קורונה - עדכונים שוטפים | זרם דורשי העבודה הואט; מניין המתים עלה ל-58

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדכונים

המתה ה-57: בת 74 מתה מקורונה בבית חולים בבני ברק

אשה בת 74 מתה היום מקורונה בבית החולים מעייני הישועה שבבני ברק. האשה היא המתה ה-57 מהנגיף בישראל.

לפי הודעת בית החולים, האשה היתה דיירת בבית אבות והיו לה מחלות רקע. עוד נמסר כי היא אושפזה בבית החולים בשל בשל דלקת ריאות לא אופיינית לקורונה, וכי בדיקת קורונה העלתה שלא נדבקה בנגיף. כעבור שלושה ימים נערכה לה בדיקה נוספת, שהראתה כי היא כן חלתה בקורונה.

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הועבר לטיפול נמרץ, כך נמסר בהודעה שפרסם מעון ראש הממשלה בלונדון הערב. ג'ונסון בן ה-55 שחלה בקורונה הועבר אתמול לבית החולים לבדיקות.

"מאז יום ראשון בערב נמצא ראש הממשלה בטיפולו של הצוות הרפואי בבית החולים סנט תומס בלונדון. במהלך אחר הצהריים מצבו של ג'ונסון הורע, ובעצת רופאיו הוא הועבר להמשך טיפול במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים", נמסר בהודעה. כמו כן נמסר כי שר החוץ של בריטניה דומיניק ראב ימלא את מקומו של ג'ונסון כל עוד הוא מאושפז.

"ראש הממשלה מקבל טיפול ברמה מצוינת. תודה לצוות הרפואי על העבודה הטובה והמסירות", נמסר בהודעה.

לכתבה המלאה

מספר חולי הקורונה עלה ל-8,904

מספר חולי הקורונה עלה ל-8,904 - כך עידכן משרד הבריאות. מניין המתים הוא 57.

140 חולים מאושפזים במצב קשה, מהם 109 מונשמים. 197 חולים מאושפזים במצב בינוני.

670 חולים החלימו ושוחררו לבתיהם.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

לקראת הפסח, הואט זרם דורשי האבטלה

שירות התעסוקה מדווח כי אתמול נרשמו 13,278 דורשי עבודה, וכי היום עד השעה 17:00 נרשמו 3,538 דורשי עבודה. מדובר בקצב רישום נמוך יותר מהשבועות האחרונים, שבהם נרשמו עשרות אלפי אנשים ביום.

מתחילת המשבר נרשמו בשירות התעסוקה 905,818 נרשמים חדשים – 88.9% מהם בחל"ת, 6.8% פוטרו. באפריל נרשמו עד כה 62,822 איש.

למרות הירידה בקצב הרישום, בולטת עלייה בשיעור דורשי דמי אבטלה בגין פיטורים וירידה בשיעור המתייצבים כתוצאה מחל"ת. שיעור החל"ת כסיבת ההתייצבות הוא 81.1% בלבד והפיטורים קופצים ל-11.2%, לעומת מארס שבו שיעור היוצאים לחל"ת היה 90%.

במשק יש 1,053,538 דורשי עבודה, ושיעור האבטלה מסתכם ב-25.1%.

הנתונים אינם כוללים כ-140 אלף עובדים אחרי גיל פרישה (נשים מעל גיל 62 וגברים מעל גיל 67), שהוצאו לחל"ת או פוטרו בעקבות משבר הקורונה ואינם זכאים לדמי אבטלה - ולכן נרשמים בביטוח הלאומי - וכ-500 אלף עצמאים שאינם זכאים לדמי אבטלה, ולכן אינם נרשמים בשירות התעסוקה.

סיון קלינגביל

הצילו, ההלוואה התכווצה: מדוע השתנו התנאים להלוואות לעסקים?

