עובדי הדסה נגד נשות הדסה: "מעמידות את הישגי השנים האחרונות בסכנה"

פניית העובדים מגיעה על רקע התנגדות האוצר למינוי דליה איציק ליו"ר הדסה ■ באחרונה הגישו נשות הדסה שני שמות נוספים של מועמדים לתפקיד היו"ר: פרופ' אשר אלחיאני ויעקב ברגמן ■ נשות הדסה: "הגשנו ארבעה מועמדים ראויים ביותר לתפקיד היו"ר"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בית החולים הדסה עין כרם, בחודש שעבר
בית החולים הדסה עין כרם, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הקרב על זהותו של יו"ר המרכז הרפואי הדסה מחריף ומגיע גם לעובדי המוסד. במכתב משותף מכל יושבי ראש ארגוני מנהלי המחלקות, הרופאים הבכירים, האחיות, העובדים, רופאי השיניים וגם מהפקולטה לרפואה המשותפת להדסה ולאוניברסיטה הערבית, הם יוצאים נגד ארגון נשות הדסה, הבעלים של בית החולים: "לדעתנו ולמיטב ידיעתנו, ההחלטות האחרונות שנתקבלו על ידכן העמידו את כל ההישגים של השנים האחרונות בסכנה אמיתית", נכתב.

הכותבים מתייחסים לסערה שמתרחשת בשבועות האחרונים בבית החולים סביב כוונת ארגון נשות הדסה, למנות את דליה איציק ליו"ר בית החולים במקום ארז מלצר, שסיים את כהונתו. מועמד נוסף שהארגון הציע לתפקיד היו"ר הוא פרופ' חזי אופיר, שאף מונה בישיבת הדירקטוריון האחרונה לממלא מקום היו"ר.

במשרד האוצר מתנגדים בחריפות למהלך של נשות הדסה שנתפש על ידם כמחטף. הארגון הואשם בהפרת הסכם ההבראה של בית החולים מ-2014, שקובע כי הארגון מחויב להעביר שלושה שמות של מועמדים ליו"ר, וכי עליהם לעמוד בתנאי כשירות מינמליים ובהם ניסיון של עשור בתפקיד ניהולי בכיר - מהן שלוש כמנכ"ל או יו"ר בגוף בעל מחזור כספי של לפחות חצי מיליארד שקל בשנה.

דליה איציקצילום: מיכל פתאל

ל-TheMarker נודע כי באחרונה קיבל ארגון נשות הדסה את דרישת האוצר להרחיב את רשימת המועמדים ליו"ר, והעביר את שמם של פרופ' אשר אלחיאני, לשעבר מנכ"ל מאוחדת שהיה דירקטור בהדסה, עזב לפני חצי שנה בתום הקדנציה שלו בדירקטוריון, והוחזר על ידי נשות הדסה במקומו של פרופ' קובי פאר. השם השני הוא יעקב (ג'ק) ברגמן, לשעבר יו"ר בנק דיסקונט בניו יורק. בנוסף להם ממשיכים להיות מועמדים דליה איציק ופרופ' חזי אופיר.

"אל תפתחו חזית עם משרד האוצר"

במכתבם של צוותי הרפואה בבית החולים הם מתריעים כי "המצב הנוכחי מחזיר את בתי החולים למשבר הקודם. אנו סבורים כי כיום, ימים ספורים לאחר תום תקופת ההבראה, ימים בהם בית החולים גדוש בחולים ונמצא בחזית המאבק במחלת הקורונה, לא יעלה על הדעת שתמשיכו בקו זה ותפתחו חזית גם מול משרד האוצר, איתו יש לבית החולים שיתוף פעולה מתמשך". הכותבים מביעים אמון בהנהלת הדסה ודורשים מהארגון "להמציא מועמדים ראויים שעונים על תנאי הסף המוגדרים והברורים לתפקיד יו"ר הדירקטוריון, שיכולים גם לתפקד בשיתוף פעולה עם הנהלת הדסה הנוכחית".

בית חולים הדסה עין כרםצילום: שירן גרנות

ברקע הקרבות על זהות היו"ר הבא, עומד מצבו הלא פשוט של הדסה בימים אלה: הסכם ההבראה הסתיים למעשה בסוף דצמבר, ועדיין מתנהל משא ומתן על הסכם תמיכות חדש. זאת, בזמן שהדסה הוא אחד המרכזים הרפואיים המטפלים במספר הגדול ביותר של חולי קורונה בימים אלה. השבוע פורסם ב-TheMarker כי בית החולים הוציא בימים האחרונים הודעה לספקיו, שלפיה בינואר 2021 ישלם להם לכל היותר 50% מהתשלומים שעומדים מולם לפירעון, בגלל מצבו הפיננסי. הדסה פירט במכתב ששלח לספקים על מצוקתו הכלכלית עקב משבר הקורונה, המשית על בתי החולים בישראל הוצאות של מאות מיליוני שקלים, שאין ביכולתו לעמוד בהן ללא תמיכת ממשלת ישראל. בנוסף, בית החולים הוסיף כי העובדה ש-2021 החלה ללא תקציב מדינה בתוקף, ובהתאם לכך גם בחוסר ודאות לגבי ההקצבות לבתי החולים, מקשה עליו להתמודד עם הגירעון שנגזר מהמצב.

במכתבם של הוועדים לנשות הדסה הם מבקשים מהן "להמשיך את תמיכתכן השנתית כדי לאפשר תוכנית תקציבית לשנה הזו, וכמו כן לשתף פעולה עם ההנהלה הנוכחית מתוך מטרה לייצג את בית החולים בפני הממשלה כדי להשיג הסכם צמיחה חדש להדסה".

תגובת ארגון נשות הדסה: "ארגון נשות הדסה הגיש לגורמי המדינה ארבעה מועמדים ראויים ביותר לתפקיד יו"ר הדירקטוריון ואנו בטוחים כי ביחד איתנו, כל הגורמים המעורבים, כולל החתומים על המכתב, שבאורך פלא מצא את דרכו לתקשורת, עושים וימשיכו לעשות ככל יכולתם למען בית החולים וציבור החולים".

בית החולים הדסה עין כרם בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

עוד נמסר מהארגון כי "למרות מיליארדי שקלים שהעביר הארגון לבית החולים במהלך הסכם ההבראה, תקופת הקורונה הסבה נזק כלכלי מהותי לבית החולים הדסה. אך, בעוד המדינה מכסה שנה אחר שנה את גירעונות בתי החולים הממשלתיים, דווקא בתי החולים הציבוריים בירושלים המטפלים במאות אלפים מתושבי האזור, מופלים לרעה ואינם זוכים לסיוע שכזה. לכן, כעת, עם סיום הסכם ההבראה שנחתם עם המדינה, ארגון נשות הדסה ובית החולים נמצאים בדיונים עם משרד האוצר כדי להביא לבית החולים את ההסכם הטוב ביותר, שיבטיח את הטיפול הטוב ביותר לכל החולים.

עם זאת, לאור הפגיעה מהקורונה, ועל מנת למנוע פגיעה בתפעול השוטף של בית החולים, החליט ארגון נשות הדסה, להעביר מיליוני שקלים לקופת בית החולים בהתחשב בצורכי התקופה, על אף שהסתיים הסכם ההבראה. ארגון נשות הדסה אף פנה למדינה בבקשה כי תפעל באופן דומה ותעביר אף היא בהקדם כספים שלהם התחייבה למימון פעילות בית החולים המרכזי בירושלים המשרת מאות אלפי תושבים".

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה