רופאי שיניים, ניתוחים וקופות חולים: הרשימה המלאה של השירותים הרפואיים שיחזרו לשגרה

אחרי מאבק ממושך, משרד הבריאות יאפשר לבתי החולים, מרפאות השיניים והקופות לחזור לפעילות תחת מגבלות ■ התנאי לביצוע ניתוחים: מלאי מספק של חומרי הרדמה ■ ב"אזורים אדומים" של התפרצות הקורונה לא תהיה חזרה לשגרה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדר ניתוח
חדר ניתוחצילום: GARO / Phanie
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לא רק מכוני יופי והסרת שיער בלייזר: אחרי מאבק ממושך של הרופאים ומנהלי בתי החולים מול משרד הבריאות, החל מיום ראשון, 3 במאי, גם הרפואה הלא-דחופה, הניתוחים בהרדמה מקומית וכללית, מכונים ומרפאות חוץ, בדיקות הדמיה, טיפולי השיניים בבתי החולים ובמרפאות ואף הרפואה המשלימה צפויים לחזור בהדרגה לפעילות.

שלשום (ה') שיגר משרד הבריאות מתווה לחזרה הדרגתית לפעילות אלקטיבית (לא דחופה) בכל תחומי הרפואה, כולל רפואת שיניים. זאת, לאחר תקופה ארוכה שבה בלם המשרד את הפעילות הזאת כדי לפנות את מירב המשאבים להיערכות בתי החולים לטיפול בחולי קורונה קשים ומונשמים, וכן כדי למנוע הדבקה בנגיף בסיטואציות רפואיות. על המסמך מצוין כי מדובר ב"טיוטה" אך בכל המערכת נערכים למעבר לעבודה על פי התנאים המופיעים בו.

חזרה לשגרה רפואית בימי קורונה

בתי חולים:

  • ניתוחים בהרדמה מקומית - יחודשו
  • ניתוחים בהרדמה כללית - חזרה ל- 60% מהפעילות לפני הקורונה, בתנאי שיש מלאי מספק של חומרי הרדמה
  • מנותחים יאושפזו בחדרים בודדים
  • מרפאות חוץ ורפואת שיניים יחודשו תוך שמירה על כללי ריחוק וזהירות

קופות חולים:

  • ב"יישובים אדומים" עם תחלואה משמעותית - אין חזרה לשגרה; בשאר היישובים - חזרה ל- 50% פעילות פרונטלית, עם אמצעי הפרדה
  • אוכלוסייה בסיכון וקשישים - ביקורי בית, תורים נפרדים וארוכים יותר
  • טיפולים קבוצתיים - לא. רפואה משלימה - כן

טיפולי שיניים במרפאות:

  • ב"אזורים אדומים" עם התפרצות - רק טיפולים דחופים
  • המלצה לדחות ככל הניתן טיפולים לא דחופים למטופלים בסיכון
  • הצוות מחויב במיגון מחמיר - כולל מסכה, כיסוי פנים, חלוק ועוד

במכתב ששלחה למוסדות הרפואיים ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, היא מכירה בכך כי "לצמצום פעילות זו יש השפעות רפואיות על בריאותו של הציבור ועל איכות חייו הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך", ומוסיפה כי "בעת הזאת, לאור מגמת ההתמתנות, ואם לא תהיה התלקחות חריגה, ניתן לשקול לאפשר חזרה מדורגת ומותאמת לפעילות רפואית אלקטיבית, במקביל לשימור היכולות הטיפוליות בחולי הקורונה".

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאותצילום: דניאל צ'צ'יק

ניתוחים קלים ומרבית הניתוחים בהרדמה כללית יחזרו לשגרה

בתחום הניתוחים, הוסרו למעשה כל ההגבלות על ניתוחים קלים בהרדמה מקומית או ספינלית (אפידורל), למעט המגבלות הרגילות של מניעת התקהלות וריחוק חברתי.