ימי הקורונה, שוק הפשפשים ביפו סגורצילום: מוטי מילרוד

בעלי עסקים שניסו לקבל הלוואה בערבות המדינה כדי להתמודד עם נזקי משבר מגיפת הקורונה, טוענים כי התנאים השתנו בן לילה וללא הודעה מוקדמת.

"המדינה יצאה לפני שלושה שבועות בהתחייבות שתאפשר מתן הלוואות לעסקים שנפגעו ישירות ממשבר הקורונה", אומר אורי, מנהל עסק סיטוני של מזון לענף המסעדות. "אחרי שהוגשו אלפי בקשות, הוחלט היום בהיחבא, ובלי להוציא הודעה - לתת רק 8% מהמחזור".

מתברר שמאז אתמול החליטו במשרד האוצר לשנות את הסכום המקסימלי של ההלוואה, שעד כה היה 500 אלף שקל או 8% מהמחזור - לפי הגבוה מבין השניים. גורמים שמכירים את הנושא מציינים כי אחרי שראו את אלפי הבקשות שהגיעו, ובהם גם עסקים עם מחזור קטן של כמה מאות אלפי שקלים, שביקשו הלוואה של חצי מיליון שקל, החליטו להגביל את הסכום המקסימלי ל-8% מהמחזור.

לכתבה המלאה

הלוואות ב-5 מיליארד שקל לעסקים קטנים וזעירים

חנויות סגורות בתל אביב. ההלוואות יעזרו הפעם? צילום: אייל טואג

לצד הורדת הריבית במשק מ-0.25% ל-0.1%, הכירז היום בנק ישראל על תוכנית הלוואות חדשה. התוכנית תופעל עד סוף מאי ותסתכם ב-5 מיליארד שקל. ההלוואות יוענקו לבנקים לשלוש שנים, בריבית קבועה שגובהה כגובה ריבית בנק ישראל (0.1%), במטרה להגדיל את היצע האשראי לעסקים קטנים וזעירים ולסייע להם לחזור לפעילות מלאה כשהדבר יתאפשר. ההלוואות לבנקים יהיו מותנות בכך שייתנו אשראי לעסקים קטנים לפי הקריטריונים שיוגדרו ויפורסמו בחוזר שיועבר לבנקים.

על פי בנק ישראל, התוכנית נועדה להביא להפחתה אפקטיבית של הריבית על האשראי שמקבלים העסקים הקטנים, נוכח העובדה שריבית בנק ישראל כבר קרובה לאפס. "הוועדה המוניטרית הפעילה ב-23 במארס 2020 כלי מדיניות נוסף שצפוי להפחית את עלויות האשראי במשק - רכישות אג"ח ממשלתיות - ואולם ייתכן שכלי זה ישפיע בעיקר על האשראי לעסקים גדולים באמצעות ההשפעה שלו על תשואת האג"ח הקונצרניות, והתמסורת אל הריבית על האשראי של העסקים הקטנים והזעירים עשויה להיות מוגבלת", אומרים בבנק ישראל.

לכתבה המלאה

בנק ישראל מגיב למשבר הקורונה: הריבית במשק ירדה ל-0.1%

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל החליטה היום (שני) להוריד את הריבית במשק מ-0.25% ל-0.1%. כמו כן, הוחלט על הפעלת כלי מוניטרי חדש - הלוואות מוניטריות לבנקים לטווח של שלוש שנים בריבית קבועה של 0.1%. ההלוואות יותנו במתן אשראי לעסקים קטנים וזעירים.

כמו כן, תורחב התוכנית שבה מתבצעות עסקות ריפו מול גופים פיננסיים, כך שהעסקות יוכלו לכלול גם אג"ח קונצרניות כבטוחה (נוסף על אג"ח ממשלתיות). צעד זה, אומרים בבנק ישראל, "יחזק את התמיכה של התכנית בנזילות ובתפקוד התקין של השווקים הפיננסיים".

