בעקבות החום הקיצוני: משרד הבריאות ביטל את חובת חבישת המסכות בכיתות

ההוראה לחבוש מסכות בכיתות עוררה התנגדות רבה בקרב תלמידים, הורים - ואף רופאים ■ האיגוד לרפואת ילדים: "זה לא מעשי, יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילדים חובשים מסיכות מגן בניו דלהי, היום
ילדים עוטים מסיכות מגןצילום: ANUSHREE FADNAVIS/רויטרס

משרד הבריאות ביטל הלילה (שלישי) את חובת עטיית המסכות בכיתות ובמרחב הציבורי עד סוף השבוע, זאת עקב גל החום הקיצוני השורר ברחבי הארץ. שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע כי מהיום ועד יום שישי כל מי שנמצא בשטח פתוח או במבנה שאינו ממוזג לא יחוייב בעטיית מסכה, למעט בעת התקהלות.

אתמול דחה משרד הבריאות את בקשת משרד החינוך לבטל את חובת המסכות בתקופת השרב הכבד, ואישר לבטלה רק בכיתות בהן אין מיזוג אוויר. בשאר הכיתות, התלמידים חוייבו לעטות מסכה כרגיל. ההוראה עוררה התנגדות רבה בקרב תלמידים, הורים ואף רופאים.

האיגוד לרפואת ילדים קרא אתמול לפטור את הילדים בבתי הספר מחובת חבישת מסכות בזמן השיעור - עד תום גל החום הנוכחי, בטענה שההוראה "אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר". על פי מתווה החזרה ללימודים, חייבים תלמידי כיתות ד' ומעלה לעטות מסיכות גם בזמן השיעורים, ואילו בהפסקות חלה חובת החבישה מכיתה ב' ומעלה. עם זאת, יש בתי ספר שהרחיבו את החובה גם מכיתה א'. בכל מקרה יש חובת עטיית מסכות בהפסקות ובשטחים ציבוריים.

ההוראה של חבישת מסכות גם בכיתה ולאורך כל שעות הלימודים עוררה התנגדות רבה בקרב תלמידים והורים, שרואים בכך גזירה קשה מדי, במיוחד בזמן של גל חום קיצוני ששורר השבוע. הורים רבים התלוננו על החום ואי הנוחות, בעיקר לאור העובדה ששאר ההנחיות של משרד הבריאות כמו שמירה על מרחק של שני מטרים ובדיקות חום לא מיושמות בבתי הספר. ההנחיות אמנם לא אוסרות על הדלקת מיזוג אוויר, אך הן כן מחויבות את המורים בפתיחת כל החלונות ודלת הכיתה, כך שהלימודים מתבצעים בצפיפות ובחום.

בעקבות זאת, הוחלט אתמול בהרצליה ובאלפי מנשה שלא לחדש את הלימודים בכיתות ד׳-י׳. בעיריית תל אביב הודיעו כי כל המנהלים בעיר רשאים לדחות את חידוש הלימודים בגילאים אלה בגלל גל החום, כחלק מהאוטונומיה שניתנת להם על ידי העירייה. ייתכן כי ההחלטות האלה ישונו בעקבות ביטול החיוב בעטיית מסכה.

באיגוד לרפואת ילדים אמרו כי "יעילות המסכות במניעת הדבקה בקרב הילדים עצמם לא ברורה ואין על כך עדויות בספרות המדעית. מעבר לכך, ההתרשמות העולה ממרבית הנתונים היא שילדים אינם מדביקים במידה משמעותית. המרכז האמריקאי לבקרת מחלות cdc ממליץ רק לעובדי ההוראה בבתי הספר לחבוש מסיכות".

באיגוד הוסיפו כי "המלצת משרד החינוך לחבישת מסיכות ניתנה במסגרת ההמלצות הכוללות למרחב הציבורי, וככזו יש לכבדה. עם זאת, בגל החום הנוכחי הפוקד את המדינה חבישת מסיכות על ידי הילדים במשך שעות ארוכות אינה מעשית וגובלת בקושי משמעותי ביותר, מסיכות שיירטבו מזיעה יהיו בלתי יעילות. אי לכך אנו סבורים שיש מקום לפטור מחובת המסיכות את הילדים עד תום גל החום הנוכחי".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה