הרופא הבכיר הכחיש בתוקף קשר לתעשיית האידוי - אך "שכח" עובדה חשובה

פרופ' דימיטריוס קרוסיס דיבר בכנסת נגד מיסוי סיגריות אלקטרוניות, וכשנשאל אם היה לו קשר לתעשייה השיב: "אף פעם" ■ אלא שלפי ג'ול הוא היה חבר במועצה המדעית שלה ■ קרוסיס: "היה ראוי להזכיר זאת, אבל מעולם לא קיבלתי תמורה כספית"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
פרופסור דימיטריוס קרוסיס
פרופסור דימיטריוס קרוסיס בדיון בוועדת הכספים על מיסוי סיגריות אלקטרוניותצילום: צילום מסך מערוץ הכנסת
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

פרופ' דימיטריוס קרוסיס מהדסה דיבר אתמול (שני) בוועדת הכספים נגד מיסוי סיגריות אלקטרוניות והכחיש במפורש שיש או היה לו בעבר כל קשר לתעשיית האידוי, אף שבעבר היה בקשר עם ענקית האידוי ג'ול. פרופ' קרוסיס הוא נוירולוג בכיר, שנרשם בוועדה כ"יו"ר החברה הישראלית לנוירואימונולוגיה", והשתתף בדיון שעסק במיסוי סיגריות אלקטרוניות.

באחרונה הקשרים בין רופאים לחברות עסקיות עלו לכותרות. לפני כחודש פרופ' ארדון רובינשטיין, מומחה בסוכרת, הגיע לדיון בוועדת הכספים שעסק במיסוי משקאות ממותקים, דיבר בגנות המס על משקאות דיאט, וניסה להסתיר מהוועדה כי הוא למעשה לוביסט של חברת קוקה קולה. רק לאחר שנשאל שוב ושוב על ידי חברי הכנסת אם הוא מופיע בוועדה בתשלום, אישר כי כתב חוות דעת עבור קוקה קולה והוא מופיע בוועדה בתשלום מטעם החברה. מאוחר יותר הסביר כי מגבלה בשמיעה מנעה ממנו להבין את השאלות שהופנו אליו בוועדה, וכי לא התכוון להסתיר את קשריו עם החברה.

בדיון אחר במס המשקאות דיבר פרופ' זהר כרם מהפקולטה למדעי המזון והתזונה באוניברסיטה העברית. חוות דעתו המקצועית של כרם נגד מיסוי מיצים טבעיים הופצה לחברי הכנסת, תחת הכותרת "היתרונות הבריאותיים של צריכת מיצי פירות", עם הלוגו של האוניברסיטה העברית, ובלי גילוי נאות על כך שהוא מקבל תשלום מיצרנית המיצים הטבעיים פרימור. בתגובה אמר כי "עבור כתיבת חוות הדעת קיבלתי תשלום, חוות הדעת מסתמכת על מאמרים ולא על התשלום".

המחזה שהתרחש עם קרוסיס דומה. הפרופסור הציג את עצמו כ"חוקר ומעשן לשעבר", ודיבר דקות ארוכות על יתרונות הסיגריות האלקטרוניות כאמצעי להפחתת נזקי עישון וככלי לגמילה מעישון טבק. את רוב דבריו הקדיש להסבר נגד המס שהממשלה החליטה להטיל על הסיגריות האלקטרוניות ומוצרי האידוי למיניהם, לאחר שעד היום לא הוטל עליהן כל מס. לטענתו, מס גבוה מדי עלול לגרום ל"אסון בריאותי", כתוצאה מהתפתחות שוק שחור.

בסיום דבריו, פנה אליו יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו), וביקש לדעת אם יש לו קשרים מסחריים לתעשיית האידוי. "אנחנו בוועדה נוהגים לשאול לגבי גילוי נאות, והקשר המסחרי או העסקי שלך ליבואנים, יצרנים של סיגריות או נוזלי אידוי", אמר קושניר. קרוסיס השיב מיד: "אני שמח על השאלה, כי אני עונה על אותה שאלה לגבי חברות התרופות - אין לי שום קשר עם חברות התרופות ושום קשר, לא של שקל אחד, עם חברות האידוי. אני אפילו לא מכיר את האנשים האלה. עכשיו ראיתי לראשונה את הפרצוף שלהם. מדי פעם הלכתי לחנויות וקניתי סיגריות אלקטרוניות".

קושניר ביקש לחדד: "אף פעם לא נתת שום ייעוץ לחברות?", וקרוסיס חזר: "אף פעם. אף פעם". אלא שבדיקה מהירה בארכיון שבידי TheMarker מעלה כי קרוסיס לא דייק, בלשון המעטה. ביולי 2019 נשלחה הודעה לעיתונות מטעמה של "המועצה המדעית של ג'ול", גוף עצמאי שהקימה חברת הסיגריות האלקטרוניות האמריקאית ג'ול, שניסתה אז לפרוץ לשוק הישראלי, תוך שהיא מגייסת לשורותיה רופאים שנהפכו ללוביסטים ולמייצגים שלה.

