אשר יכולים לעבוד מרחוק. בנוסף התבקשו הסמנכ"לים להכין רשימה של עובדים חיוניים לצורך התמודדות עם משבר הקורונה ולשימור רציפות תפקודית ושירותי הליבה של המשרד, אם מספר העובדים שידרשו להיות בבידוד יגדל ומשך הזמן של ההיעדרות יוארך.

יש לציין כי מדובר רק בעובדים שיכולים לעבוד מרחוק ועומדים בקריטריונים הבאים: אין הכרח בנוכחות פיזית במקום העבודה לצורך ביצוע תפקידם, כלומר — ביצוע משימות תפקידם מתאפשר בעבודה מרחוק, העובדים אינם נותני שירות פרונטלי לציבור ו/או לעובדי המשרד; ביצוע תפקידם של העובדים מרחוק אינו מעלה סוגיות של אבטחת מידע; העובדים בעלי נגישות לתשתית טכנולוגית המאפשרת עבודה מרחוק.

במקביל נבחנת המוכנות של המערכות לעבודה מרחוק מול מנהלי מערכות המידע של משרדי הממשלה והחברות הממשלתיות, בשאלות הנוגעות ליכולת להתחבר מרחוק, לעמידותה של הרשת בעומס, וגם אם לעובדים יש את הציוד הנדרש. (סיון קלינגבייל)

לכתבה המלאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker