גרוטו: "אופטימי מדי לצפות שנוציא אנשים לעבודה אחרי פסח. ייתכן שניתן לצעירים לחלות"

ח"כ עפר שלח בוועדת הקורונה: "החלטות ששונו עלולות ליצור מצב שבו בני ברק כולה תהפוך לספינת קורונה גדולה" ■ גרוטו: "אם יהיו לנו בדיקות סרולוגיות זה יהיה נפלא"

חגי עמית
חגי עמית
פרופ' איתמר גרוטו. הנחה לקיים את המשחק ללא קהל אחרי ההדבקויות האחרונות
פרופ' איתמר גרוטוצילום: אליהו הרשקוביץ
חגי עמית
חגי עמית

ח"כ יואב סגלוביץ' מיש עתיד העלה היום (ראשון) בדיון שנערך בוועדת הקורונה בכנסת את השאלה המטרידה ביותר עבור הציבור הישראלי: מה אסטרטגיית היציאה של ישראל ממשבר הקורונה. "התחושה שלי היא שפשוט אין תוכנית יציאה כזו ושכל מה שאנו מקבלים הוא מסרים על תוכנית עתידית שאינה קיימת כלל".

תשובתו של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, איששה את החשש של סגלוביץ'. "אנו עובדים על מספר אסטרטגיות יציאה. זו צריכה להיות החלטה מדינית ופוליטית. יכולה להיות אסטרטגיה שגורסת כי אף אחד לא ימות מהמחלה. יכולה להיות אסטרטגיה שגורסת שיתנו לצעירים לחלות. אנו עובדים על מספר אפשרויות.

"אם יהיו לנו בדיקות סרולוגיות (בדיקה המאפשרת לקבוע אם התרחשה הדבקה בגורם המחלה ואת שלב ההדבקה על פי כמות וסוג הנוגדנים המתגלים בבדיקה) זה יהיה נפלא. אם לא - נשתמש בכלים אחרים כדי להוציא בהדרגה אנשים לעבודה. לצפות שהדבר יקרה מיד אחרי פסח זה אופטימי מידי. נחכה שבועיים שלושה אחרי החג ונתחיל לשחרר אנשים בהדרגה. האסטרטגיה הזו כוללת מודל אזורי (שבו אזורים מסוימים בישראל ישוחררו מהסגר לפני אחרים; ח"ע) - יש אזורים שבהם המצב טוב יותר ויש אזורים שבהם הוא פחות טוב", אמר גרוטו.

הוועדה לטיפול במשבר הקורונה, בראשות ח"כ עפר שלחצילום: דוברות הכנסת

ראשיתו של הדיון בוועדה עסק במשבר הקורונה במגזר החרדי. יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח אמר בפתח הדיון: "בני ברק היא מקרה ייחודי בתוך ישראל. היחס בין גודל האיום שנפל עליה לבין היכולות שלה הוא בלתי סביר. בני ברק צריכה להיות פרויקט לאומי. לתושבי בני ברק עוצמת המשבר ברורה, והם מאוד רוצים שהוא יטופל ולעשות את חלקם כדי שיטופל, אלא שהמערכות הקיימות לא מספיקות. המערכת מסמנת את היום שאחרי הפסח כתאריך לקבלת החלטות מהותיות".

שר הפנים אריה דרעי: "לפני כמה ימים התבקשתי על ידי ראש הממשלה והמל"ל לקחת באופן אישי את הסיוע למגזר החרדי והערבי. פורים הוא כנראה אחת הסיבות המרכזיות להדבקה, והבעיה העיקרית ביישובים החרדים – לא עשו מספיק בדיקות. ברגע שהידקנו את החגורה וביטלנו את ההתכנסויות, יש משמעת טוטאלית מוחלטת מצד הרבנים ומצד הציבור. בכל עיר עם סיכון מוצמד היום איש צבא בכיר לשעבר שאחראי על ניהול העניין מול המדינה.