סיגריות אלקטרוניות של ג'ולצילום: עופר וקנין

שניים מאותם רופאים אף הגיעו לכנסת כלוביסטים מטעם החברה. אחד השמות שמופיעים בהודעה לעיתונות כחבר באותה מועצה מדעית הוא שמו של פרופ' קרוסיס. במילים אחרות: נראה כי לקרוסיס דווקא היה בעבר קשר לחברה הקשורה לתעשיית האידוי, בניגוד לדבריו.

בתגובה לפניית TheMarker אמר קרוסיס: "נכון שהציעו לי להיות חלק במועצת המדעית, ובאו פעם למשרד שלי עם עם פרופ' אדלר (רופא נוסף החבר במועצה, ר"ל). אמרתי שאשמח להשתתף, ואפילו הצעתי לעשות מחקר מדעי בלתי תלוי בחולים המעשנים שלנו, אך הדבר לא התקדם כי הייתי עסוק, וזמן קצר לאחר מכן הודיעו לי שהחברה נסגרה. ברור שלא היה גם שום ניסוי, לא קיבלתי שום תמורה כספית ולא הספקתי להשתתף באף דיון של המועצה.

"ייתכן שהשם שלי מופיע במסמך של ג'ול, אבל לא הייתי בקשר כלכלי או משמעותי עם החברה. נכון שהיה עדיף וראוי להזכיר גם זאת, אבל היה לוקח זמן להסביר שהקשר לא התקדם ולא היה כלכלי. הרבה חברות שמייצרות סיגריות אלקטרוניות ניגשות אליי בגלל תפקידי, כשרואים אותי קונה בחנויות שלהן, אבל אף פעם לא הסכמתי לשמש יועץ או דובר שלהן. אני מדבר אך ורק מהידע המדעי שלי, והניסיון האישי בלי אינטרס כלכלי כלשהו".

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, שיגר מכתב לקושניר וביקש ממנו לקיים בירור לגבי השתתפותו של קרוסיס בוועדה, ולבדוק מדוע לא חשף את קשריו עם ג'ול. "מניסיוננו ארוך השנים, לא זכורה לנו תופעה של פרופסורים המשוטטים בדפי ועדות הכנסת באינטרנט, בניסיון לחפש נושאי דיון מעניינים לצורך השתתפות כתחביב".

יו"ר ועדת הכספים, אלכס קושנירצילום: אוהד צויגנברג

מהוועדה נמסר ל-TheMarker כי קרוסיס נרשם לוועדה באופן עצמאי. כשקרוסיס נשאל על ידי TheMarker כיצד הגיע לוועדה, השיב כי "האינטגריטי שלי הוא של 100%. כמובן שלא אהיה אדיש מול כל רמז ולו הקטן ביותר בנוגע לאינטרסים שלי".

מטעמו של קושניר נמסר: "במהלך הדיון שמעתי את פרופ' קרוסיס. בסוף דבריו ביקשתי גילוי נאות, ושיסביר אם יש לו קשר עסקי עם חברה המייצרת או מספקת סיגריות אלקטרוניות. הפרופסור ענה יותר מפעם אחת 'מה פתאום'. שאלתי גם אם היה לו בעבר קשר שכזה, והוא ענה שוב: מה פתאום. לאחר הדיון פנו אליי גורמים רבים שטענו שהוא אכן היה בקשר עם חברת ג'ול. אם הדבר יתברר כנכון - אנקוט צעדים מחמירים בוועדה".

נציגת משרד הבריאות הוצאה מהדיון

שבי גטניוצילום: אייל טואג

זה לא היה האירוע יוצא הדופן היחיד בוועדה. במהלך הדיון התפתח עימות חריג בין נציגת משרד הבריאות, ד"ר אפרת אפללו, מנהלת המחלקה לחינוך וקידום הבריאות במשרד, לבין חבר הכנסת ינון אזולאי מש"ס, אליו הצטרף בשלב מסוים גם קושניר.

על פי כוונת המדינה, המס על סיגריות אלקטרוניות (נוזלים לסיגריות אלקטרוניות וסיגריות אלקטרוניות חד פעמיות) יושווה למס המוטל על סיגריות רגילות ועל טבק לגלגול. בתעשיית האידוי טוענים כי המס גבוה באופן קיצוני ויחסל למעשה את הענף, וכי קיימים בו עיוותים שונים. הוועדה קראה לרשות המיסים לבצע מספר תיקונים בנוסחאות המיסוי "על מנת שאלה אכן ישקפו השוואה למיסוי המוטל על סיגריות רגילות וטבק לגלגול".

