שאיבת שומן תחילה? רוב הניתוחים מוקפאים - אך הפלסטיקאים שבים לעבודה

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית ממליץ לחבריו לחזור לפעילות בהדרגה, החל מ-19 באפריל ■ הודעת הפלסטיקאים מעוררת ביקורת במערכת הבריאות: "אלה טיפולים אסתטיים שבתקופה הנוכחית ניתן לנהל אורח חיים רגיל גם בלעדיהם" ■ כעת גם הספרים והקוסמטיקאיות דורשים: "תנו לנו לחזור לעבודה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
ניתוח פלסטי
ניתוח פלסטיצילום: בלומברג
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

לאחר פחות מחודש של הפסקת עבודה ופגיעה כלכלית, הרופאים הפלסטיקאים הודיעו בשבוע שעבר על חזרה לעבודה אחרי פסח. האיגוד לכירורגיה פלסטית אסתטית הודיע ב-18 במארס על הפסקת הניתוחים הקוסמטיים הלא דחופים. כעת ממליץ האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית לחבריו ולמנהלי חדרי הניתוח הפרטיים לחזור לפעילות בהדרגה, החל מ-19 באפריל.

"עד שיימצא חיסון או טיפול יעיל לקורונה, מדובר בסכנה נגיפית כרונית שיש להטמיע את קיומה לתוך שגרת החיים, בדומה לווירוסים אחרים", כתב יו"ר האיגוד, ד"ר מאיר כהן, לרופאים הפלסטיקאים החברים בארגון. "האיגוד סבור כי סגירת מרפאות הרופאים במגזר הפרטי לפרק זמן העולה על חודש כחלק מלווה בנזק כלכלי עתידי ממשי. ללא מערכת כלכלית לא תהיה מערכת רפואית. נזק זה מהווה בעצמו סכנה קיומית אישית ולאומית חדשה, שעולה בגודלה ובחומרתה על הסכנה הקיומית הנמוכה מאוד הקשורה לנגיף הקורונה".

הודעת הפלסטיקאים מעוררת ביקורת במערכת הבריאות, שכן בשלב זה הרוב המכריע של הפעילות הרפואית האלקטיבית (לא דחופה) בבתי החולים הציבוריים בישראל מושבתת בהוראת משרד הבריאות. גם בבתי החולים הפרטיים מתמקדים כרגע בניתוחים חיוניים בלבד ונידחים ניתוחים חשובים אחרים, בהם ניתוחים אורתופדיים, הפריות מבחנה, ניתוחים אורולוגיים, ניתוחים לילדים כמו הוצאת שקדים, ניתוחי עיניים וניתוחי אף אוזן גרון. בתגובה לשאלת TheMarker אומרים במשרד הבריאות כי כרגע אינם מאשרים לפלסטיקאים לחזור לעבודה, אך לא בטוח שהפלסטיקאים מחויבים להישמע להוראות המשרד, שכן הפעילות בבתי החולים הפרטיים לא הופסקה רשמית.

לדברי ד"ר שגית ארבל אלון, רופאה בכירה, לשעבר ראש אגף תכנון מדיניות במשרד הבריאות וכיום ראש צוות מדיניות ביוזמת הקורונה במפא"ת - מינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית במשרד הביטחון: "חזרה לשגרה רפואית בעת הזו אינה עסקים כרגיל, אלא פריסה מחדש של שירותי הבריאות ויצירת מצב שבו מטופלים, שאינם בעלי מצבים מסכני חיים, ישובו לקבל את שירותי הבריאות החיוניים כל כך עבורם". לדבריה, משרד הבריאות יידרש לצוק את התוכן להצהרה של חזרה לשגרה ולקבוע מדיניות ברורה לגבי מהם סדרי העדיפויות ואילו שירותים ינתנו, על פי רמת חומרה רפואית של אוכלוסיות מוגדרות ולנוכח משאבי המערכת המוגבלים.

ד"ר שגית ארבל. "חזרה לשגרה רפואית בעת הזו אינה עסקים כרגיל, אלא פריסה מחדש של שירותי הבריאות"צילום: עופר וקנין

"קולם של האיגודים המקצועיים חשוב מאין כמוהו בימים אלה, אולם אין זה מתפקידו של איגוד מקצועי לקבוע סדרי עדיפות לאומיים לחזרה לשגרה. זה תפקידו של משרד הבריאות, והציפייה היא שהם יוגדרו מיידית לפני שיקבעו עובדות בשטח", הוסיפה ארבל.

