"ממחר יהיה אפשר לייצר בישראל חומרים עבור בדיקות קורונה"

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי פועלים להתחיל בייצור ריאגנטים כדי להגדיל את מספר הבדיקות, ובעזרת חברה סינית יוקמו מעבדות שישלימו 30 אלף ביום ■ לדבריו, עד היום נעשו כ-104 אלף בדיקות ■ מנהל בית החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין: הנתונים אינם מדויקים

שגיא כהן
שגיא כהן
בדיקת קורונה בגרמניה
בדיקת קורונה בגרמניהצילום: THILO SCHMUELGEN/רויטרס
שגיא כהן
שגיא כהן

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר היום (א') כי המשרד פועל כדי להתחיל בייצור מקומי של ריאגנטים (החומרים הדרושים לביצוע בדיקות קורונה) בישראל, כדי להגדיל את מספר הבדיקות. הדברים נאמרו בוועדה להתמודדות עם נגיף קורונה בראשות ח"כ עפר שלח (יש עתיד), שהתכנסה היום (א').

בסוף השבוע התברר כי חלה ירידה משמעותית במספר הבדיקות, בשל מחסור בריאגנטים שאילץ את המעבדות לצמצם את היקף הבדיקות שהן מבצעות. על פי פרסום ב"הארץ", גורמים במערכת הבריאות אמרו כי המחסור נובע מכך שמפעלים בדרום קוריאה ובגרמניה הפסיקו לספק את החומרים לישראל. בשל הירידה, נראה שישראל לא תצליח לעמוד ביעד שהציב ראש הממשלה: 30 אלף בדיקות ביום - מעוד שבוע.

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטוצילום: מוטי מילרוד

"צריך להבין שיש מרוץ חימוש בעולם לגבי נושא הערכות. כרגע צוואר הבקבוק הוא הריאגנטים. אנחנו עובדים על התאמת התעשיות המקומיות לייצור ריאגנטים, ונמצאים בשלבי ניסוי אחרונים. אם הכל תקין, ממחר יהיה אפשר לייצר. אין מה לעשות אלא לסמוך על עצמנו. יש לנו תוכנית להביא חברה סינית שתקים מעבדות לבדיקה. כל אחת מהמעבדות תוכל לספק 10,000 בדיקות ביום, מה שישלים ל-30 אלף ביום".

במהלך הדיון התפתחו חילופי דברים בין המשתתפים. גרוטו אמר: "סך הכל נעשו עד היום בישראל 103,703 בדיקות. שיעור הבדיקות בישראל הוא מהגבוהים בעולם. אנחנו בין 10 המדינות המובילות בעולם פר נפש. כרגע יודעים לעשות 10,000 בדיקות ביום. היום ואתמול עשינו 7,000 ביום. הצפי הוא להגיע ל-30-20 אלף ביום, והכוונה היא שבשבועיים הקרובים נעשה 10,000 בדיקות ביום". שלח הגיב לדבריו: "זה לא מסתדר עם הדו"ח של המל"ל שפירט 75 אלף בדיקות שנערכו".

פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל הדסהצילום: מוטי מילרוד

גם פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל בית החולים הדסה, טען כי הנתונים אינם מדויקים. גרוטו אמר בתגובה: "אל תבלבל את המוח. יש לי נתונים הרבה יותר מדויקים משלך".

רוטשטיין טען שישראל ביזבזה אלפי בדיקות: "אני רוצה להסב את תשומת הלב לכמה טעויות בקונספציה שהציג איתמר. עם הגעת המחלה לארץ, הקונספציה של משרד הבריאות היתה מעט בדיקות שמיועדות לאלה שבבידוד ומגלים סימפטומים. זה הדבר האחרון שהייתי עושה כמדינאי. הייתי מקבל החלטה ברורה שמי שבבידוד, שבא מחו"ל או בא במגע ומעלה חום - מוגדר כחולה קורונה.

"הייתי עוזב את זה ולא מבזבז אלפי בדיקות לא רלוונטיות כי אחד כזה יישאר בבית ויחלים או שלא חלה בקורונה ויחלים. ביזבזנו על הריכוזיות ולא פתחנו את הבדיקות כדי למנוע הפצה. הבעיה שלנו בישראל מאחר שלא בדקנו נכון היא שיצרנו מפלצות אדומות בקהילות מסוימות. לנו בהדסה יש מכונה שיכולה להוסיף 1,000 בדיקות ביום אבל משרד הבריאות החליט שזה לא בסדר העדיפויות", הוסיף רוטשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"