בחטיבת המחקר מעריכים כי התמ"ג התכווץ בכ-5% ברבעון הראשון של 2020 לעומת קודמו. על פי בנק ישראל, "משבר הקורונה קטע את מגמת הצמיחה, והמשק עבר להתכווצות. למעלה משליש מהמשק מושבת, הצריכה הפרטית נמוכה בכרבע ביחס לתקופה שטרם המשבר, וכמיליון עובדים, 24% מכוח העבודה, תבעו דמי אבטלה".

לכתבה המלאה

מתו שני חולים משערי צדק: מספר המתים עלה ל-53

בית החולים שערי צדק הודיע בצהריים על מות שני חולי קורונה ששהו בו - אשה בת 91 וגבר בן 77, שניהם עם "מחלות רקע רבות". דובר בית החולים הודיע כי כעת שוהים בו 96 חולי קורונה, 11 מונשמים ו-24 במצב קשה.

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים: הירידה החדה ביותר אי פעם

מדד אמון הצרכנים של בנק הפועלים ו-Kantar ירד במארס בשיעור החד ביותר אי פעם. בפברואר היה המדד ברמה של 141.4 נקודות, קרוב לשיאו – ואילו במארס הוא צלל ל-124.3 נקודות, על רקע משבר הקורונה.

בבנק הפועלים מסבירים כי אמון הצרכנים ירד בעקבות ההגבלות על הפעילות הכלכלית והתנועה, הזינוק באבטלה והירידות בבורסות. "אמון הצרכנים לא ישתקם במהרה גם לאחר שהמגפה תדעך", מעריכים כלכלני הבנק. "ניתן לראות שגם בסין, שהשתלטה על הנגיף, חוששים עדיין להגיע למקומות הומי אדם. חודשי הסגר צפויים לפגוע בהכנסות משקי הבית, חלק מהעובדים שנמצאים בחל"ת צפויים לאבד את מקום עבודתם, וירידת מחירי הנכסים הפיננסיים יוצרת 'אפקט עושר' שלילי על הצריכה".

הממשלה דנה באפשרות להטיל סגר חלקי בכל הארץ בערב פסח

שוטרים בודקים נהגים בבני ברק, אתמולצילום: תומר אפלבאום

הממשלה שוקלת להטיל סגר חלקי בכל הארץ בערב פסח במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. זאת בעקבות לחץ שהפעילו ראשי רשויות נגד הטלת סגר חלקי על יישובים ספציפיים, ובעקבותיו התנגדו השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן לכך. השרים קיימו דיון טלפוני במטרה למנוע תנועה של משפחות שמעוניינות לחגוג יחד את הסדר ברחבי הארץ.

בעקבות המסקנות, ועדת השרים לענייני אזורים מוגבלים לא תתכנס שוב, ובשעות הערב צפויה להתקיים ישיבת ממשלה.

במהלך הלילה, לפני השינוי בעמדת השרים, דנה הממשלה בהגדר של רשימת יישובים כ"אזורים מוגבלים" - בהם העיר בני ברק, אלעד, מודיעין עילית, בית"ר עילית, בית שמש, טבריה, אשקלון, מגדל העמק, אור יהודה ושכונות חרדיות בירושלים. ההגדרה של יישובים כ"אזורים מוגבלים" טעונה אישור של ועדת השרים.

(נעה לנדאו)

"אמרו לנו - 'או שתיקחו את יעלי ל-14 יום או שלא תוכלו לראות אותה בזמן הקרוב'"

ח"כ יאיר לפיד, בדיון בוועדת הקורונה של הכנסתצילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

ח"כ יאיר לפיד, אב לצעירה עם אוטיזם, סיפר היום בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת על כך שאינו יכול לבקר את בתו: "אמרו לנו לפני 3 שבועות: או שתיקחו את יעלי ל-14 יום או שלא תוכלו לראות אותה בזמן הקרוב. המספר הרשמי שמדברים עליו היום הוא 21 יום, מספר שרירותי, אף אחד לא הסביר למה אי אפשר לבקר. וזאת בשעה שהצוותים יוצאים ונכנסים כל הזמן. דווקא על ההורים אוסרים לבקר.