לגבי ניתוחים גדולים יותר, בהרדמה כללית, ההנחיות קפדניות וזהירות יותר. התנאי הראשון לקיומם הוא שבית החולים יוודא שיש לו מלאי מספק של חומרי הרדמה - מעבר למלאי שנדרש לצורך טיפול בחולי קורונה לארבעת החודשים הקרובים לפחות. זאת, על רקע המחסור בחומרי הרדמה. במשרד הבריאות שמים דגש מיוחד על נושא חומרי ההרדמה: מנהל בית החולים נדרש לדווח אחת לשבועיים למשרד הבריאות על מלאי חומרי ההרדמה שברשותו.

בית חולים שעמד בתנאי של מלאי מספק של חומרי הרדמה - יוכל לחזור בשעות הבוקר לפעילות בהיקף של 60% מהפעילות הממוצעת בתקופה שקדמה להתפרצות. באשר לניתוחי אחר הצהריים (ססיות), ניתן לחזור לרמה של 50% מהפעילות שלפני התפרצות הקורונה. כלל נוסף שיגביל את מספר הניתוחים הוא שאשפוז של מנותחים יהיה בחדרים בודדים או בהפרדה מקסימלית שכוללת חציצה בין מאושפזים.

אגב, גם פעילות של תיירות רפואית מותרת - במסגרת מגבלות הכמות החדשות. תיירות רפואית כוללת גם מטופלים מהרשות הפלסטינית ומעזה. טיפולי שיניים בבתי חולים מאושרים תחת אותן המגבלות כאשר אלה טיפולים דחופים, השלמת טיפולים שהופסקו על רקע הקורונה, וכן טיפול במצבים העלולים להחמיר אם לא יינתן טיפול מיידי.

טיפולים אלקטיביים כמו מרפאות חוץ, מכוני לב, ריאות, גסטרו, גנטיקה, בדיקות דימות ועוד יבוצעו תוך שמירה על ריחוק חברתי, ועבודה בצוותים נפרדים כדי למנוע הדבקה המונית שלהם. פעילות שניתן לבצע בלי נוכחות פיזית - תבוצע מרחוק.

אחות בקופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: דניאל בר און

רפואת הקהילה: חזרה לשגרה למעט ב"יישובים אדומים"

החוזר מתייחס גם לפעילות הרפואית בקהילה, כלומר בקופות החולים. החל ב-3 במאי, תחודש פעילות הרפואה בקהילה, תוך שמירה על כללי ההתמגנות, הריחוק החברתי, הקפדה יתרה על חיטוי, והפרדת צוותים כדי למנוע הדבקה של צוותים שלמים.

ביישובים שנחשבים "אדומים", כלומר שיש בהם התפרצות משמעותית של קורונה - עבודת הקהילה תישאר במתכונת מצומצמת מאוד והפעילות הפרונטלית לא תחודש. ביישובים אחרים תהיה חזרה לנפח של 50% פעילות פרונטלית לעומת השגרה שלפני הקורונה. לפני ההגעה לקופה, יש לדבר בטלפון עם המטופל כדי לוודא אם אכן נחוץ ביקור פיזי במרפאה, אך יש לתת עדיפות למפגש בטלמדיסין. על הקופות לנהל את התורים באופן מרווח שימנע התקהלות בתורים למרפאות.

החוזר מתייחס ספציפית לאוכלוסיות רגישות כמו מטופלים בסיכון וקשישים. נקבע בו כי עם חידוש הפעילות במרפאות, יש להעדיף זימון יזום של מטופלים בקבוצות סיכון, וגם לקיים באופן יזום ביקורי בית או מפגשים מקוונים לקשישים. בנוסף, יש לשקול שעות קבלה נפרדות ותורים ארוכים יותר מביקור רגיל לקשישים וקבוצות סיכון. גם מכונים כמו מכוני דימות, גסטרו, ריאות ועוד יחזרו לפעול בקהילה, תחת תנאי הריחוק החברתי. לעומת זאת, לא יתאפשרו טיפולים קבוצתיים כמו קבוצות דיאטה או גמילה מעישון.

על הקופות נאסר לקבל לטיפול מטופל השוהה בבידוד או חולה קורונה, ולגבי מטופלים שיש להם תסמינים נשימתיים אך לא אובחנו כחולי קורונה - יש להמתין לפחות יומיים מחלוף התסמינים הנשימתיים עד לקבלתו לטיפול. יצוין כי הוראות אלה שמונהגות גם היום הופכות את אוכלוסיית המבודדים לפגיעה במיוחד, וחלק מהמבודדים מדווחים כי קשה להם לקבל טיפול במוסדות רפואיים.