"המנתחים הפלסטים תומכים וימשיכו לתמוך בפעולות משרד הבריאות ולכן הקפיאו את פעילותם באופן וולנטרי מבלי שהתבקשו לכך, להבדיל מהמערכת הציבורית שהמשיכה לערוך ניתוחים אלקטיבים", הגיב כהן לטענות. "אנחנו ממליצים למנתחים להימנע מניתוחים אסתטיים ארוכים, שבהם יש סיכון מוגבר לסיבוכים". לדבריו, הגבלות פעילותה של הרפואה הפרטית היא שגויה, ועלולה להביא לעלייה במספר המובטלים ולפגוע בצורך של הכלכלה הישראלית לחזור לפעילות מלאה.

"החלטה תמוהה"

גם בבתי החולים הפרטיים, שמדווחים בימים אלה על ירידה בהיקף הפעילות, הגיבו בהפתעה על הודעת הפלסטיקאים. "בשונה מפעילות אלקטיבית רפואית, טיפולים אסתטיים אינם שונים מכל סוגיה כלכלית של המשק שאיננה קשורה לרפואה", אומר מנכ"ל הרצליה מדיקל סנטר, דני אנגל. "אני מסכים שעל המדינה להבין כי הווירוס כאן בשביל להישאר, אך עם זאת, אם מדברים על אסטרטגיות יציאה ותעדוף בחזרה לפעילות - הרי שיש להשיב קודם פעילות רפואית ורק אחר כך פעילות אסתטית".

פרופסור ארנון אפקצילום: עופר וקנין

עו"ד עדי ניב יגודה, מומחה למשפט רפואי, אומר כי "תמוה שטיפולים ופרוצדורות רפואיות חיוניות נדחות, אך דווקא תחום האסטתיקה הרפואית הוא הראשון שמנחה את חבריו לחזור לפעילות. אלה טיפולים אסתטיים שבתקופה הנוכחית ניתן לנהל אורח חיים רגיל גם בלעדיהם. נראה שמדובר בהנחיה שמגלמת שיקול כלכלי טהור, ושיש בה כדי לסכן בעת הנוכחית את המטפל ואת ציבור המטופלים כאחד. עיקר הדאגה במכתב היא לשיקול הכספי של המטפל, לא לשיקול הכלכלי בחברה הישראלית".

גם פרופ' ארנון אפק, המשנה למנהל בית החולים שיבא ויו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, סבור כי חשוב שכלל הפעולות יתואמו על ידי משרד הבריאות מתוך תפיסת עולם של אסטרטגיית היציאה. "נכון שצריך לחזור לפעילות נורמלית גם באספקת השירותים לאזרחים וגם מתוך שמירה על בריאותם, אך הנושא של רפואה אסתטית איננו הנושא הראשון שבו הייתי עוסק", הוא אומר. "הכל צריך להיות מתואם דרך משרד הבריאות ותוך הקפדה על כללי הזהירות".

גם הקוסמטיקאיות ומעצבי השיער דורשים: תנו לנו לחזור לעבודה

ובינתיים, בעקבות הודעת הפלסטיקאים על חזרה לעבודה גם הקוסמטיקאיות ואיגוד מעצבי השיער והמיקרופיגמנטציה מתכננים לצאת לרחובות בדרישה לאפשר גם להם לחזור לעבודה.

"לא ייתכן שהרופאים הפלסטיקאים יחזרו לעבודה, ו-300 אלף אנשי תעשיית היופי קוסמטיקאיות, מעצבי שיער, מיקרופגמנטציה, איפור קבוע ועוד יישבו בבית!", אומרים יוסי אלקובי נשיא ההתאחדות והמנכ"לית עו"ד רוית גרוס.

לדבריהם, "כבר כמעט חודש ימים שכל העוסקים בתחום היופי סגורים, רובם עצמאים שעד כה לא עמדו בכלל בקריטריונים של המענק, ואנחנו מעוניינים לגרום לכך שכל הענף יחזור לעבודה כמובן במסגרת נוהלי בטיחות קפדניים, שיאושרו במשרד הבריאות". הם מספרים כי "הלקוחות לוחצים על חזרה לעבודה" וחלקם אף מסתפרים בבתיהם בצורה פיראטית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?