"הקושי המיידי והרגרסיה נראית לעין. שכאומרים 'לדפוק את הראש בקיר' פה זה לא רק ביטוי. לכן צריך בדיקת דחופות וביקורים באוויר הפתוח. ברוב ההוסטלים של חצרות פתוחות אז אפשר לבקר בצורה בטוחה. אין ציוד מגן להורים, לצוותים ולמטופלים. ויש טיפולים של סובלים דיחוי כי אז גם יש נסיגה. אי אפשר להפסיק את כל הטיפולים באופן שרירותי. גם משפחות שמדווחות על צורך באשפוז לא קיבלו תשובה".

לצוות של רמב"ם תוצמד מערכת איכון ושו"ב של אלביט

מערכת צי"ד - צבא יבשה דיגיטלי - שאותה פיתחה חברת אלביט, נועדה לספק לצה"ל יכולת לנהל את שדה הקרב באמצעות תקשורת רציפה עם הכוחות הנמצאים בשדה הקרב. אלא שבשבועות הנוכחיים, שבהם מערכת הבריאות הישראלית נדמית לשדה קרב, יש ביקוש ליכולות הללו גם בבתי החולים המקומיים.

בית החולים רמב"ם בחיפה החל להשתמש השבוע במערכת EX-TEAMS לניהול ושליטה ומהווה הסבה של היכולות הצבאיות של הצי"ד לעולם האזרחי. המערכת היא למעשה אפליקציה סלולרית מבוססת ענן המאפשרת תקשורת בין צוות בית החולים ברמות שונות של קבוצות עבודה. היא מאפשרת איכון וזיהוי של המיקום של כל חבר צוות בתוך בית החולים והופכת למעשה את מכשיר הסלולאר של כל עובד למכשיר קשר שדרכו ניתן לייצר שייחה קולית, שידור וידאו או הודעת טקסט בלחיצת כפתור. היא אפשרת גם לדרג את המאמצים הטיפוליים על מנת לייעל את ניתוב כוח האדם בבית החולים.

מכשירי הטלפון שבאמצעותם ייעשה שימוש במערכת ברמב"ם לא יהיו המכשירים האישיים של הרופאים, אלא מכשירים שאותם הם יקבלו כשהם נכנסים למשמרת. המכשירים צפויים להיות מסומנים בהתאם לחשיפה שלהם לקורונה – כלומר מכשיר המשמש בסביבת עבודה שבה יש חשיפה למגיפה יהיה צבוע בצבע מסויים.

המערכת פותחה בהובלתם של ד"ר אורן כספי מבית החולים רמב"ם וצוות מאלביט. היא הותקנה עד כה על מכשירי הסלולרי של כ-100 אנשי צוות העוסקים בטיפול בקורונה ובכוונת רמב"ם להתקין מערכת זו על מכשיריהם של יותר מ-1,000 עובדים.

"ניצחון במלחמה נגד הקורונה יגיע משילוב זרועות ושיתופי פעולה חוצי תחומים - טכנולוגי, ביטחוני ורפואי", מציין ד"ר כספי. "האתגר הוא הגידול המהיר במספר המטופלים והמיטות, העבודה תחת מיגון ובסביבה רועשת ומחסור בכוח אדם. בהיקפים המדוברים אתגר הניהול והשליטה הוא קריטי ומחייב תשתית שליטה ובקרה מתקדמת הדומה לצרכים בשדה הקרב. צירוף האתגרים הזה הדגיש בפני מובילי הפרויקט את הבעייתיות שישנה בהסתמכות על השיטות המסורתיות לניהול, תקשורת ותיאום (כריזה, ביפר, מכשירי קשר)", הוא הוסיף.