באשר לטיפולים במקצועות הבריאות כמו פיזיותרפיה, קלינאי תקשורת, תזונאים ועוד, נקבע בחוזר כי יש להעדיף מתן טיפול על ידי רפואה מרחוק. ואולם "ככל שנדרש טיפול פרונטלי - הוא יעשה בצורה פרטנית, כאשר בחדר הטיפולים שוהים מטפל אחד ומטופל אחד, ובחדר ההמתנה נשמרות הנחיות הריחוק, וכאשר המטפל והמטופל יעטו מסכות כירורגיות לכל אורך הטיפול".

גם הרפואה המשלימה תחודש, בהתאם למגבלות של שמירת מרחק, היגיינה והגבלת מספר השוהים בחדרי ההמתנה והטיפולים.

רופא שיניים ומטופלתצילום: alfexe / Getty Images / iStockph

טיפולי שיניים - רק במיגון מחמיר של הצוותים

החוזר מתייחס בהרחבה גם למרפאות השיניים. החל ב-3 במאי יוכלו רופאי השיניים לחזור לפעילות שאינה דחופה, שהופסקה עם התפרצות הקורונה. ביישובים שנחשבים "אדומים" - יינתנו רק טיפולי שיניים דחופים. עוד קורא משרד הבריאות "לדחות ככל הניתן" ביצוע טיפולי שיניים לא דחופים למטופלים עם מחלות רקע או מטופלים בני 67 ואילך. בכל מקרה, הרופא מחויב לבצע תשאול טלפוני מקדים ו"לשקול את התועלת שתתקבל מהטיפול בעת זו אל מול רמת הסיכון שלו למחלת קורונה קשה, לפי גילו ומצבו הרפואי הכללי".

מכיוון שטיפולי שיניים נחשבים מסוכנים במיוחד בגלל אופי הטיפול המערב את רירית הפה ומעלה סיכון להדבקה טיפתית, כללי המיגון החלים על רופאי השיניים והצוות המטפל כולו מחמירים במיוחד: על הצוות להתמגן במסכת פה ואף תקניות, מגן פנים מלא, חלוק עמיד במים ועוד. עוד מפורטים בחוזר כללים קפדניים של חיטוי המכשור ואוורור החדר.

במכתב של עזרא היא מדגישה כי "התוכנית הזאת מבוססת על כך שלמערכת הבריאות, על חלקיה השונים, יש יכולת מהירה להגיב למצבי קיצון כגון התפשטות מחודשת של הקורונה, ולצמצם באופן מהיר פעילויות כדי לפנות צוותי רפואה, תשתיות ומיטות אשפוז לטובת הטיפול בחולי קורונה וריסון התפשטותה". היא מוסיפה כי "ככל שיחולו החמרה או שינוי בהתפרצות המחלה, ברמה האזורית או הארצית, יוטלו מגבלות חדשות על הפעילות".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אוהד צויגנברג

ההנחיות החדשות של משרד הבריאות מגיעות אחרי עימות קשה בין בתי החולים למשרד לגבי היקף הפעילות הלא-דחופה המותרת בחולים שאינם חולי קורונה. השבוע הגיע העימות לשיאו לאחר שמנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, שיגר מכתב להנהלות בתי החולים, ובו הבהיר להם כי אם לא יצמצמו את הפעילות הניתוחית הלא דחופה שלהם למינימום ההכרחי - הם עוברים למעשה על החוק, "על כל המשתמע מכך".

יום לאחר מכן, בר סימן טוב כבר התנצל בפניהם על המכתב. העימות התרחש לאחר שבמשרד הבריאות גילו כי חלק מבתי חולים מפרים את ההנחיות לצמצום הפעילות שנחשבת לא דחופה במסגרת ההיערכות לקורונה. בבתי החולים, לעומת זאת, התרעמו על מה שנתפש בעיניהם כהנחיות מוגזמות ולא נחוצות - בעיקר אל מול נתוני התחלואה המרוסנים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"