אפללו אמרה, בתגובה לטענות של כמה מהנוכחים על נזק מופחת של סיגריות אלקטרוניות לעומת סיגריות רגילות ועל כשלים במידע שעליו מתבסס המשרד, כי "יש מספיק מחקרים שתומכים בכל הטענות שהועלו פה. אידוי זה עישון, אין דבר כזה להיגמל מעישון ולעבור לאידוי - זה לא נקרא גמילה. סיגריות אלקטרוניות מכילות חומרים רעילים ומזיקים, וניקוטין כחומר ממכר. זו נבלה וזו טריפה - מבחינתנו זה לא הרע במיעוטו, וזה לא מוצר גמילה למבוגרים אלא מוצר שמיועד בעיקר לבני נוער". היא עקצה את אזולאי ואמרה כי "אני רוצה לשאול את אזולאי: 'האם קראת מעבר למה ששלחו היבואנים, האם קראת את החומרים שאני שלחתי וששלחו לו מהעולם?"

קושניר ואזולאי תקפו את אפללו באופן שגלש לפסים אישיים: "תשמרי על שפה נאותה כי אם אני אתחיל להגיד את כל הטענות שיש לי על ההכנות שלכם לקראת הצו הזה - לא תצאו טוב", אמר קושניר, בתגובה לטענה של אפללו שנוסחת המיסוי של משרד הבריאות מדויקת ולא מתבססת על מקרים אנקדוטליים. אזולאי צעק עליה: "אם היית מקצועית לא היית יושבת במשרד הבריאות. מקצועיות זה לא לשבת שם אחרי הזום ולפחד לבוא לשבת פה. תתביישי לך".

אפללו מצדה השיבה: "על מה יש לי להתבייש? שאני קוראת מאמרים ומחקרים מהעולם? אתה צריך להתבייש שאתה מדבר ככה אל פקיד במשרד ממשלתי" אזולאי השיב: "זאת הבעיה, אתם יושבים שם במשרד ממשלתי ומתנהגים לנבחרי ציבור כאילו הם זבל". קושניר מצדו הורה לנתק את אפללו מהזום, ואמר: "אני מכבד את אנשי המקצוע, אבל לא אתן לאנשי מקצוע לדבר ככה לחברי הכנסת. אם יש לך תשובות אני מבקש לקבל אותן בכתב, חבל שנציגים של הממשלה מתנהגים ככה".

זאת אינה הפעם הראשונה שנציגי משרד הבריאות מותקפים אישית בישיבות הסוערות על מיסוי מוצרים מזיקים. בדיון על מיסוי המשקאות המתוקים הותקפה ד"ר רונית אנדוולט, מנהלת אגף התזונה במשרד הבריאות, על ידי חברי כנסת שונים באופן אישי.

השר ניצן הורוביץצילום: הדס פרוש

בעקבות חילופי הדברים הקשים שיגר שר הבריאות ,ניצן הורוביץ, מכתב חריף לקושניר: "אני סבור שכיו"ר הוועדה היה עליך לעצור ההשתלחות בד"ר אפללו. במקום זאת, קטעת דווקא את השתתפותה של ד"ר אפללו, ואף הנחית להוציאה מהזום". לדבריו, "עובדי משרד הבריאות, ובהם ד"ר אפללו, עובדים ימים כלילות מזה כשנתיים בהובלת המאבק הלאומי בנגיף הקורונה, ובמקביל ממשיכים במאמץ בלתי מתפשר לקדם את ענייני המשרד האחרים שבתחום סמכותם.

"אין זאת הפעם הראשונה שבה אנשי משרד הבריאות מותקפים מצד נציגי ציבור בין כותלי הכנסת. לא אאפשר מתקפות כלפי עובדי משרדי המסורים. כנבחרי ציבור עלינו לוודא שבכנסת לא ייווצר חלילה אפקט מצנן, שבו פקידי ציבור חוששים לעלות לדיונים ולהתבטא בנושאים שבתחום משרדם".

גם שורה של ארגוני בריאות ובהם האגודה למלחמה בסרטן, איגוד רופאי בריאות הציבור והחברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון, פירסמו הודעת תמיכה באפללו וכתבו כי "בוועדת הכספים נחצה קו אדום כאשר חבר כנסת בועדה בייש את נציגת משרד הבריאות בגלל עמדתה המקצועית בעד מיסוי סיגריות אלקטרוניות לטובת הגנה על בריאות הציבור. אסור להיכנע ללחצים המסחריים של חברות הטבק והניקוטין, שכל מטרתן היא הרווח האישי שלהן על חשבון בריאות הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"