מנהל רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, הוסיף כי "משבר הקורונה היא מלחמה לכל דבר. מלחמה מסוג שטרם התמודדנו איתה בעבר. אנו עומדים בפני התמודדות שבה אנו מוצאים לשמחתנו שיש עזרה אדירה מתעשיות ישראליות מתקדמות, בעלות ברית שיאפשרו לנו להתמודד ולנצח. המדרג הבא, שבו אנחנו נצטרך להתמודד עם כמות גדולה של מטופלים, שליטה ובקרה על הצוותים והלוגיסטיקה מהווים את ההבדל בין הצלחה לכישלון. היכולת המדהימה של אלביט לתת לנו כלי שליטה מנצח הוא דוגמה לפנים היפות של היכולות של תעשיית ההיי-טק הישראלית להירתם, להיות יצירתיים ולנצח".

חיים דלמר, מנכ"ל חטיבת תקשוב וסייבר באלביט מערכות, ציין: "אנחנו גאים לספק יכולות טכנולוגיות מתקדמות ומוכחות משדה הקרב לטובת שיפור הפעילות של מרכזים רפואיים וארגונים נוספים העומדים בחזית המאבק בקורונה. אנחנו רואים בזה משימה לאומית. אני מודה לצוות בית החולים רמב"ם על העבודה המשותפת".

(חגי עמית)

כ-711 אלף איש יקבלו דמי אבטלה בגין מארס

עובדי ביטוח לאומי בודקים חום לקהל בכניסה לסניף בירושלים, החודשצילום: אמיל סלמן

מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר, אומר כי כ-711 אלף מובטלים יקבלו דמי אבטלה בגין מארס 2020 – פי עשרה ממספר הזכאים בפברואר. מרבית הזכאים החדשים יקבלו לפני פסח רק מקדמה, על חשבון הסכום המלא שישולם להם בהמשך אפריל.

בשיחה עם עיתונאים אמר שפיגלר כי "לחשבונות של כ-229 אלף מובטלים נכנסו כבר הכספים בגין דמי האבטלה שלהם, לפי הערך הסופי של דמי האבטלה. מחר ייכנסו כ-482 אלף מקדמות למובטלים, שלא חושב עוד הערך הסופי של זכאותם. בסך הכל, יותר מ-710 אלף מובטלים זכאים לדמי אבטלה בגין מארס, ובהם 70 אלף מובטלים מתקופות קודמות שמקבלים את דמי האבטלה השוטפים. ישנם יותר מ-2,000 איש שהוצאו לחל"ת והוחזרו לעבודה בטרם חלפו 30 ימי חל"ת, ולכן הם אינם זכאים לדמי אבטלה".

שפיגלר הוסיף כי "לגבי בני 67 ומעלה אין לנו עדיין תוצאות סופיות. התקבלו כ-21 אלף תביעות ואנו עושים הכל כדי שהם יקבלו מחר את המענקים, בסך 1,000, 1,500 או 2,000 שקל, בהתאם לגובה הפנסיה של כל אחד מהם".

לדברי שפיגלר, "הביטוח הלאומי כבר שוקד על התארגנות לקראת העברת מענקים לילדים בסך 500 שקל, וכן למי שזכאים לקצבאות נכות וקצבאות אזרחים ותיקים. החקיקה בנושא טרם הושלמה, ועד שלא תושלם לא נוכל להוציא את הסכומים. ברגע שיהיה בסיס חוקי נעביר את הכספים - גם במשך חול המועד".

לכתבה המלאה

"אם לא נקבל עזרה מיידית בימים הקרובים - אל על עלולה להיסגר"

יו"ר חברת אל על, אלי דפס, הזהיר היום (שני) בדיון שנערך בוועדה לטיפול במשבר הקורונה כי "אם לא נקבל עזרה מיידית בטווח הימים הקרובים אל על עלולה להיסגר". דפס אמר בוועדה כי "אל על נכנסה למשבר הקורונה לפני כל החברות האחרות. מחזור הכנסות של 200 מיליון דולר בחודש פסק לחלוטין".

יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח (יש עתיד) שאל את דפס איזה סכום החברה מבקשת לסיוע. דפס השיב כי קיים צורך ב-250 מיליון דולר באופן מיידי, ועוד 100 מיליון דולר כחלק מתוכנית ההתייעלות של החברה. "בכל העולם הזרמות הכספים כבר בוצעו, ורק בישראל עדיין לא", טען דפס.

ניר ברקת: "צריך לקבוע יעד: למנוע פשיטות רגל במגזר העסקי"

"היעד שאנחנו צריכים להציב זה למנוע פשיטות רגל במגזר העסקי" – כך אמר ח"כ ניר ברקת (הליכוד) בדיון שנערך הבוקר (שני) בוועדת הכספים הזמנית של הכנסת. לדבריו, אם עסקים יפשטו את הרגל בגלל משבר הקורונה, לעובדים שבחל"ת לא יהיו מקומות עבודה לחזור אליהם לאחר המשבר.

"הדרך לכך היא כלי שעד כה אגף התקציבים במשרד האוצר מסרב להשתמש בו", אמר ברקת: "משווים את נתוני המע"מ של מארס אשתקד, ורואים למי המחזור ירד ביותר מ-50%. אלה הפצועים קשה. היעד צריך להיות מינימום פשיטות רגל. ממשרד האוצר לא שמעתי יעד כזה, אלא רק 'בואו נראה, בואו נחכה'".

ברקת מציע כי עסק שהמחזור שלו במארס ירד ב-50% או יותר, יקבל סכום של 25% מההכנסות החודשיות בשנה שעברה – שחציו במענק, וחציו בהלוואה בערבות של הממשלה. לדבריו, יש לקבוע גם רצפה למענק, כך שלא יקטן מ-6,000 שקל.

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי ראוי לקבוע ש-15% מההלוואות הניתנות לעסקים בערבות המדינה, יינתנו לעסקים בחברה הערבית.

(אבי וקסמן)

האם העיר שספגה את המכה הקשה ביותר מקורונה תתאושש?

סערה בחופי אילת. "העיר סופגת מכה אחרי מכה. אנחנו נהיה האחרונים לחזור לשגרה"צילום: עומר כרמון

"80% מכלכלת העיר אילת נשענת על תעשיית התיירות וכל אחת מהחוליות בשרשרת ספגה פגיעה קשה. המסעדות באילת חיות ונושמות תיירות בעיקר, וכך גם נהגי המוניות. ב–80% מבתי האב באילת יש לפחות מפרנס אחד בחל"ת או שפוטר, במקרים רבים מדובר בשניים" — כך אמר אתמול ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, בשיחה עם TheMarker.

אם לא די בסופה שהכתה בחופי אילת לפני כחודש, וברעידת האדמה שזיעזעה אתמול בבוקר את בנייניה עמוסי התושבים — לפי נתוני שירות התעסוקה, שיעור האבטלה בעיר טיפס לכ–70%.

לפי נתוני הלמ"ס, אילת היא העיר שנפגעה בצורה הקשה ביותר ממשבר הקורונה — אחרי ביתר עילית שבה שיעור האבטלה 52% ונצרת — שבה 46% מובטלים.

הפגיעה הקשה באילת נובעת מתלותה בתחום התיירות. הרוב המוחלט של תושבי העיר עובדים בתיירות או מספקים שירותים לעסקים הפועלים בענף. החשש הוא כי הפגיעה בתחום התיירות תימשך עוד חודשים ארוכים.

