גרוטו: "הזמן לקבלת תוצאות בדיקת קורונה - 36 שעות"; הנתונים בשטח אומרים אחרת

לפי נתונים שהוצגו הבוקר במשרד הבריאות, משך הזמן מבדיקה לתוצאה הוא כרגע לא פחות מ-96 שעות ■ משך הזמן מהפניית הרופא, הדיגום ועד הפענוח - מרחיק עוד יותר את ישראל מהיכולת לקטוע ביעילות את שרשראות ההדבקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתחם בדיקות קורונה בתל אביב
מתחם בדיקות קורונה בתל אביב. ההחלטה על סגר הייתה קלה בשבל הראשון עבור נתניהוצילום: Sebastian Scheiner/אי־פי

כמה זמן לוקח לאנשים לקבל תוצאות של בדיקות קורונה בימים אלה? תלוי את מי שואלים. פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, אמר היום (ב') בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת כי הזמן הממוצע לקבלת תוצאות בדיקת קורונה מרגע ביצועה מסתכם בכ-36 שעות. הוא הוסיף: "אנו פועלים לקצר את הזמן הזה ל-24 שעות".

אלא שלפי נתונים שהוצגו רק הבוקר במשרד הבריאות, משך הזמן מבדיקה לתוצאה הוא כרגע לא פחות מ-96 שעות - ארבע יממות שלמות - הרבה מעבר לפרק הזמן הרלוונטי לקטיעת שרשראות ההדבקה. פרק הזמן שהזכיר גרוטו סותר גם דיווחים המגיעים מאזרחים שנבדקו וגם מהקופות עצמן על זמנים ארוכים בהרבה, של ימים שלמים.

בקופות החולים אמרו אתמול ל-TheMarker כי הקופות נמצאות על סף השלכתן לפח של דגימות מאחר שהן מתקרבות לגבול העליון של 72 שעות מהדיגום לבדיקה. זאת, לדבריהן, בעקבות הקריאה של שר הבריאות, יולי אדלשטיין, להרחבת הבדיקות גם לא-סימפטומטים, ולעלייה עצומה בביקוש מצד הציבור לבדיקות - שלא מלווה בגידול מתאים ביכולת הייצור של המעבדות.

משך הזמן הארוך מהפניית הרופא, הדיגום ועד הפענוח מרחיק עוד יותר את ישראל מהיכולת לקטוע ביעילות את שרשראות ההדבקה, שכן כבר באפריל העריכו צוות יועצי המל"ל שזמן השלמת הבדיקה צריך לקחת 12 שעות בלבד. הקשיים קיימים לכל אורך השרשרת, על פי גרוטו. עם זאת, הוא הטיל חלק ניכר באחריות לעיכובים על הקופות ועל התהליך של הפניות האזרחים לבדיקות.

פרופ' איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

"כיום, החוליות החלשות הן לא במעבדות אלא בקטעים שלפני", אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. "צוואר הבקבוק הוא לא רק היכולת של המעבדה - אלא גם ההפנייה מהרופא. זה מתעכב גם בגלל תהליכים ביורוקרטיים בקופות עצמן. קודם כל לוקח זמן בין הידבקות ועד שאדם מפתח תסמינים. בזה אי אפשר לשלוט. אבל הזמן שחולף מרגע שהוא מפתח תסמינים ועד שמקבל הפניה לבדיקה – כאן לא עומדים בקריטריונים ולכן עובדים לשפר ולייעל. יש קופות שעושות את זה מהר יותר וכאלה שפחות".

הקופות מצדן קוראות לחידוד וצמצום מיידי של הקיטריונים לאישור בדיקה. לטענתן הדבר נדרש כדי למתן את קצב הבדיקות ולאפשר להן להתמקד בנבדקים החשובים יותר, תוך קבלת תוצאות בזמן.

קשיים נוספים שציין גרוטו הם כוח האדם החסר במעבדות והמחסור בריאגנטים - החומרים הדרושים לביצוע הבדיקות. "אנחנו בפרויקט פיתוח יכולת ייצור מקומית של ריאגנטים לקראת החורף, ואז לא נהיה תלויים באחרים". כיום, לדבריו, ישראל מבצעת כ-30 אלף בדיקות ביום וניתן להגיע ל-35 אלף בדיקות ביום. 32 מעבדות עושות זאת, וגרוטו אף אמר כי במשרד הבריאות מעוניינים לצרף מעבדות נוספות. "אנו מחפשים מעבדות נוספות כדי להרחיב את זה - ככל שתבוא מעבדה נוספת שתרצה להצטרף".

עם זאת, המשנה לנמכ"ל ציין כי גם גופים פרטיים מתקשים לעמוד בקצב. "חתמתי עם מעבדת מייהרטיג' ב-23 באפריל והיא התחייבה להעמיד בתוך שבועיים מעבדה עם 10,000 בדיקות. זו היתה התחייבות. כיום, שלושה חודשים אחרי, הגיעו ליכולת של 5,000 ועדיין לא 10,000. כלומר גם התחייבויות של גופים פרטיים שטוענים שהם יעילים יותר, בסוף גם הם נתקלים בקשיים כמו המדינה".

גרוטו הבהיר שוב כי במצב התחלואה הנוכחי, מערך חקירות אפידמיולוגי לא מסוגל לבלום את התפשטות המגפה – ויש לנקוט צעדים אחרים. "היינו רוצים שתהליך קטיעת שרשראות ההדבקה יהיה יותר קצר, הוא לא נמצא איפה שאנחנו רוצים להיות היום. אבל כשיש אלף חולים ביום ממילא אנחנו לא יכולים לעמוד בזמן הקצר הזה, והוא לא יהיה אפקטיבי כי יש הרבה מחוללי הדבקה בציבור. אנחנו מוכנים לכך שכשנגיע ל200-100 חולים ביום, נוכל לעצור את שרשראות ההדבקה – זה היעד העיקרי ונוכל לעמוד בזה כשזה יגיע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?