"עיקר המאמץ של הממשלה בעניין הוא איך עוזרים לאוכלוסייה המבוגרת שלא לעזוב את הבית בכלל. הרופאה המחוזית אמרה לי שהבעיה המרכזית של בני ברק היום היא שהמשפחות של החולים חייבות לצאת לקנות לצאת אוכל ואז נוצרות עוד הדבקות. ביוזמה של הרמטכ"ל אביב כוכבי, נקבע שיינתן סיוע אזרחי בכל מה שיידרש תחת ההנחיות של רוני נומה, שאף עידכן אותי שיוציאו הנחיה לספקים כדי שיוכלו להיכנס. לא יעלה על הדעת שנשאיר אנשים עם ילדים שאין להם מה לאכול בגלל הקורונה.

הדסה עין כרם בירושליםצילום: אמיל סלמן

דרעי המשיך: "ביחס להוצאת החולים מבני ברק למקומות שונים, לצערי היה טירוף מבחינה ביורוקרטית, עיכבו אותנו לפני שהעבירו לנו את השמות של האנשים המבודדים. שנית הסתבר שכל חולה צריך אישור של הקופה שלו וכו'. בירושלים – אין חולים קשים במגזר הערבי ובמזרח ירושלים. רוב החולים בירושלים, הם בשכונות החרדיות. בחלק מהשכונות בהם יש ריכוזי חולים, האחוז הנדבק הוא גבוהה אפילו ביחס לבני ברק".

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה): "יש לחייב את רשתות המזון הגדולות לעשות משלוחים ולתת עדיפות לחולים ולמבודדים".

ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן): "האם הטכנולוגיה של השב"כ לאיתור חולים פוטנציאליים ולביצוע חקירה אפידמיולוגית דרך איכון סלולרי מתאפשרת גם עבור חולים במגזר החרדי עם טלפונים כשרים?". השר דרעי השיב כי הוא עצמו מחזיק בטלפון כשר ואינו יודע אם זה מתאפשר.

ח"כ סגלוביץ': "מדוע לא מעבירים את הכל לאחריות הצבא שבנוי בצורה מסודרת לטפל בעניינים האלה?". השר דרעי השיב: "אנחנו לא רוצים לעבור למשטר צבאי. אולי ארגונית זה יהיה טוב, אבל מי שמכיר את הניואנסים של השטח, של העיר, יודע שאי־אפשר להתנהל ככה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "שמענו מקופות חולים מכבי ומאוחדת שאנשים לא באים מספיק להיבדק כי חוששים להיבדק לפני סדר הפסח". עוד ביקשה להתייחס לתקיפה של אנשי מד"א בירושלים. השר דרעי השיב: "לגבי מאה שערים, זאת קבוצה קטנה של אנשים שהמשטרה צריכה לטפל בה. לגבי הבדיקות, אנחנו עושים מאמץ הסברה מול הרבנים כדי שהמסר יעבור על כמה זה חשוב וחובה".

ח"כ שלח (יש עתיד־תלם), יו"ר ועדת הקורונה: "ההחלטה ששונתה עלולה ליצור מצב שבו בני ברק כולה תהפוך לספינת קורונה גדולה. התברר לנו שהחלטות של מדיניות, כגון הוצאת 4,400 קשישים מחוץ לעיר או הוצאת חולים למתקני בידוד, שונו מכיוון שאין אפשרות מעשית לבצען.

"הדבר מעורר דאגה, שכן עלה בדיון שקצב ההדבקה בבני ברק גבוה בהרבה ביחס לאוכלוסייה הכללית, והמשך הימצאותם של חולים ואוכלוסיות בסיכון בתוך העיר, תוך הסתמכות על בידוד ביתי בלבד, עלול ליצור מצב שבו בני ברק כולה תהפוך לספינת קורונה גדולה. שר הפנים אריה דרעי דיווח לנו שבשכונות חרדיות מסוימות בירושלים קצב ההדבקה אף גבוה יותר ממבני ברק. לאור זאת אני קורא למינוי פרויקטור מיוחד לענייני החברה החרדית, שיתכלל את העבודה אל מול הרשויות המקומיות וגורמי הסיוע. עבודתם המסורה של מתנדבים כמו אלוף (מיל') רוני נומה אינה יכולה להחליף את המענה שצריכים לתת כל גורמי המדינה, אל מה שמסתמן כבעיה המרכזית שעמה אנחנו מתמודדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"