לכתבה המלאה

טרנד חברות המזון: גם קוקה קולה משיקה אתר עצמאי

החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) מצטרפת לטרנד חברות המזון שמשיקות אתרי אונליין עצמאיים. הקבוצה הודיעה כי אתר נביעות יאפשר הזמנת משלוחים של מוצרי קוקה קולה, נביעות, פריגת, קרלסברג, טובורג ועוד במשלוח מהיום למחר.

עד כה איפשרה נביעות רק ללקוחות ברי המים להרחיב את סל המוצרים (מלבד מים), אך כעת נפתחת הפלטפורמה לקהל הרחב. ההזמנה אפשרית רק ברכישה של יותר מ-100 שקל, כאשר לא ייגבה תשלום עבור המשלוח.

לכתבה המלאה

זום מוגבלת ל-40 דקות, אבל ההגדה לא; אז איפה תעשו את הסדר?

ספייק. החלופה הישראליתצילום: Spike

את ליל הסדר הקרוב נאלץ לקיים רחוק מהמשפחה. אם בניתם על שיחת זום לאורך הסדר - ייתכן שתיתקלו בעיה: בגרסתה החינמית, זום מוגבלת ל-40 דקות. בירור עם החברה העלה שאין לה כל כוונה להיפרד ממגבלת הדקות בערב ליל הסדר. במקביל, מצטברות מספיק עדויות על בעיות פרטיות ואבטחה מובנות באפליקציה הפופולרית. בעיר ניו יורק היא אף נאסרה לשימוש לשיעורים מקוונים בבתי ספר. אך אין צורך לדאוג - יש מספיק חלופות טובות לקיים ועידת וידאו מקוונת, רבת משתתפים, ובאיכות גבוהה.

לכתבה המלאה

"הביקוש לנדל"ן בת"א גבוה - אפילו הקורונה לא תוריד שם את מחירי הדירות"

תל אביב ריקה צילום: תומר אפלבאום

בשבועות האחרונים, על רקע משבר הקורונה והמצוקה הכלכלית שנלווית אליו, נראה כי מחירי הדירות בישראל יורדים — גם אם אין עדיין מספיק עסקות שיוכיחו זאת. ואולם פרופ' דני בן שחר, יו"ר מכון אלרוב לחקר נדל"ן באוניברסיטת תל אביב, מעריך שאפילו משבר עולמי לא יוריד את המחירים באזורי הביקוש.

בראיון ל–TheMarker מסביר בן שחר את הסיבות לכך, ופורש את התחזית שלו לשוק הדיור הישראלי, כמו גם לשטחי המסחר וחללי העבודה המשותפים.

שוק הדירות קפא. מה יקרה כשיתחדשו העסקות?

בן שחר: "בשוק הדירות בבנייה יש צד ביקוש וצד היצע. בצד ההיצע יש ירידה דרסטית בהתחלות בנייה וסיומי בנייה. זה יפגע בהיצע לטווח הבינוני. יש ירידה משמעותית גם בפעילות הענף, לא ברור מה יהיה משך ההשפעה של המשבר, אבל זה יכול להתגלגל הלאה בגלל מחסור בעובדים וחומרי גלם. אני מעריך כי ביציאה מהמגפה שוק הדיור יובל על ידי הביקוש. אמנם יש פגיעה בהכנסות הציבור, שתשפיע על כוח הקנייה, אבל צריך לזכור שבכל שנה מצטרפים לשוק כ–50 אלף משקי בית שזקוקים לקורת גג".

לכתבה המלאה

נדבקתם בקורונה אצל המעסיק? הביטוח הלאומי יכיר בכם כנפגעי תאונת עבודה

בית החולים הדסה עין כרם בירושלים, העובדים מחטאים את רחבת האמבולנסיםצילום: אמיל סלמן

על פי נתוני משרד הבריאות, 294 עובדי מערכת הבריאות חלו מנגיף קורונה. חלק הארי שבהם, במהלך עבודתם. אליהם מצטרפים 2,874 אנשי צוות רפואי שנחשפו לנגיף ושהו בבידוד — מהם 631 רופאים, 1023 אחיות, ו–1220 עובדים נוספים.

ומה לגבי שכרם של אלה שעומדים בחזית המלחמה בקורונה? יותר מ–3,000 אנשי צוות רפואי נשלחו לבידוד. רובם שהו שם שבועיים (כעשרה ימי עבודה). בשלב בזה הם עדיין לא יודעים כיצד הדבר יבוא לידי ביטוי במשכורתם, מכיוון שעוד לא ראו את תלושי השכר של חודש מארס.

ימי הבידוד מחושבים כימי מחלה. כללי ביטוח לאומי קובעים כי על ימי המחלה הראשונים לא מקבלים שכר מלא. המשמעות היא כי אנשי צוות רפואי שנחשפו לנגיף קרונה במהלך עבודתם ונשלחו לבידוד, נפגעים בשכרם. בקרב אנשי הצוות הרפואיים שורר כעס רב. "לא ייתכן שאנשים שנמצאים בקו הראשון של המלחמה בקורונה ועובדים בתנאים לא תנאים, גם יהיו אלה שישלמו את המחיר הכלכלי כאשר הם נחשפים לקורונה", אומרים בארגון מרשם — ארגון המתמחים לרפואה. הם, כמו גם ארגון רופאי המדינה, פנו למנכ"ל הביטוח הלאומי, הממונה על השכר באוצר ומנכ"ל משרד הבריאות, בדרישה כי שכרם לא ייפגע במידה ונאלצו או יאלצו להיכנס לבידוד.

לכתבה המלאה

הממשלה אישרה: התקציב ההמשכי ייפרץ – בגלל המשבר

שוק מחנה יהודה בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג

תקציב המדינה יוגדל ב-90 מיליארד שקל כדי להתמודד עם משבר הקורונה ועם השלכותיו הכלכליות – כך החליטה הממשלה. משרד האוצר הודיע כי הממשלה אישרה בדיון טלפוני הלילה (שני) הצעה לתיקון חוק יסוד: משק המדינה, בהוראת שעה, שנועדה ליישם את הגדלת התקציב.

ההצעה כפופה לאישור של הכנסת, ואמורה להיחקק השבוע בשלוש קריאות. תיקון חוק היסוד נדרש מפני שכיום, החוק מגביל את הוצאות הממשלה ל-1/12 מתקציב 2019 מדי חודש, בהצמדה למדד המחירים לצרכן. תקרה זו נמוכה מלהספיק למימון התוכנית הכלכלית שעליה הכריזה הממשלה להתמודדות עם המשבר.

על פי משרד האוצר, הכספים הנוספים שיוזרמו למוסד לביטוח לאומי כבר בחודשים הקרובים בעקבות התיקון של החוק יסתכמו ב-16 מיליארד שקל, ולא 17.7 מיליארד שקל כפי שגרסה טיוטה מוקדמת יותר של הצעת החוק. סכום זה ייגרע מהחוב של משרד האוצר לביטוח הלאומי, המסתכם ב-260 מיליארד שקל. ההזרמה נועדה לממן תשלומים מוגדלים בגין דמי אבטלה שנגרמו וצפויים להיגרם בגלל משבר הקורונה, וכן את המענק המיוחד לבני 67 ומעלה שאיבדו את מקום עבודתם בגלל המשבר.

על פי משרד האוצר, "תיקון חוק יסוד בהוראת שעה הוא מהלך חריג, אולם לנוכח הצורך המיידי להוציא מתקציב המדינה סכומים ניכרים שיש בהם כדי לפרוץ את תקרת התקציב ההמשכי, הוחלט כי הממשלה תהיה רשאית להוציא בכל חודש, עד לאישור תקציב 2020, סכום נוסף לשם מימון ההתמודדות עם המשבר ולמטרה זו בלבד".

(אבי וקסמן)

תגובות